Merhaba Karikatürcü Dostlar,Bugün ve Saat KARcomics Sitemize Hoşgeldiniz

 

Updated/Yenilenme :

 

Sık Kullanılanlara Ekleyiniz/Add Favorite

Cartoon Contests-Karikatur Yarismalari- Cartoon competition

7. Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali / Türkiye 1 Ekim 2012

 7. Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali “FELSEFE” 7 Kasım – 30 Kasım 2012, Eskişehir, Türkiye

Değerli Karikatürist Dostumuz,
Geçtiğimiz yıllarda İstanbul’da düzenlediğimiz Karma konulu ilk festival(1997), “Doğu - Batı” konulu 2. Festival(2000), “Su ve Yaşam” temalı 3. Festival(2003), “Küresel Isınma” konulu 4. Festival(2005), “Kültürlerarası Hoşgörü” konulu 5. Festival(2007), Enerji“ konulu 6. Festival(2009) dünyanın çeşitli yerlerinden karikatüristlerin katılımıyla gerçekleştirildi. (Toplam ortalama 30 ülkeden, 431 karikatürist, 1209 eser) Bu yıl ise festival Türkiye’nin kültür başkenti olarak geçen Eskişehir’de gerçekleşecek. 7. Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali adını alacak bu festival önceki yıllarda olduğu gibi Aktiffelsefe - Yeni Yüksektepe Kültür Derneği tarafından düzenlenecek. Ancak bu yıl dünya çapındaki üniversitelerden biri olan Anadolu Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi, Eğitim Karikatürleri Müzesi bu festivalde paydaş olarak yer alacak, festivale önemli katkılar sağlayacaktır. 
Bu yıl yedincisini düzenlediğimiz Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali’nin konusu da, “Felsefe” olarak seçildi. 
Philosophia yani “Bilgeliğe duyulan aşk” anlamına gelen felsefe;
Bugün zihinsel bazı ipleri çözme ve bağlama gibi spekülatif bir beyin jimnastiğine indirgenmiş olsa da, “bilgelik” kavramının tanımı gereği teori ve pratiğin el ele yürüdüğü bir alandır.
Çünkü bilgelik doğru bilginin doğrultusunda, insanı ve toplumları erdemli ve iyi olana yönelten tecrübelere denk düşer. Bu yönüyle felsefe sanıldığının tersine, yaşama sanatı olarak düşünce, duygu ve eylemin biraradalığına vurgu yapar. İnsanın kendini ve çevresini tanıması yoluyla yaşam boyu öğrenme çerçevesinde, felsefe çalışan veya filozof olan kişi öğrendiklerini uygulayan, günümüz çevre ve insan sorunlarına duyarsız kalmayan, sorunların değil çözümün bir parçası olmayı seçen bir birey olacaktır.
Bu anlamda felsefe fildişi kulelerden aşağıyı seyretmek değil, hümanist değerleri ve duyarlılığı yitirmeden, aşk sebebiyle bilfiil çalışmak anlamına gelir.
Çağlar boyunca “Klasik Tarz Felsefe Okulu Geleneği”nin de üzerinde durduğu bu değerleri ve anlayışı örnek alan derneğimiz; felsefenin bu gerçek anlamını AKTİFFELSEFE sloganıyla ifade ediyor ve profesyonel gönüllülük bilinciyle gerçekleştirdiği pek çok alandaki etkinliklerle hayata aktarıyor. Bu nedenle daha önce 6 kez gerçekleştirdiğimiz karikatür festivalimizin bu yılki konusunu “ FELSEFE” olarak belirledik. Aynı zamanda 20 Kasım 2012 Dünya Felsefe Günü olarak kutlanacaktır. Bu kutlamalar kapsamında “Felsefe” konulu sergimizin ziyaretleri olacaktır. 
Aktiffelsefe - Yeni Yüksektepe Kültür Derneği olarak, tüm karikatüristlerin Felsefe konusu hakkındaki değişik yorumlarını bekliyoruz. 
Bu festivalde sergilenecek eserler daha sonra, Türkiye’de Eskişehir, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Van, Bursa, İzmit, Mersin, Aydın, Manisa illerindeki şubeler ve Yeni Yüksektepe Kültür Derneği’nin yurtdışında işbirliği yaptığı diğer kuruluşlar tarafından düzenlenen organizasyonlar aracılığı ile sergilenerek, sanatseverlerin ilgisine sunulacaktır. Anadolu Üniversitesi ve Eğitim Karikatürleri Müzesi de işbirliği yaptığı uluslararası karikatür müzelerinde eserleri sergileyebilecektir. 
07 Kasım - 30 Kasım 2012’de Eskişehir‘de düzenlenecek 7.Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali‘ne sizi de değerli eserlerinizle katılmaya davet ediyoruz.

*FESTİVAL İÇERİĞİ VE ETKİNLİKLER: 
1) SERGİLER: 07 Kasım - 30 Kasım 2012 tarihinde Karikatür Festivali’ne konu olan “Felsefe” ile ilgili sergiler düzenlenecek. Festival sergimize, önceki festivallerde olduğu gibi dünyanın önde gelen 200’den fazla karikatüristin katılması bekleniyor.
2) PANEL: Sanat, bilim ve felsefe alanlarında davetlilerin katılımı ile “Felsefe” konulu bir sempozyum gerçekleştirilerek, aynı tema üzerinde disiplinler arası bir çalışma imkanı yaratılıyor.
3) KONSER: AFMA müzik grubunun konseri geçekleşecektir. 
4) DANS GÖSTERİSİ: Platon’un Mağara Mitosu’nu konu alan bir modern dans gösterisi yapılacaktır. 
*PROGRAM:
7 Kasım 2012, Çarşamba 
17.30 Sergi Açılışı, Eğitim Karikatürleri Müzesi
19.00 AFMA Konseri, Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitü Binası 
19.30 Modern Dans Gösterisi, Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitü Binası
19.45 Panel, Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitü Binası, Kırmızı Salon
*KATILIM KOŞULLARI: 
*KONU
1. Serginin konusu “Felsefe”dir. Bu tema dışında kalan eserler, festivale ve sergiye katılamaz. Bu konuda söz hakkı Düzenleme Kurulu’na aittir. Düzenleme Kurulu karikatürist Tan Oral başkanlığında çalışmaktadır.
*TEKNİK
1. Teknik Serbesttir. Siyah - beyaz veya renkli olabilir. 
2. Boyut A4 veya A3 ebatıdır. 
*GÖNDERİM ŞEKLİ (3 ŞEKİLDE MÜMKÜNDÜR)
1. E-mail ile
E-mail ile gönderilecek eserler 300 dpi çözünürlükte taranmalı ve JPEG formatında 7.intcartoonfest@gmail.com adresine gönderilmelidir. (En fazla 2 MB) Eserlere bir isim verilmelidir. Ör: sanatçıadsoyad_ülkeismi.jpeg Ekteki katılım formu doldurulup geri gönderilmelidir.
2. Posta ile:
Posta ile gönderilecekse paspartu ve çerçeve yapılmamalıdır. 
Ekteki katılım formu doldurulup geri gönderilmelidir.
Aktiffelsefe - Yeni Yüksektepe Kültür Derneği Işıklar Mah. Gültuğrul Sok. No:6 26120
Eskişehir - Türkiye
adresine gönderilmelidir.
3. Web sitesine yükleme ile ( http://cartoonistfest.org )
Web sitesine yüklenecek eserler 300 dpi çözünürlükte taranmalı ve JPEG formatında yüklenmelidir. (En fazla 2 MB) Eserlere bir isim verilmelidir. Ör: sanatçıadsoyad_ülkeismi.jpeg 
4. Sergiye bir veya birden fazla eserle katılınabilinir.
*ESERLERİN GERİ GÖNDERİMİ
1. Eserler Yeni Yüksektepe Uluslararası Karikatür Festivali arşivine ve Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi arşivine alınacak, geri gönderilmeyecektir. (Geri gönderim isteniyorsa özel bir not ile belirtilmelidir. )
*ESERLERİN KULLANIM HAKLARI
1) Eserlerin her türlü kullanım hakkı, ticari amaç güdülmemesi kaydıyla Yeni Yüksektepe Kültür Derneği'ne ve 7. Festivale katkıda bulunacak Anadolu Üniversitesi‘ne aittir. Yeni Yüksektepe Kültür Derneği, eserleri yurtiçi ve yurtdışında yayınlayabilir, sergileyebilir, kitap, katalog, dergi vb. yayınlarında kullanabilir, yurtiçi ya da yurtdışında faaliyet gösteren başka bir derneğe ticari amaç gütmeksizin yayınlanma veya sergilenme amacıyla gönderebilir. Anadolu Üniversitesi eserleri eğitim amaçlı olarak dersler ve ders kitaplarında ve TRT Okul kanalında kullanabilir. Karikatüristin de tüm yayın ve mali hakları kendisinde saklıdır. Sergilenen karikatürler, bir festival kitapçığında toplanacak ve bu kitapçık ve basında çıkan haberler Yeni Yüksektepe Kültür Derneği web sayfasında (http://cartoonistfest.org ) yayınlanacaktır.
ZAMANLAMA
1. Eserlerin Karikatür Festivali Düzenleme Kuruluna ulaşması gereken son tarih 1 Ekim 2012’dir.
Bu e-maili aldığınıza dair bir e-mail ile cevap vermenizi rica ederiz. 
**AKTİFFELSEFE - YENİ YÜKSEKTEPE KÜLTÜR DERNEĞİ NEDİR?
AKTİFFELSEFE - Yeni Yüksektepe Kültür Derneği,1989 yılında kurulmuş, kazanç amacı gütmeyen siyasi ve dini bir nitelik taşımayan, gönüllülerden oluşan felsefi - kültürel bir harekettir. 
Gerçekleştirilen kamu yararına faaliyetler ile topluma yardımda, kültürel etkinlikler ile kültür dünyasına katkıda, GEA arama - kurtarma faaliyetleri ile acil durumlarda ihtiyacı olanlara ve ekoloji faaliyetleri ile doğaya destekte bulunan Yeni Yüksektepe, tüm faaliyetlerini evrensel olan ilkeler doğrultusunda gerçekleştiriyor:
• Farklı inançlar, toplumlar ve sosyal durumlardaki insanların doğa ve aktif - felsefi bir birlik ideali ile bütünleşmelerini sağlamak.
• Sanatların, bilimlerin, inançların ve felsefenin karşılaştırmalı incelenmesiyle bütünsel bir bakışı sağlamak.
• İnsanın kapasitesini geliştirmesi için kendini ve doğayı tanımasını ve doğa ile bütünleşmesini sağlamak. 
İlginiz için teşekkür eder, konuyla ilgili sürekli iletişim halinde olabilmeyi dileriz.
Saygılarımızla,
Aktiffelsefe - Yeni Yüksektepe Kültür Derneği 
Eskişehir Şubesi 
Halkla İlişkiler Birimi 
*Aktiffelsefe - Yeni Yüksektepe Kültür Derneği 
Işıklar Mah. Gültuğrul Sok. No:6 
26120 Eskişehir - TURKEY 
tel: +90 222 220 51 66 
e-mail: eskisehir@aktiffelsefe.org
web: http://cartoonistfest.org
Sorularınız için e-posta gönderebilirsiniz. 

Katılım formu için tıklayınız

7th International Eskisehir Cartoon Festival / Türkiye 1 October 2012

7th International Eskisehir Cartoon Festival ‘PHILOSOPHY’ 7 November-30 November 2012, Eskisehir, Turkey

Dear cartoonist friend,
Cartoonists all around the world participated to the international cartoon festivals which were organized by Active philosophy-Yeni Yuksektepe Cultural Assosiation in Istanbul in the recent years. The first festival’s subject we arranged was mixed(1997); the second festival’s subject was “East and West”(2000); the third festival’s subject was “Water and Life”(2003), the fourth festival’s subject was “Global Warming”(2005), the fifth festival’s subject was “Intercultural Tolerance”(2007), the sixth festival’s subject was “Energy” (2009) – in total 30 countries, 431 cartoonists, 1209 cartoons-. This year, the festival will be held in Eskisehir which is the cultural capital of Turkey. The festival is called 7th International Eskisehir Cartoon Festival and will be organized by Active philosophy- Yeni Yuksektepe Cultural Assosiation as usual. Anadolu University which is a world wide known university, Anadolu University Center of Investigation and Application of Cartoon Art and Museum of Cartoon Art will incorporate and participate in the festival.
The subject of the 7th International Cartoon Festival which will be held in Eskisehir this year is ‘philosophy’.
Philosophy comes from Philosophia meaning ‘the love of wisdom’. It contains theory and practice together regarding the definition of wisdom although it is underestimated to a speculative brain gymnastics in which some mental ropes are tied and untied today. 
Because wisdom is the experiences that leads individuals and communities to virtue and kindness in the light of true knowledge. With this aspect, philosophy emphasizes the togetherness of thought, feeling and action as an art of living despite being thought otherwise. The individual who studies philosophy or who is a philosopher applies what is learned, doesn’t ignore the problems related to nature or mankind and chooses to be the part of the solution not the problem by knowing one’s self and nature while learning throughout whole life.
Regarding this definition, philosophy means working because of love without losing humanist values or sensitiveness, doesn’t mean watching below from ivory towers. 
Our association taking these values which have been emphasized by the tradition of ‘Philosophy Schools in the classical manner’ throughout ages as a model, applies the real definition of philosophy into the life by doing many activities in different areas with the professional volunteer consciousness and calling this ‘ACTIVE PHILOSOPHY’. Because of this, this year’s subject was chosen as ‘PHILOSOPHY’ after the sixth year of the festival. Moreover, 20 November 2012 will be celebrated as World Philosophy Day. In these celebrations, there will be exhibitions with the subject ‘philosophy’. 
We, Active philosophy-Yeni Yuksektepe Cultural Association, expect different comments on the subject ‘Philosophy’ from all cartoonists.
The cartoons to be exhibited during the festival in Eskisehir will also be exhibited in other branches of our association which are in other cities of Turkey such as Istanbul, Ankara, Izmir, Eskisehir, Adana, Antalya, Van, Bursa, Izmit, Mersin, Manisa, Aydın and associations in abroad which collabarates with Active philosophy, Yeni Yuksektepe; for people who are interested in art. Anadolu University and Museum of Cartoon Art will exhibit these cartoons in other international museums of cartoon which they cooperate with. 
We would like to invite you to the 7th International Cartoon Festival which will be held on 7 November-30 November 2012 with your talented cartoons.

*ACTIVITIES DURING THE FESTIVAL
1) EXHIBITIONS : Exhibitions of the cartoons under the theme of “Philosophy” will take place during 7 November-30 November 2012. More than 200 well-known cartoonists are expected to participate to the exhibition as before. 
2) PANEL: An opportunity is created for inter-disciplinary works by performing a symposium under the theme of “Philosophy” with participation of guests on arts, science, philosophy.
3) CONCERT: A concert of AFMA music group will be held.
4) DANCE SHOW: A modern dance show related with Plato’s Cave Myth will be performed. 
*PROGRAMME
7 November 2012 Wednesday
17:30 Opening of the exhibition, Museum of Cartoon Art
19:00 AFMA Concert, Anadolu University Social Sciences Institute
19:30 Modern Dance Show, Anadolu University Social Sciences Institute
19:45 Panel, Anadolu University Social Sciences Institute, red hall
*TERMS OF PARTICIPATION : 
*Theme:
1) The theme of the exhibition is “Philosophy”. Cartoons not related with the main theme and the sub- themes, may not take part in the festival and the exhibition. The final decision is to be given by the Organizational Committee, and this committee works with cartoonist Tan Oral’s chairmanship.
*Technique:
1) Technique: Free. Black/white or colour. 
2) Dimension: A4 or A3. No passé partout, no frame.
Sending Way (Possible in 3 ways):
1) By E-mail: Cartoons should have 300 dpi resolution and JPEG formatted. (Max. 2 MB)
Work should be named. Example: nameandsurnameofartist_nameofcountry.jpeg Please send them with filled participation form to 7.intcartoonfest@gmail.com
2) By post: If this way is preferred, cartoons shouldn’t have passé partout and frame. Please send them with filled participation form to the below address.
Aktiffelsefe-Yeni Yuksektepe Kultur Dernegi, 
Isiklar Mah. Gultugrul Sok. No:6 26120 Eskisehir-TURKEY
3) By website: Cartoons should have 300 dpi resolution and JPEG formatted. (Max. 2 MB)
Work should be named. Example: nameandsurnameofartist_nameofcountry.jpeg 
http://cartoonistfest.org
4) No limitation for the number of works to be sent for the exhibition.
Sending Back the cartoons:
1) All cartoons will be kept in the cartoon archives of Yeni Yüksektepe Cultural Association and archives of Anadolu University Museum of Investigation of Cartoon Art and will not be sent back, unless there is a special request from the artist to send his/her work back.
Usage Rights of the cartoons:
All the usage rights of the cartoons belong to Yeni Yuksektepe Cultural Association without any commercial purposes and Anadolu University which supports the 7th International Festival. The originals may be printed or exhibited in Turkey or abroad; used for the books, magazines, catalogues, brochures, VCD’s and DVD’s to be printed by Yeni Yuksektepe and its corporative associations in Turkey or abroad; sent to another association in Turkey or abroad for the purpose of exhibiting or printing without commercial purpose by Yeni Yuksektepe. Anadolu University can use the works in classes or class books or TRT School broadcasting channel with educational purposes. Even if the cartoonist sends the originals or the copies to Yeni Yuksektepe, the cartoonist will be the owner of the publication and financial rights. Cartoons that were exhibited in the festival will be covered under a booklet. A copy of the booklet will be uploaded on the Internet web site http://cartoonistfest.org free for download. News covering the festival will also be available on the same web site. The originals may be used in the news coverage about the Festival in the Print and TV Media. 
Deadline:
The deadline for the cartoons to arrive to the Festival Organizational Committee is 1st October 2012.
Please send a reply e-mail to notice that you have received this e-mail.
What is Yeni Yuksektepe Cultural Association?
Yeni Yuksektepe Cultural Association is a non-profit, non-governmental, philosophical-cultural organisation which does not have a religious or political identity.
Yeni Yuksektepe organises helpful activities for public interest and community awareness; aims to improve the world of culture with cultural activities; helps people in need in emergency situations by the GEA search and rescue team; protects nature through ecological activities. All activities organised by Yeni Yuksektepe are based on universal principles:
• To unite human beings regardless of their creeds, races, and social status around an ideal of love, respect, tolerance and universal fraternity.
• To awaken a global vision in men and women through the comparative study of sciences, religions, arts and philosophies.
• To enable men and women to live as a part of nature and to express their true personalities, by developing the capacities of each individual.
We would be pleased to stay in contact with you and thank you very much for your attention.
Best Regards,
Yeni Yuksektepe Cultural Association 
Eskisehir Branch
Public Relations Department 
For your questions you can send an e-mail.
*Yeni Yuksektepe Cultural Association Eskisehir Branch
Isiklar Mah. Gultugrul Sok. No:6 26120 Eskisehir-TURKEY 
Tel: +90 222 220 51 66
e-mail: eskisehir@aktiffelsefe.org
Website: http://cartoonistfest.org
 

Aplication form click here

4 Eylül 2012 13:22 / karikatürfestivali

BACK Back-Geri Back-Geri GERI

KARCOMICS MAGAZINE Web Site Copyrighted 2000-2012© By Ismail Kar All right reserved.