DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 1. ULUSLARARASI KARİKATÜR YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE ORGANİK TARIM
3 yıldır ulusal olarak düzenlediğimiz karikatür yarışmasını bu sene uluslararası düzenleyerek tüm dünyadaki karikatürcülerin katılımlarını arzuluyoruz. 
Yarışma konusunu “İklim Değişikliği ve Organik Tarım” olarak belirledik.
Dünyamız, geçen zamanla beraber daha da yaşanmaz hale geliyor. İnsanoğlunun yeşil alanlara, mavi denizlere, temiz su kaynaklarına, temiz havaya verdiği zararlar gibi bilinçsiz davranışları yüzünden aslında kendilerine zarar verdiklerinin farkına varamadılar. 
Olumsuz davranışlar dünyanın dengesini bozdu. Doğal şartlar değişti. Bir yandan kuraklık tehlikesi, bir yandan küresel ısınma ve doğal alanların hızla yok olmaya doğru gitmesi afetlerin ve doğal felaketlerin insanoğlunu sık sık tehdit eder hale gelmesinin yegâne nedenidir. Bunlara bağlı olarak tarım yapılabilir alanların zarar görmesi yapay ve GDO’lu gıdaların pazardaki payını ve doğal olarak beslenme zincirindeki oranını artırdı. Hibrit tohumların kullanılması da sürdürülebilir doğal tarımın geleceğini tehlikeye attı. 
Sağlıklı beslenme ve dolayısıyla insanlığın geleceği için organik tarımın önemi ortadır.
Biz Denizli’nin yeşil alanlarının oranını artırmak, su kaynaklarını korumak ve tasarruflu kullanmak, soluduğumuz havanın kirliliğini minimize etmek, atık ve çöplerin dönüşümünü sağlayıp doğaya kazandırmak için birçok doğa dostu proje gerçekleştirdik ve geliştirdik. 
Organik tarım alanlarının oluşması ve çiftçimizi organik tarıma yöneltmek bunun yanı sıra vatandaşlarımızı bilinçlendirmek için çalışmalarımız oldu ve devam etmektedir. 
Tüm dünyayı tehdit eden bir sorun olarak gördüğümüz “İklim Değişikliği ve Organik Tarım’ı” usta karikatür sanatçıları olarak sizlerin değerli yorumlarıyla gündeme taşımayı istedik. Böylelikle de insanların bilinçlenmesine katkı sağlamayı arzuladık. 
Sizlere teşekkür eder, başarılar dilerim.
Osman ZOLAN 
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı
ŞARTLAR:
1. Yarışmanın konusu: İklim Değişikliği ve Organik Tarım 
2. Son gönderme tarihi: Karikatürler https://www.denizli.bel.tr/karikaturyarismasi/ adresine en geç 07 Mart 2021 Pazar günü saat 24.00’e kadar yüklenmelidir.
3. Yarışma amatör ve profesyonel bütün dünya karikatürcülerine açıktır. 
4. Yarışmaya gönderilecek karikatürlerin daha önce yayınlanmış ya da yayınlanmamış olmaları aranmayacaktır. Ancak daha önce başka bir yarışmada ödül almamış olmalıdır. Seçici kurulun aynı ya da benzer saydığı veya başka bir karikatürcüye ait olduğunu belirlediği karikatürler değerlendirilmeyecektir.
5. Yarışmaya en fazla üç adet karikatür ile katılınabilir. 
6. Karikatürcüler yarışmamıza dijital olarak karikatürlerini göndereceklerdir. Her karikatür; A4 boyutunda, 150-300 dpi arasında, JPEG formatında ve en az 1 MB en fazla 10 MB olmalıdır.
7. Yarışmaya gönderilen karikatürler arasından juri tarafından seçilen bazı karikatürler bir karikatür albümünde toplanacaktır. Sergilenmeye değer görülen eserler de Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin uygun gördüğü yerde ve zamanda sergilenecektir. Jüri tarafından sergilemeye ve albüme seçilen eserlere ücret ödenmeyecektir. 
8. Yarışmada ödül kazananların bir gecelik konaklaması ve yemek giderleri Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanacaktır.
9. Seçici kurul:
* Serhat Akbulut (Genel Sekreter Yardımcısı)
* Hüdaverdi Otaklı (Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı) - Yarışma Koordinatörü., Arif Duru (Kültür ve Sanat Şube Müdürü),* Şevket Yalaz (Karikatürist),* Savaş Ünlü (Mizah Yazarı),* Mehmet Selçuk (Karikatürist),* Abdülkadir Uslu (Karikatürist),* Altan Özeskici (Karikatürist),* Ali Şur (Karikatürist),* Kübra Deligöz (Karikatürist)
10. Ödüller:
Birincilik Ödülü: 7 500 TL,İkincilik Ödülü : 5 000 TL,Üçüncülük Ödülü : 3 500 TL,Mansiyon (3 Adet) : 1 500 TL,18 Yaş Altı (2 Adet) : 750 TL
11. Yarışma takvimi: 
A. Son başvuru tarihi: 07 Mart 2021 Pazar saat 24:00 ‘tür. 
B. Jüri değerlendirme toplantısı: 13 Mart Cumartesi - 14 Mart Pazar 2021 yapılacaktır. 
C. Sonuçların açıklanması: 17 Mart 2021 Çarşamba günü Denizli Büyükşehir Belediyesi resmi web sayfası “https://www.denizli.bel.tr” den açıklanacaktır.
D. Ödül töreni: Covid-19 salgını nedeniyle, ödül töreninin nasıl yapılacağı ve ne zaman gerçekleşeceği Denizli Büyükşehir Belediyesi’ne bağlıdır. 
12. Denizli Büyükşehir Belediyesi, yarışmada ödül alan ve almayan tüm çalışmaları, katılımcının ismi açık olarak belirtilerek 5846 sayılı yasa kapsamında kullanma hakkına sahip olacaktır. 
Katılımcılar, Denizli Büyükşehir Belediyesi’ne bedelsiz olarak devretmiş sayılacakları kullanım hakkıyla eserlerinin Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin tüm çalışmalarında, tanıtımlarında, etkinliklerinde ve eğitimlerinde kullanılmasını kabul ederler. İlaveten, Denizli Büyükşehir Belediyesi afiş, katalog, broşür, hediye kitap ve bunun gibi her türlü tanıtım malzemelerinin tedarik etme ve medyada yayınlama için eserlerin kullanım hakkına sahiptir. Ek olarak, Denizli Büyükşehir Belediyesi çoğaltma, yayma, dağıtım ve sergilemede eserlerin kullanım hakkına da sahiptir. 
Ödül alan veya almayan katılımcının eserleri, teslim edildiği andan itibaren, Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin amaçları doğrultusunda yazılı basın, radyo ve televizyon ve diğer kitle iletişim araçlarında kullanılabilir. Bunun yanı sıra katılımcılar, internet ortamındaki yayınlar, afişler, broşürler, kataloglar, ajandalar, posterler, CD’ler, DVD’ler ve tüm dijital ortamlarda ya da takvimler yoluyla eserlerinin kullanım hakkını Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin devraldığını kabul ve taahhüt eder. 
Katılımcı, yarışmaya gönderdiği yapıtın tümüyle kendisine ait olduğunu beyan eder. Bu yapıt nedeniyle, katılımcı 3. kişilerin 5846 sayılı FSEK ve diğer yasalardan kaynaklanabilecek isteklerinin tek ve mutlak muhatabının kendisi olduğunu taahhüt eder. İlaveten, katılımcı esere ilişkin hukuki ve cezai sorumluluğun da tümüyle kendisine ait olduğunu kabul eder. Sayılan hususlara ilişkin olarak Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin herhangi bir hukuki ve cezai sorumluluğunun bulunmadığını (eser sahibine rücu hakkının saklı tutulduğunu) taahhüt eder. 
Kullanım hakkı eser sahibine ve yarışmayı düzenleyici kurum olarak Denizli Büyükşehir Belediyesi’ne aittir.
13. Yarışmaya katılan kişiler yarışma şartlarını ve seçici kurul kararlarını peşinen kabul etmiş sayılacaklardır. Şartnamede belirtilmeyen hususlarda veya tereddüt halinde katılımcı ile Denizli Büyükşehir Belediyesi arasında çıkabilecek anlaşmazlıklarda, Seçici Kurul hakemlik yapacaktır. Anlaşmazlık halinde Seçici Kurul yetkilidir.
14. İletişim: 
Arif Duru (Kültür ve Sanat Şube Müdürü) : 0 (258) 280 25 68 
Santral : 0 (258) 280 20 20 
E-Posta: denizli@denizli.bel.tr
Web: http://www.denizli.bel.tr/
Adres: Denizli Büyükşehir Belediyesi, Altıntop Mah. 
Lise Cad. No:2 20100/Denizli 

T.C.Denizli Metropolitan Municipality Press and Public Relations Department
The Metropolitan Municipality organizes the cartoon contest at an international level. 
Denizli Metropolitan Municipality, which has organized the cartoon contest nationally for three years, carries out the contest this year at an international level. In the contest, amateur and professional cartoonists can participate from all around the world, the topic of the contest is Climate Change and Organic Agriculture. 
Denizli Metropolitan Municipality which has organized the cartoon contest nationally since 2017, carries out the contest this year at an international level. This year’s topic of 1st International Cartoon Contest of Denizli Metropolitan Municipality has been specified as Climate Change and Organic Agriculture. All cartoons will be sent digitally to the contest which is open to amateur and professional cartoonists all over the world. Cartoonists will participate this contest on eng.denizli.bel.tr . The deadline for application is determined as until 12.00 (a.m) 7 March 2021, on Sunday. For the contest, there will be five different prizes as first prize winner (7500 TL), second prize winner (5000 TL), third prize winner (3500 TL), honorable mention (3 pieces of prize, 1500 TL) and the prize for under 18 years old (2 pieces of prize, 750 TL). A cartoonist can participate the contest with maximum three cartoons. 
The specifications were published in both Turkish and English 
Published in Turkish and English, the specifications of 1st International Cartoon Contest of Denizli Metropolitan Municipality are to be acquired on eng.denizli.bel.tr. The evaluation meeting of the jury will be conducted on 13 March 2021 (on Saturday) and 14 March 2021 (on Sunday). In addition, the results will be announced on the official websites of Denizli Metropolitan Municipality ‘’eng.denizli.bel.tr‘’ on 17 March 2021 (on Wednesday). The date of prize-giving ceremony will be announced later. 
For more livable world
Mayor Osman ZOLAN said that Denizli Metropolitan Municipality which organized the cartoon contest nationally previous years, would carry out at an international level this year. He also added ‘We wanted to bring up Climate Change and Organic Agriculture, we see it as a problem that threatens the whole world, with the your valuable interpretations as master cartoonists. Thus, we desired to contribute to the awareness of people’. He wished success for all cartoonists who would participate in the cartoon contest. Lastly, he said that as Denizli Metropolitan Municipality; we were one of the foremost municipalities to prepare action planning about climate change and we tackle with this problem to hand down a more livable world to the next generations. 

 

KARCOMICS MAGAZINE Web Site Copyrighted 2000-2021© By Ismail Kar All right reserved.

.