Cartoon Exhibition and Memorial Album for Mim Uykusuz...

Mim Uykusuz was very important cartoonist in Turkish cartoon history, becouse he drowed social- realistic politic cartoons. The members of The Association of Cartoonists (Turkey) up beared Mim Uykusuz on Nowember 27th, 2010. The cartoons of Mim Uykusuz have maden and published an memorial cartoon book...

Mim Uykusuz Sergi ve Albümü...

Karikatürcüler Derneği üyeleri 27 Kasım 2010 Cumartesi günü saat 13:00'deki etkinlikte Sultanahmet'teki genel merkezinde Mim Uykusuz'un karikatürlerinden oluşan karikatür sergisi açılışı ve albüm tanıtımı için bir araya geldiler...Dernek başkanı Metin Peker, sergi açılışı ve albüm tanıtımıyla ilgili bir konuşma yaptı. 
Mim Uykusuz'un karikatürlerinin sergisi açılışında karikatürcüleri üyeleri olağan genel kurul öncesi bir araya geldiler. Istanbul Sultanahmet'teki dernek merkezindeki buluşmada ayrıca ustalara saygı karikatür albümleri serisinden yayınlanmış olan Mim Uykusuz Albümü'nün de tanıtımı yapıldı...
27 Kasım 2010 Cumartesi günü saat 13:00'te gerçekleşen etkinlikte, Mim Uykusuz'un eşi Nebahat hanım, oğlu Tekin bey, gelini Yasemin hanım ve torunları Yaman ile Ozan da hazır bulundular.Markopaşa Mizah Dergisi'nin önemli isimlerinden Rıfat ILGAZ'ın oğlu Aydın ILGAZ’da etkiliğe katıldı. Karikatürcüler Derneği üyelerinin büyük katılımı gözlendi.Çok sayıda konuk sergiyi izledi.

Mustafa (Mim) Uykusuz Akhisar 1922 doğumlu, İlk ve orta öğrenimini Akhisar’da yapan Uykusuz, 1940’ta İstanbul’a gelerek Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nin Resim Bölümlü’ne girdi. Ekonomik nedenlerle öğrenimini yarıda bırakarak gittiği askerlik dönüşü tekrar Akademi’ye başladı. Bu sefer işlerinin fazlalığından okulu bıraktı. İlk karikatürü 1938’de yayımlandı. 1945’den itibaren Makro Paşa, Malum Paşa, Medet, Akbaba, Karikatür, Tef. Dolmuş, Taş ve Taş Karikatür, Zübük, Gırdır ve Özgür İnsan dergileriyle İstanbul Ekspres, Dünya, Ulus ve Gün gazetelerinde çalıştı. Toplum sorunlarını ilk kez karikatürümüze getiren bir sanatçı olan Mim Uykusuz karikatürlerinin bir bölümünü üç albümde topladı. Yurt içi ve dışında yapılan yarışmalarda birçok ödül kazanan Uykusuz’un yarattığı tiplerin başında Nasrettin Hoca gelir.
Mim Uykusuz 1983 yılında aramızdan ayrıldı...

haber:karikaturculerderneği (fotoğraflar: Akdağ Saydut)

KARCOMICS MAGAZINE Web Site Copyrighted 2000-2010© By Ismail Kar All right reserved.