Merhaba Karikatürcü Dostlar,Bugün ve Saat KARcomics Sitemize Hoşgeldiniz

 

Updated/Yenilenme :

 

Sık Kullanılanlara Ekleyiniz/Add Favorite

Cartoon Contests-Karikatur Yarismalari- Cartoon competition

 17. Nehar Tüblek Karikatür Yarışması 10 Şubat 2012

6 Mart 1995 tarihinde vefat eden, ömrünü karikatüre adamış değerli sanatçılarımızdan Nehar Tüblek adına Beşiktaş Belediyesi ile Karikatürcüler Derneği tarafından düzenlenen karikatür yarışmasının bu yıl on yedincisi yapılıyor. Hem değerli karikatürcü Nehar Tüblek'i anmak hem de karikatür sanatının yaygınlaşmasını sağlamak için sizleri bu yarışmaya katılmaya çağırıyoruz.
Yarışma Konusu: “Serbest”
Ödüller: Birincilik Ödülü: 3.000 TL, İkincilik Ödülü : 2.500 TL, Üçüncülük Ödülü :1.800 TL, 3 Adet Mansiyon: Her biri 1.000 TL, Beşiktaş Belediyesi Onur Ödülü :1.500 TL
Özel Ödüller: Beşiktaş Jimnastik Kulübü Özel Ödülü, Karikatürcüler Derneği Özel Ödülü, Kabataş Lisesi Eğitim Vakfı Özel Ödülü, Gazeteciler Cemiyeti Özel Ödülü, Dünya Yayıncılık Özel Ödülü, Nehar Tüblek Ailesi Adına Özel Ödül, Genç Çizerleri Teşvik ödülleri.(Özel ödüller; onur plaketi olarak verilecektir)
Seçici Kurul: İsmail Ünal (Beşiktaş Belediye Başkanı), Kemal Çiloğlu (Beşiktaş Belediye Başkan Vekili), Tonguç Yaşar (Karikatürcü), Erdoğan Bozok (Karikatürcü), Mahmut Akgün (Karikatürcü), Aziz Yavuzdoğan (Karikatürcü), Ahmet Öztürklevent(Karikatürcü) , Raşit Yakalı (Karikatürcü) Son katılım : 10 Şubat 2012
Yazışma Adresi :
Şerife AYVERE ÖZMÜŞ
Beşiktaş Belediyesi Kültür ve sosyal İşler Müdürlüğü Nisbetiye Mah. Aytar Cad. Başlık Sok. No:1 Etiler/İstanbul

KATILIM KOŞULLARI 
Yarışma Konusu:"Serbest
1. Yarışma bütün karikatür çizerlerine açıktır. 
2.Yarışmaya gönderilecek karikatürlerde çizim tekniği serbesttir. 
3. Gönderilecek karikatürlerin boyutları en fazla 30x40 cm. olmalıdır. 
4. Yarışmacıların, karikatürleri ile birlikte fotoğraflarını ya da yasam öykülerini göndermelerine gerek yoktur. Yalnızca karikatürlerinin arkasına adı, soyadı ve kesin mektup adresi ile varsa telefon numarası yeterli ve gereklidir. 
5. Karikatürler en son 10 Şubat 2012 tarihine kadar yazışma adresine elden ya da posta ile gönderilmiş olmalıdır. 
6. Ödüller, 6 Mart 2012 tarihinde İstanbul, Beşiktaş'ta, bu tarihten önce yarışmacılara bildirilecek olan bir kültür merkezinde dağıtılacaktır. 
7. İstanbul dışında oturup yarışmada ödül kazananların yol ve konaklama masrafları kendilerine aittir. Bu nedenle ödül kazandığı halde törene katılamayanların ödülleri adreslerine gönderilecektir. 
8.Yarışma karikatürleri Beşiktaş Belediyesi'nce bir albümde toplanacaktır. Albüme girecek olan eserleri Seçiciler Kurulu tespit edecektir. Ayrıca bu eserler sanat galerilerinde sergilenecektir. 
9. 15-18 yaş arası genç katılımcılar için özendirme ödülleri verilecektir.Genç katılımcılar başvurularına nufüs cüzdanı fotokopisini ekleyecektir. 
10. Eserlerini yarışmaya gönderen tüm katılımcılar yukarıdaki koşulları kabul etmiş sayılır.

Nehar Tüblek: 
Nehar Tüblek, 1924 yılında Yugoslavya’nın Manastır kentinde dünyaya geldi. Daha sonra Türkiye’ye yerleşen Nehar Tüblek’in ilk karikatürü 1943 yılında Amcabey dergisinde yayımlandı. O günden vefat ettiği güne kadar kendini karikatüre adadı. Hafta, Yavrutürk, Yeni Mecmua Karikatür, Şaka, Amcabey ,Akbaba,Dolmuş,Çarşaf dergileriyle Son Posta,Dünya,Akşam,Yeni Gazete,Hürriyet ve Günaydın gazetelerinde devamlı olarak karikatür çizdi. Nehar Tüblek yurt içi ve yurt dışında yapılan Nehar Tüblek yurt içi ve yurt dışında yapılan uluslararası yarışmalarda da birçok ödül kazandı.İstanbul Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği yarışmalrda başarı ödülleri, İtalya,Tolentino ve Bordighea’da birincilik ve diğer ödüller, Kanada’da ve Yugoslavya’nın Üsküp kentinde deödüller elde etti.Beygirname ve Paşaname adlı iki karikatür albümü bulunan Nehar Tüblek, sob olarak Dünya Gazetesi’nde çalışmaktaydı. 6 Mart 1995 tarihinde gazetedeki çalışma masasının başında vefat etti.

BACK Back-Geri Back-Geri GERI

KARCOMICS MAGAZINE Web Site Copyrighted 2000-2012© By Ismail Kar All right reserved.