50. Sanat Yılında Nezih DANYAL Eskişehir’de...

Karikatür sanatçısı Nezih Danyal’ın “50. Sanat Yılı” nedeniyle düzenlenen sergi Eskişehir’de açılıyor. Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin daveti üzerine Eğitim Karikatürleri Müzesi’nde 8 Aralık 2010 Çarşamba günü Saat:17.30’da açılacak sergiyle sanatçının 50. yılı da kutlanacak. Daha önce İzmit, İstanbul ve Ankara’da açılan sergilerle kutlanan bu önemli yıldönümü son olarak Eskişehirli karikatür severlerle de kutlanacak. 
1945 ( İzmit) doğumlu olan Nezih DANYAL; 1960 yılından bu yana, 100’ün üzerinde yayın organında karikatürler çizdi. Ulusal ve uluslararası yarışmalarda birçok ödül kazandı. Yurtiçi ve yurtdışında çeşitli kentlerde sergiler açtı. On bir karikatür albümü yayınladı, bu albümünden ikisi; (Devir ve Sergiler) İtalya ve Hollanda’da ödüllendirildi. 
1991 yılından başlayarak yedi yıl süreyle TRT1’de yayınlanan “Gün Başlıyor” programı içinde “Haftanın Karikatürü” köşesini hazırladı ve sundu. 
1994 yılında “Karikatür Vakfı”nı kurdu. Vakı f olarak 1995 yılından bu yana “Uluslararası Ankara Karikatür Festivali”ni her yıl düzenledi. Tokyo, Londra, Köln, Berlin, Roterdam, Varşova, Legnica, Bakü, Üsküp gibi kentlerde karma karikatür sergileri açtı. 
Nezih Danyal, halen FECO (Karikatürcü Kuruluşları Federasyonu) Türkiye başkanlığını da yürütmektedir.
Nezih DANYAL; Anadolu kültüründen beslenerek evrensel bir dil yaratmaya çalışan, grafik ögelerle özgün bir çizgiye ulaşmış usta bir karikatürcüdür. 
Danyal; Eskişehir sergisinde daha önce Almanya, Hollanda, Fransa, İngiltere, İran, Mısır, Japonya, Polonya ve Kıbrıs’ta sergilediği eserlerden bir seçme sunacak.

“50. Sanat Yılında” Nezih DANYAL Karikatür Sergisi
Açılış: 08 Aralık 2010 Çarsamba Saat: 17.30
Yer: Anadolu Üniversitesi Egitim Karikatürleri Müzesi Akcami Mh. Malhatun Sk. No:6 Odunpazarı ESKIŞEHIR
Sergi Süresi: 08 Aralık 2010 – 31 Aralık 2010

Fri, December 3, 2010 10:23:53 AM / Karikatür Araştırma ve Uygulama Müzesi

KARCOMICS MAGAZINE Web Site Copyrighted 2000-2010© By Ismail Kar All right reserved.