Değerli Karikatürcü Arkadaşlarım,Sevgili Karikatür Severler,
Takvim yaprakları 24 kasım 2011 perşembe gün ve tarihini gösteriyordu. 
Bu gün güç bela, çalıştığım kurumların tamamından bin bir zahmetle aldığım yurt dışı iznimin birinci günüydü.
Ne tesadüftür ki 25 yıl boyunca mesleğim olan öğretmenlik mesleğimin kabul edilmiş olan her yılın tek günü olan 24 Kasım tarihi "öğretmenler günü"nü gösteriyordu.
İran'ın Tabriz şehrinde yaşayan çoğunluğu Azeri Türk kökenli kardeşlerimizin oluşturduğu Tabriz karikatürcüler Derneği ve önderliğini yine Tebriz şehrinde en yaşlı karikatürcüsü! olan Rahim Baggal Asgari kardeşimizin çektiği Azerbaycan Karikatür Müzesinin düzenlemiş olduğu (sing Ceremony of the first International Biennial of Resistance Cartoon Contest- Tabriz /Iran 2011) uluslararası karikatür yarışmasının seçici kurulunda yer almam ve orada bulunan genç karikatürcüler ve bu konuda uzman resim ve karikatür öğretmenleri ile görüşme, yoktan var ettikleri müzede bir workshop ile bir de kişisel sergi açmak,yarışma ödül töreninde konuşma yapmak gibi etkinlikler için akşam üzeri yaşamımı sürdürdüğüm Antalya’dan yola çıkıyordum..
Antalya’dan doğrudan Tabriz’e uçuş yok..Bunun için önce İstanbul’a yaklaşık 63 dakikalık bir uçuş,oradan da Tabriz’e yine yaklaşık 150 dakikalık bir uçuş gerçekleşiyordu. Bu arada hava alanlarında en az birer saatlik bilet ve pasaport işlemleri vs işlemler için zamanlar gerekiyor.
Tabriz Karikatürcüler Derneği Başkanı Rahim’den daveti aldığım gün ve saatten itibaren sürekli olarak telefon ve maille değerli sanatçı Rahim Baggal Asgari bizzat yolculuğum hakkında bilgilendirme ve yönlendirme yaptı.
Antalya’dan İstanbul’a indiğimde saat 21:00’ı gösteriyordu.Tabriz uçağı saat 23:00 te kalkacaktı, uçuşlar arasındaki iki saatlik boşlukta pasaport ve bilet işlemlerin hallettim. Bu arada teflonumu Rahim aradı “tabriz’de hava bozdu,kar yağışı başladı uçuş ertelenebilir “dedi. Bende artık uçuş ertelenecek diye düşünürken THY bizi Tabriz uçağına yerleştirdi. Tabriz’e inişe geçtiğimizde saat 03:15’i gösteriyordu(İran ile Türkiye arasında 100 dakikalık saat farkı vardı). Antalya’dan yola çıktığım saatlerde hava çok güzel,deniz,güneş harikaydı oysa Tebriz hava alanına inişe geçtiğimizde gördüm kü her yer diz boyu karlarla kaplı ve uçağın ineceği yerlerde buz tutmuştu Daha sonra öğrendiğime göre bu alana o saatlerde inmesi gereken uçakların tamamı Tahran hava alanına yönlendirilmişti ve Tebriz yolcuları da otbüslerle 5-6 saatlik yolculuklarla yada her şey düzelene kadar oralarda bekletilecekti. Neyse bizim THY yollarının usta uçuş ekibi sayesinde çok sert bir inişte olsa Tebriz’e inebilmiştik..
Tebriz bagaj-pasaport işlemleri gibi işlemler sonucunda yolcu çıkışına yöneldim. Gözlerim tanıdık birini aradı. Sevgili kardeşim Rahim’i gördüm “İsmail agbi” diye seslendiğini duydum ve sarıldık..özlemişim en son geçen yıl istanbul’da Merkezi İstanbul'da bulunan Karikatürcüler Derneği'nin Nasreddin Hoca Karikatür Yarışaması 30.yılı Nasreddin hoca etkinliklerinde görüşmüştük. Bu tür organisyonlarda kişiler hep bir üçüncü kişileri görevlendirirler bu tür karşılamalarda fakat gecenin bir yarısında Rahim’in bizzat kendisi karşılamaya gelmesi sevindirici bir durumdu. Rahimle konuşa konuşa havaalanına epeyce uzakta olan (yanılmıysam elaiye isimli ) bir otele gittik. Rahim bu arada epeyce bir şeyler anlattı yine bu sayfalarda bu notları daha ayrıntılı olarak  daha sonraki yazılarımda anlatacağım...
...
….
Rahim Baggal Asgari önderliğinde Tebrzili genç karikatürcüler hep birlikte elele vererek çok güzel işler yapmışlar karikatür ve Tebriz Karikatür sanatı adına…
Tebriz Karikatürcüler Derneğini kurmuşlar ve her yıl genel kurula gidiyorlar..bu arada örnek alınması gereken önemli bir not şöyle bu genel kurulda üçte iki çoğunluk sağlanmazsa kurul bir başka gün tekrar toplanıyor ve seçime öyle gidiliyor…
Golestan Parkının bulunduğu güzel bir yerde tarihi bir mekanın içerisinde Azerbaycan Karikatür Müzesini kurmuşlar ve çok büyük bir özveriyle çalışmışlar ve çalışmaktalar…Uluslar arası düzenledikleri karikatür yarışmaları,karikatür sergileri,bu yarışmaların albümlerini yayınlamaları,yurt dışından ağırladıkları seçici kurul üyeleri,devamlılığı sürekli olan karikatür dergileri ile gençler verilen kurslarıyla çok güzel bir müze hazırlamışlar.. Özellikle Tebrizli sanatseverler,genç karikatürcüler hepsi çok saygılılar ve hepsi birazcıkta olsa bilgi için, sanat için çok dikkatli sizi dinliyorlar..CWN isimli bir de dünya karikatürünü yakından takip ettikleri İngilizce ve farsça yayınladıkları uluslar arası web siteleri mevcut..Tebriz Karikatürünün ve Karikatür Sanatçıları’nın çok yakında Dünya Karikatürü arasında çok önemli bir yere geleceğini düşünüyorum…
Selam ve sevgilerimle,
15 Aralık 2011 / Antalya-Türkiye
İsmailkar

Yaşamını Antalya'da sürdüren Karcomics Magazine yayıncısı,Türk Karikatürcü İsmail Kar'a karikatür sanatına katkılarından dolayı Tebriz Karikatürcüler Derneği Başkanı, Azerbaycan Karikatür Müzesi Yöneticisi ve Arsoy Güzel Sanatlar Okulları Sahibi Karikatürcü Rahim Baggal Asgari tarafından Tebriz Karikatürcüler Derneği Özel Ödülü olan "Dünya Karikatür Sanatı 2011 Ödülü" verildi. İsmail Kar'a Güney Azerbaycan'a özgü mizahi kahramanlardan olan bir karakterin heykelciği ve onur diploması 26 Kasım 2011 tarihinde Tebriz Kültür Bakanlığında The First International Biennial of Rezistance Cartoon / Animation Contest 2011 etkinlikleri sırasında verildi.

İsmailKar, 50 in color and award-winning cartoons November 27, 2011 - December 27, between 2011 until Tabriz - Iran in Azerbaijan Cartoon Museum exhibits. Cartoonist and art lovers attended the opening of the exhibition with a large number to Tabriz. Opening day of the workshop was held in a Turkish cartoonist Ismail Kar management ..

İsmail Kar, 50 adet renkli ve ödüllü karikatürlerini 27 Kasım 2011 - 27 Aralık 2011 tarihleri arasında Tabriz - İran 'da Azerbaijan Cartoon Museum'da sergiliyor. Sergi açılışına çok sayıda Tabriz'li karikatürcü ve sanatsever katıldı. Açılış günü Türk karikatürcü İsmail Kar yönetiminde bir de workshop gerçekleştirildi..

Results of first International Biennial of Resistance Cartoon Contest-Iran 2011

Vladimir Kazanevsky / Ukraine
Pol Leurs / Luxembourg
Raed Khalil / Syria
Ismail Kar / Turkey
Jaber Asadi / Iran-Tabriz

Detail for Click Here...>>

First winner :Shahram Rezae Iran
Second winner :Agim Sulaj - Italy
Third winner: Valentin Georgiev-Bulgaria
Selected: Heybat Ahmadi -Iran, Ross-UK, Bayram Hajizadeh - Azerbaijan, Saeed Sadeghi -Iran
And in Animation part selected :Seyyed mahdi Hashemi

KARCOMICS MAGAZINE Web Site Copyrighted 2000-2011© By Ismail Kar All right reserved.

.