World Amateur-Professional Karcomics Cartoonists & Humourists

Yurdagün GÖKER

Yurdagün Göker 1935 yılında Uzunköprü -Edirne'de doğdu. Kabataş Erkek Lisesi 'ni bitirdikten sonra iktisat, arkeoloji ve sanat tarihi eğitimi aldı.
12 yıl Beşiktaş kulübünde basketbol oynadı, kaptanlık ve antrenörlük yaptı. Kendi ifadesiyle "rakamları hiç sevmedi". Mesleğe 1952 yılında İstanbul'da Karakedi Mizah Dergisinde karikatürcü olarak başladı. Havadis, Son Havadis, Yeni İstanbul, Tercüman Türkiye Gazetelerinde, Hayat ve Ses Dergilerinde çizdi.
Montreal ve Scaremberg karikatür yarışmalarında ödül aldı. 1965 yılında Montreal'de ödül aldıktan sonra Almanya'ya gitti. Karikatür ve hikayeleri Bunte, Das Freizeit Magazin, Hobby, Horzu, Kicker gibi bir çok Alman yayın organında yer aldı. NASA için 30 dakikalık bir çizgi film yaptı. 1975 yılında Türkiye'ye döndü.
Hayat Yayınlarında danışman olarak çalışırken Milli Eğitim bakanlığı Yayınlar Komitesi Üyeliği 'ne seçildi ve Bakanlık adına Yavrutürk dergisini çıkarttı. "Nasrettin Hoca" ve "Nasrettin Hoca'dan Keloğlan'a" adlı cizgi romanları yayınlandı. 13 Keloğlan albümü, 3 Bora albümü yayınladı, 400 masal resimledi. "Nasreddin Hoca Keloğlan'a İngilizce Öğretiyor" albümünü yayınladı.
Bu güne kadar ikisi yurt dışında olmak üzere beş kişisel karikatür sergisi açtı ve sayısız sergiye katıldı.
Yurdagün Göker, Almanca ve İngilizce biliyor, İtalyanca konuşuyor. Evli ve iki oğlu var. Sarı Basın Kartı sahibidir...

Yurdagün Göker üstadın sayısız kitaplarından bir tanesi "Son Kararınız Mı?" Avrasya Yayınlarından 2003 tarihli,18x19.5 Cm ölçülerinde, tamamı kuşe kağıda basılmış bir Avrupa Birliği sürecini irdelemiş Yurdagün Göker çizgilerden oluşan albüm 179 sayfa...

Raşit Yakalı ve Yurdagün Göker'in İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mizah merkezindeki söyleşilerinden çok büyük zevk aldık,emeğinize sağlık.. Yurdagün Göker karikatürcülüğünün yanında çok değerli bir insandır... Bu kısa söyleşideki ileri bir tarihteki söz konusu buluşmayı merakla ve heyecanla bekliyoruz..
Bu söyleşi için Raşit Yakalı'nın ilgili facebook sayfasına gitmek için tıklayınız...

 

ana sayfa   

  home

KARCOMICS MAGAZINE Web Site Copyrighted 2000-2013© By Ismail Kar All right reserved.