Atila ÖZER'i Kaybettik...

   Sevgili karikatürcü ağabeyimiz Profesör Atila Özer'i bu sabah(23 Nisan 2011 Cumartesi), yaşamının büyük bölümünü geçirdiği Eskişehir'de, tedavi gördüğü Eskişehir Acıbadem Hastanesi'nde kaybettik... Atila Ağabeyimizin sevgili eşi Vicdan Hanımdan aldığımız bilgilere göre Atila Özer'in cenazesi 25 Nisan 2011 Pazartesi günü Eskişehir'de, Odun Pazarı, Alaeddin Camii'nde kılınacak olan ikindi namazını müteakip Eskişehir Asri Mezarlıkta ebedi istirahatgahına konacaktır.
   Karcomics Magazine olarak,aile dostumuz,Sevgili Atila Özer Ağabeyimize Allah'tan rahmet, Sevgili eşi Vicdan Hanıma,tüm Özer ailesine ve bütün karikatürcülere ,öğrencilerine başsağlığı diliyoruz...

*Atila ÖZER:1949 yılında Burdur' da doğdu. Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi'ni bitirdi. 1979 yılında Anadolu Üniversitesi'nde göreve başladı."İletişim Sanatları" dalında yüksek lisans yaptı, Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nden "Grafik" dalında "Sanatta Yeterlik" aldı. 1995 yılında Doçent, 2001 yılında Profesör oldu. Anadolu Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak görev yaptı. 
  Almanca öğretmeni Vicdan Özer'le evli olan Atila Özer, 1973 yılında basında yayınlanan ilk karikatüründen sonra bu alanda çizmeye ve araştırmaya ağırlık vererek, karikatür sanatıyla çizer ve araştırmacı olarak ilgilendi.
  İlk kişisel sergisini 1978 yılında Nasrettin Hoca'nın doğduğu köyde (Hortu-Eskişehir) açmıştır. Daha sonra Avusturya'nın Klagenfurt kentinde (1986), Eskişehir'de (1988), Şile'de (1992), Sivrihisar'da (1993), Ankara'da (1994), Anamur'da (1996), Almanya'nın Staufen kentinde (1996), Avusturya'nın Landeck ve Zams kentlerinde (2000), Eskişehir'de (2008) sergiler açmıştır. 
  Ayrıca pek çok ulusal ve uluslararası karma sergiye katılmış,ödüller kazanmıştır. Bir eseri Varşova Karikatür Müzesi'ne alınmıştır. "Karikatüre Selam" (1982), "Çizgiler" (1985), "Çizgimizah" (1995) adlarını taşıyan üç karikatür albümü ile "Karikatür Sanatı ve Reklamcılık" (1988) ve "İletişimin Çizgi Dili Karikatür" (1994), "Yurtdışında Ödül Kazanan Türk Karikatürleri" (1995), "Kuramsal ve Uygulamalı KARİKATÜR" (1998), "Karikatür Müzeleri" (1999) adlı araştırma kitapları, "Grafik Üretim Teknikleri" (1995) adlı ders kitabı, "Ödüller" (2003) biyografi kitabı, "Karikatür Yazıları" (2007) makaleler kitabı yayınlanmıştır. 
  Uluslararası Ödüllerinden bazıları: Japonya; Yomiuri Uluslararası Karikatür Yarışması (ALTIN Ödül-1982, MANSİYON- 2001, 2002), Makedonya; Üsküp Uluslararası Karikatür Yarışması (ÖZEL Ödül-1989) 
  Ulusal Ödüllerinden bazıları: Mimarlar Odası Karikatür Yarışması -(BİRİNCİLİK Ödülü, 1978), Milliyet Sanat Dergisi Abdi İpekçi Karikatür Yarışması -(BİRİNCİLİK Ödülü, 1985), Cumhuriyet gazetesi Yunus Nadi Armağanı -(ÜÇÜNCÜLÜK Ödülü, 1989), Burdur Müzesi Karikatür Yarışması -(BİRİNCİLİK Ödülü, 1990), Bursa Rotary Kulübü Cemal Nadir Karikatür Yarışması -(MANSİYON, 1996),Nehar Tüblek Karikatür Yarışması -(İKİNCİLİK Ödülü, 2000), Eskişehir Sanat Derneği -(Eskişehir SANAT Ödülü, 2003), Çağdaş Gazeteciler Derneği Eskişehir Şubesi -(KÜLTÜR ÖDÜLÜ, 2005), 6. Kapadokya Karikatür Yarışması -(BİRİNCİLİK Ödülü, 2006).
  Anadolu Üniversitesi Karikatür Kulübü'nü kurmuş ve çeşitli etkinlikler düzenlemiştir.Anadolu Üniversitesi Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğünü sürdürdü. 23 Nisan 2011 tarihinde Eskişehir'de hayata gözlerini yumdu.

Turkish cartoonist Atila Ozer Passed Away...

*Turkish cartoonist professor Atila Ozer this morning (April 23, 2011) according to the information we received we lost ... Atila Ozer's funeral on Monday, April 25, 2011 in Eskisehir, Wood Market, Alaeddin Mosque after Asr prayer at the cemetery following the end Eskisehir Asri resting to be provided.

*Atila ÖZER:
Occupation/Profession: 
Prof, Anadolu University, Eskisehir-TURKEY.
-Prizes and Major Achievements: One of the works accepted to the Warsaw Caricature Museum in Poland, Yomıurı Shimbun Cartoon Contest (In Japan 1982-1983-2001), Skopje Cartoon Contest (In Makedonia 1989), Okhotsk Cartoon Contest (In Japan 1995), Goethe Institut Cartoon Competition (In Germany 2001). About 24 prizes in different exhibitions in Turkey.
-Exhibitions: 
Turkey; Eskişehir-Nasrettin Hoca (1978),
Eskişehir (1988), İstanbul-Şile (1992), Eskişehir-Sivrihisar (1993), Ankara (1994), Mersin-Anamur (1996), Austria; Klagenfurt (1986), Germany; Staufen (1996), Austria; Landeck , Zams(2000), Eskişehir (2008).
-Publications: Karikatüre Selam (1982) (Greetings to Cartoons),Çizgiler (1985) (Cartoons), Çizgimizah (1995) (Humors in Cartoons), Karikatür Sanatı ve Reklamcılık (1988) (Advertising and Art of Cartoon), İletişimin Çizgi Dili Karikatür (1994) (Cartoon as a Language of Communication), Yurtdışında Ödül Kazanan Türk Karikatürleri (1995) (Award Winning Turkish Cartoons Abroad), KARİKATÜR (1998) (Cartoon), Karikatür Müzeleri (1999) (Cartoon Museums). Karikatür Yazıları (2007) (Articles of Cartoon Art) 

22 Nisan'da yaşamını yitiren karikatürist, araştırmacı, öğretim üyesi Prof. Atila Özer için dün Eskişehir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde bir tören düzenlendi...
Karikatürist, araştırmacı, öğretim üyesi Prof. Atila Özer, tören sonrası Alaaddin Cami’nde kılınan öğle namazının ardından Eskişehir Asri Mezarlığı’nda dün yaşama veda eden kayınpederi, çalışma arkadaşımız Ali Bulunmaz’ın dedesi Necmettin Bulunmaz ile birlikte toprağa verildi. Üniversite düzenlenen Eskişehir Eğitim Karikatürleri Müzesi Müdür Yardımcıs Sadettin Aygün'ün yönettiğ törende Rektör Prof. Dr. Davut Aydın, önceki rektör Prof.Dr.Engin Ataç, Güzel Sanatlar Dekan Yardımcısı Doç Rıdvan Coşkun, Karikatürcüler derneği Başkanı Metin Peker birer konuşma yaparak Atila Özer'in hem sanatçı hem eğitimci olarak uluslararası üne sahip özel bir insan olduğunu vurguladılar. Cenaze törenine eşi Vicdan Özer ve ailesinin yanı sıra öğretim üyeleri, öğrencileri ve karikatürcülerden Kamil Masaracı, Semih Poroy, Ercan Akyol, Tan Oral, Orhan Doğu, Erdoğan Başol, Erdoğan Bozok, Yurdagün Göker, Nezih Danyal, Seçkin Temur, Muhittin Köroğlu, Aziz Yavuzdoğan, İsmet Lokman, Ergin Gülen, Ahmet Aykanat, Hikmet Cerrah, Bülent Okutan, Ali Şur, Beytullah Heper, Erol Büyükmeriç, Hasan Efe'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda karikatürist katıldı. Azerbeycan Karikatürist Ressamlar Derneği de başsağlığı mesajı yolladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Prof.Dr.Yılmaz Büyükerşen de Alaadin Cami’ne gelerek iki büyük acıyı birlikte yaşayan Özer ve Bulunmaz ailesine başsağlığı diledi.
haberin detayı için tıklayınız...>>

(haber: Cumhuriyet portal / fotoğraflar: Akdağ Saydut)

Atila Özer için Taziye Mesajları...

*Aile dostumuz,Atila Özer Ağabeyimize Allah'tan rahmet, sevgili eşi Vicdan Hanıma,tüm özer ailesine ve bütün karikatürcülere ,öğrencilerine başsağlığı diliyoruz... Serpil & İsmail Kar

*ACIMIZ SONSUZDUR..... NUR İÇİNDE YAT DEĞERLİ DOSTUM.... SEVGİLİ VİCDAN'A VE TÜM SEVENLERİNE SABIR VE BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUZ.... Musa Kayra / 23 Nisan 2011 

*Çok üzüldüm, geride kalanlara baş sağlığı diliyorum. Niyazi Yoltaş / 23 Nisan 2011 

*Eyvaaah!...Çok üzüldüm yaa,daha gençti de Atilla Abi...Işık içinde yatsın!... Yavuz Özhan Önür / 23 Nisan 2011 

*We are mourning the loss of the well-known master of cartoon, the prominent man of art, the great man, our dear friend Attila bey Ozer. On behalf of the Azerbaijan cartoonists I express my sincere condolences to the members of the family of the great master, relatives, all men who love Attila Ozer’s creativity and personality. This is the big loss not only of the Turkish cartoon and Turkish culture, but also the big loss of the world cartoon. I am sure that the great respect and love to this great man in the heart of each of us will be eternal. Many generations will still derive advantage from the creativity of this great man of art.God rest his soul!
Bayram Hajizadeh
The President of Azerbaijan Cartoonists Union /
23 Nisan 2011 14:59

*Tanınmış karikatür ustası, görkemli sanatkar, büyük insan, aziz dostumuz Atila Özer Bey’in vefatıyla hüzünleniyoruz. Büyük ustanın aile üyeleri ve yakınları, Atila Özer yaratıcılığı ve kimliğini seven tüm insanlara Azerbaycan karikatürcüleri adına derin hüzünle baş sağlığı diliyorum. Bu kayıp sadece Türk karikatürü, Türk kültürü için değil, tüm dünya karikatürü için çok ağır bir kayıp. Eminim her birimizin kalbinde bu büyük insana duyduğumuz saygı ve sevgi ebediyen yaşayacak. Daha bir çok nesil bu büyük sanatkarın yaratıcılığından faydalanacaktır. 
Allah Rahmet Eylesin!
Azerbaycan Karikatürcü Ressamlar Birliğinin Başkanı Bayram Hacızade / 23 Nisan 2011 14:59

*Özer ailesine ve tüm karikatürcü dostlarımıza başsağlığı dileriz. Karikatürcüler Derneği  / 23 Nisan 2011

*Özer ailesine ve tüm karikatür camiasına Anadolu Karikatürcüler derneği olarak başsağlığı dileriz. Anadolu Karikatürcüler Derneği  / 23 Nisan 2011

*Karikatür camiasının ve ailesinin başı sağ olsun…Karadeniz Mizah / 23 Nisan 2011

*ATİLLA ÖZER Hocamızın kaybından dolayı duyduğumuz üzüntü büyüktür.
Değerli eşine ve tüm ailesine sonsuz sabırlar diliyoruz.
Değerli Hocam;sizi ve Eskişehir'deki misafirperverliğinizi unutmamız ne mümkün.....Allah da sizi, bizleri ağırladığınız gibi ağırlayacaktır eminiz...... 
Balıkesir'li Çizerler;Ahmet Esmer, Mehmet Zeber, Mete Ağaoğlu / 23 Nisan 2011 13:50

*Çok üzgünüm; ailesine ve sevenlerine başsağlığı dilerim... Karikatürümüz için önemli bir kayıp... 23 Nisan 2011 13:50 / Atay Sözer

*Değerli dostumuz Atila Özer'in kaybına çok üzüldük. Ailesine, sevgili Vicdan Hanıma ve tüm karikatürcülere baş sağlığı, dayanma gücü diliyorum.Nuray Çiftçi / 23 Nisan 2011 13:12

*Değerli meslektaşım ve dostum Atilla Hoca'yı kaybetmek içimi yaktı.
Meslektaşlarıma, ailesine başsağlığı; eşi Vicdan Hanım'a sabırlar diliyorum.Köksal Çiftçi / 23 Nisan 2011 13:08

*Atila abimin kaybından dolayı üzüntü içindeyim. Nur içinde yat Atila abi, eşi Vicdan öğretmenime de sabır dilerim.Kamil Yavuz /  23 Nisan 2011 13:07

*Sevgili dostumuz, karikatürcü Atila Özer'in vefatından duyduğum üzüntüyü dostlarla paylaşıyorum.
Herkese sabır ve başsağlığı, sevgili Atila'ya Tanrıdan rahmet diliyorum.
Selam ve saygılar,Akdağ Saydut /  23 Nisan 2011 12:52

*Eskişehir Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi kurucusu Usta Karikatürist Prof. Atilla Özer'i kaybettik. Yıllardır karikatür adına yaptığı uluslararası etkinliklerle hem karikatür sanatına hem de Eskişehir'e büyük katkılar sağlamıştır. Büyük Ustayı kaybetmenin acısıyla tüm karikatür camiasına baş sağlığı dileriz. Emre Yılmaz / 23 Nisan 2011 13:50

*Özer ailesine ve tüm karikatür camiasına Anadolu Karikatürcüler derneği olarak başsağlığı dileriz. Anadolu Karikatürcüler Derneği / 23 Nisan 2011

*Eskişehirli karikatürist atila özer vefat etmiştir .Hepimizin başı sağ olsun,ailesine sabır diliyorum... Ali Şur  / 23 Nisan 2011

*Başımız sağ olsun..çok üzüldüm...faruk Karaçay / 23 Nisan 2011 15:56

*Karikatür dünyamızın çok önemli bir kaybını üzüntüyle öğrendim. Hepimizin başı sağ olsun. Cem Koç / 23 Nisan 2011 18:08

*Eskişehir'deydim. kendisini dün hastanede ziyaret edecektim. doktorların izni olmadı. bu sabah İstanbul'a dönüş yolundayken saat 12 gibi, eşi Vicdan abla telefonla acı haberi vermiş oldu. Tanrı rahmet eylesin. üzgünüz, Türk karikatürüne ciddi emek vermiş usta bir çizer, iyi bir ağabeyimizdi... pazartesi günü Eskişehir'de son yolculuğuna uğurlayacağız... Aziz Yavuzdoğan /  23 Nisan 2011 18:35

*Allah rahmet eylesin. Çok uzgunum. Turk karikatur sanatı usta bir hocasını daha kaybetti. Eserleriyle yasayacaktir. Rasit Yakali / 23 Nisan 2011 19:11

*Sevgili Atilla abimizin mekanı cennet olsun. Kederli ailesine sabır ve başsağlığı dilerim. Kürşat Zaman / 23 Nisan 2011 18:57

*Sevgili Atilla Özer'in mekanı cennet olsun. Kederli ailesine sabır ve başsağlığı dilerim. Yaşar Fırat / 23 Nisan 2011 20:50

*Ustalarımızı birer birer kaybediyoruz.Bu kayıplarımızın başımızı bir kere daha ellerimizin arasına alıp düşünmemizi sağlamasını diliyorum.Belki, yok yere birbirimizi kırmanın,laf sokuşturmanın,incitmenin,itham etmenin,vs.ne kadar boş ve anlamsız olduğunu tekrar hatırlarız.
Acımız çok taze olmakla birlikte buradan başta sevgili çizer dostumuz Hikmet CERRAH'a bir öneride bulunmak istiyorum.Atila hocamız bildiğim kadarı ile Eskişehir'de düzenlenen İnşaat Kazalarından Korunma konulu Uluslararası karikatür yarışmasında jüri üyesi olarak görev yapacaktı.Ne yazık ki ömrü yetmedi.Ben bu yarışma için onun anısına saygı amacı ile bir Atila ÖZER Özel(Onur) Ödülü konulmasını öneriyorum.Sanırım yarışmayı düzenleyenler de buna sıcak bakabilirler.
Başta sevgili eşi Vicdan Hanım olmak üzere hepimizin başı sağ olsun.Onu unutmayacağız.
Musa GÜMÜŞ / 23 Nisan 2011 21:57

*Sevgili üstadımız,abimiz nurlar içinde yat...
Kederli ailesi ve tüm karikatür dünyasına başsağlığı diliyorum... Mehmet Selçuk / 23 Nisan 2011 21:44

*Tüm sevenlerine sabırlar diliyorum... Osman Yavuz İnal /23 Nisan 2011 

*Very sad for the world of cartoon...Hamed Nabahat / 23 Nisan 2011

*Cok iyi bir insandi. Allah rahmet etsin.... Doğan Arslan / 24 Nisan 2011

*KARİKATÜRCÜ ARKADAŞIMIZ ATİLA ÖZER'İ  KAYBETMENİN ÜZÜNTÜSÜ İÇİNDEYİZ. EŞİ VİCDAN HANIMA VE AİLESİNE, AYRICA TÜM KARİKATÜRCÜ ARKADAŞLARIMA BAŞSAĞLIĞI DİLEKLERİMİ  İLETİYORUM.                      EROL ÖZDEMİR / Sun, April 24, 2011 1:49:48 AM

*Karikatüre büyük emekleri gecen değerli Atilla Özer'in vefatına çok üzüldüm..
Başsağlığı dilerim..Selamlar..Sevgiler..Avni Odabaşı / 24 Nisan 2011 02:47

*değerli karikatürcü Atilla Özer'in vefatında ki üzüntüm büyük... 
ailesine ve tüm karikatürcülere başsağlığı diliyorum... Hasan Seçkin / 24 Nisan 2011 11:33

*TUYED olarak son yıllarda yoğun bir çalışma temposunda tanışıp, takdir ettiğimiz hocamıza Allah'tan rahmet dilerken, Özer Ailesi'nin acısını da paylaşıyoruz.
Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği Başkanı
Kerem Köfteoğlu / 23 Nisan 2011 Cumartesi

*Değerli eğitimci, önemli kültür adamı, usta karikatürcü, Türkiye Karikatürünün kilometre taşlarından Atilla Özer'in vefatı dolayısı ile sevenlerinin üzüntüsünü paylaşır, yakınlarına ve karikatür dünyamıza baş sağlığı dilerim. Faruk Çağla / 24 Nisan 2011 12:49

*KARİKATÜRCÜ ATİLLA ÖZER'İ KAYBETTİK, TÜRK KARİKATÜRÜNÜN BAŞI SAĞ OLSUN.
Ahmet ERKANLI / 24 Nisan 2011 13:31

*Mekanı cennet olsun...Tüm sevenlerine ve ailesine baş sağlığı diliyorum. Eda Karaabdurahmanoğlu / 24 Nisan 2011

*Karikatür ustası,bilim adamı Prof.Dr.Atilla Özer'in kaybından ötürü ailesine ve karikatür dünyasına başsağlığı dilerim. Rifat Mutlu / 24 Nisan 2011 15:23

*TÜM İÇTENLİĞİMLE AİLESİNE SABIR VE BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUM. Tolga Sakarya / 24 Nisan 2011 18:38

*Kaybından büyük üzüntü duyduğum çizer Atila Özer, gerçek mizahçılarda hep izlediğim, o ciddi yaşamın gereklerini yerine getirirken bıyık altından gülüp, hafiften dalga geçmeyi hiç ihmal etmeyen kişiliği ile çizgi dünyamızda çok değerli bir yere sahipti. Prof. Atila Özer Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nin öğretim üyesi ve Eğitim Karikatürleri Müzesi'nin de başarılı bir yöneticisiydi.Dostların başı sağolsun. Tan Oral / 24 Nisan 2011 16:30

*Türk karikatürünün teorik, akademik gelişimine sinirsiz katkılarda bulunan usta çizer Sn. Atila Özer'in vefatını öğrenmiş olmaktan dolayı çok üzgünüm. Ailesinin, tüm dostlarının ve tüm karikatürcülerin başı sağ olsun. 
Dr. Kadir Doğruer / 24 Nisan 2011 16:43

*Sevgili Atila abiyi 1981-1982 yılında tanıdım. anadolu üniversitesi sin.tv bölümünde ben öğrenci atila abi 
grafik biriminde araştırma görevlisiydi. ders dışında yanına gider çalışmalarını izler sohbet ederdik.
hoca -öğrenci ilişkisinden çok abi- kardeş gibiydik. 1983 yılında atila abinin öncülüğünde karikatür klübü
kuruldu ve aynı yıl AÖF e bağlı olduğumuz için aöf öğrencileri karikatür sergisi 8 ilde birden aynı anda açılmıştı. ve o serginin davetiyesinde atila abinin., yine aramızda ayrılan İsmail Turan ve benim karikatürlerim vardı. son sene film bitirme tezim 10 dakikalık atila özer ve karikatür üzerineydi..sevgili atila abi ne yazık artık sana uğrayamıycam. nur içinde yat.
başta vicdan hanım, tüm dostların başı sağolsun. Ekrem Borazan / 24 Nisan 2011 18:52

*Örnek insan, has karikatürcü Atila Özer'i kaybettik. Eserleri, çabaları, karikatür dünyasına katkıları ve dostluğu unutulamaz. Kemal Özyurt

*Atila ÖZER’i kaybetmenin acısı içindeyim.Bir karikatür sevdalısı daha aramızdan ayrıldı. Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. Ailesine ve karikatür camiasına sabırlar diliyorum.O.Yavuz İNAL / 25 Nisan 2011 10:12

*Karikatürümüzün TEK profesörünü yitirdik. üzüntümüz sonsuzdur. ailesinin ve Türk Karikatürünün başı sağolsun... Kürşat Coşgun / 25 Nisan 2011 10:25

*1979 yılından bu güne süren dostluğunu ve arkadaşlığını hep özleyeceğim hocam...Hikmet Cerrah / 25 Nisan 2011 12:58

*BAŞIMIZ SAĞ OLSUN... Usta karikatüristlerimizden ATİLA ÖZER bugün aramızdan ayrıldı. Işıklar içinde yatsın. Sezer Odabaşoğlu / 25 Nisan 2011 18:19

*Karikatürist Prof.Dr.Atila ÖZER'i kaybettik! Prof. Atila Özer Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nin öğretim üyesi ve Eğitim Karikatürleri Müzesi'nin de başarılı bir yöneticisiydi.....Ailesine ve Karikatür Camiasına Baş Sağlığı Diliyorum... Sönmez Yanardağ / 25 Nisan 2011 23:03

*Atila Özer'in ölümüne çok üzüldüm.
Ailesine ve dostlarına başsağlığı dilerim. Mehmet Tevlim / 26 Nisan 2011 16:49

Atila Özer'in Karikatür Çalışmalarından Örnekler...

KARCOMICS MAGAZINE Web Site Copyrighted 2000-2011© By Ismail Kar All right reserved.