KARCOMICS MAGAZINE Banner

 
 

Merhaba Karikatürcü Dostlar,Bugün ve Saat KARcomics Sitemize Hoşgeldiniz

 

ISMAILKARTOONS

Updated/Yenilenme :

Sık Kullanılanlara Ekleyiniz/Add Favorite

Cartoon Contests-Karikatur Yarismalari- Cartoon competition

2th International Cartoon Contest Bursa/TURKEY -10 September 2008

 

ÇİZGİLERLE ‘İNSAN HAKLARI’
BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN DÜZENLENEN ‘II. ULUSLARARASI BURSA KARİKATÜR YARIŞMASI’, KENT MÜZESİ’NDE YAPILAN TOPLANTIYLA TANITILDI.
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek olan ‘Uluslararası Bursa Karikatür Yarışması’nda “İnsan Hakları” çizgilerle gündeme taşınacak.
İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin insanlığın ortak değerleri sayılan maddelerinin Karagöz ve Hacivat tarafından okunduğu gösteriyle başlayan, yarışmanın tanıtım basın toplantısı, Bursa Kent Müzesi’nde yapıldı. 
Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Recai Belediyesi Başkanvekili Recai Ekmekçi, Kent Müzesi Koordinatörü ve Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Danışmanı Ahmet Erdönmez ile BURFAŞ Genel Müdürü İbrahim Er’in katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, ‘II. Uluslararası Karikatür Yarışması’nda, 21. Yüzyılda insan haklarına gösterilmesi gereken saygının çizgilerle dile getirileceğini söyledi. 
Çizerlerin yarışmaya katılacağı eserlerini 10 Eylül Çarşamba gününe kadar teslim edebileceğini kaydeden Başkanvekili Ekmekçi, yarışmanın ödül töreni ile sergi açılışının ise 10 Ekim Cuma günü gerçekleştirileceğini belirtti. 
Yarışmanın, barış ve huzur dolu bir dünya için yapılması gereken girişimlere önemli bir teşkil ettiğini dile getiren Ekmekçi, “Türkiye’de bir ilke imza atarak geçtiğimiz yıl başlatılan Karikatür Bienali, karikatüristlerin uluslararası platformda buluşmasına sahne oldu. Bu yıl da konusunu ‘İnsan Hakları’ olarak belirlediğimiz yarışmamız, yüzlerce kelimeyle açıklanabilecek olan insan haklarının çizgilerle anlatılmasına olanak tanıyacak” diye konuştu.
İnsan haklarına yeni bakış açıları kazandırılacak
Dünya üzerinde ırk, dil, din ve cinsiyet gözetmeksizin tüm insanların sahip olduğu hakların çok az kişi tarafından fark edilebildiğine dikkati çeken Başkanvekili Ekmekçi, “Hakkını koruyan insan sayısı ne yazık ki çok az. Ancak ülkemizde, bu konuda standardın en yüksek seviyeye getirilmesi adına önemli adımlar atıyor. Büyükşehir Belediyesi olarak biz de üzerimize düşeni yaparak, vatandaşlarımızın dikkatini insan haklarına çekmeyi ve herkesin bu konuda etraflıca düşünmesini sağlamayı hedefledik” dedi. 
Dünyaca ünlü isimler jüride 
Yarışmanın jürisinde ise dünyaca ünlü isimler yer alacak. Dünya Karikatürcüler Birliği (FECO) Başkanı Marlene Pohle, FECO Başkan Yardımcısı İzel Rozental, Bulgaristan Gabrovo Mizah Evi Müdürü Tatyana Tsankova, geçtiğimiz yıl yapılan organizasyonda ‘Mavi Altın; Su’ konulu karikatür yarışmasında birinciliği kazanan usta karikatürist Agim Sulaj, Kübalı çizgi ustası Aristides Hernandez Esteban Guerrero (Ares), Japonya’nın güçlü çizeri Nori Yamanoı, Eskişehir Karikatür Müzesi Müdürü Prof. Atila Özer, Türkiye’nin ünlü çizerleri Salih Memecan ve Tan Oral ile BURFAŞ Genel Müdürü İbrahim Er’den oluşan jüri, 13 Eylül Cumartesi günü toplanarak, eserleri değerlendirecek. 
Çizgilere büyük ödüller
Yarışmada birinci olan eserin sahibi 5 bin dolar, ikinci karikatürist 2 bin 500 dolar, üçüncü bin dolar ve 10 kişiye verilecek mansiyon ödülünün sahipleri ise 200 dolar ile ödüllendirilecek. Ödül Töreni’nde açılacak serginin ardından dereceye giren eserler; Birleşmiş Milletler’in hayata geçirdiği ve dünyanın çeşitli yerlerinde açılması planlanan “İnsan Hakları İçin Karikatür” sergilerinde yer alacak. Yarışma hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler, www.bursakarikatur.org adresinden bilgi alabilecek.
Yayın tarihi : 06 Haziran 2008 Cuma Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Koordinasyon Merkezi-www.bursa.bel.tr
Bursa'da karikatür yarışması 
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ilki geçen yıl düzenlenen "Uluslararası Bursa Karikatür Yarışması"nda bu yıl "İnsan Hakları"nın çizgilerle gündeme taşınacağı bildirildi. 
Yarışmaya katılacak eserlerin 10 Eylüle kadar teslim edilebileceği, yarışmanın ödül töreni ile sergi açılışının ise 10 Ekimde gerçekleştirileceği belirtildi. 
Yarışmanın jürisinde dünyaca ünlü isimler yer alacak. Dünya Karikatürcüler Birliği (FECO) Başkanı Marlene Pohle, FECO Başkan Yardımcısı İzel Rozental, Bulgaristan Gabrovo Mizah Evi Müdürü Tatyana Tsankova, geçen yıl yapılan organizasyonda "Mavi Altın; Su" konulu karikatür yarışmasında birinciliği kazanan usta karikatürist Agim Sulaj, Kübalı çizgi ustası Aristides Hernandez Esteban Guerrero, Japonya'nın güçlü çizeri Nori Yamanoı, Eskişehir Karikatür Müzesi Müdürü Prof. Dr. Atila Özer, ünlü karikatüristler Salih Memecan ve Tan Oral ile BURFAŞ Genel Müdürü İbrahim Er'den oluşan jüri, 13 Eylülde toplanarak eserleri değerlendirecek. 
Yarışmada birinci olan eserin sahibine 5 bin dolar ödül verilirken, ikinci olan karikatürist 2 bin 500 dolar, üçüncü olan karikatürist bin dolar ve mansiyona değer görülen 10 kişi ise 200'er dolar ödül alacak.

Anadolu Ajansı 

ismailkar e-mail

BACK Back-Geri Back-Geri GERI

 

KARCOMICS MAGAZINE Web Site Copyrighted 2000-2008© By Ismail Kar All right reserved.