İsrail çizgiyi aştı çizerler savaş açtı...

 

İsrail'in Gazze'de sürdürdüğü katliam birinci ayını doldurmak üzere. Vahşet boyutunda devam eden saldırılarda ölenlerin sayısı 1.100'ü aştı ve görünen o ki dünyanın gözü önünde cereyan eden bu kıyım için ciddi bir gelişme ufukta görünmüyor. 
Ekranlara yansıyanlar ise bombaların isabet ettiği hastane ve okullardan çıkan cansız çocuk, kadın ve erkek bedenleri. Ne söylersek söyleyelim, bir gerçek hiç değişmiyor: Filistinliler ölüyor!.. 
Ama yine de insani duyarlılığını kaybetmemiş her kesimden çıkan onurlu sesleri bombalar susturamıyor. Yazının, şiirin ve sözün gücüyle yaşanan bu vahşete karşı çıkanlar arasında çizerler ön sırayı alıyor. Her zaman bizi gülümseten karikatürler bu kez acıyı resmederek bir ironiyi de ortaya koyuyorlar. Çizginin sade ve vurucu gücüyle Filistin'e destek veren birçok isim var şüphesiz. Biz de bu haftayı Filistin'i onurlu bir şekilde savunurken diğer yandan İsrail'e sert eleştiriler getiren çizerlerin bir kısmını ağırlayalım istedik sayfalarımızda. Siyonizm'e karşı en sert çizgileriyle tanınan ve internet üzerinden bütün çizgileri dünyaca paylaşılan Brezilyalı çizer Carlos Latuff, Siyonizm'i çok tehlikeli bir siyasal akım olarak tanımlayan Belçikalı çizer Ben Heine ile yaptığımız görüşmeye Penguen Dergisi çizeri Erdil Yaşaroğlu ile Zaman Gazetesi çizeri Dağıstan Çetinkaya da katkıda bulundu. Söylenebilecek milyonlarca kelimeyi tek karede anlatarak Filistin'e destek veren ve İsrail'e karşı bayraklaşan karelerle içerideki sayfamızda sizleri baş başa bırakıyoruz. 
Çizerler, Filistin'e karikatürleriyle destek veriyor; Sanatın çizgisi belli
Filistin üzerinde oynanan vahşi oyunu, İsrail'in yıllardır Filistin toprakları üzerinde uyguladığı vahşeti, en dramatik ve güçlü şekilde ortaya koyan efsane bir karikatürle tanıdık: Hanzala... Filistinli karikatürist Naci El Ali'nin bu tiplemesi Filistin dramının en yakın tanığı olarak Filistin'in sesini dünyaya duyurmuştu. Yüzü hiç bir zaman görünmeyen 'Hanzala'; 1987'de Londra'da, İsrail istihbarat servisi MOSSAD tarafından susturulmuş, Naci El Ali öldürülmüş ve Hanzala yetim kalmıştı. Hanzala'nın siyah beyaz kanı yerde kalmadı elbet. Çizerler Filistin'de olup bitenleri en güçlü şekilde kağıda aktarmaya devam ettiler. Bir aydır yeniden başlayan saldırılar Filistin'e kucak açan çizerleri yeniden acılı karelerde buluşturdu. Bu isimlerden en önemlisi hiç şüphesiz Brezilyalı çizer Carlos Latuff. Çizgileri Filistin davasının bir bayrağı gibi elden ele, siteden siteye dolaşan Latuff, 30 Kasım 1968 de doğmuş, Brezilyalı sol kesim bir sendikada 1990' dan beri profesyonel karikatürist olarak çalışan bir sanatçı. Onun Filistin davasına destek vermeye iten şey, Batı Şeria'nın işgal edilmiş topraklarını ziyaret etmek üzere "Barış ve Demokrasi için Filistinliler Merkezi"nin davetlisi olarak 1999 'ta Filistin'e gitmesiyle başlıyor. "Orada bir milletin nasıl zalim bir askeri işgal altında yaşadığını görme fırsatı buldum. Al Halil 'de Adris adında bir şahısla karşılaştım, beni ailesiyle tanıştırdı, İsrailli askerler tarafından M 16'nın darbeleri ile kırılan dişini, İsrailli yeni yerleşimciler tarafından evine atılan Molotof kokteyl yüzünden gövdesi yanıktan dolayı sarılı kızını gösterdi. Ve İsrail 'in savaş suçunu göstermek ve Filistinlilerin direnişini desteklemek için her türlü şeyi yapacağıma dair ona söz verdim. Ve bir sanatçı olarak bunu en iyi şekilde yapmanın yolunun yine sanatın içinde olduğunu düşündüm. Mr. Adris ve onun milletine olan sözümü tutmak için o günden beri yapmakta olduğumda budur." diyen Latuff, çizdikleriyle dünyadan çok olumlu tepkiler alsa da İsrail'in kendisini tehdit ettiğini söylüyor. 
İsrail 'in sağcı kanadı, Likud partisine ortak bir web sitesinde, kendisine karşı önlem almaları için okuyucularına çağrı yapan bir makale yayınlandığını ve ABD ile İsrail destekçilerinin web günlüğü ve forumlarda karikatürleriyle ilgili çirkin şeyler yazdıklarını belirten Latuff, ölüm tehditlerinin ve küçük düşürücü kampanyaların Filistinlilerin mücadelesine olan desteğini engelleyemeyeceğini kaydederek "İfade özgürlüğü kasten İslami inancın direk aleyhinde konuşmak olunca peygamberleri Hz. Muhammed'i başında bir bomba ile tanımlamak oluyor. Ama Yahudi soykırımı gibi tarihi bir olayla ilgili karikatürler yapmak veya Filistin 'de İsrail ordusunun yaptıklarını Naziler ile kıyaslamak Yahudi düşmanlığı, Yahudi soykırımını inkar oluyor." oluyor. 
"Bombalar beni derinden vuruyor" 
Türkiye'nin, Müslüman bir ülke olmasına rağmen ABD ve İsrail ile iyi bir dost olduğunu dile getiren Carlos Latuff, Amerika'nın geçtiğimiz 10 yılda Araplara ve Müslümanlara nasıl davrandığının bilincinde olarak Türkiye'nin Washington ile her türlü ilişkiyi kesmesi gerektiğini, İsrail istihbarat biriminin işbirliği ile Öcalan'ın yakalandığını bilecek kadar da Türkiye'yi yakından takip ediyor. Televizyondaki haberlerde İsrail uçakları tarafından atılan ABD bombaları ile parçalara ayrılmış çocukların kendisini derinden yaraladığını söyleyen çizer, Filistinlilerin çektiği acıların küçümsenmesi bittiği zaman, onlarla gerçek bir dayanışma gösterildiği zaman, sivillerin üzerine fosfor bombası atılıyorken basit kınamalarla geçiştirilmediği zaman bu kıyımın duracağına inanıyor. Çizgileriyle Filistin davasına destek çıkan Latuff, Ben Heine, Mike Fluggenock, David Baldinger gibi çizerlerin Filistin'e desteklerini de önemsiyor. 
"İsrail terörist bir devlet" 
Henüz 25 yaşında olan Belçikalı politik sanatçı Ben Heine de internet üzerinde en çok paylaşılan çizgilerin sahibi. Fildişi Sahili'ndeki Abidjan'da doğan ve şu an Brüksel'de yaşayan Ben Heine, aynı zamanda öğretmenlik yapıyor. Politik karikatür ya da kavramsal illüstrasyonlarla tanınan çizeri Filistin'le ilgili düşünmeye ve çizmeye iten şey ise, gazetecilik okurken Ortadoğu ilişkileri konusunda uzman bir hocasından etkilemesi olmuş. "Filistin ve İsrail çatışmasını konu alan grafik çalışmalarım birçok kez kendi ülkemde sansüre uğradı. Daha çok Araplardan olumlu tepkiler alıyorum, bu da oldukça rahatlatıcı. Değişik zaman dilimlerinde bazı şahıslardan çirkin mailler alıyorum. Fakat bunun için bir şey yapamam. Fikirleri ifade özgürlüğümü ve eleştirisel yanımı kullanarak üretken olmaya devam etmek zorundayım." diyen Ben Heine, sanatın geçici olaylara kalıcılık damgası vurduğunu söylüyor ve gücünün de buradan geldiğini düşünüyor. Kendisini ifade özgürlüğü konusunda son derece geniş, vicdan ve sorumluluk sahibi bir partizan olarak gören Heine, Siyonizm'in son derece eleştirel bir gözle yaklaşılması gereken tehlikeli bir siyasî akım haline geldiğine dikkat çekerek, İsrail tarafından yapılan çok sayıdaki insan hakları ihlalleri karşısında kendisi fena halde sarsılmış ve isyan ederken bulduğunu kaydediyor. "İsrail, terörist bir devlet olma niteliğini her geçen gün pekiştiriyor. Bu kabul edilemez ve buna karşı durulmalı. Dün zulme uğrayan insanlar bugün zalim ve faşistlerin rollerini üstlenmiş durumdalar. Bir politik grafik sanatçısı olarak inanıyorum ki, görevim İsrail'in zulmünü lanetleyen çalışmalar yapmak." diyen Ben Heine, Filistin için çizen Carlos Latuff, David Baldinger, Abonoon, Khalil Bendib'i beğendiğini belirtiyor.
H. SALİH ZENGİN 
--------------------------------------------------------------------------------
Filistinlerin acısı ilhamım
Carlos Latuff (Brezilyalı çizer): Sanatımın Filistinliler tarafında, Iraklılar ya da zulüm altında olan insanlar tarafında tahsis edilmiş olarak dünya genelinde birçok insana ulaşıyor olması beni çok memnun ediyor. Bu duyarlı bir sanatçı olarak benim görevim. Sevgili Filistinlilerin öldürülüşünü gördüğüm zaman hissettiğim acı, ilhama dönüşüyor ve karikatürlerim ortaya çıkıyor. Onların insanlarda ilgi uyandırmasını diliyorum. Ölüm, işkence ve devlet terörü tanımlayan karikatürlerden zevk alan insanları hayal edemiyorum, tabii US ve İsrail askerleri değillerse... 
*** 
İsrail vahşetine sessiz kalamam
Ben Heine (benjaminheine)(Belçikalı çizer): İsrail'in, Filistin'e uygulanan emperyalizm ve şiddete dur demeye devam etmek zorundayız. Umut ediyorum ki bir gün Filistin barışçıl komşuları ile beraber özgür ve bağımsız olur. Acı yerine, sürekli çiçekleri çizebilmek isterdim. Fakat İsrail'in vahşi tecavüzleri karşısında sessiz kalırsam kendimi suçlu hissederdim. Yakın bir zamanda çizdiğim "Bir şeyler yanlış olmalı" karikatürüm gerçekten etkileyici. Başrolde oynayan kişilerin muhatap oldukları orantısız gücü gösteriyor. Filistinli siviller ve masumlar için sonuç gerçek, çok can acıtıcı ve daha dramatik. Gazze hastaneleri ağır yaralılarla dolu iken İsrail ordusu tarafından Gazze'nin elektriklerinin kesilmesine karşısında gerçekten derinden sarsıldım ve şok oldum. 
*** 
Gazze'de yaşanan acıları mizahçıların anlatması zor
Erdil Yaşaroğlu (Penguen Dergisi çizeri): Gazze'de yaşanan acıları mizahçıların anlatması zor tabii ki... Rahatsız olduğum için çiziyorum. Çünkü en iyi yapabildiğim iş bu. Hiçbir şey yapamazsam Taksim Meydanı'na bir tabure koyar, üstüne çıkar bağırırım. Penguen Dergisi olarak İsrail'in Gazze'de yaptığı insanlık dramından çok rahatsız olduk ve bunu karikatürlerimizle okuyucularımıza anlatmaya, duyarlılığı arttırmaya çalıştık. Orantısız ve acımasız güç kullanımını anlattık karikatürlerimizde. Bu karikatürlerimiz komik ve eğlenceli olmadı tabii ki. Okuyucularımızın orada yaşanan acıları biraz olsun hissedebilmelerini saylayabildiysek, onların daha duyarlı ve tepkili olabilmelerini sağlayabildiysek, iyi bir şey yapmışız demektir. 
*** 
Bu vahşeti resmetmeye benim kalemim yetmez
Dağıstan Çetinkaya (Zaman Gazetesi çizeri): Böyle bir vahşeti tam anlamıyla resmetmeye benim kalemim yetmez. O katledilen çocukların görüntülerini görünce kin, nefret ve hüzün birbirine karışıp ruhumda fırtınalar koparıyor. Hüzün çizgileri çizmek hiç bir zaman bu kadar zor olmamıştı. Açık bir mezarın köşesine büzüşmüş korkulu gözlerle ölümü bekleyen o Gazzeli çocuğu çizebilmek için yirmi dört saat derin bir uykuya daldım, beynimdeki katliam görüntülerinden kurtulmak için. Uyandığımda mezarın içinde ölümü beklerken buldum kendimi... 

18 Ocak 2009, Pazar /
H. SALİH ZENGİN/
zaman

This interview of Carlos Latuff and I was published yesterday in the Turkish newspaper Zaman 

 

Could you please tell us some info about yourself?
I’m a 25 year old Belgian political artist. I live and work in Brussels. I was born in Abidjan, Ivory Coast and lived there 7 years. I’m also a full time teacher.
When and how did the idea of supporting Palestine with graphics and cartoons begin?
I had a very fascinating teacher on Middle East affairs when I was studying Journalism. I first got interested in the Israeli/Palestinian conflict thanks to him.
What are your sources of inspiration? How does the idea come to your mind?
News and opinion articles are important sources of inspiration for me. When I want to draw on a specific issue, I try to read significant texts about it.
How would you describe your graphic work?
I would call my current creations “ political cartoons” or “conceptual illustrations”. I’ve also made political paintings and photomontages.
You are standing against Imperialism & Zionism, How do people react towards your artworks in your own country and in Middle East? What's the feedback you always get?
My graphic works on Israel/Palestine have been censored many times in my own country. I receive much more positive feedbacks from Arab people, which is comforting.
Having these political convictions and actions, have you ever been threatened? And by who?
I have received several nasty emails; it usually comes from individuals who don’t share my political opinions. I can’t do anything about it. I must continue to be prolific, use my freedom of expression and my critical sense.
Your political illustrations can already be found all over the internet, what is the power of art in politics?
Art gives timelessness to temporal facts. In my view, this is what scares most political leaders. Every political illustration I make is like a little snapshot of a certain moment in a certain place that gives a judgment and an interpretation to historical events.
What do you think about freedom of speech, do you think its fair when it comes to talk about Zionism?
I’m a partisan of a boundless, responsible and conscientious freedom of expression, even when it deals with Zionism. Zionism has become a dangerous political movement that must be treated with a most critical eye.
From your point of view, how does the Middle East, especially Turkey, look like?
I think Turkey is a wonderful country with an amazing cultural importance and social wealth. I have many Turkish friends. I can’t wait to see it becoming a European State. Europe needs Turkey.
These days, Israel is committing a continuous massacre against Palestinians, and you have already reacted strongly towards these crimes with your artworks. How could you express your opinion regarding these crimes, as a normal human being first, and then as an artist?
I think the recent huge worldwide protests have clearly shown that hundreds of thousands human beings have been deeply shocked by Israel’s barbaric abuses in Gaza and Palestine. I do feel horrified and revolted too in front of so many human rights infringements from Israel. Israel is more and more becoming a terrorist State. This is unacceptable and must be denounced. The oppressed people of yesterday are becoming nowadays oppressors and fascists.
As a political graphic artist, I really believe it’s a duty for me to make creations relating to this and to condemn Israel’s tyranny in Palestine.
In your opinion, when and how will Israel stop and withdraw from Gaza?
I don’t have answers… The only thing I’m sure of is that we, artists and world’s citizens, must continue to denounce Israel’s imperialism and violence against Palestinians. One day, I hope, Palestine will be free and independent with peaceful neighbours as well.
When you are making a new political artwork or cartoon, how do you feel? Does your pen suffer from so much painful drawings? How can you handle your own pain?
Yes, it is very painful, I wish I could rather draw and paint flowers all the time. But I would then be guilty to remain silent to the current intolerable Israeli aggression and brutality. I’m getting used to that feeling. This is part of my work.
From your point of view, what is the most powerful cartoon you have ever drawn? Which incident since the beginning of the Gaza's war has affected you the most?
I think my recent cartoon titled “Something Wrong” is a strong one. It shows the non proportional force of the protagonists. Both are suffering from the same thing. The consequences for Palestinian civilians and innocents are real, much harsher and more dramatic, while the blind, rich and powerful Israeli citizens and leaders, who keep blaming Hamas, are completely protected and endure mainly a psychological disturbance.
I have been deeply affected and shocked by the power cuts (caused by the Israeli army) in most of the hospitals in Gaza while there are more and more injured people.
Is there a difference drawing funny cartoons, and painful political ones?
I think funny cartoons and dramatic illustrations have different purposes and different publics.
Do you know other artists drawing for Palestine? Do you co-operate or correspond with them?
Yes I know several political artists involved in the Israeli/Palestinian conflict. The names I have in mind are Carlos Latuff, David Baldinger, Abonoon, Khalil Bendib. I communicate frequently with them.
--------------
(*) Zaman: Zaman is a right-wing, pro-Islamist, Turkish daily newspaper. It was founded in 1986 and was the first Turkish daily to go online in 1995. It contains national (Turkish), international, business and other news. It also has many regular columnists who cover current affairs, interviews and a culture section.
Zaman is an Istanbul-based daily paper that also prints special international editions for some other countries. In addition to four locations in Turkey, regional editions are printed and distributed in Australia, Azerbaijan, Bulgaria, Germany, Romania, Kazakhstan, Kyrghizistan, Macedonia, Turkmenistan, and the US. Zaman bureaus and correspondents are located in major world capitals and cities like Washington DC, New York, Brussels, Moscow, Cairo, Baku, Frankfurt, Ashgabat, Tashkent, and Bucharest.
Special international editions are distributed in the native alphabets and languages of the countries they are published. Zaman has Kyrgyz, Romanian, Bulgarian, Azeri, Uzbek, Turkmen etc. editions.
Zaman headquarters in Istanbul is supported by news bureaus in Ashgabat, Baku, Brussels, Bucharest, Frankfurt, Moscow, New York, and Washington, DC. Zaman also appears to have a large network of foreign journalists, especially in Russia and Central Asia.
Originally also having an English-language edition, since January 16, 2007, that role has been taken over by the newly-launched English-language daily newspaper Today's Zaman.
Its circulation is about 890.000, highest in Turkey as of 2008. The weekly circulation of Zaman was verified by an independent Media Auditing company, BPA Worldwide, after accusations that the newspaper is being handed out freely to gain market share. The audition report was released to public in March 2007. However, it should also be noted that, circulation is defined as the number of copies distributed on an average day and it doesn't distinguish between the number of newspapers sold or given away.
Zaman has been awarded several times for its design, including Society for News Design.
(Source: Wikipedia)
benjaminheine 

ana sayfa   

  home

ismailkar e-mail

KARCOMICS MAGAZINE Web Site Copyrighted 2000-2009© By Ismail Kar All right reserved.