KARCOMICS MAGAZINE Banner

 
 

Merhaba Karikatürcü Dostlar,Bugün ve Saat KARcomics Sitemize Hoşgeldiniz

 

ISMAILKARTOONS

Updated/Yenilenme :

Sık Kullanılanlara Ekleyiniz/Add Favorite

Cartoon Contests-Karikatur Yarismalari- Cartoon competition

İZODER KARİKATÜR YARIŞMASI -01 Ekim 2008 

"Yalıtım" ile sağlıklı ve konforlu yaşam alanları oluşturulması ve yapılarda enerji verimliliğinin artırılması yönünde faaliyet gösteren İZODER (Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği), kamuoyunda yalıtım bilincini geliştirmek amacıyla düzenlediği ödüllü Karikatür Yarışması'nın bu yıl ikincisini gerçekleştiriyor.
KONU
Karikatür Yarışması’nın bu yılki konusu "Yalıtımın İnsana, Çevreye ve Ekonomiye Katkıları" olarak belirlenmiştir. Konu; ısı yalıtımı, su yalıtımı, ses yalıtımı veya yangın yalıtımı noktasından ele alınabileceği gibi, sadece "yalıtım" bakış açısıyla genel bir yaklaşım içinde de işlenebilir.
Yalıtım; binayı ve tesisatı dış etkilere karşı koruyarak, konforlu ve sağlıklı yaşam alanları oluşturmak üzere yapılan uygulamalardır. "Isı Yalıtımı" ile, kışın ısınmak yazın da serinlemek için harcanan enerji azaltılarak, yakıt faturalarında ortalama yüzde 50 tasarruf sağlanır. Yağmur, kar, toprağın nemi, yapının inşa edildiği zemindeki yeraltı suyu gibi dış kaynaklı su ile, 
banyo ve tuvalette kullanılan iç kaynaklı suya maruz kalan yapılarımızı ve konforumuzu korumak için yapılan işlemlere ise "Su Yalıtımı" denir. Su Yalıtımı, depremin yıkıcı etkilerine karşı binaların dayanaklılığını korur.
"Ses Yalıtımı", yaşanan ortamı istenmeyen seslerden yalıtarak gürültünün zararlı etkilerinden korunmak, gürültülü alanlardan çevreye yayılan sesi azaltmak amaçlarına hizmet eder. Yangının oluşturduğu çok yüksek ısı ve dumanın yayılmasını geciktiren "Yangın Yalıtımı" sayesinde ise, meydana gelebilecek can ve mal kayıpları en aza indirgenir.
AMAÇ
Yarışmanın temel amacı, karikatürün toplumsal iletişimdeki gücünden ve olanaklarından yararlanarak, "yalıtım"ın bireysel ve toplumsal düzeydeki önemine dikkat çekmektir. Bir iletişim aracı olmasının yanısıra insanları düşünmeye de yönlendiren karikatür ile, yalıtımın önemini ve faydalarını kamuoyuyla paylaşmak, yalıtım bilinç ve duyarlılığını yaymak, Türkiye’nin bu alandaki eksikliklerine ve bu eksiklikler nedeniyle vatandaşın, ülkenin ve hatta dünyanın gördüğü zararlara dikkat çekmek, yarışmanın amaçları arasında yer almaktadır.
KATILIM ŞARTLARI
1) Yarışma, İZODER çalışanları, Seçici Kurul Üyeleri ve bunların birinci derece yakınları dışında amatör veya profesyonel tüm çizerlere açıktır.
2) Yarışmaya katılacak karikatürler, daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış, ödül almamış ve özgün olmalıdır. Yarışmada dereceye giren eserlerin kopya olduğu veya önceden ödül aldığı sonradan anlaşıldığı takdirde, verilen ödül 10 gün içinde İZODER'e iade edilir. Bu durumda, değerlendirmede bu eserden sonra en yüksek oyu almış olan eser ödülü almaya hak kazanır. Bu husus ayrıca basın ve diğer yollarla kamuoyuna da duyurulur.
3) Adaylar yarışmaya en fazla üç eserle başvuruda bulunabilirler. Eserler, A3 veya A4 boyutunda bir kağıda çizilmelidir. Çizimlerde, karışık teknik kullanılabilir.
4) Yarışmada dereceye girerek ödül almaya hak kazananların 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. 18 yaşından küçük olanlar, bu yarışmaya katılabilmek için ebeveynlerinden yazılı izin almış olmalıdırlar. 18 yaşından küçük olup dereceye giren katılımcıların ödülleri, yine velileri veya vasilerinin izin ve gözetimi altında verilir.
5) Yarışmaya katılan tüm eserlerin yayın, basım, sergileme, çoğaltma ve kullanım hakları İZODER'e aittir. Eser sahibi, eserinin İZODER’in etkinliklerinde, duyurum ve tanıtımlarında, görsel ve yazılı dokümanlarında kullanım hakkını bedelsiz olarak İZODER’e devretmeyi kabul eder.
6) Yarışmaya katılan eserlerin değerlendirilmesinde, İZODER’in ve yarışmanın amaç, ilke ve hedeflerine uygunluk, özgünlük, yaratıcılık, ifadede yetkinlik ve karikatür sanatının temel özellikleri gibi nitelikler göz önüne alınacaktır.
7) İZODER, gerek gördüğü takdirde, işbu yarışmayı neden belirtmeksizin dilediği zaman iptal etmek, yarışmaya ilişkin başvuru koşulları ile şartname hükümlerini değiştirmek haklarını saklı tutmuştur.
8) Yarışmaya katılan tüm eser sahipleri, eserlerini İZODER’e göndermiş veya teslim etmiş olmakla, yarışmanın tüm koşullarını ve Seçici Kurul kararlarını kabul etmiş sayılırlar.
BAŞVURU
Yarışmaya katılacak olan eserlerin, sahipleri tarafından imzalanmış ve arkasına eserin adı, eser sahibinin adı, soyadı ve iletişim bilgilerinin yazılmış olması gerekmektedir.
Eserler, imzalanmış Başvuru Formu ve 1 adet vesikalık fotoğraf ile birlikte, elden veya posta yoluyla teslim edilecektir. Postadaki gecikme ve/veya hasardan İZODER sorumlu olmayacaktır.
Başvuru AdresiİZODER Şerifali Çiftliği, Hendem Cd. Kıble Sk. No:33 Yukarı Dudullu 34775 Ümraniye - İSTANBUL
Her katılımcı, başvuruda bulunduğu her eser için ayrı bir Başvuru Formu dolduracak ve imzalayacaktır. Başvuru Formu için tıklayınız. http://www.izoder.org.tr/karikatur/BasvuruFormu.pdf 
Yarışmaya başvuru süresi, 01 Ekim 2008 Çarşamba günü, saat 17.00’de sona erecektir.
SEÇİCİ KURUL (alfabetik sırayla)
Prof. Emre Becer - Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi 
Yrd. Doç. Gürbüz Doğan Ekşioğlu - Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi
Levent Ürkmez - İZODER Yönetim Kurulu Başkanı
Prof. Mehmet Mahir - Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi 
Metin Üstündağ - Karikatürist
Sedat Arıman - İZODER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
Yrd. Doç. Sedat Balkır - Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi
Tan Oral - Karikatürist 
Varol Yaşaroğlu - Karikatürist
ÖDÜLLER
İZODER tarafından, yalıtım yaptırmanın önemini ve faydalarını kamuoyuyla paylaşmak amacıyla düzenlenen Karikatür Yarışması’nda dereceye giren eserler, Seçici Kurul'un değerlendirmesiyle belirlenecektir.
Dereceye giren eserler Kasım ayı içinde düzenlenecek ödül töreninde açıklanacak, aynı zamanda İZODER web sitesi üzerinden de duyurulacaktır. Ödül töreninin tarihi bilahare belirlenecektir.
Dereceye giren eserlere verilecek ödüller şöyledir:
• Birincilik Ödülü: 3.000 YTL
• İkincilik Ödülü: 2.000 YTL
• Üçüncülük Ödülü: 1.000 YTL
Ayrıca, "İZODER Özel Ödülü" ve Platin Sponsor kuruluşlar tarafından "Mansiyon" ödülleri verilecektir.
Seçici Kurul, hiçbir ödüle değer eser bulmama hakkına sahiptir.
Dereceye giren veya sergilenmeye değer görülen eserler ayrıca sergilenecek ve bir kitapta toplanacaktır.
E-Posta: info@izoder.org.tr Telefon: (0216) 415 74 94 Faks: (0216) 415 70 01
Adres: Şerifali Çiftliği, Hendem Cd. Kıble Sk. No:33 Yukarı Dudullu 34775 Ümraniye - İSTANBUL

ismailkar e-mail

BACK Back-Geri Back-Geri GERI

 

KARCOMICS MAGAZINE Web Site Copyrighted 2000-2008© By Ismail Kar All right reserved.