"Çizgiler - Lines" 2009

Size: 21.5x20 cm.,72 Page., Full Coloured.,(Lefkoşa - Kıbrıs)

Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği Çizgiler - 2009 Karikatür Albümü Üzerine....

Her şey hayal etmekle başlar derler.Çok doğru olduğuna inanınıyorum bu sözün. Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği 25 Ocak 1986 tarihinde bazı hayalleri gerçekleştirmek üzere yola çıktığında,yaşamın bizi taşıdığı 2009 durağına kadar geçen bu sürede Kıbrıs Türk Karikatürü adına bunca şey yapabileceğini kimse aklının ucundan bile geçirmemiştir sanıyorum.
Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği,1988 yılında, Avrupa Karikatürcü Örgütleri Federasyonu (FECO) ile buluşarak FECO-Cyprus olarak yolculuğuna devam etti. FECO Genel Başkan Yardımcılığı ve Genel Sekreter Yardımcılığı makamları Kıbrıslı Türk karikatür sanatçılarından oluşması da Kıbrıs Türk Toplumu ve kültürü adına ciddi bir kazanımdır. 23 yıllık onurla geçen sürede Kıbrıslı Türk karikatür sanatçıları hem kendilerini geliştirdiler, hem az sayıda da olsa çoğalmaya çalıştılar ama en önemlisi ülkemizin tarihine ışık tutacak nitelik ve kalitede pek çok etkinliklere imza attıar.
Bugüne kadar 8 karikatürcü arkadaşımızın kişisel karikatür albümleri yayınlanabilmiştir. Bu kadar üretim için bu sayının çok az olduğuna inanmaktayım.
Ülkemiz Kıbrıs, tarihin acımasız seyir defterinde pek çok acılar ve sıkıntılar yaşamış ve halen daha yaşamaktadır.
Bugüne kadar ülkemizde çizilen karikatürleri topluca inceleyebilme şansımız olsaydı Kıbrıs’ın iç ve dış dinamiklerin etkisiyle yaşadığı olayları kronolojik olarak anlamak mümkün olurdu. Ayrı bir tarih yazılmıştır karikatür sanatı sayesinde. Hem de sansürsüz ve özgürce. Gerçi ülkemizin tarihinde karikatüre karşı açılan davalar da vardır ama gelişen bu demokrasi ortamı içinde artık böylesi olumsuz yorumların ve müdahalelerin kara leke olarak yaşamımızda olmayacağına inanmaktayız.
Dünyadan soyut bir şekilde yaşarken kültür ve sanatın gücüyle siyasi olarak ulaşamadığımız yerlere özellikle karikatür sanatı sayesinde ulaşabildik. Onlarca, yüzlerce politik kişiliğimiz yurtdışına giderken amaçlanan hep çağdaş dünya ile buluşabilmek ve Kıbrıslı Türk’lerin yaşadığı sıkıntıları anlatabilmek olmuştur.
Ne kadar ilginçtir ki Kıbrıs Türk Karikatür Sanatı sayesinde dünya Kıbrıs'ı daha kolay anlayabilmiştir. Kıbrıs’ın kültürel kimliği sayesinde siyasi kimliğini daha kolay tartışabildik dünyada.
"300 Isparta"lı gibi savaşan 10-15 Kıbrıslı Türk karikatür sanatçıları sayesinde dünyadaki ekstrem birkaç ülke dışında Kıbrıs’ın adını duymayan ülke kalmamıştır. Uluslararası Karikatür Yarışmaları nedeniyle Kıbrıslı Türk
Karikatür Sanatçılarının eserleri hem yüzlerce ödül kazanmış hem de binlerce nitelikli uluslararası karikatür albümlerinde yer almıştır. Ayni şekilde ülkemizde düzenlenen uluslararası karikatür yarışmalarına dünyanın birçok ülkesinden uluslararası üne sahip karikatür sanatçıları eserlerini göndermişler; onlarca yabancı karikatürcü seçici kurul üyesi olarak Kuzey Kıbrıs'a gelmişlerdir.
Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın da artık okullarda karikatür eğitiminin alt yapısını hazırlaması gerekmektedir. Bu konuda çok yetenekli çocuklarımızın olduğuna inanmaktayız.
İşte bu nedenler ışığında, zamanı geldikçe konuya dair bazı şeylerin yapılma gerekliliği tartışılmalıdır. Eskiden yerel gazetelerimizde tek tük karikatürler yer alırken bugün artık her gazetemizde günlük karikatürler çizilmektedir. Toplum buna hazırdı ve bu gerçekleşmişti.
Ülkemizde bir Uluslararası Karikatür Müzesi’ne de ihtiyaç vardır. Toplum buna da hazırdır ve bunun altyapı çalışmaları Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği ve Kültür Dairesi tarafından başlatılmıştır.
Bunun süratle sonuçlandırılması gerekmektedir. Ve toplum, çizerlerin elinde bulunan karikatürleri topluca görebileceği albüm ve antolojilere de hazırdır ve bunları görmek istemektedir.
Elinizdeki karikatür albümü, bu amaçla hazırlanmış bir başlangıç albümüdür.
Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği arşivinde her yıl birkaç karikatür albümü yayınlayabilmek için gerekli potansiyel mevcuttur. Kültür Dairesi bünyesinde de "Kültür ve Sanat Derneklerine Yardım Tüzüğü" çerçevesinde, üç yıldan beri kullanılan kültür derneklerine yapılan katkılar vardır. Bu iki potansiyelin birleştirilmesi ile elimizde değerini belki de yıllar sonra anlayabileceğimiz bir kültürel servet oluşacaktır. Bu üretim enerjisinin karikatür sanatçılarımızdan ve bu destek katkısının ilgili bakanlığımızdan eksilmemesini diliyorum. Bunun elbette ki takipçisi olacağız.
Bu albümde fikir ve çizgi bazında katkım olmuşsa kendimi mutlu hissedeceğim. Emeği geçen tüm karikatür sanatçısı arkadaşlarımı ve Kültür Dairesi’ni yürekten kutlarım.
Aynamız iş olmalıdır laf değil.
Dr. Arif Ali Albayrak
Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği - FECO Cyprus Yönetim Kurulu Üyesi
CTP-BG Gazimagusa Milletvekili
KKTC Cumhuriyet Meclisi
Kültür Komitesi Üyesi

.

KARCOMICS MAGAZINE Web Site Copyrighted 2000-2011© By Ismail Kar All right reserved.