KARCOMICS MAGAZINE Banner

1st International Olive Cartoon Contest Result(Kyrenia-Cyprus)

Girne Belediyesi’nin 7. Uluslararası Zeytin Festivali çerçevesinde düzenlediği 1. Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması sonuçlandı...

 

Jüri başkanlığını Amerikalı Prof. Dr. John Lent’in yaptığı jürinin, 42 ülkeden 204 sanatçının 372 eseri üzerinde yaptığı değerlendirme sonucunda, 1’inci Slovenya’dan Anton Buzetti ; 2’inci  Bulgaristan’dan Dechko Nikolov; 3’üncü Sırbistan’dan Vladimir Stankovski’nin karikatürü seçildi.

 
 
 
 

 

Buzetti 1500 Euro nakit para ve Altın Zeytin ödülü, 2’inci olan Nikolov 1000 Euro ve Gümüş Zeytin ve 3’üncü olan Stankovski 750 Euro ve Bronz Zeytin ödülü kazanırken, Türkiye’den Atila Özer, “Uluslararası Karikatür Sanatı”, Türkiye’den Muammer Kotbaş da “Karikatür Vakfı” ödülüne layık görüldüler.
Jüri ayrıca Türkiye’den Kürşat Zaman, Bulgaristan’dan Georgiev Valentin, İtalya’dan Alessandro Gatto ile Paolo Dalponte, Güney Kıbrıs’tan Igor Vartchenko, İran’dan Shivin Gholipoov İvan, Rusya’dan Yuri Manaev ve KKTC’den Heidi Trautmann’ı Jüri Özel Ödülü’ne layık buldu.
Yarışmada Jüri özel ödülüne layık görülen sanatçılar da Bronz Zeytin almaya hak kazandı. 
Prof. Dr. John Lent bugün Dome Hotel’de basın toplantısı düzenledi. 
John Lent; Nezih Danyal (Türkiye), Ion Barbu (Romanya), Willem Rasing (Hollanda) ve KKTC’den Nidai Güngördü, Musa Kayra, Mustafa Tozakı, Mehmet Ulubatlı, Arif Albayrak, Derman Atik ve Hüseyin Çakmak’tan oluşan jüri üyeleri ve Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın’ın da hazır bulunduğu toplantıda yarışmada dereceye giren eserleri açıkladı.
Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, 1. Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması Jüri Başkanı Prof. John Lent ve Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği Başkanı Hüseyin Çakmak’ın birer konuşma yaptığı etkinlikte jüri üyelerine plaket de verildi.
Dereceye giren eserler 10-16 Ekim tarihleri arasında Zeytinlik köyünde yer alacak 7’inci Uluslararası Zeytin Festivalinde sergilendikten sonra oluşturulacak albümde yayınlanacak. 
Bu arada yarışmanın bugün açıklanan sonuçlarının, itiraz süresinin tamamlanmasından sonra 21 Eylül’de kesinlik kazanacak.
Karikatür yarışmasının Kıbrıs Türk halkının dünyaya açılması açısından da büyük önem taşıdığını vurgulayan Aygın, yarışmaya emeği geçen Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği’ne ve seçici kurul üyelerine teşekkür etti.
Sonuçların kesin olmayan sonuçlar olduğunu ve bir haftalık itiraz süresinin ardından kesinlik kazanacağını dile getiren Çakmak, bir takım kişilerin başkalarının karikatürlerini çizerek ödüller kazandığını, bir haftalık bekleme süresinin bunu önlemek için tüm dünyada uygulanan bir yöntem olduğunu anlattı. cakmak@kibris.net 

 

Dear cartoonist and crtoonists associations,
The cartoons which are selected by contest Jury just mailed to your address.
If you know similar cartoons please send whit mail to following address up to 21-27 September 2008.
E-Mail: cakmak@kibris.net  
Değerli Karikatürcüler,
Seçici Kurul’un ödüllendirdiği bu karikatürler, 21-27 Eylül 2008 tarihleri arasında, karikatürcülerin, karikatürcü örgütlerin, benzer-taklit-çalıntı karikatürlere karşı oluşturulan uluslararası organizasyonların dikkatine ve itirazına getirilmiştir... 
Herhangi bir karikatürün çalıntı-taklit veya benzer olduğu veya daha önce başka bir yerde ödül aldığı tesbit edilip belgelendiği taktirde O karikatür yarışma dışı bırakılır ve en yüksek oy Alan bir sonraki karikatüre ödül verilir... 
Bu konuda gerekli belge ve bilgiler cakmak@kibris.net  adresine iletilmelidir

ana sayfa   

  home

ismailkar e-mail

- Bolero.mp3 - Maurice Ravel

KARCOMICS MAGAZINE Web Site Copyrighted 2000-2008© By Ismail Kar All right reserved.