e-mail

iletişim

questbook

görüşleriniz

add site

siteni ekle

Cartoonnews Sites

Karikatürhaber Siteleri

suriye

Tabriz-İran

contests contests
contests contests
contests contests
contests contests
contests contests
contests contests
contests contests
contests contests
contests contests
acec abwac
afgancartoon artjapan
aloyarisma atilaatalay
advakfımuzesi
A.Ü Cartoon Museum

ademmermerkaya

anavonrebeur

baha boukhari

bayramhajizadeh

bursakarikatur

boligan bobstaake
crn cagle
curtoons çizgiroman
celebrities comic-art
caricaturaro canavar
cartoonworld cartoonweb
cartoonblues cafcaf
caricaturaromania

cartoonlivemuseum

canadiancartoonists

çinartscartoon

çizgifilimcilerderneği

dindikmizahdergisi
dicaco dum dum
Eurohumour ecocartoons
eczacibasi ecocartoons

eda cartoons

erdoganbasol

fecocartoon feco
gado
greekcartoonists
haltoons homur
hopCartoon humorest
hoseinkazzem
humelincomics
Joe King
karcomic karikaturize
karderizmir kenyatoons
Kaak Drishti karikatura
karikatürvakfı
karikaturalaphu
kktckarikatürcüler
karikaturokulu
karikatursanatatolye
kianoosh
lahmacunmizah
Laison leman
magaraonlinedergi
mizahdernegi
mizahvesiir
muhittinkoroglu
ncn
omarzevallos obur
penguen pics4fun
portocartoonmuseum
redmanart rogerpenvill
rykarikaturokulu
salaodehumor
sanalmüzekarikatür
serpilkar artworks

stavrotoons

sarasene
st-just
sergeicartoons
shekhargurera
suleymanhalicioglu
toonpool
uykusuz
umitmufitdincay
WilhelmBuschMuseum
wittyworld
 

Sık Kullanılanlara Ekleyiniz/Add Favorite

Nasrettin Hoca Karadenizden Geçti...

Saat Kulesi Karikatürcüler Grubu ”Nasrettin Hoca 800 Yaşında” sergisi yıl boyunca Ülkemizin Doğusundan, Batısına her yeri dolaştı. Serginin en son durağı Trabzon oldu. Kalabalık öğrenci topluluğunun katıldığı sergiyi, Trabzon İl Halk Kütüphane Müdürü açtı. 21 Kasım- 22 Aralık tarihlerinde açık kalan sergiye ilgi büyük oldu.

Zafer GÜVEN ve Tufan Selçuk'a Hasan Tahsin Yılın Gazetecisi Ödülleri

İzmir Gazeteciler Cemiyeti her yıl düzenlediği Şehit Gazeteci Hasan Tahsin yılın gazetecisi ödülleri düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Karikatür dalında Hürriyet Gazetesinden Zafer güven, Yeni Asır gazetesinden Tufan Selçuk yılın karikatürcüsü ödülünü aldı. Saat Kulesi çizerleri İzmir basınındaki çalışmalarını, 2009 yılında yeni mizah sayfalarıyla çeşitli gazetelerde sürdürecek.

Lütfü Çakın’dan "Karikatürcü Portreleri" Konulu Yeni Kitap...

Portre çizmek ustalık ister. Bu ustalardan biride Lütfü Çakın. Uzun yıllar İzmir’de portre çizerliği yapan Çakın, bunları bir kitap da toplamayı düşünüyor. Geçmişten günümüze ustalarımızın yanı sıra, günümüz çizerlerini de bu kitabında buluşturacak. Yalnız bir sıkıntısı var. Bazı çizer arkadaşların fotoğraflarını bulamadığından acil göndermenizi istiyor. Çünkü kitabın sonuna varmak üzere. İşte mail adresi: lcakin@mynet.com 

Izmir Haberleri : 29 Aralık 2008 Pazartesi 23:46 Izmir-Türkiye / mustafa yıldız

Karikatürcü Akdağ Saydut'un Hindistan ve Nepal İzlenimleri...

28 December 2008 Sunday 11:07:35 PM / Akdağ SAYDUT

Hindistan gezi notları ve fotoğrafları için tıklayınız...>>

Turkish Cartoonist Murteza Albayrak 15.Personal Cartoon Exhibition...

Turkish Cartoonist Murteza Albayrak Exhibition

28 Aralık 2008 Pazar 13:35-izmir-Türkiye/karderizmir

KARİKATÜRİST GALİP TEKİN'E TAKİPSİZLİK

Turkish Cartoonist Galip Tekin

Karikatürist Galip Tekin Hakkında Açılan Soruşturmada Takipsizlik Kararı Verildi.
Karikatürist Galip Tekin hakkında, paylaşılamayan hisseler yüzünden çıkan çatışmada üç kişinin öldüğü Taksim’deki Rıddım Bar’ı bir dönem birlikte işlettikleri Murat Başkan’ı kiralık katil tutarak öldürtmek istediği gerekçesiyle açılan soruşturmada takipsizlik kararı verildi. 
Galip Tekin’in azmettirdiği ileri sürülen Maksut Adıyaman içinse Murat Başkan’ı kasten öldürmeye teşebbüs ve hakaret suçlarından fezleke düzenlendi. 
Şişli Cumhuriyet Savcılığı şüpheliler Galip Tekin ile Maksut Adıyaman hakkındaki soruşturmayı tamamladı. Savcı, Galip Tekin hakkında yeterli şüphe ile somut ve inandırıcı delil bulunmadığına karar verdi. Maksut Adıyaman hakkında dokuz yıl üç aydan 17 yıl dört aya kadar hapis istemiyle fezleke düzenledi. Murat Başkan, 26 Kasım’da da Galip Tekin ile Barış Mağuş’ın kendisini tehdit ettiğini öne sürerek, Şişli Cumhuriyet Savcılığı’na başvurdu. Rıddım Bar’ın hisseleri buna rağmen yine paylaşılamamıştı. Barış Mağuş, karikatürist Galip Tekin’den barın yüzde 48 hissesini aldı ve bunları Yakup Saral’a devretti. Tufan Saral da alışverişi ailenin adını kullanarak yapan amcasının oğlu Yakup Saral’dan hisseyi istedi. Yakup Saral, hisseyi vermeyince Tufan Saral yanına aldığı yedi adamı ile barı Kurban Bayramı’nın ikinci günü bastı. Çıkan çatışmada Tufan Saral ile iki adamı öldü. Çatışma bar dışına da taştı. Murat Uygur da barın dışında aldığı kurşun darbeleriyle öldü. Çatışmadan sonra Yakup Saral ve diğer akrabalarının Zonguldak’a gittiği belirlendi. Yapılan baskında Yakup Saral ve Özgür Saral ile Tufan Saral’ın çatışmaya karışan adamları Fatih Zengin, Ali Yılmaz ve Şahin Ekinci ile birlikte toplam 11 kişi yakalandı. istanbul Adliyesi’ne sevk edilen 11 şüpheliden 10’u tutuklandı. 

Osijek Karikatür Galerisinde 77.Sergi Hırvat Karikatürcü Milan Lekic-LEX "Siyah ve Beyaz" Portre Karikatürlerine Ayrıldı...

Cartoon Gallery "Osijek" Introducing 77th exhibition of an portrait cartoon "Black on White" Croatian cartoonist Milan Lekic–LEX

On 22 December 2008. we have opened the 77th exhibition of portrait cartoon of croatian cartoonist Milan Lekic.
Milan Lekic - Lex, born on the 19th October 1955 Ričice, Imotski. He finished technical school, Zagreb (1970-1974.) Direction mechanical technician.
A member of the HDK 2002. Chairman of the Supervisory Board 2003.-2004. Year.
Vice HDK 2005. He had 6 one-man exhibitions in the series.
Awards: "Special recognition" on the topic "Watch out, the records!", 7 International exhibition of cartoons, Zagreb 2002.
Done is:
- Trademark "Technology Park Zagreb" 2000.
- Cover page in the professional journal "business advisor", Zagreb, 1998.
- The film "Dream gold mine" director Nevena Hitrec, portraits and drawings, Zagreb
Occasionally, they published caricatures and illustrations in Newspapers such as «Sports News», «The Herald», «Sportske novosti», «Vjesnik», «Vecernji list», «Privredni vjesnik», «Fokus», «Radnicke novine», «Skandi», «Cvor», «Kviskoteka», «Infotrend».
His specialty is the creation of portrait drawings of "adhoc" on the larger gatherings and events.
This statement proved to be true tonight at the opening in a unique Cartoon Gallery «OsijeK». People, young and old, were delighted with his portrait cartoon, precision and accuracy while, measured in seconds, draws the main features of the face that will, eventually, present the person who is sitting in front of him.
Truly this is art, and we all together have had a great time enjoying the author's talent!
Cartoonist from Osijek Krunoslav Sili have, with words of praise for Mr. Lekic opened the exhibition.
The exhibition have been embelished with poetry of Silva Filipovic, a member of the Poet Association "Antun Ivanošić".
At the opening night well known Osijek cartoonists were present, like. Miroslav Gerencer - Gero and Miodrag Vladetic - Mac.
In the name of the gallery i want to say Thanksto them for the support that they have express to Mr. Milan Lekic. 
We have concluded this year with a great, wonderful exhibition and I want to thank everyone who participated in its preparation!
Let's go further in the new Victory!     STela 

22 December 2008 Cuma 21:01:53/Cartoon Gallery

Çarşaf açılımına karikatürlü gönderme...

CHP İstanbul Milletvekili Necla Arat, yeni yıl dolayısıyla bir çok partiliye gönderdiği tebrik kartına çarşaf açılımıyla ilgili 18 karikatür iliştirdi. Arat bu kartı Genel Başkan Deniz Baykal'a ise göndermedi
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın çarşaf açılımına CHP İstanbul Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Necla Arat'ın muhalefeti devam ediyor. Arat, bir çok partiliye gönderdiği yılbaşı kartlarına çarşafla ilgili 18 karikatürü iliştirdi. Baykal'ın çarşaf açılımına ilk günden bu yana karşı çıkan Arat, yılbaşı kartlarına iliştirdiği karikatürlerle de muhalefetini sürdürdü.
Arat, CHP'li milletvekillerine gönderdiği yılbaşı kartlarına, çarşaf açılımına duyduğu rahatsızlığı da gösteren karikatürler iliştirdi. Arat, değişik basın yayın organlarında çıkan CHP'nin çarşaf açılımıyla ilgili 18 karikatürü karta ekledi. Arat'ın yılbaşı kartına iliştirdiği karikatürler, Musa Kart, Mustafa Yıldız, Nuri Kurtcebe, Tan Oral, Seferi Selvi, Zeki Beyner ve Turhan Selçuk'un çizdiği karikatürlerden oluşuyor.
Arat, CHP'li milletvekillerinin çoğuna bu kartı gönderirken karikatür iliştirilmiş kartı Baykal'a göndermedi. CHP lideri Baykal'ın çarşaf açılımından dolayı Arat bu karikatürleri Baykal'a gönderme gereği duymadı. CHP Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ünlütepe, CHP'nin bu açılımına farklı bakılabileceğini söyleyerek, bunun demokrasinin genel kurallarından biri olduğunu ileri sürdü.
Arat, bu karikatürleri neden yeni yıl kartlarına iliştirdiği ile sorular üzerine, tamamen esprili bir şey yapmak istediğini söyledi. Bu konuyla ilgili şimdiye kadar olumsuz bir yorum almadığını ifade eden Arat, gönderdiği karikatürlerle aynı kaygıları taşıdığını göstermek istediğini söyledi.Yenişafak/
timeturk

Iraklı gazeteci Zeydi'den esinlenen Mizah Üretenler Derneği ''Pabuç Atma'' karikatür yarışması düzenledi.

Mizah Üretenler Derneği, Iraklı gazeteci Muntasar El Zeydi'nin ABD Başkanı Bush'a ayakkabılarını fırlatmasından esinlenerek ''Pabuç Atma'' karikatür yarışması düzenledi. 
Dernek Başkanı Ergin Gülen, yaptığı açıklamada, teknik ve iletişim alanındaki gelişmeyle birlikte sanayinin en üst düzeye vardığı günümüzde, güçlülerin güçsüzlere yönelik uyguladığı haksızlığa hiç kimsenin tepkisiz kalamayacağını söyledi. 
Iraklı gazeteci El Zeydi'nin, ABD Başkanı George W. Bush'a Irak'ta düzenlenen toplantıda pabuçlarını fırlatmasının, ''ezilenlerin ve haksızlığa uğrayanların tepkisini göstermesi açısından büyük önem taşıdığını'' dile getiren Gülen, 2008 yılının akıllarda en fazla iz bırakacak olayın bu olduğunu anlattı. 
Gülen, haksızlığa uğrayanların tepkilerini mizah yoluyla gösterebilecekleri en önemli alanın ''karikatür'' olduğunu kaydederek, bu amaçla dernek olarak ''Pabuç Atma Karikatür Yarışması''nı düzenlemeye karar verdiklerini ifade etti. 
Ergin Gülen, ''Yarışmanın temel konusu, güçlülerin ezilenlere karşı yaptığına inandığım haksız uygulamalar, şiddet ile haksızlığa uğrayanların buna karşı göstermek istediği veya gösterdiği tepkisini ve öfkesini içeriyor. Yarışma her sosyal sınıftan insanlara açıktır. Yaş sınırlaması yok. Yarışmamıza daha önceden yayınlanmış eserleri de kabul ediyoruz'' dedi. 
Yarışmaya başvuruların 15 Mart 2009'a kadar yapılabileceğini belirten Gülen, Nisan ayının ilk haftasında sonuçları açıklayacaklarını kaydetti. 
Yarışmanın birincisine giydiği ayakkabı numarasına göre bir çift ayakkabı hediye edeceklerini, ayakkabı tipinin birincinin tercihine bağlı olacağını kaydeden Gülen, yarışmaya gönderilen eserlerden oluşan bir sergiyi de ''4. Mizah Ödülleri'' etkinliğinde açacaklarını bildirdi.   24 Aralık 2008, 13:45/
showhaber

Karl Marx'ın olay kitabı Das Kapital çizgi roman oldu ve yok satıyor.

Küresel ekonomik krizle birlikte en çok aranan kitaplar listesine giren Karl Marx’ın şaheseri Kapital, Japonya’ da çizgi roman olarak yayımlandı. 
Kitabı yayımlayan EastPress Yayınevi yöneticisi Yusuke Maruo, Kapital’ in birinci cildinin Manga (Japon çizgi romanı) versiyonunun, piyasaya sürüldükten sonraki ilk birkaç günde 6 bin adet satıldığını söyledi. 
Maruo, “Açık ki, son küresel kriz sistemin düzgün biçimde işlemediğine işaret ediyor. İnsanların kapitalist toplumun sorunlarına cevap bulmak için Marx’a başvurduğunu düşünüyorum” dedi. Maruo, hedef kitlelerinin 30’lu yaşlarındaki büro çalışanları olduğunu belirtti. 
Japonca yayımlanan Kapital’in 1. cildinin Manga versiyonunun İngilizce, Almanca ve Çince çevirilerinin de hazırlandığı ve gelecek yıl çıkacağı, Kapital’ in diğer ciltlerinin Manga versiyonlarının da yayımlanacağı belirtildi. 
Manga olarak yayımlanan Kapital’ in birinci cildinin kahramanı, bir peynir fabrikası sahibi olan Robin. Babasının kapitalist ilkelerine isyan eden ve soğukkanlı bir kapitalist yatırımcıyla işbirliği yaptıktan sonra bir köle şoför haline gelen Robin, macerası boyunca kapitalist emelleri ve fabrikasındaki işçilerin sömürülmesinden duyduğu suçluluk duygusu arasında mücadele ediyor.   23 Aralık 2008, 21:00 /
showhaber

“Kaktüs&Karikatür”ün 23 Aralık 2008.Sayısı…

akdagrasitbozok27aralik2008_bizimgazete

Akdağ Saydut’un hazırladığı, Bizim Gazete’nin haftalık mizah sayfasının yeni sayısı çıktı…Genel merkezi İstanbul'da bulunan Karikatürcüler Derneği adına yönetim kurulu üyesi Akdağ Saydut tarafından hazırlanmaya başlanan Bizim Gazete’nin “Kaktüs & Karikatür” mizah sayfasının 23 Aralık 2008 tarihli sayısı yayınlandı. 23 Aralık 2008 tarihli sayıyı pdf formatında görüntülemek için linki tıklayın:bizimgazete/23BGMaralk.pdf 

Honorable Mentions: Majid Adibi / Iran, Yuri kosobukin / Ukraine Henryk Cebula Poland, Grzegors Wach / Poland Slawomir Luczynski / Poland , Darko Drljevic / Montenegro, Valeri Kurtu / Germany, Marcin Bondarowicz / Poland , Babij Sava / Serbia Other 

Prizes:cartooncenter

hikmet cerrah sergisi

25 Aralık 2008 Perşembe 11:58-Eskişehir-Turkey / Hikmet Cerrah

ERDOGAN KARAYEL'IN BIR AMBLEM-LOGO CALISMASI, TÜRK-ALMAN DOSTLUGUNU SIMGELEYECEK.
KISA BIR SÜRE ÖNCE, BERLIN BÜYÜKELCILIGI'NDEN ERDOGAN KARAYEL'E 
1931 YILINDA IMZALANAN TÜRK-ALMAN DOSTLUGUNU SIMGELEYEN 
BIR CALISMA YAPMASI RICA EDILDI. KARAYEL'IN YAPTIGI CALISMALAR DEGERLENDIRILDI VE ICLERINDEN,TÜRK CAY BARDAGI ILE ALMAN BIRA BARDAGINDAN OLUSAN CALISMA SECILDI.
AMBLEM-LOGO'NUN, GELECEKTE TÜRK-ALMAN PROJELERINDE YER ALMASI DÜSÜNÜLÜYOR.
donquichotte.

Melih Gökçek ve Balonlar Gırgır Kapağında...

Çizgilerle Atasözleri Konulu Karikatür Yarışması’nda ödüller verildi.

atasözleri yarışması 1.ödül Muammer Kotbaş

Fatih Belediyesi’nin düzenlediği ‘Çizgilerle Atasözleri Konulu Karikatür Yarışması’nda ilk üçe girenlere ve başarı ödülü kazananlara ödülleri verildi. Yarışma sonunda 52 eserin yer aldığı bir de karikatür albümü yayınlandı. 
yarışmada birinci seçilen Muammer Kotbaş ödülünü Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'den aldı. Yarışmada ikinci olan Mahmut Akgün’e ödülünü Fatih Belediyesi Başkan Yardımcısı Hasan Suver, üçüncü olan Nuri Bilgin’in ödülünü de Karikatürcüler Müzesi Müdürü Erdoğan Bozok verdi. Yarışmada başarı ödülü kazanan Şevket Yalaz’a ödülünü Karikatürcüler Derneği üyesi İsmet Lokman verdi. 
yarışmada başarı ödülü kazanan diğer karikatüristler şunlar: Zafer Yetik, Mehmet Kahraman, Emrah Arıkan, Murat İlhan, Muammer Bilen, Haluk Kafalı. 
23 Aralık 2008 Salı 15:40 / 

The Winners of International Cartoon Contest Urziceni 2008

First Prize Slobodan Obradovic-Serbia

URZICENI - ROMANIA INTERNATIONAL CARTOON CONTEST

The 3rd Edition

The winners of 2008 Urziceni Cartoon Competition "Freedom is not Free"
First Prize Slobodan Obradovic-Serbia, Second Prize Run Tang Li-China, Third Prize Osman Gural-Turcia, One Special Prize for a portrait of a well known world personality Alexander Moreira-Brazilia   source:22 decembrie 2008 /dum dum

 Samsun'lu Karikatürcü Murat İlhan'ın Mum Mizah Sayfası Veda Etti...

Sevgili arkadaşlar,sizlere uzun zamandır MUM mizah sayfamı yollayamıyorum. Bunun nedeni gazetenin sahip değiştirmesi ve yeni patronu tanıyor olmama rağmen [ DEVAM ] teklifinin ondan gelmesini beklememdi. Ancak böyle bir ışık görmediğim için sayfaya devam etmeyeceğine inandım ve kanaat getirdikten sonra sizlere şimdi duyuruyorum.Umarım bir gün gene karşınızda olacağım, gene düşünüp güleceğiz,gene sevgili karikatürist arkadaşlarımın çalışmalarını sizlerle paylaşacağım.Bir daha buluşana kadar MUM mizah sayfamıza çizgileri ve ilgileriyle destek veren tüm dostlarıma yürekten teşekkür ederim.sevgi ve saygılarımla Murat İLHAN / Samsun / 22 Aralık 2008 Pazartesi 21:18:49 

Results of European Cartoon Contest 2008-Portugal

First Prize:Musa GÜMÜŞ-Turkey, 2nd Prize:Alessandro GATTO-İtaly, 3rd prize:Heino PARTANEN-Finland
Honoruable Mentions:David VELA-Spain, Luc VERNİMMEN-Belguıe, Mihai IGNAT-Romania, Cristian TOPAN-Romania, Ahmet AYKANAT-Turkey, Oğuz GÜREL-Turkey, Pavel CONSTANTİN-Romania, Musa GÜMÜŞ-Turkey
See:
www.cartoonvirtualmuseum.org/i_noticias_f_i.htm 

22 Aralık 2008 Pazartesi 20:56/musagumus 

ODTÜ'de "SANSÜR" Karikatür Sergisi 22-16 Aralık 2008 

Sergiye Katılan Karikatürcüler: Mert Gürkan - Emre Yılmaz - Koray Benli - Elgin Akpınar - Fatih Ballı - Dilruba Erkan - Gökcan Aydoğan - Sinan Gürcan - Cevdet Kabal - Yusuf Temiz Adres: Ankara Kitap Fuarı Fizik Bölümü-ODTÜ/ANKARA 
22 Aralık 2008 Pazartesi 03:21/
emre yılmaz

22 Aralık 2008 Pazartesi 18:46/ mehmet zeber 

source/kaynak: donquichotte

İZMİR’DEN KARİKATÜRLÜ HABERLER

GEMİDE SERGİ: Yıl boyunca değişik mekanlarda sergi açmayı sürdüren Mustafa Yıldız, bu kez gemide sergi açtı. Efes Kolejinde, “Sınıf kapılarına”, Manisa Yeni köy’de “Ağaçlarda” sergi açan Yıldız, Marmaris gemisinde düzenlenen Karşıyaka kermesinde mini bir sergiyle yer aldı. Karşıyaka vapur iskelesi yanına demirleyen gemide, el sanatları, hediyelik eşya ve kitap satışının yapıldığı gibi, yazarların imza günleri, söyleşi, müzik dinletisi, portre çizimleri de yapılıyor. Gemi Ocak ayı boyunca da gezilebilecek.
AYDIN DOĞAN VAKFI “25. YIL SERGİSİ”: Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması 25’inci Yıl Sergisi, New York ve İstanbul’un ardından İzmirli sanat severlerle buluştu. İzmir Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nde iki hafta boyunca görülebilecek etkinliğin açılışına, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan,Vali Cahit Kıraç, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ , EBSO Başkanı Tamer Taşkın’ın yanı sıra birçok çizerde katıldı. Sergide İzmirli çizer Ömer Çam’ın karikatürünün bulunması ilgi odağı oldu.Televizyon ve gazetelere söyleşi yapan Çam, yerel yöneticilere Saat Kulesi Karikatürcüler Grubunun etkinliklerini anlattı.
“KUŞ CENNETİ” YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ: Bu yıl 2’incisi düzenlenen Kuş cenneti “Kuş Karikatürleri” yarışmasının ödül töreni ve sergisi 13 Ocak 2009’da yapılıyor.Günde ortalama 20 bin kişinin gezdiği Agora alış veriş merkezinde düzenlenecek törene farklı açılış yapmayı düşünüyorlar. Ayrıca yarışma albüm basımı bitmek üzere.
Sunday, December 21, 2008 11:49:22 /
mustafa yıldız

Yeni Akrep Karikatür ve Mizah Dergisinin 76 sayısı Yayınlandı...

Yeni Akrep aylık olarak yayınlanan bir karikatür ve mizah dergisinin 76.sayısı yayınlandı.. Yeni Akrep Dergisi PDF formatında ve KKTC Karikatürcüler Derneği tarafından hazırlanmakta ve 82 ülkeden yaklaşık 1500 karikatüriste ulaştırılmaktadır.
ADRES:Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği,Posta Kutusu: 87,Lefkoşa-Kuzey Kıbrıs 20 Aralık 2008 Cumartesi 18:22/
Huseyin Cakmak

DON QUICHOTTE IS ONLINE!! HELLO, AGAIN!!! 

KARDEŞ WEB SİTE DON QUICHOTTE TEKRAR YAYINDA!!!

 04.12.2008 / Erdogan Karayel Don Quichotte 

Adnan Taç ve Tamer Küçük Yarının Karikatürcülerini Arıyor...

Karikatürcüler Derneği Trabzon Temsilciliği, 18-19 Aralık tarihlerinde Beşirli İMKB İlköğretim okulunda 7 ve 8 nci sınıf öğrencilerinden karikatür sanatına ilgili öğrencilerle karikatür sanatı üzerine söyleşi ve atölye çalışması yaptı. 
Karikatürcüler Derneği Trabzon Temsilciliği, karikatür sanatını seven çocuklarla ve gençlerle zaman zaman okullarda ya da sanatsal mekanlarda buluşmalar gerçekleştirerek onları sanatın içerisine çekmeye, beceri ve kabiliyetlerini ortaya çıkararak geleceğimizin karikatür sanatçılarını yetiştirmeye çalışıyor. 
Bu amaç doğrultusunda 18-19 Aralık tarihleri arasında Beşirli İMKB İlköğretim okulunun 7 ve 8 nci sınıf öğrencileri ile okul ortamında birlikte oldular. Karikatür çizme yeteneğine sahip öğrencilerin katıldığı etkinlikte karikatür sanatı üzerine söyleşi ve atölye çalışması yapıldı.
Karikatürcüler Derneği Trabzon Temsilciliğinden karikatürist Adnan Taç ve Tamer Küçük’ün gerçekleştirdiği etkinlikte ilk gün karikatür sanatı, karikatür sanatının geçmişten günümüze tarihsel süreci, çizim aşamaları, sözlü ve sözsüz karikatürler arasında karşılaştırma, söz baloncuklarını doldurma, kompozisyonu tamamlama konuları saydam gösterisi eşliğinde karikatürist Adnan Taç tarafından anlatıldı. Konuların daha iyi kavranması için karikatürist Tamer Küçük de çanlı örneklemeler yaparak destek sağladı.
İkinci gün gerçekleştirilen programda öğrencilerle atölye çalışması yapıldı. Karikatürist Adnan Taç ve Tamer Küçük’ün birlikte gerçekleştirdiği atölye çalışmasında seçilen konu öğrencilerle birlikte adım adım çalışıldı. Farklı bakış açılarının yakalanması, kompozisyon, perspektif, mesaj bulma ve objeler üzerinde düzeltmelerle süren atölye çalışmasına okulun resim öğretmenleri Eser Yazıcı, Osman Uzun, Müdür yardımcısı Gamzegül Engin, Okul Müdürü Adnan Yazıcı da katılarak çalışmaları izlediler. 
Yapılan etkinlikten memnun kalan okul müdürü Adnan Yazıcı, bu tür sanatsal etkinliklerin çocuklar için farkındalık yarattığını, öğretimle birlikte eğitimin de verilmiş olmasının çocukları cesaretlendirdiğini, kendilerini anlatma fırsatı yakaladıklarını ve özgüven kazandıklarını söyledi. Karikatürcüler Derneği Trabzon Temsilcisi Adnan Taç, geleceğin karikatür sanatçılarını arıyoruz. Ebeveynlerin sanata yönelen çocuklarına destek olmalarını ve sanat dernekleriyle ilişkilerini bir okul havası içerisinde sürdürmeleri gerektiğini belirterek yapılan atölye çalışmasında çizilen karikatürler arasından en iyi seçilen beş karikatüre karikatür albümü hediye edilmek suretiyle ödüllendirileceğini, bunu da okulda gerçekleştirilecek bir tören ile yapmak istediklerini söyledi. 
21 Aralık 2008 Pazar 10:21/
Adnan TAÇ

similar cartoons click here...>>

Asterix ve Hopdediks'in Babası Gerard Lauzier öldü...

Asterix & Hopdediks's Fathers Gerard Lauzier Dead...

Fransız çizgi roman, senaryo yazarı ve yönetmen Gerard Lauzier, yaşama veda etti.Ailesinden yapılan açıklamada, Lauzier'nin 76 yaşında Paris'teki evinde öldüğü belirtildi.30 Kasım 1932'de Fransa'nın Marsilya kentinde doğan Lauzier, Paris Güzel Sanatlar Okulu'dan mezun olmasının ardından Brezilya'ya yerleşti.1965'te Paris'e dönen Lauzier, önce karikatürle ardından çizgi romanla ilgilendi.Gerard Lauzier, 1993'de, Fransa'nın Angouleme şehrinde düzenlenen, Avrupa'nın en büyük ve en önemli çizgi roman festivalinde "En İyi Çizgi Roman Ödülü"ne layık görüldü.Lauzier, "Kahraman Babam'', "Sakar Profesör", "Asteriks ve Oburiks, Sezar'a Karşı" gibi Türkiye'de de büyük ilgi gören filmlere imza attı.
French comic book author, satirist and cinema director Gerard Lauzier has died
after a long illness, aged 76.
Lauzier is revered in the world of comic books, which he turned to after working as
a political cartoonist.Later in life, he went to work on the big screen, scoring hits in partnership with French acting giant Gerard Depardieu.
Their 1991 collaboration Mon Pere Ce Heros was remade in Hollywood in 1994 as
My Father The Hero. Lauzier is survived by three children and a grandson.

Özel İzmir Amerikan Lisesinde Eray Özbek Karikatür Sergisi

Eray Özbek, İnsan Hakları Haftası etkinlikleri kapsamında Özel Izmir Amerikan Lisesi'nde 18.12.2008 de ogrenciler icin, "Insan Haklari" hakkinda goruntulu bir sunum gerçekleştirdi. Ayrıca okulda 16.12.2008 günü de yine Eray Özbek'in karikatürlerinden oluşan bir sergi açıldı. Sergi hafta boyunca açık kaldı. 
20 Aralık 2008 Cumartesi 15:16/
karder izmir

16-12.2008-Iran/hossein kazem / kazicature 

KKTC BAŞBAKANLIĞI-GENÇLİK DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ VE KIBRIS TÜRK KARİKATÜRCÜLER DERNEĞİ'NİN İŞBİRLİĞİYLE DÜZENLENEN
"3. GENÇLER ARASI KARİKATÜR YARIŞMASI-2008" SONUÇLANDI…

(................) KKTC gençliğinin sanatsal bir uğraş edinebilmesi, karikatüre hevesli gençlerin bu yöndeki yeteneklerinin ortaya çıkarılması amacıyla, KKTC Başbakanlığı-Gençlik Dairesi Müdürlüğü ve Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği'nin işbirliğiyle düzenlenen "3. Gençler Arası Karikatür Yarışması-2008" sonuçlandı… 
12-15 ve 16-20 yaş kategorilerinde düzenlenen "3. Gençler Arası Karikatür Yarışması"na, 12-15 yaş arası kategoride 46 katılımcı toplam 66 eser ile; 16-20 yaş arası kategoriye 11 katılımcı toplam 22 eser ile iştirak etmiştir... 
"3. Gençler Arası Karikatür Yarışması Seçici Kurulu, 12-15 ve 16-20 yaş arası kategoriye katılan ve yarışma şartnamesine uymayan 6 katılımcının toplam 7 eserini değerlendirme kapsamına almayıp yarışma dışı tutmuştur...
KKTC Başbakanlığı-Gençlik Dairesi Müdürü Mustafa Özgü, Gençlik Dairesi Şube Amir Vekili Eren Kayalar, Kıbrıslı Türk Karikatürcüler M. Serhan Gazioğlu, Cemal Tunceri, Mustafa C. Azizoğlu ve Sevcan Çerkez’den oluşan "3. Gençler Arası Karikatür Yarışması" Seçici Kurulu, 04 Aralık 2008 tarihinde, Lefkoşa’daki Gençlik Dairesi'nde toplanarak dereceye girenleri şu şekilde belirlemiştir:
16-20 YAŞ KATEGORİSİ
Birincilik Ödülü: Cevher Erhan (Lefkoşa), İkincilik Ödülü: Mehmetcan Soyluoğlu (Lefkoşa), Üçüncülük Ödülü: Halit Tümkan (Lefkoşa)...
Özel Ödüller: Emine Gözde Öz (Lefkoşa), Ayşe Yalnız (Lefkoşa)
12-15 YAŞ KATEGORİSİ
Birincilik Ödülü: Diyar Tozakı (Lefkoşa), İkincilik Ödülü: Bahar Güzer (Mağusa), Üçüncülük Ödülü: Melisa Mutlu (Mağusa)...
Özel Ödüller: Funda Djemal (Girne), Mustafa Zaimağaoğlu (Mağusa)
"2. Gençler Arası Karikatür Yarışması"nda dereceye girenlere ödülleri önümüzdeki günlerde Lefkoşa’daki Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenecek törenle verilecektir...
14.12.2008/
Hüseyin Çakmak-Başkan -Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği

Dear Seyran CAFERLI,
Thank you very much for posting my similarities on your website....Click Here >>>

Not Similar-CNC

Not Similar-CNC for Examples Click Here...>>

İBB Karikatür ve Mizah Müzesi İstanbul konulu Karikatür Atölye çalışması

Yaratıcı Çocuklar Derneği, Karikatürcüler Derneği işbirliğinde İBB Karikatür ve Mizah Müzesi’nde 29.11 / 02.12 / 04.12 2008 tarihlerinde İstanbul konulu atölye çalışmalarını gerçekleştirmiştir. 
Karikatürcüler Derneği'nin değerli üyelerinden Sayın Kamil Yavuz, Sayın Erdoğan Bozok, Sayın İbrahim Tapa, Sayın Raşit Yakalı, Sayın Aziz Yavuzdoğan, Sayın Cihan Demirci danışmanlığında 125 öğrencinin katılımı ile yapılmıştır.
Katılımcı okulların listesi aşağıda yer almaktadır.
Anakent İlköğretim Okulu, Özel BJK İlköğretim Okulu, DEÜ Özel 75. Yıl İlköğretim Okulu, Dr.Natuk Birkan İlköğretim Okulu, Hasköy İlköğretim Okulu, Irmak Okulları, Özel İstanbul İlköğretim Okulu, Özel Küçükprens İlköğretim Okulu, Özel MEF İlköğretim Okulu, Sahakyan Nunyan Ermeni İlköğretim Okulu, TEGV Sema-Aydın Doğan Eğitim Parkı
Terakki Vakfı Okulları, TEV Celalettin Buluğ İlköğretim Okulu, ZMEV Özel Kemer İlköğretim Okulu, VKV Koç Özel İlköğretim Okulu ve Lisesi 
18 Aralık 2008 Perşembe 17:05/
Bilge Okutman-Yaratıcı Çocuklar Derneği

selçuk demirel/ kaleydoskop -19 Aralık 2008 Cuma - 14 Ocak 2009 Çarşamba 
“Selçuk bir şey gözlemlediği zaman, defterini çıkarıp onu çizer; tıpkı bir filozofun düşüncelerini ya da bir şairin eğretilemelerini not ettiği gibi. 
Tarihin tuzaklarını yıkmanın bir yolu da insanoğlunun sonu gelmez sorularını sormaya devam etmektir. İşte Selçuk’un ‘notları’ sözcük kullanmadan bunu yapıyor.” 
John Berger 
Ankara Galeri Nev yeni yıla Selçuk Demirel’in kişisel sergisiyle giriyor. 19 Aralık’ta açılacak olan sergi, Demirel’in, aralarında İstanbul ve Venedik’in de yer aldığı kent desenleri ile Nâzım’dan Mao’ya pek çok tarihi figürü kendi çizgileriyle resimlediği portrelerden oluşuyor. 
Selçuk Demirel, ilk çizgilerini lise öğrencisiyken yayımladı. Mimari okuduğu üniversite yıllarında, Cumhuriyet ve Politika gibi önemli gazetelere desen çizdi. 1978 yılında Paris’e yerleşen Demirel burada Topor’u, Reiser’i, Steinberg’i keşfetti ve onların çizgileri aracılığıyla kendi çizgilerinin sanatsal değerini farketti. Demirel’in desenleri, 1979 yılından itibaren Fransa’da da yayımlanmaya başladı. Kısa zaman içinde başta Le Monde Diplomatique, Le Monde, Le Nouvel Observateur olmak üzere pek çok dergi ve gazetenin düzenli çizeri oldu. Bunların yanısıra, Selçuk Demirel’in desenlerine, Türkiye’de Kitap-lık, Cogito, Milliyet ve Milliyet Kitap’ta; yurtdışında ise, The Observer (İngiltere), Time, The New York Times, The Wall Street Journal, The Washington Post, The Chicago Tribune ve The Boston Globe’da (ABD) yer veriliyor. Başka yayınlarla, Demirel’in çizgileri İsviçre, İtalya, Kanada, Avusturalya ve Hong Kong’a kadar ulaşıyor. Selçuk Demirel’in çizgileri aynı zamanda, edebiyat meraklılarının Sevgi Soysal’ın “Tante Rosa”sından iyi bildikleri öenmli metinlere eşlik ediyor. Ayrıca, 1980 yılından bu yana desenlerini, İstanbul ve Ankara’da düzenli olarak açtığı kişisel sergilerde ve Türkiye başta olmak üzere pek çok Avrupa ülkesi ile Japonya’da yayımlanan kitaplarda derliyor. Bu kitaplar arasında “Dolambaç” (Sel Yayınları, 2003), “AvecDesSI” (Flammarion, 2005), “Göz Alabildiğine” (YKY, 2003, 2008) ve bu sergiye adını veren “Kaleydoskop” (YKY, 2008) yer alıyor. 14 Ocak 2009 tarihine dek Ankara Galeri Nev’de izlenebilecek sergide Selçuk Demirel’in 1984 tarihli ipek baskı dizisi “Seyir Defteri” de 25 yıl sonra yeniden izleyiciyle buluşuyor. 
---------------
selçuk demirel/kaleidoscope -19.12.2008 - 14.01.2009 
“When Selçuk observes something, he takes out a notebook, and jots it down, as a philosopher notes down ideas or a poet metaphors. A way of breaking down the traps of history is the asking of persistent human questions. Selçuk's jottings do this wordlessly.” 
John Berger 
Ankara Galeri Nev enters the New Year with Selçuk Demirel. Demirel’s exhibition to be opened on December 19 consists of his city drawings, among them Istanbul and Venice, along with portraits by the artist of many historical personalities, from Nâzım to Mao. 
Selçuk Demirel published his first drawings when he was a high school student. During his university years, while studying architecture, his illustrations appeared in high circulation newspapers like Cumhuriyet and Politika. In 1978 Demirel settled in Paris, where he discovered Topor, Reiser and Steinberg, and through their work became aware of the artistic value of his own drawings. As of 1979, Demirel began being published in France. Soon he became the regular artist of many newspapers and periodicals, first and foremost Le Monde Diplomatique, Le Monde and Le Nouvel Observateur. Selçuk Demirel’s drawings can also be seen in Kitap-lık, Cogito, Milliyet and Milliyet Kitap in Turkey; and overseas, in The Observer (Britain), Time, The New York Times, The Wall Street Journal, The Washington Post, The Chicago Tribune and The Boston Globe (USA). Demirel’s works reach Switzerland, Italy, Canada, Australia and Hong Kong through other publications. As is well known by literature lovers with Sevgi Soysal’s “Tante Rosa”, Selçuk Demirel’s characters and colors also accompanies important novels and other literary texts. At the same time, as of 1980, his drawings reach out to the public through personal exhibitions opening on a regular basis in Istanbul and Ankara, and through drawing albums published in Turkey, Europe and Japan. “Dolambaç” (Sel Yayınları, 2003), “AvecDesSI” (Flammarion, 2005), “Göz Alabildiğine” (YKY, 2003, 2008) and “Kaleydoskop” (YKY, 2008) that gives its name to this exhibition, are amongst the latest of these albums. On the occasion of the exhibition to remain open at Ankara Galeri Nev until January 14, 2009 Selçuk Demirel’s 1984 serigraphy series entitled “Seyir Defteri” (“The Logbook”) will, once again meet with the viewers after an interval of 25 years. 

BRAZILCARTOONEWS 

Dear Readers,
We will try to publish the monthly Brazilcartoonews initially, in digital mode, but already thinking about leading to paper in a close future.This second edition is well illustrated by a team of talented cartoonists that cooperate with the Brazilcartoon: Mattias,Mello and Ray. We want to open space in the following works for other cartoonists beautify our editions. The texts and interviews are also great. Even with almost any content toward the controversial subject that is the similarity and plagiarism of cartoons. We know that for many cartoonists to face their work being assessed is not very pleasant. Then we could leave this issue that bothers not only the cartoonists, as the organizers and jurors of events of humor aside and deal with less controversial teams. But thinking well, it is important to note that this is a big problem and that has to be deal by everyone. Therefore, in the name of cartoon, you will read in this second edition of Brazilcartoonews an interview with the cartoonist Rahim, creator of C.I.E.C, which is now a reference for participants of salons and, more importantly, a lot of help for the jury. We even did a poll with organizers of events of humor about cartoons and cartoonists alike (that are not unusual) that win contests for design of humor. The brazilian cartoonist Mattias, author of a controversial column in Brazilcartoon, Rats of Hall, talks about the father of plagiarism. The great father cartoonist Pena is also one of the interviewed by the portal. That's it! As strange as it seems this edition has more texts that designs. Even if a picture is worth a thousand words ...
Until the next Brazilcartoonews!
Márcio Leite / Director of Brazilcartoon 
www.brazilcartoon.com  info@brazilcartoon.com 

PDF -BRAZILCARTOONEWS 
CLICK HERE!

Yusuf Temiz'den CITY 'S Alısveris Merkezinde  Canlı Portre Karikatur Çizimi...

Selamlar...
Oncelikle gecmis bayraminiz mubarek olsun..
Bayramin 1 -2-3-4 .cu gunleri Istanbul Nisantasinda CITY 'S alısveris merkezinde canlı portre karikatur cizdim..
Harika bir etkinlikti..Karikatur ve karikaturun sevilmesi adina gerek yonetimden ve gerekse magazalardan gelen tesekkurler en buyuk kazanc diye dusunuyorum..
Bu benim İstanbulda aldigim ilk is..baslangicini saglayanlara da destek olanlara da cok cok tesekkur..
Selamlar,saygilar,,sevgiler..  14 Aralık 2008 Pazar 10:29:36/
Yusuf Temiz

"İnsan Haklari ve Demokrasi" karikatur sergisi izmir adliye sarayında açıldı... 

"İnsan Haklari ve Demokrasi" konulu karikatur sergisi izmir adliye sarayi Zemin kat Baro vestiyeri onunde acildi. 15-26 aralik 2008 tarihleri arasinda acik kalacak sergiye Mustafa Yildiz, Hasan Gumus, Burhanettin Ardagil cem koc, Levent Dagasan karikaturleriyle katildilar. Sergide toplam 40 karikatur izleyicilere sunuldu.16.12.2008/saatkulesikarik

16.12.2008/karikatür vakfı

From "Aliwood Studios" of Tehran/With Love. Source:12.12.2008/ALIWOODStudios

13.12.2008/tanoral

Karikatürlü Ev" Karaburun'da açıldı...

Kamil Masaracı'nın girişimleriyle ve Konak Belediyesi’nin katkılarıyla Karaburun Belediyesi’nce oluşturulan “Karikatürlü Ev” in açılışı , Karikatürcüler Derneği İzmir Temsilciliği'nin düzenlediği karma karikatür sergisi ile 6 Aralık 2008 Cumartesi günü yapıldı. Açılışta Kamil Masaracı ve İzmir'li çizerlerin yanı sıra Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, Karaburun Belediye Başkanı H.Serdar Yasa da hazır bulundu. 
Karaburun ekonomisinde önemli yeri olan “Nergis” çiçeği yetiştiriciliğinin geliştirilmesi için düzenlenen en iyi nergis yetiştiriciliği yarışmasının da yapıldığı açılışa ilçe halkının ilgisi yoğun oldu. Saat 14.00’ te başlayan etkinlikler Karaburun Halk Eğitim Merkezi öğrencilerinin gitar dinletisiyle başladı. Karikatürcüler tarafından, açılış kapsamında yapılan nergis yarışması ödül töreninde dereceye girenlerin karikatürleri çizilerek kendilerine hediye edildi. 
Açılışın ardından devam eden beşinci Karaburun Şenliği de bu yıl Türk-Yunan dostluğunu öne çıkaran etkinliklerle başladı. Tahsin İşbilen’in yönettiği “Asya Minör Yeniden” adlı belgeselin ardından, Atina, Midilli, İstanbul ve İzmir’den müzik topluluklarının katıldığı “Türk-Yunan Dostluk Konseri” yapıldı. İki yakanın ezgilerinin birbirine karıştığı bu gece, geç saatlere kadar devam etti. 
Şenlik kapsamında ilginç sergiler de açıldı. Aydın Çetinbostanoğlu’nun “Roman ve Düğün” başlıklı fotoğraf, Murat Güzeldere ve Mehmet Tuncer’in “Doğal Ağaç” adlı heykel sergileri büyük ilgi gördü. Bölge kadınlarının ortak çabalarıyla açılan “Sandıktan Günümüze” adlı sergi ise yöreninin folklor zenginliklerini gözler önüne serdi.
Konserler dizisi Muammer Ketencoğlu Zeybek Topluluğu ile devam etti. Son albümleri İzmir Hatırası’ndan şarkıların ağırlıkta olduğu bir konser veren topluluk, özel olarak hazırladığı Karaburun türkülerini de seslendirdi. 
Cumartesi gecesi ise Baba Zula merakla beklenen konserini gerçekleştirdi. Topluluk konserde araştırmacı Sabiha Tansuğ’u da sahneye çıkararak ortak bir performans sundu
Cumartesi yapılan “Karikatür ve Toplum” konulu panelde ise Kamil Masaracı, Cihan Demirci ve Eray Özbek, yakında açılacak Karikatür Müzesi öncesi konunun ayrıntılarını tartıştılar. Son gün yapılan panel ise “Müzik ve Toplum” başlığını taşıyordu. Moğollar’dan Taner Öngür, Roll Dergisi yayın yönetmeni Derya Bengi ve müzik yazarı Murat Meriç, dünden bugüne Türkiye’de müziğin toplumla kurduğu ilişkileri irdelediler.
Şenliğin dördüncü ve son günü geleneksel “En iyi üzüm yarışması” yapıldı. Birinciliği Mehmet Ufak, razaki cinsi üzümleriyle kazandı. 
Aynı gece saat 21.30’de Moğollar, kırkıncı yıl konserini Cem Karaca’nın oğlu Emrah Karaca’nın da katılımıyla gerçekleştirdiler Büyük coşku içinde geçen konser, “Bir Şey Yapmalı!” şarkısınının iki kez söylenmesiyle noktalandı.
haber:13 Aralık 2008 Cumartesi 13:51/
karder izmir

Kurban karikatürleri sergisi Akhisar'da-Ferart Sanat Galerisinde 15 aralık 2008 de açılıyor

Kurban Bayramı öncesinde Bornova-İzmir' de açılan ve yoğun ilgi ile karşılanan Kurban Karikatürleri sergimiz Kurban Bayramı'nın hemen ardından Akhisar'lılarla buluşuyor. Sergi 15 aralık saat 17.30 da Ferart Sanat Galerisinde yapılacak kokteyl ile açılacak. haber:14.12.2008/karder izmir 

 *Karikatür Vakfı tarafından düzenlenen 15.Uluslararası Ankara 7-77 Karikatür Festivali 17-20 Nisan 2009 tarihlerinde dört gün süreyle, ülkemizde 80’ninci kez kutlanacak 23 Nisan Çocuk Bayramı etkinlikleri sırasında ÇOCUKLAR için yapılacaktır. 
*15.Uluslararası Ankara 7-77 Karikatür Festivali kapsamında 5.ULUSLARARASI 7-77 KARİKATÜR YARIŞMASI düzenlenmiştir. Yarışmanın amacı, yarının büyükleri çocuklara karikatürü sevdirmek, mizah duyarlılığının gelişimine katkıda bulunmak ve onların dünyalarını çizeceğiniz karikatürlerle zenginleştirmektir. 
*Yarışmaya tüm profesyonel, amatör karikatürcüler ÇOCUKLAR için çizecekleri karikatürle katılabilirler.
*Karikatürler A4 ya da A3 boyutlarında istenilen teknikle, siyah-beyaz, renkli olarak çizilebilir.
*Karikatürcüler çocukların anlayabileceği bir orijinal karikatürle yarışmaya katılabilirler. Yarışmacılar karikatürlerinin arkasına ad-soyadlarını ve adreslerini yazmalıdırlar.
*Yarışmacılar karikatürlerini 15 ŞUBAT 2009 tarihinde kadar ULUSLARARASI 7-77 KARİKATÜR YARIŞMASI/ PK:364 / 06443 YENİŞEHİR / ANKARA adresine göndermelidirler.
*Yarışmada tek ödül olan 7-77 ÖDÜLÜ $2000 USD (İkibin Amerikan Doları) ve kuruluşların anı plaketleridir. 
*Yarışma sonuçları 10 Nisan 2009 tarihinde basın, yayın organları ve internetten duyurulacaktır.
*Yarışmada ödül alan karikatürcü 17-20 Nisan tarihlerinde Ankara’ya davet edilerek 15.Uluslararası Ankara 7-77 Karikatür Festivali etkinliklerine konuk olacak, festival sırasında yapılacak sergi açılışında ödülünü alacaktır.
*Jüri tarafından seçilip, karikatürleri katologda yer alan karikatürcülere ULUSLARARASI 7-77 KARİKATÜR YARIŞMASI kataloğu ve katılım belgesi gönderilecektir.
*Karikatürler geri gönderilmeyecek ve basım yayın hakkı Karikatür Vakfı’nın olacaktır. 
* ULUSLARARASI 7-77 KARİKATÜR YARIŞMASI karikatür sergisi Türkiye içinde ve Türkiye dışında çeşitli kentlerde açılacaktır. kaynak:karikaturvakfı

Kübalı çizer Tomy'nin sergisi karikatür sergisi 16 Aralık 2008 günü açılıyor

Küba'nın büyük karikatür ustası Tomy'nin(Thomas Rodriguez Zayas) 60 civarındaki karikatüründen oluşturulan karikatür sergisi 16 Aralık 2008 günü Eskişehir Büyükşehir Belediyesi sanat Merkezi'nde saat 17.302da açılacak.Galeri 2 eylül caddesi'de.. .
Tomy bu yıl düzenlenen Nasreddin Hoca karikatür yarışmasının seçiciler kurulundaydı.
Eskişehir'de yaşayan karikatürcü arkadaşları sergiye bekliyoruz.
kaynak:
sait munzur 

Karikatürist Ümit Müfit Dinçay'a Hindistan'dan Özel Ödül...

Hindistan'ın Hyderabad kentinde her yıl düzenlenen UMO Uluslararası Karikatür Yarışmasında Türk karikatürist Ümit Müfit Dinçay "Özel Ödül" kazandı. Bu yıl 4 cüsü düzenlenen 2008 Uluslararası Karikatür yarışmanın konusu ise "Nakliye ve Ulaşım olarak" belirlenmişti.
Kaynak:
usabilitymatters 14 Aralık 2008 Pazar 03:11Ümit Müfit Dinçay

Bayramlar, insanlar arasındaki karşılıklı sevgi ve saygının perçinlendiği günlerdir. Bayramlar, insanların birbirleriyle olan dargınlıklarını unuttukları, barıştıkları, kardeşçe kucaklaştıkları günlerdir. Bayramlar,milli ve dini duyguların, inançların, örf ve adetlerin uygulanıp sergilendiği, bir toplumda millet olma şuurunun şekillendiği, kuvvetlendiği günlerdir. Hep bir arada, sevgi dolu ve huzurlu nice bayramlar geçirmek dileğiyle, Geçte Olsa Kurban Bayramınız kutlu olsun!!

Partiyi de üstüme yapcan mı...

CHP'nin çarşaf açılımı haftalardır medyanın ve siyasilerin gündeminden düşmüyor. Kimileri bu açılımı oy avcılığı olarak değerlendiriyor, kimileri ise demokratik bir açılım.. Siyaset gündemi bu konuyla bu kadar meşgulken mizah dergileri de konuyu görmezden gelmedi. Penguen bu hafta Baykal'ı ve çarşaf açılımını kapağına taşıdı. İşte Baykal'ı kızdıracak o kapak... 

  "ARTIK PES YANI" KARIKATUR  GÜNLÜĞÜ....

Colombian cartoonist Freddy Pibaque still not received his prize WPC Sintra 2007

-Dear Colleague Editor of the humor web page.Please, publish this article in your home page...Thank you for your solidarity.Freddy Pibaque (Nacaro).

THE WORLD PRESS CARTOON DO NOT PAY PRIZES AND THREATENS WINNING CARTOONIST.
In 2007 I participated in WORLD PRESS CARTOON contest and
I won second prize in the Caricature section. But untill today (end of October 2008) I have not received my montary prize, nor the cartoon catalogue, neither the trophy they promise to the winners. Since April 2007 I sent messages to the director of wpc, Mr. Antonio Antunez, asking him to pay me my money, and nothing. When I denounced it by e-mail to colleagues (including you) Mr AA replied that it had paid. After he used a lawyer to amendrate: wpc's lawyer sent me a message threatening a criminal trial if I continued with my denunce of non-payment. (I attach you copy of the message). In addition, on this message says the lawyer: "The prize money can be withdrawn at the direction of .... wpc in Portugal."
With that message is verified that Mr. Antunez says one thing by e-mail to participants and says a different thing for me using his lawyer. It is also proved that wpc has not paid the prize, but AA says yes by e-mail.
But the case is even worse: nowhere in the regulation said that the winners should make a trip to Portugal to collect their prize. No contest in the world makes this absurd condition. Wpc does not respect its own rules.
It is all right that a organizer of cartoon contest threatens to a winner cartoonist?
.....
Thank you for your attention.Regards,
Freddy Pibaqué.
PS: Please read the attached message sent by the lawyer of the wpc, also the winner cartoon who never received the prize and a cartoon about wpc. 

source:Nacaro Caricaturas nacaro5@gmail.com 

Karcomics Magazine Daily & Weekly Cartoons Arsiv Clic Here...>>>

Karcomics Magazine A r s i v.Click Here-Tıklayın-->>1-2 -3- 4-5-6-7

  Hello,
Welcome to KARCOMICS web site. Our web site is established for exhibiting world cartoonists' works without any charge for givinng cartoon news, exhibitions, competition, for introducing cartoon museum aociations for giving information about adree, for meeting cartonit and people who love art. If you have any work, reward lit, photograph, biography, book or any other documant, you may end and then we published on web site. 
We wait for your works...
The works yhat you or changed.
Our goal is to get people who wants to his/her cartoons exhibition or who works as a amateur-proffesional cartoonists and likes cartoons, likes cartoonists. 
You can click on snail to for any contact.. We wait for your works...
Ismail KAR
Karcomics Magazine/ Cartoons and Humour Magazine-The General Director of Publication/cartoonist-Editor.

  Merhaba, 
KARcomics Web sitesine Hoş Geldiniz. Web Sitemiz Dünya Karikaturculerinin çalışmalarini ücretsiz olarak sergilemek,karikatur sergilerini, haberlerini, yarismalarini, duyurmak,karikatur muzelerini,derneklerini tanitmak,adresler ve cesitli bilgiler vermek,diger karikatur sanatcilari ve sanatseverler ile tanisma,  iletisim kurmak amaciyla kurulmustur. Eserlerinizi ve kendinizi tanitan yazi,fotograf,odul listenizi,varsa kitaplariniz ve diger dokumanlarinizi gonderin yayinlayalim. Çalışmalarinizi bekliyoruz... 
Web sitemize sergilemek icin aldigimiz eserleriniz arasinda kesinlikle ayirim, seçim ve elestiri yapmiyoruz; gonderdiginiz sekilde yayinliyoruz.
Amacimiz karikaturlerini sergilemek isteyen; fakat ya bir sergi salonu bulamayan veya yeterli izleyiciye ulaşamadığını düşünen amator veya profesyonel karikatur cizerlerinin eserlerini internet aracılıgı ile sergilemek, karikatur yapmayı sevenleri tanistirmak, aralarinda fikir alisverisi yapabilecekleri bir ortam olusturmaktir.Her turlu yazisma ve iletisim icin asagidaki salyangozun uzerini tiklayiniz.  
Çalismalarinizi bekliyoruz...
ismail KAR
Karcomics Magazine/ karikatür ve mizah dergisi Yayıncısı- karikatürcü
  Not: "KARCOMICS" Karikatür ve Mizah Dergimize yarışma albümü göndermeyen yarışma organizatörlerin yarışma duyuruları ve sonuçları yayınlanmayacaktır...
Note: The announcements and the results of competitions of those organizers who do not send us their album of the contest, are not published in the "KARCOMICS" Magazine of Cartoon and Humour. 

--> Calışmalarınızı Gönderin Yayınlayalım.../ We wait for your works...

ismailkar e-mail

 

KARCOMICS MAGAZINE Web Site Copyrighted 2000-2009© By Ismail Kar All right reserved.