Daily Cartoon - Günün Karikatürü...

ismailkar_insanhaklari_A4.jpg (79886 bytes)

KARCOMICS MAGAZINE Banner

weekly cartoon - Haftanın karikatürü

 

Merhaba Karikatürcü Dostlar KARCOMICS Sitemize Hoşgeldiniz

 

cartoons

karikaturler

links baglantılar
biography

ozgecmis

books

kitaplar

your books kitaplarınız
contests yarismalar
cartoonists karikatürcüler
addresses adresler
lessons derslerimiz
questbook görüşleriniz
e-mail

iletişim

add site

 siteni ekle

Cartoonnews Sites

Karikatürhaber Siteleri

suriye

Tabriz-İran

contests contests
contests contests
contests contests
contests contests
contests contests
contests contests
contests contests
contests contests
contests dicaco
cagle
feco
abwac
gado
pics4fun
artjapan
curtoons
kianoosh
azercartoon
hopCartoon
mizahvesiir
karcomic
boligan
karikaturize
st-just
Joe King
sarasene
wittyworld
Laison
çizgiroman
haltoons
caricaturaromania
kenyatoons
karikatura
Eurohumour
caricaturaro
eczacibasi
ecocartoons
ecocartoons
alo yarisma
bursakarikatur
kktckarikatürcüler
karikaturokulu
dindikmizahdergisi
lahmacunmizah
bayramhajizadeh
erdoganbasol
salao de humor
çin arts cartoon
karikatursanatatolye
muhittinkoroglu
Ana Von Rebeur
Roger Penvill
suleyman halicioglu
İbrahim Tapa
cartoonLiveMuseum
greekcartoonists
sanalmüzekarikatür
rykarikaturokulu
stavrotoons
umitmufitdincay
hoseinkazzem
toonpool
A.Ü Cartoon Museum
Sergei Cartoons
WilhelmBuschMuseum
Kaak Drishti
karikatürvakfı
baha boukhari
shekhargurera
karikaturalaphu
cartoonweb
cartoonworld
canadiancartoonists

 Eda...>>>

Serpil  Doğar...>>>

edemmermerkaya
 

Sık Kullanılanlara Ekleyiniz/Add Favorite

--> Calışmalarınızı Gönderin Yayınlayalım.../ We wait for your works...

Not: "KARCOMICS" Karikatür ve Mizah Dergimize yarışma albümü göndermeyen yarışma organizatörlerin yarışma duyuruları ve sonuçları yayınlanmayacaktır...
Note: The announcements and the results of competitions of those organizers who do not send us their album of the contest, are not published in the "KARCOMICS" Magazine of Cartoon and Humour. 

Merhaba,
Karcomic Web sitesine Hoş Geldiniz. Yepyeni bir alan adı http://www.ismailkar.com bir tasarım ve kendine has üslubuyla yenilendi.Sitemiz henüz hazırlık aşamasında ancak çok kısa bir süre sonra son sürat maratona devam edecektir.KARCOMİC Karikatür ve Mizah Dergi'niz önceden olduğu gibi yine Türk ve Dünya Karikaturculerinin çalışmalarini ücretsiz olarak sergilemek,karikatur sergilerini,haberlerini, yarismalarini, duyurmak, karikatur muzelerini,derneklerini tanitmak,adresler ve cesitli bilgiler vermek,diger karikatur sanatcilari ve sanatseverler ile tanisma, iletisim kurmak amaciyla kurulmustur. Eserlerinizi ve kendinizi tanitan yazi,fotograf,odul listenizi,varsa kitaplariniz ve diger dokumanlarinizi gonderin yayinlayalim. Çalışmalarinizi bekliyoruz...
Web sitemize sergilemek icin aldigimiz eserleriniz arasinda kesinlikle ayirim, seçim ve elestiri yapmiyoruz;gonderdiginiz sekilde yayinliyoruz.Amacimiz karikaturlerini sergilemek isteyen; fakat ya bir sergi salonu bulamayan veya yeterli izleyiciye ulaşamadığını düşünenamator veya profesyonel karikatur cizerlerinin eserlerini internet aracılıgı ile sergilemek, karikatur yapmayı sevenleri tanistirmak, aralarinda fikir alisverisi yapabilecekleri bir ortam olusturmaktir.
Çalismalarinizi daha önceden de olduğu gibi   http://www.ismailkar.com 'da bekliyoruz...
ismail KAR
Karcomic Magazine/ karikatür ve mizah dergisi Yayıncısı- karikatürcü

"WORLD LANGUAGES" PRIZES...

İDESBAŞ İzmir Menemen Deri Serbest Bölgesi 3. Ulusal Karikatür Yarışması sonuçlandı...

İzmir Menemen Serbest Bölge AŞ (İDESBAŞ) tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen, konusu “ayakkabı” olan ulusal ölçekli karikatür yarışmasında birincilik ödülünü Selim Tanrıseven. İkicilik Hicabi Öztürk, üçüncülük ödülü Serdar Günbilen’in çalışmasına verildi.Mansiyonlar ise Şevket Yalaz, Ayşe Kızmaz ve Faruk İnan’ın çalışmalarına uygun görüldü.

İDESBAŞ Ayakkabı konulu ulusal ölçekli karikatür yarışmasında ödül alan ve sergilemeye değer görülen çalışmalar Kasım ayı içersinde İzmir Konak Belediyesi Alsancak Kültür Merkezi’nde sergilenecek.
Satın Alma Oğuz Gürel, Sadık Pala, Burhanettin Ardagil, Hilmi Şimşek, Murteza Albayrak, Salih Kütükcü, Mustafa Yıldız, Mehmet Ali Güneş, Mustafa Kurmalı, Musa Gümüş.
Sergileme Alanları Çiğdem Demir, Fahri Eyican, Mehmet Altuğ, Atila Özer, Kazım Helvacı, Mümin Durmaz, Ozan Soydan, Mete Ağaoğlu, Hikmet Cerrah, Önder Önerbay, Osman Suroğlu, Aşkın Ayrancıoğlu, Menekse Çam, Mustafa Ödkem, Mehmet Kahraman, Mustafa Yüce, Kürşat Zaman, Altan Özeskici, Ahmet Ümit Akkoca, Yüksel Can, Mümin Bayram, Ayten Köse, Özhan Mercan, Seçkin Temur, Birol Çün

Açılış: 22 Ekim 2008, Saat: 17.30 Sergi Süresi: 22 Ekim 2008 – 21 Kasım 2008
Yer: Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri MüzesiAkcami Mh. Malhatun Sk. No:6 Odunpazarı ESKİŞEHİR

Erdoğan Başol Arjantin'de Büyük Ödül Aldı

Türk Karikatürist Erdoğan Başol'a geçtiğimiz günlerde Hırvatistandaverilen büyük ödülden sonra bu defa Arjantinde ( Volpe Stessens Kültür Vakfı )ncadüzenlenen Diogenes Taborda 2008 Uluslararası Karikatür yarışmasının enbüyük ödülü (Grand Prize) verildi.
Arjantin'in başkenti Buenos Aires kentinin en etkin ve ünlü vakıflarından( Volpe Stessens Kültür Vakfı ) tarafından her yıl Karikatür, Fotoğraf, Dijital baskı veHeykel dallarınıda kapsamına alan Uluslararası Karikatür Yarşmasının Bu yılgerçekleştirilen ( 13 üncü Salon Mercesur Diogenes Taborda 2008 ) yarışmasındaBüyük Ödül ( Grand Prize ) Türk Karikatürcü ERDOĞAN BAŞOL'a verildi. 
Ödüller Av caseros 2739, Parque Patricios Buenos Aires adresindeki( Diogenes Taborda Grafik Mizah Müzesi )nde törenle sahiplerine verildi.
Türk karikatürünün duayenlerinden ERDOĞAN BAŞOL'un 1952 den buyana Türkiyede ve Dünyanın değişik ülkelerinde karikatürleri yayınlanmaktadır.Çok sayıda ödülün sahibi olan ERDOĞAN BAŞOL Karmakarışık ve Kelamsızisimli iki karikatür albümü yayınlamıştır.
http://www.museodiogenestaborda.blogspot.com 
Kaynak:Karikatürcüler Derneği

Winners of the 9 th International cartoon competition "Spirito di Vino" 2008 /ITALY

First prize: ANDREA ANDOLINA / Italy, Second prize: MAURO SACCO & ELISA VALLARINO / Italy, Third prize: ANGELA GRANZOTTO / Italy
-MENTIONED 2008:ALI SHAH ALI / USA, LARA FONTANA / Italy, MICHELA ROFFARE / Italy, VERONICA POZZI / Italy
-OUT OF THE COMPETITION 2008: ALEXANDER UMYAROV /RUSSIA, IGNAT MIHAI / ROMANIA, UMIT MUFIT DINCAY /Turkey

Ümit Müfit DİNÇAY' a İtalya' dan ödül...

İtalya'da bu yıl 9.cusu düzenlenen ve konusu Şarap olan "9 th International cartoon competition "Spirito di Vino" 2008 Uluslararası karikatür yarışmasının 35 yaş üstü kategorisinde Türk karikatürist Ümit Müfit Dinçay'a 3 eşit ödülden biri olan " Mansiyon " ödülü verildi.

Iranian Women Cartoonists in Turkey....

   A cartoon exhibition of Iranian women cartoonists is being held in Turkey Cartoonists Association tomorrow Monday October 12, 2008. 22 cartoonists with 34 works are taking part in this exhibition. It's worth mentioning that Rahim Baghal Asghari, Director of Tabriz Cartoon Association will be present in the opening ceremony.  More info and photos will be placed soon.

İranlı Kadın Çizerler Sergisi...

    Tabriz Cartoons çizerlerinden bir grup kadın karikatürcü İstanbul'da sergi açıyor... 
İranlı kadın çizerlerin karikatürleri Karikatürcüler Derneği'nin Sultanahmet'teki Galerisi'nde sergilenecek...
Tabriz Cartoons kadın çizerlerinin karma sergisi 13 Ekim 2008 pazartesi günü saat 13.00'te dernek merkezimizde düzenlenecek bir kokteyl ile açılacak...
Sergi açılışına tüm çizerlerimizi bekliyoruz...           karikatürcülerderneği

Dünya Karikatürcüleri /World Cartoonists

International Cartoonfestival Zemst 2008 /BELGIUM 30 March 2009

Azerbaycan Karikatürcüler Derneği Başkanı Karikatürcü Bayram Hacızade'nin Kişisel Karikatür Sergisi 24 Eylül 2008 de Bakü'de Açıldı.../Personal Exhibition of Bayram Hajizadeh 

On 24 September, in Baku, in the home-museum of the first cartoonist of Azerbaijan A.Azimzadeh, the opening ceremony of the first solo-exhibition of Bayram Hajizadeh, cartoonist and Honoured Art Worker, was organized by the joint efforts of Azerbaijan Ministry of Culture and Tourism, Artists’ Union and Cartoonists’ Union. Almost 50 cartoon works that generally won places in international cartoon contest were displayed in the Exhibition. The Exhibition will be open till the 10th of October.

"24 Eylül'de, Baku'da, Azerbaijan A. Azimzadeh'in ilk karikatüristinin ev-müzesinde, ilk Bayram Hajizadeh solo-sergisi, karikatürist ve şereflendirilen sanat işçisinin ilk töreni, kültür ve turizm, sanatçıların birliği ve karikatüristlerin birliğinin Azerbaijan bakanlığının müşterek gayretleri ile düzenlendi. Neredeyse 50 karikatür, genellikle uluslararası karikatür müsabakasında yerlerin, sergide gösterildiğini kazananı çalışır. Sergi, Ekim'in 10uncusu'na kadar açık olacak."

 Umoristi A Marostica - 36063 Marostica  Vicenza/ ITALY 15 January 2009

Cartoon for "9th Seoul Peace Prize Winner"

Dear world cartoon colleagues!
I presented cartoon as attached for Ms. Suzanne Scholte who is president of "Defense Forum Foundation" in Washington as a winner of the 9th Seoul Peace Prize on 7th. October.
She worked hard as a rescuer for Noth Korean and west Sahara refugees.
The cartoon was distributed all over the world by C&WS and NYTS 1st October.
Dear all of my cartoon colleagues!
Have a nice day.    Wonsoo.    Seoul, Korea       Wonsoo yi wonsooyi@yahoo.co.kr  

Foça'da "Nasrettin Hoca 800 Yaşında" Karikatür Sergisi

8.Uluslararası Foça 'Rastgele' Balıkçılık Festivalinde, Saat Kulesi Karikatürcüler Grubu 'Nasrettin Hoca' konulu karikatür sergisiyle renk kattı. Sergi açılışını CHP Grup Başkan Vekili Kemal Anadol yaparken, Manisa Milletvekili Şahin Mengü, Foça kaymakamı Kamil Köten, Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Belediye meclis üyeleri ve kalabalık bir sanat sever katıldı.Sergi açılışında Saat Kulesi adına Mustafa Yıldız'a, Belediye Başkanı Gökhan Demirağ teşekkür plaketi verirken,İzmir Milletvekili Kemal Anadol'da 'İzmir'de böylesine güzel işler yapan karikatürcüler topluluğu olması sevindirici, şehrimizde bu kadar usta çizer olduğunu bilmiyordum, görünce şaşırdım doğrusu' dedi.
Üç gün süren şenlik boyunca söyleşi ve konserlerinin yanısıra Streeball turnuvası, Tekne yarışıları, Amatör balık tutma yarışmasıda düzenlendi.haber:
mistikyildiz@hotmail.com 

HZ. İSA'YA HAKARET KRİZİ

Hz. Muhammed'e karikatür hakaretinden sonra şimdi de Hz İsa'ya hakaret krizi yaşanıyor. 
Papa 16. Benediktus, Hazreti İsa'nın hatırasına hakaret ettiği gerekçesiyle bir heykelin kaldırılmasını istedi. İtalya'nın kuzeyine düşen Bolzano kentindeki “Museion” müzesinde sergilenen, Los Angeles, New York ve Venedik bienaliyle Londra'nın Tate ve Saatchi müzelerinde yer alacak 130 santimlik yontu, çarmıha gerili dili çıkmış kurbağayı, çarmıha mıhlanmış sağ elinde bira bardağıyla asılı gösteriyor. 
Müze uzmanları, 10 yıl önce ölen Alman yontu ustası Martin Kippenberger'in bu yapıtı için, “Kendisi insanoğlunun korkularını irdeliyordu” savunmasında bulunuyor. Papa Benediktus ise bu yontudan haberdar olunca, “Bu küfrün, bu zındıklığın günleri sayılı” dedi. 
Şimdi Bolzano müzesi yönetim kurulu, heykel müzenin en dikkat çeken giriş salonundan çıkarılmış olsa da, sanatsal özgürlüğü savunmak ya da Vatikan'ın tepkisine uyarak heykeli tümden kaldırmak arasında karar verecek. 28.08.2008  kaynak;
haberler

Davet“Dunya Dilleri” konulu 3. Uluslararasi Don Quichotte Karikatur Sergisi

Bu yil ucuncusu gerceklesen ve konusu “Dunya Dilleri” olan Don Quichotte karikatur yarismasinin sergisi ve odul toreni 11 Ekim Cumartesi gunu Esslingen Volkshochschule’de gerceklesecek. Saat 19.00’da gerceklesecek odul toreni bir kokteylle açilacak. Yarismaya 68 ulkeden 379 karikaturcu toplam 1053 karikaturle katildi....>>>

On 29 September 2008. The opened the 74th exhibition in a row named "Warm Cold"Cuba cartoonist Alex Falco 

He was born in 1965, Holguín, Cuba, graphic artist, illustrator, designer 
He graduated in English language, graduated from various courses for drawing, art, tourism, informatics. He is a member of a couple of associations 
In order brochures, promotional materials, visual identity, logos, slogans, web pages, multimedia, presentations, all kinds of marketing in digital form or printanom - his clients are renowned companies, hotels 
Participated in different festivals 
He had 8 independent and 16 group exhibitions, all in Cuba. 
As each month in the Gallery we open exhibitions of the world known cartoonsts and the same opening embellish joung people well known from their circle of activity.
So this time we have had Marina Ban, flute, student of Academy of Art in Osijek and
Dunja Paprić, clarinet, the state champion in the discipline clarinet, schoolgirl on a forth year of Music school Franjo Kuhac in Osijek. 
The exhibition was opened by a young and successful Ana Zvonar, a student at the Economy University, Osijek    Note:STela Dusanic

Bize Gelen Albüm,Katalog,Gazete,dergi ve Yayınlarınız...

Katalog ve Albümleriniz için Tıklayınız...Click Here

Hitlerin Kellesini İstediği Karikatürcü YEFİMOV Öldü...

İkinci Dünya Savaşı Sırasında Hitler?i, Soğuk Savaş Döneminde ABD?yi Eleştiren Karikatürler Çizen Yefimov 108 Yaşındaydı... 

SSCB’nin en büyük propogandacısı, dünyaca ünlü karikatürist Boris Yefimov öldü. İkinci Dünya Savaşı sırasında Hitler’i ve Soğuk Savaş döneminde de ABD’yi eleştirip ’ti’ye alan karikatürleriyle bilinen ünlü Rus karikatürist Boris Yefimov, 108’inci doğum gününü kutladıktan bir hafta sonra yaşamını yitirdi. Özellikle Stalingrad kuşatması sırasında Hitler’i yerden yere vuran hatta bu nedenle Almanlar’ın ve Hitler’in ’öldürülecek Ruslar listesi’nde ilk sıralarda yer alan Yefimov, onlarca madalya sahibiydi. 
Çalışmalarını soğuk savaş sırasında da sürdüren ve ABD’yi “Eli füzelerle dolu Sam Amca” şeklinde çizen Yefimov, Stalin’in de en sevdiği sanatçılardan biriydi. 1947’de bir gün Stalin, karikatüristten Amerika’nın kuzey yarımküreye silah yığınağı yapmasını eleştiren bir karikatür çizmesi için birkaç saat verdi. Tüm gece uğraşan Yefimov, sonunda bir igloo içinde korkmuş bir eskimo çizdi. Eskimonun çevresi, penguenler, kutup ayıları ve elinde silah dolu olan Sam Amca tarafından çevrilmişti. Stalin de bir kaç değişiklik yaparak bu karikatürün tüm gazetelerde yayınlanma emrini verdi. kaynak:
haberlercom

Yine BENZER KARİKATÜRLER ? Nedir Bu....

1 St INTERNATIONAL OLIVE CARTOON CONTEST THE FINAL AND DEFINITE RESULT OF THE CONTEST SMILIARS (COPY) CARTOONS...Click Here.

1. ULUSLARARASI ZEYTİN KARİKATÜR YARIŞMASI 2008 KESİN SONUÇLAR ve Benzer (KOPYA) Karikatürler için Tıklayın...

ARAP DÜNYASINDA MİKİ'NİN KATLİ VACİPTİR TARTIŞMASI

Suudi Arabistan’da geçen hafta bir din adamının, ’Mickey Mouse gibi çizgi filmlerde sevimli hale getirilen farelerin katli vaciptir’ açıklaması Arap dünyasında ilahiyatçılar arasında tartışma yarattı. 
Mısır’ın ünlü kadın ilahiyatçılarından Suad Saleh, Egyptian Gazette’ye yaptığı açıklamada Suudi şeyhi Muhammed Munajid’in "Şeriata göre fareler tiksindirici ve pis yaratıklardır. Bu hayvanlar şeytanın uşaklarıdır. Mickey Mouse’ın katli vaciptir" şeklindeki fetvasını gülünç bulduğunu söyledi. Mısır’da ünlü bir TV programını sunan El Ezher Üniversitesi’nin eski dekanlarından Saleh, "Fetva bilgiye, mantığa ve nedene dayanmalı. İslami öğretilere göre, fareler öldürülmeli fakat bunu çizgi film karakteriyle ilişkilendirmek mantık dışı" diyerek ünlü çizgi film karakteri Mickey Mouse hakkında ölüm fetvası veren Suudi şeyhini sert dille eleştirdi. Saleh, Suudi şeyhin açıklamasının İslam’ın imajını gölgelediğini söyleyerek televizyonla halka seslenen din adamlarının daha sağduyulu olması gerektiğini belirtti. 
Suudi şeyh, Pekin Olimpiyatları’nı "Bikini Olimpiyatları" diye kınayarak, Şeytan’ı, kadın atletleri dar ve kısa giysiler içinde görmekten daha fazla mutlu edecek başka bir şey olmadığını öne sürmüştü.    kaynak: haberlercom 

6.Ekim.2008 olarak açıklanmış olan 3.İDESBAŞ Ulusal Karikatür Yarışmasına Son Katılım Tarihi 14.Ekim.2008 olarak Uzatıldı!

3. ulusal idesbas karikatur yarismasina katilim icin araya giren bayram tatili nedeniyle juri toplantisinin olacagi 14 ekim sali gunune kadar asagidaki adrese karikaturlerinizi gonderebilirsiniz.
2008 Konumuz "Ayakkabi" Teknik:Serbest(Digital, bilgisayar cikisi olabilir) Gonderilecek karikatur sayisinda herhangi bir sinirlama yok.
İDESBAS 3.Ulusal Karikatur Yarismasi
Lütfü Dagtas (Yarisma Danismani)
1362 sokak 47/7 Montrö İzmir
Tel.232.446 17 25 - 26     E.Mail:
lutfudagtas@gmail.com

Savcı Yalçınkaya'yı Baykuş Yapan Karikatürcü Yargılanıyor

AKP'nin kapatılması için iddianame düzenleyen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Yalçınkaya'yı hicveden karikatürist İbrahim Özdabak hapisle yargılanıyor. Yeni Asya çizeri Özdabak, Yalçınkaya'yı "cüppeli baykuş" olarak çizmişti.
Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Adalet ve Kalkınma Partisi'ne (AKP) karşı kapatma davası açan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'yı "cüppeli baykuş" şeklinde hicveden Yeni Asya gazetesi çizeri İbrahim Özdabak'ı yargılamaya başladı.
19 Mart 2008 tarihinde yayımlanan ve "Huguk! Huguk! Huguk! Huguk!" ifadelerinin geçtiği karikatüründen dolayı Özdabak, "yayın yoluyla hakaret" iddiasıyla ve ve Ceza Yasası'nın (TCK) 125. maddesinden yargılanıyor.
26 Eylül'de başlayan davanın duruşmasına avukatları Kadir Akbaş ve Turgut İnal ile birlikte gelen Özdabak, 25 yıllık gazetecilik hayatında ilk kez kendisine karşı bir hakaret davası açıldığını ifade etti. ve "Karikatür resim sanatının bir parçasıdır, çoğunlukla belirli bir kişinin veya bir insan tipinin ayrıntılara önem vermeden genelde eleştirel ve esprili ve abartılı bir şekilde kalem kağıt yardımıyla anlatılmasıdır. Mizah dili kullanılarak, kişiler veya olaylar eleştirilir. Karikatür bir başka yönüyle hayatın dil ile söylenemeyecek, yazıya dökülemeyecek şekilde esprili anlatımı, ifade özgürlüğünün rahatça kullanılmasıdır." dedi.
Dava konusu karikatürle özellikle yüksek yargıda görev yapan yargı mensuplarının siyasal içerikli beyanlarını eleştirmek ve hicvetmek istediğini söyleyen Özdabak, "Yargı mensupları da eleştirilebilir. Demokratik bir toplumda ve hukukun üstünlüğünü kabul eden bir devlette, hiçbir kurum ve kişi eleştiri dışında kalmamalı" diye konuştu.
Akbaş: İfade özgürlüğü çerçevesinde görülmeli
Özdabak, "Suç işleme kastıyla hareket etmedim. Bu sebeplerle beraatimi talep ediyorum" dedi. Haber:
bianet bağımsız iletişim ağı

"BAŞBAKAN'A 'HAKARETTEN YARGILANAN İLK SANATÇI DEĞİL"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı ABD Başkanı George W. Bush'un “köpeği” olarak gösteren karikatürü nedeniyle İstanbul'da yargılanan İngiliz kolaj sanatçısı Michael Dickinson'un beraat etmesi, dünyada yankı buldu. Uluslararası haber ajansları, İstanbul'daki mahkeme kararını duyururken İngiliz medya organları, davanın Türkiye için bir test olarak görüldüğünü belirterek, “Beraatı, AB'nin Türkiye üzerindeki baskılarını bir ölçüde hafifletebilir” yorumunu yaptı.
İngiliz The Guardian gazetesi de, İstanbul muhabiri Robert Tait imzalı haberinde Dickinson hakkındaki davanın “Türkiye'nin ifade özgürlüğüne ilişkin hoşgörüsünün bir testi olarak görülüyordu” diye yazdı. 58 yaşındaki Dickinson'un Başbakan Erdoğan'ı hakaret etmekle suçlandığını, suçlu bulunsa iki yıla kadar hapis cezasına çarptırılmış olacağını anlatan gazete, “Beraatı, Ankara'yı, üyeliğin koşulu olarak insan hakları ve ifade özgürlüğünü iyileştirmeye çağıran AB'nin, Türkiye üzerindeki baskılarını bir ölçüde hafifletebilir” yorumunu yaptı. The Guardian, davanın dört duruşmasının yapıldığına işaret ederken de dava ile ilgili olarak Dickinson'un mensubu olduğu “Stuckish” sanat akımının üyelerinin, İngiltere'nin önceki ve şimdiki başbakanları Tony Blair ve Gordon Brown'u devreye girmeye çağırdığını anımsattı.
İngiliz sanatçıdan dava sonrası zafer işareti!
Dickinson'un Erdoğan'ı hakaret gerekçesiyle ilk yargılanan sanatçının olmadığını belirten gazete, Erdoğan'ın, “2005 yılında kendisini bir yün yumağına dolanmış bir kedi olarak gösteren bir karikatürist hakkında açtığı davayı kazandığını"nı belirtti. İngiliz yayın kurumu BBC ise, Dickinson'un Başbakanı hakaret suçlamasından beraat ettiğine dikkat çekerken yargıcın karikatürü “hakaret değil sanat eseri” olduğuna karar verdiğini kaydetti. Dickinson'un Türkiye'de 20 yıldan beri çalıştığını belirten BBC, Türk mahkemesinin karikatürü “hakaret edici bazı unsurları içermekle birlikte eleştiri sınırları içinde görülebileceğini” söyleyerek beraat kararını verdiğini belirtti. BBC, Dickinson'un karar sonrası "AB'ye girmeye çalışan Türkiye'de benimki gibi bir kolajın suç sayılmaması gerektiği"ni söylediğine dikkat çekti.      kaynak:
mynet.com 

Southasian Cartoon Congress Competition/ NEPAL 1 October 2008 

Himal Southasian Dergisi Karikatür Yarışması/NEPAL 1 Ekim 2008

15th Rendon International Cartoon Festival - Future /COLOMBIA 8 November 2008

UMO – 4th International Cartoon contest - INDIA / 3 November 2008 

Karikatür krizi belgesel oldu

   İslam dünyasında büyük tepki uyandıran Hz. Muhammed karikatürlerinin yayımlanması sonrası yaşananlar belgesel oldu... Fransız Daniel Leconte'un yönetmenliğini üstlendiği karikatür davası hakkındaki film dün Fransa'da vizyona girdi. "Aptallar Tarafından Sevilmek Çok Zor" isimli filmde karikatürler etrafında gelişen polemikler konu alınıyor. İlk olarak Cannes Film Festivali'nde gösterilen film, ifade özgürlüğünün sınırlarını sorguluyor. Film, karikatürlerin yayımlanmasının "demokratik bir zafer" mi, yoksa "ırkçılık" mı olduğunu sorguluyor... 

kaynak: 18.09.2008 Belkıs KILIÇKAYA / PARİS

1st International Patio Brazil Humor Saloon On The Environment - ECO Cartoon

Sonuçlar / Results

Kazananlar / Winners:
1.Ödül / Prize JARBAS DOMINGOS DE LIRA JR.- PE, 2.Ödül / prize JOSÉ ANTÔNIO COSTA- PI, 3.Ödül / Prize LUIS FERNANDO PIMENTEL MENDES - DF
Onur Ödülleri / Honour Mentions: Antônio Carlos Frechiani - DF, Celso Mathias Pereira - RJ, Eduardo Lustosa Belga - DF, Flávio Luiz R. Nogueira - BA, Gerson Salvador Pinto - MG, João Bosco Jaco de Azevedo - PA, Joaquim Rodrigues dos Santos - DF
José Raimundo Costa do Nascimento - RJ, Lunarde Teles dos Santos - MG, Marcelo P. Araújo - DF, Paulo Garcia Perez - PR, Valeriu Kurtu Berlim Alemanha

Eco Cartoon Brasil Click Here / Tıklayınız-->

Irancartoon Monthly Magazine N0.29/Sep.2008...

Tıklayınız / Click Here-->>>

IX Biennial of Ecological Cartoon Contest

Sonuçlar / Results 

Clear Look 2008 International Cartoon Festival Belgorod/ Russia

Sonuçlar /Results 

33 ülkeden 170 karikatür sanatçısının katıldığı 2008 Clear Look Karikatür Festivali Sonuçlandı./33 countries! More than 170 cartoonists
Jüri / Jury:
Sergey Tunin (Russia), Ivan Anchukov (Russia), Sergey Elkin (Russia), Vladimir Kozmin (Russia), Konstantin Kozanchev (Ukraine),Angel Boligan Corbo (Mexico)
Kazananlar / Winners:
1. Valentin DRUZHININ (Russia),2. Gennadiy CHEGODAEV (Russia), 3. Masoud ZIAEI ZARDKHASHOEI (Iran)
Diplomas:
Aleksey KUSTOVSKIY (Ukraine),Mohsen ZARIFIAN (Iran), Alexandr PANASENKO (Russia),Sergey RASKOVALOV (Russia),Juriy MANAEV (Russia)

Diğer Karikatürler İçin Tıklayınız / Other Cartoons works--->>

1st International Olive Cartoon Contest Result
(Kyrenia-Cyprus)

Girne Belediyesi’nin 7. Uluslararası Zeytin Festivali çerçevesinde düzenlediği 1. Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması sonuçlandı...

Jüri başkanlığını Amerikalı Prof. Dr. John Lent’in yaptığı jürinin, 42 ülkeden 204 sanatçının 372 eseri üzerinde yaptığı değerlendirme sonucunda, 1’inci Slovenya’dan Anton Buzetti ; 2’inci  Bulgaristan’dan Dechko Nikolov; 3’üncü Sırbistan’dan Vladimir Stankovski’nin karikatürü seçildi...

Haberin devamı için tıklayınız-Click Here -->>>

Dear cartoonist and crtoonists associations,
The cartoons which are selected by contest Jury just mailed to your address.
If you know similar cartoons please send whit mail to following address up to 21-27 September 2008.
E-Mail: cakmak@kibris.net  
Değerli Karikatürcüler,
Seçici Kurul’un ödüllendirdiği bu karikatürler, 21-27 Eylül 2008 tarihleri arasında, karikatürcülerin, karikatürcü örgütlerin, benzer-taklit-çalıntı karikatürlere karşı oluşturulan uluslararası organizasyonların dikkatine ve itirazına getirilmiştir... 
Herhangi bir karikatürün çalıntı-taklit veya benzer olduğu veya daha önce başka bir yerde ödül aldığı tesbit edilip belgelendiği taktirde O karikatür yarışma dışı bırakılır ve en yüksek oy Alan bir sonraki karikatüre ödül verilir... 
Bu konuda gerekli belge ve bilgiler cakmak@kibris.net  adresine iletilmelidir

International Cartoon Сontest "CITY & SEA" Odessa 2008

Sonuçlar / Results 

Kazananlar / Winners: 1.Prize:Paolo Dalponte / ITALY, 2.Prize:Valentin Georgiev / Bulgary, 3.Prize: Pawel Kuczynski / Poland
AUDIENCE SYMPATHY AWARD:(Sergiyi gezenlerin oyları ile sempati ödülü / to be determined by voting of exhibition visitors) Valentin Stoyanov / Ukrain, Evgeny Samoylov /Ukrain

2nd International Exhibition of Satirical Graphic - PUBLICITY 2008-Romania

Sonuçlar / Results 

Kazananlar / Winners:Büyük Ödül / Grand prize: angel Ramiro zata mora/Colombia
Mansiyonlar / Mentions:Boris Erenburg/Israel, pol leurs/Luxemburg, Yuri manaev/Russia
Not / Note :Bucovina Müzesindeki  31 Ekim 2008 de açılacaktır / At the Bucovina Museal Complex Suceava open exhibition in date 31 October 2008

EĞİTİM KARİKATÜRLERİ MÜZESİ YENİ SEZONA “SİLAHSIZLANMA” KONULU SERGİ İLE GİRİYOR

Bireysel Silahsızlanma: Yaşama Hak Tanıyın isimli karikatür sergisi, 26 Eylül 2008 Cuma günü sezonun ilk sergisi olarak Eğitim Karikatürleri Müzesi’nde açılıyor.
Umut Vakfı’nın düzenlediği sergide silah ve silahlanmanın toplum ve çevre üzerinde bıraktığı izler gözler önüne seriliyor. 
Umut Vakfı tarafından hazırlanan raporda, dünyada ve Türkiye’de silah kullanımının her yıl arttığına vurgu yapılıyor. Yaklaşık rakamlarla, ülkemizde her yıl 3000 kişi silahlarla öldürülüyor. İnsanlar ruhsatlı, ruhsatsız 9 milyon bireysel silah taşıyor. Güzel ülkemizde hala ateşli silahlarla kutlamalar yapılıyor, kan davalarında silahlar konuşturuluyor, denetimsizce ve kolaylıkla ateşli silahlar temin edilebiliyor.

28 Eylül; Bireysel Silahsızlanma Günü olarak bilinir. Hiç olmazsa yılda bir gün bu konunun gündeme gelmesi istenir. Umut Vakfı yöneticileri Türkiye’de insanların bu konuda bilinçlenmesi ve dikkatlerin bu konuya yönelmesi için 1993 yılından beri çaba gösteriyor. Seminer, konferans, sempozyum gibi bilimsel toplantılar yapıyor, basın toplantılarıyla raporlarını açıklıyor, çeşitli dallarda yarışmalar yapıyor ve ödüller veriyor. Geçen yıl “Bireysel silahsızlanma: Yaşama hak tanıyın” başlıklı ulusal bir karikatür yarışması düzenlenmiş, yarışmaya (18 yaş altı ve 18 yaş üstü) 265 katılımcı, 468 karikatür göndermiştir. Bu yarışmaya katılan karikatürlerden seçmeler “Bireysel Silahsızlanma Günü” kapsamında Eskişehir’de Eğitim Karikatürleri Müzesi’nde sergileniyor. 
26 Eylül 2008 Cuma günü Saat: 17.30da Eskişehirli sanatseverlerle buluşacak olan sergi bireysel silahsızlanma konusunu mizahi bir dille ele alarak toplumu bilinçlendirmeyi hedefliyor. Sergi; 17 Ekim’e kadar izlenebilecek-Sergi Süresi: 26 Eylül – 17 Ekim 2008
-BİREYSEL SİLAHSIZLANMA:Yaşama Hak Tanıyın KARİKATÜR SERGİSİ
Açılış: 26 Eylül 2008, Saat: 17.30   Yer: Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi
Akcami Mh. Malhatun Sk. No:6 Odunpazarı ESKİŞEHİR Tel: 0 (222) 230 02 01 / 0 (222) 335 05 80/1693    ekm@anadolu.edu.tr 

İstanbul'da bir sürrealist: Salvador Dali

"İstanbul'da Bir Sürrealist: Salvador Dali" sergisi, 20 Eylül'de Sabancı Müzesi'nde açılacak. rler
20'nci yüzyılın en önemli sanatçılarından, sürrealizm akımının temsilcisi Salvador Dali'nin kapsamlı bir retrospektifi niteliğini taşıyacak.
Sergide, yağlı boya tablolar, çizimler ve grafiklerden oluşan 270 eserin yanı sıra, el yazmaları, fotoğraflar ve çeşitli dokümanlar yer alacak.
Gala-Salvador Dali Vakfı koleksiyonuna ait eserlerle, vakıf dışında gerçekleştirilen en büyük geçici sergi olma özelliğini taşıyacak sergide, İstanbullular, Salvador Dali'yi daha yakından tanıyacak.Sergi, 20 Ocak 2009 tarihine kadar açık kalacak.

Esnaf, Sanatkar ve Ahilik Kültürü" Karikatür Yarışması ödülleri belli oldu.

Sonuçlar

Karikatürcüler Derneği'nden aldığımız bilgilere göre birincilik ödülü: Muammer Kotbaş, ikincilik ödülü: Orhan Terzioğlu ,üçüncülük ödülü: Şevket Yalaz ve başarı Ödülleri: Ömer Çam, Mehmet Kahraman, Kürşat Zaman, Seyit Saatçi,Mahmut Akgün şeklinde derecelendirildi.

17 Euro-kartoenale Kruishoutem - Belgique-Belgium

Dear friend,
Just a little mail to let you know that the rules for the 17th edition of the Euro-kartoenale with thème 'Sand, Pebble and Gravel' are now available on our website http://www.ecc-kruishoutem.be.
We'd like to invite you to participate in the contest and to spread the information among interested cartoonists you might know. Last edition we had almost 1000 participants out of 85 countries participating in our contest. . 
We wish you a lot of creativity!
Saskia Gheysens
PR and Communication
European Cartoon Center Kruishoutem   Click Here--Tıkla-->>

"irancartoon"Cartoon & Caricature Magazine No.2-Sep.2008

Click Here-Tıkla-->> 

The Results of  3.International Don Quichotte Cartoon Contest - " World Languades"

3.Don Kişot Karikatür Yarışması sonuçlandı.Yarışma sonuçlarını aşağıdaki linklerden görebilirsiniz...""

Click Here-Tıkla-->>

The Results 2nd International Bursa Cartoon Competition-2008   

‘İNSAN HAKLARI’NA TÜRK ÇİZGİSİ BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN DÜZENLENEN VE ‘İNSAN HAKLARI’NI KONU ALAN ‘II. ULUSLARARASI BURSA KARİKATÜR YARIŞMASI’NDA, YARIŞMAYA İZMİR’DEN KATILAN KARİKATÜRİST ERAY ÖZBEK BİRİNCİLİK ÖDÜLÜNÜN SAHİBİ OLDU.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 2.’si gerçekleştirilen ‘Uluslararası Bursa Karikatür Yarışması’nda birinciliği, yarışmaya İzmir’den katılan sanatçı Eray Özbek kazanırken; Romanyalı karikatürist George Lıcurıcı de ikinci oldu.
BURFAŞ tarafından organize edilen ‘II. Uluslararası Bursa Karikatür Yarışması’nın jüri toplantısı Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı. Dünya Karikatürcüler Birliği (FECO) Başkanı Marlene Pohle, FECO Başkan Yardımcısı İzel Rozental, Bulgaristan Gabrovo Mizah Evi Müdürü Tatyana Tsankova ile geçtiğimiz yıl yapılan ‘Mavi Altın; Su’ konulu karikatür yarışmasında birinciliği kazanan ve bu yılki jürinin onursal başkanı seçilen usta karikatürist Agim Sulaj, Kübalı çizgi ustası Aristides Hernandez Esteban Guerrero (Ares), FECO Japonya Başkanı Nori Yamanoı, Eskişehir Karikatür Müzesi Müdürü Prof. Atila Özer, Türkiye’nin ünlü çizerlerinden Tan Oral ve BURFAŞ Genel Müdürü İbrahim Er’den oluşan jüri, yarışmaya katılan 620 eseri titizlikle inceledi.
Yoğun ilgi sevindirdi...
Dünyanın 47 ülkesinden 236 sanatçının katıldığı yarışmada 620 eseri değerlendirdik” dedi. 
Ödül töreni, 10 Ekim Cuma günü Tayyare Kültür Merkezi’nde yapılacak,
‘İnsan Hakları’nı en güzel anlatan eserler arasından dereceye girerek birinci seçilen Eray Özbek 5 bin, ikinci George Lıcurıcı ise 2 bin 500 dolarlık ödüllerin sahibi oldu.
13 Eylül 2008 Cumartesi-Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Koordinasyon Merkezi
                                                          Click Here-Tıkla-->> 

Ümit Müfit Dinçay'a Kültür Bakanlığından Olumsuz Yanıt!

Karikatür sanatçısı Ümit Müfit Dinçay Polonya'da düzenlenen Petrol ve Doğalgaz yarışmamsında Onur Mansiyonu kazanmıştır. Aldığı davet üzerine Polonya'da düzenlenecek Ödül Töreni ne katılmak isteyen sanatçı bu amaçla Kültür Bakanlığı'na bir yazı yazarak yol ve pasaport masraflarının karşılanması konusunda Bilgilendirme Yasası gereği konu hakkında açıklama istedi. Birçok sanat dalına ödenek ayırabilen bakanlık bakın ne yazı gönderdi.
(2008 yılı itibariyle Kültür Bakanlı'ğının Karikatür Sanatına Bakışı ve Karikatür Sanatçısına verdiği cevaptır.)
Sayın Ümit Müfit Dinçay
"Petrol ve Doğalgaz" konulu Uluslararası karikatür yarışmasında kazandığınız Onur Mansiyonu ödülünüzü almak üzere, 27 Eylül 2008 tarihinde Polonya'da düzenlenecek ödül törenine katılmak üzere pasaport ve uçak masraflarınızın karşılanması talebinize yönelik e-mailiniz incelenmiştir.
Polonya'ya davet edilmeniz Ülkemizin yurtdışında tanıtımı açısından Bakanlığımızca memnuniyetle karşılanmıştır.
Ancak, Genel Müdürlüğümüz 2008 Mali Yılı Bütçesi'nde yeterli ödenek bulunmadığından, maddi destek talebinizin yerine getirilmesi mümkün olamamaktadır.
Bilgilerinizi rica eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

KTKD'DEN BASIN DUYURUSU...

GİRNE BELEDİYESİ İLE KIBRIS TÜRK KARİKATÜRCÜLER DERNEĞİ TARAFINDAN DÜZENLENEN “1. ULUSLARARASI ZEYTİN KARİKATÜRLERİ YARIŞMASI”NA 42 ÜLKEDEN 204 ÇİZER 364 ESER İLE KATILDI...
YARIŞMANIN SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ 16-20 EYLÜL 2008 TARİHLERİNDE GİRNE DOME HOTEL’DE TOPLANIYOR...
(12.09.2008-Lefkoşa) Girne Belediyesi ile Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği tarafından "7. Uluslararası Zeytinlik Festivali" kapsamında düzenlenen “1. Uluslarası Zeytin Karikatürleri Yarışması”na katılımlar sona erdi…
Zeytin Ağaçlarının Kesilmesine Karşı Karikatürler, Zeytin, Zeytincilik, Zeytin Yağı, Zeytin Dalı, Zeytin Ağacı, Zeytin Ağaçların Tüketilmesi, Zeytin’in Yararları konularında karikatürlerin çizildiği yarışmaya 42 ülkeden (Amerika, Almanya, Arjantin, Avustralya, Azerbeycan, Belçika, Brezilya, Bulgaristan, Çek, Çin, Finlandiya, Güney Kıbrıs, Güney Kore, Hindistan, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İran, İspanya, İsrail, İtalya, Japonya, Kanada, Karadağ, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs, Litvanya, Lüksemburg, Makedonya, Mısır, Özbekistan, Polonya, Romanya, Rusya, Sırbistan, Singapur, Slovakya, Slovenya, Türkiye, Ukrayna, Vietnam, Yunanistan) 204 çizer toplam 364 eser ile katıldı...
Musa Kayra (Kuzey Kıbrıs), Nezih Danyal (Türkiye), Nidai Güngördü (Kuzey Kıbrıs), Ion Barbu (Romanya), Mustafa Tozakı (Kuzey Kıbrıs), Willem Rasing (Hollanda), Mehmet Ulubatlı (Kuzey Kıbrıs), Prof. Dr. John Lent (ABD), Dr. Arif A. Albayrak (Kuzey Kıbrıs), Oğuz Gürel (Türkiye), Derman Atik (Kuzey Kıbrıs), Hüseyin Çakmak (Kuzey Kıbrıs) isimli kişilerden oluşan yarışma seçici kurul üyeleri 16-20 Eylül 2008 tarihleri arasında Girne’deki Dome Otel’de toplanarak yarışmaya gönderilen eserleri değerlendirip ödül kazanan çizerleri belirleyeceklerdir…
Yarışmada Birinci gelecek çizere 1.500 Euro ve Altın Madalya; ikinci gelecek çizere 1.000 Euro ve Gümüş Madalya; üçüncü gelecek çizere 750 Euro ve Bronz Madalya; 10 ile 20 çizere ise Özel Ödül (Bronz Madalya) ödülleri verilecektir...
Dereceye giren eserlerin yanısıra secici kurulun uygun göreceği eserler Ekim ayı içerisinde Girne’ye bağlı Zeytinlik köyünde düzenlenecek olan "7. Uluslararası Zeytinlik Festivali" kapsamında sergilenecek ve daha sonra hazırlanacak olan karikatür albümünde yayınlanacaktır....
KIBRIS TÜRK KARİKATÜRCÜLER DERNEĞİ YÖNETİM KURULU… Huseyin Cakmak  cakmak@kibris.net 

Ünlü Snoopy Karakterinin Çizeri Bill Melendez Hayatını Kaybetti

Dünyanın en ünlü karikatür ve çizgi film serilerinden Peanuts'ın Snoopy, Charlie Brown ve diğer karakterlerini çizen 91 yaşındaki ressam Bill Melendez hayatını kaybetti.
Melendez'in salı günü St. John's Sağlık Merkezi'nde öldüğü açıklandı. Walt Disney stüdyolarında 1938 yılında Mickey Mouse ve Pinokyo gibi çizgi film karakterlerini çizmeye başlayan Melendez, 1941 yılından sonra Warner Bros firmasına geçerek Bugs Bunny, Daffy Duck gibi çizgi filmler üzerinde çalıştı.

İran'lı Karikatürcü Mohsen Rasolof Uçak Kazasında Öldü...

Mohsen Rasolof ,Iranian Cartoonist has been killed in airplane accident.

mohsen-photo.jpg (50723 bytes) Mohsen Rasolof ,Iranian Cartoonist has been killed in airplane accident.
I became acquainted with Mohsen Rasolof in a winter day,he was a very young man that came to Iranian House of Cartoon with some books, and he had a familiar smile as if he was an old friend.
He asked me to spe
ak about cartoon and showed me the books of Jerald Scarf, Ralph Steadman, Garry Larson?when I was seeing the books he described them for me and when he have seen his favorite works, 
he asked me to look at them carefully and described them by excitement. 
His intelligence, carefulness and great information so influenced me that if I wanted to choose a book I'd choose the same books.
When I knew him better I found that he was always active, and he was ond of photography and cartoon, and was always searching for new...>>>

1. ULUSLARARASI AYSERGİ-PULYA KARİKATÜRCÜLER BULUŞMASI 

1. ULUSLARARASI AYSERGİ-PULYA KARİKATÜRCÜLER BULUŞMASI  İÇİN KKTC 'DE BİRARAYA GELEN DÜNYANIN 8 ÜLKESİNDEN 13 KARİKATÜRİSTİN KIBRIS İZLENİMLERİ...,

Click Here-Tıkla-->>>>

1. ULUSLARARASI AYSERGİ-PULYA KARİKATÜRCÜLER BULUŞMASI 

14.08.2008 tarihinde 8 ülkeden  dünyaca ünlü 13 karikatür sanatçısı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin (AYSERGİ) YENI BOGAZICI “PULYA” FESTIVALI’nde buluştu... 

Yeni Bogazici (Aysergi) Belediyesi, Kibris Turk Karikaturculer Dernegi ve Karikaturcu Orgutleri Federasyonu-Kibris Temsilciligi (FECO-CYPRUS) isbirligiyle duzenlenen “1. Uluslararasi Aysergi-Pulya Karikaturculer Bulusmasi” 15 Agustos 2008 Cuma gunu Yeni Bogazici Festivali cercevesinde basladı... 

“1. Uluslararasi Aysergi-Pulya Karikaturculer Bulusmasi” icin, Kibris Turk Karikaturculer Dernegi ile Yeni Bogazici Belediyesi tarafindan davet edilen dunyaca unlu karikatur sanatcilari 
12 Agustos 2008 tarihinden itibaren KKTC,Magosa şehrine bağlı Yeni Boğaziçi diğer adıyla Aysergi Belediyesi "Pulya Karikatür Festivali"nde biraraya geldiler.. 8 ulkeden 13 karikatur sanacisinin ozel davetle cagrildigi “1. Uluslararasi Aysergi-Pulya Karikaturculer Bulusmasi”nda Atila Ozer (Turkiye), Bayram Hacizadeh (Azerbeycan), Cristian Topan (Romanya), Dalponte Paolo (Italya), Elman Mirzayev (Azerbaycan), Ismail Kar (Turkiye), Izel Rozantel (Turkiye), Jordan Pop Illiev (Makedonya), Julian Pena Pai (Romanya), Mikhail Zlatkovsky (Rusya), Musa Kayra (Kibris), Mustafa Tozaki (Kibris), Vladimir Kazanevsky (Ukrayna) isimli cizerler 15-20 Agustos 2008 tarihleri arasinda Yeni Bogazici Festivali cercevesinde yer almış olan cesitli karikatur etkinliklerine katılarak ve dunya karikaturunu tartistılar... 

“1. Uluslararasi Aysergi-Pulya Karikaturculer Bulusmasi”konuk karikatur sanatcilarinin yer aldığı etkinlikler soyle:-15 Agustos 2008 Cuma 
Saat 18:00-Konuk karikaturculerin Yeni Bogazici Belediye Baskani Sn. Cemal Biren’e nezaket ve tanisma ziyareti yapıldı... 
Saat: 21:00-Yeni Bogazici Belediyesi Festival Alani’nda, 8 ulkeden 13 karikatur sanatcisinin 
toplam 130 eserinden olusan uluslararasi karikatur sergisinin acilisi yapıldı... 
(Uluslararasi karikatur sergisi 15-19 Agustos 2008 tarihleri arasinda festival alaninda halkin izlenimine acik kaldı...) 

Saat: 22:00-Konuk karikaturculerin halka yonelik canli portre karikatur cizim calismalari, halk ile tanisma ve workshop yapıldı Yeni Boğaziçi halkının uluslararası dünya karikatürcülerine olan ilgisi görülmeye değerdi… 
-16 Agustos 2008 Cumartesi 
Konuk karikaturculerin Magusa sehrine tarihi ve kulturel gezisi; Magusa sehri uzerine karikatur calismalari yapıldı… Saat: 21: Yeni Bogazici Belediyesi Festival Alani’nda, konuk karikaturculerin halka yonelik canli portre karikatur cizim calismalari yapıldı ve halkın ilgisi en üst düzeydeydi… 
-17 Agustos 2008 Pazar 
Konuk karikaturculerin KKTC'nin en uç yani Türkiye'ye en yakın olan burnuna,Karpaz bolgesine tarihi, doga ve kulturel gezisi yapıldı,doğrusu görülmeye değerdi; 
Karpaz bolgesi uzerine karikatur calismalari;her gidilen her yerde olduğu gibi burada da hlkın ilgisi yoğundu konuk karikatürcülere… 

-18 Agustos 2008 Pazartesi 
Konuk karikaturculerin Lefkosa sehrine tarihi ve kulturel gezisi; Lefkosa sehri uzerine karikatur calismalari yapıldı… 
Cumhurbaskani Sn. Mehmet Ali Talat’in konuk karikaturculeri kabulu ve tanisma ziyareti ve dünya karikatürü üzerine güzel dilekler iletildi ve cumhurbaşkanı ile birlikte yemek yenildi,bu arada KTKD üyesi değerli arkadaşımız Mustafa Tozakı Cumhurbaşkanı Talat'ın portre karikatürü yemek esnasında önündeki bez peçete üzerine çizerek hediye etmesi memnunluk yarattı… 

Saat: 21:00-Yeni Bogazici Belediyesi Festival Alani’nda, konuk karikaturculerin halka yonelik canli portre karikatur cizim calismalari,halkın yoğun ilgisi yine en üst düzetdeydi… 
19 Agustos 2008 Sali 
Konuk karikaturculerin Girne sehrine tarihi ve kulturel gezisi; Girne sehri uzerine karikatur calismalari yapıldı... 

Saat: 22:00-Yeni Bogazici Belediyesi Festival Alani’nda “Pulya” odulerinin konuk karikaturculere verilmesi;doğrusu tek kelime ile muhteşemdi... 

-KTKD (Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği) ve Yeni Boğaziçi (Aysergi) Belediyesi'nin birlikte organize ettiği 1.Uluslararası Ünlü karikatürcüler Buluşması mükemmeldi.Kıbrıslı karikatür sanatçısı başta Hüseyin Çakmak ve diğer karikatür sanatçı arkadaşlarım Mustafa Tozakı,Mehmet Ulubatlı, Musa Kayra, Milletvekili Dr Arif Albayrak,Cemal Tunceri,Alper Susuzlu ve tüm orgaznizasyonda görev alan dostların birlikte çalışmaları,dayanışmaları tek kelimeyle harikaydı.Tebrikler Çocuklar... 

“1. Uluslararası Aysergi-Pulya Karikatürcüler Buluşması” çerçevesinde yer alan diğer bir etkinlik ise, Yeniboğaziçi Belediyesi Festival Alanı “Karikatürcüler Sergi Standı”nda yer alan “Uluslararası Karikatür Ustaları Sergisi” idi... Sergide, 8 ülkeden 13 karikatür sanatçısının toplam 130 karikatürü 15-19 Ağustos 2008 tarihleri arasında sergiyi izleyen halkın onayına sunuldu...
265 kişinin, 13 karikatür sanatçısının eserlerine yaptığı oylama sonucunda, 64 oy ile Kuzey Kıbrıs’tan Musa Kayra “Altın Pulya” (Birincilik Ödülü), 28 oy ile Rusya’dan Mikhail Zlatkovsky “Gümüş Pulya” (İkincilik Ödülü), 18 oy ile İtalya’dan Paulo Dalponte “Gümüş Pulya (Üçüncülük
Ödülü) ödüllerini kazandılar...>>>

1.Uluslararası pulya Karikatürcüler Buluşması Fotoğrafları için tıklayınız...Click Here-->>>

the Results 17th Daejeon International Cartoon Contest-2008
Grand Prize: Pavel Constantin / Romania
Gold Prize: Muhittin Koroglu / Turkey 
Silver Prizes: Kikuchi Masafumi / Japan -Valentin Druzinin) / Russia
Bronze Prizes: Won Jeong Eun / Korea - Constantin Ciosu / Romania- Sun Shen Ying / China - Yuriy Kosobukin / Ukraine 
Special Prizes: Babic Sava / Serbia - Shin Joong Seok / Korea -Hafiz Nesiroglu / Azerbaijan - (Bahman Jalali Nokandeh / Iran 
Bu yıl 17.si düzenlenen Uluslararası Daejeon Karikatür Yarışması -DICACO 2009 - Kore Sonuçlanmış olup Yarışmasında Ödül Kazanan Türk Karikatür Sanatçıların İsimleri Aşağıdadır:DICACO 2008 Result-Prize Name Country:

Gold Prize Muhittin Koroglu, Best Prize Eray Ozbek , Best Prize Ahmet Aykanat , Best Prize Musa GUMUS - HM Mr. Mehmet Zeber , HM Serpil KAR ,HM Askin Ayrancioglu , HM Mr. Ercan Baysal , HM Mumin Bayram , HM Mehmet Arslan , HM Cuneyt Senyaras , HM Sema Undeger , HM Musa Keklik , HM Nuri Bilsin, HM Erdogan Basol , HM Bulent OKUTAN , HM Umit Mufit DINCAY , HM Mr. Ozyurt Kemal , HM Mr. Onder Onerbay , HM Muammer Kotbas , HM Mete Agaoglue , HM Ahmet Ilmit Akkoca  Kaynak:Kemalözyurt

Winners of 5th FreeCartoonsWeb International Cartoonet Festival-2007 Click Here...

Uluslararası Free Cartoons Web Karikatür Yarışmasında Kazananlar İçin Tıklayın...

A r s i v...Click Here-Tıklayın-->>> 1 - 2 - 3

Hello,
Welcome to KARCOMICS web site. Our web site is established for exhibiting world cartoonists' works without any charge for givinng cartoon news, exhibitions, competition, for introducing cartoon museum aociations for giving information about adree, for meeting cartonit and people who love art. If you have any work, reward lit, photograph, biography, book or any other documant, you may end and then we published on web site. 
We wait for your works...
The works yhat you or changed.
Our goal is to get people who wants to his/her cartoons exhibition or who works as a amateur-proffesional cartoonists and likes cartoons, likes cartoonists. 
You can click on snail to for any contact.. We wait for your works...
Ismail KAR
Karcomics Magazine/ Cartoons and Humour Magazine-The General Director of Publication/cartoonist-Editor.

Merhaba, 
KARcomics Web sitesine Hoş Geldiniz. Web Sitemiz Dünya Karikaturculerinin çalışmalarini ücretsiz olarak sergilemek,karikatur sergilerini,haberlerini,yarismalarini,duyurmak,karikatur muzelerini,derneklerini tanitmak,adresler ve cesitli bilgiler vermek,diger karikatur sanatcilari ve sanatseverler ile tanisma, iletisim kurmak amaciyla kurulmustur. Eserlerinizi ve kendinizi tanitan yazi,fotograf,odul listenizi,varsa kitaplariniz ve diger dokumanlarinizi gonderin yayinlayalim. Çalışmalarinizi bekliyoruz... 
Web sitemize sergilemek icin aldigimiz eserleriniz arasinda kesinlikle ayirim, seçim ve elestiri yapmiyoruz; gonderdiginiz sekilde yayinliyoruz.
Amacimiz karikaturlerini sergilemek isteyen; fakat ya bir sergi salonu bulamayan veya yeterli izleyiciye ulaşamadığını düşünen amator veya profesyonel karikatur cizerlerinin eserlerini internet aracılıgı ile sergilemek, karikatur yapmayı sevenleri tanistirmak, aralarinda fikir alisverisi yapabilecekleri bir ortam olusturmaktir.Her turlu yazisma ve iletisim icin asagidaki salyangozun uzerini tiklayiniz.  
Çalismalarinizi bekliyoruz...
ismail KAR
Karcomics Magazine/ karikatür ve mizah dergisi Yayıncısı- karikatürcü

UYARI: Karcomics web sitesinde yayınlanan her türlü çalışmanın yasal sorumluluğu, yayını gönderen kişiye ait olup Karcomics web sitesini yasal olarak bağlamaz.

ISMAILKARTOONS

 

....

 

KARCOMICS MAGAZINE Web Site Copyrighted 2000-2008© By Ismail Kar All right reserved.