e-mail

iletişim

questbook

görüşleriniz

add site

siteni ekle

Cartoonnews Sites

Karikatürhaber Siteleri

suriye

Tabriz-İran

contests contests
contests contests
contests contests
contests contests
contests contests
contests contests
contests contests
contests contests
contests contests
acec abwac
afgancartoon artjapan
aloyarisma atilaatalay
advakfımuzesi
A.Ü Cartoon Museum

ademmermerkaya

anavonrebeur

baha boukhari

bayramhajizadeh

bursakarikatur

boligan bobstaake
crn cagle
curtoons çizgiroman
celebrities comic-art
caricaturaro canavar
cartoonworld cartoonweb
cartoonblues cafcaf
caricaturaromania

cartoonlivemuseum

canadiancartoonists

çinartscartoon

çizgifilimcilerderneği

dindikmizahdergisi
dicaco dum dum
Eurohumour ecocartoons
eczacibasi ecocartoons

eda cartoons

erdoganbasol

fecocartoon feco
gado
greekcartoonists
haltoons homur
hopCartoon humorest
hoseinkazzem
humelincomics
Joe King
karcomic karikaturize
karderizmir kenyatoons
Kaak Drishti karikatura
karikatürvakfı
karikaturalaphu
kktckarikatürcüler
karikaturokulu
karikatursanatatolye
kianoosh
lahmacunmizah
Laison leman
magaraonlinedergi
mizahdernegi
mizahvesiir
muhittinkoroglu
ncn
omarzevallos obur
penguen pics4fun
portocartoonmuseum
redmanart rogerpenvill
rykarikaturokulu
salaodehumor
sanalmüzekarikatür
serpilkar artworks

stavrotoons

sarasene
st-just
sergeicartoons
shekhargurera
suleymanhalicioglu
toonpool
uykusuz
umitmufitdincay
WilhelmBuschMuseum
wittyworld
 

Sık Kullanılanlara Ekleyiniz/Add Favorite

Adnan Taç ve Atölye Çalışması Karikatür Sergisi 2009

Karikatürcüler Derneği Trabzon Temsilciliğinin öğrencilere yönelik okullarda ve sanatsal mekanlarda gerçekleştirdiği teorik ve pratik karikatür eğitimi çalışmalarının bir örneği de 12-13 Kasım tarihlerinde İl Halk kütüphanesi salonunda gerçekleştirmişti. 
Cumhuriyet İlköğretim Okulu 6-7-8 nci sınıf öğrencilerinden karikatür sanatına ilgili olanların katıldığı bu çalışmada ilk gün saydam gösterisi eşliğinde karikatür ve karikatür sanatı üzerine bilgilendirme, ikinci gün pratik karikatür çizimi üzerine atölye çalışması yapıldı.
Trabzon Valisi Nuri Okutan’ın da izlediği atölye çalışmasında çizilen karikatürlerin bu defa da sergisi açıldı.
İl Halk Kütüphanesi salonundaki serginin açılışında Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız, İl Halk Kütüphanesi Müdürü Ahmet Akgün, Karikatürcüler Derneği Trabzon Temsilcisi Adnan Taç, öğrencilerin öğretmenleri Şirin Yazıcı ve Hayrünnisa Velibaşoğlu bulundu.
Serginin açılışı öncesi genç karikatürcülere, Karikatürcüler Derneği Trabzon Temsilciliğince hazırlanan katılım belgeleri ve karikatür albümleri Başkan Adnan Taç tarafından hediye edilirken bunun yanında Kültür ve Turizm Müdürlüğünce hazırlanan hediyelerde Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız tarafından verildi.

9.1.2009 Friday 11:11 AM- Trabzon /  Adnan Taç

Stop the War!

Karikatürcü Nezih DANYAL’a Yunanistan'dan"ONUR ÖDÜLÜ"

Karikatürist Nezih Danyal’a Yunanistan’ın Levadia kenti Belediyesi ve Feco Levadia tarafından Onur Ödülü verildi.
Danyal’a bu ödülün karikatür sanatına yaptığı katkılar ve bu sanat yoluyla uluslararası dostluğu geliştirme çabaları nedeniyle verildiği belirtildi.
Nezih Dnyal daha önce ülkemizde aldığı Ulusal Kültüre katkı ödülleri yanında, 1999 yılında Dünya karikatürüne katkıları nedeniyle FECO (Uluslararası Karikatürcü Kuruluşları Federasyonu) tarafından konulan ‘Promotor Cartoon Art’ ödülünün ilkini almıştı.
Yine Feco tarafından, Dünya karikatürcüleri arasındaki dostluğu geliştirme girişimleri nedeniyle 2004 yılında ‘Fellowship’ ödülüyle ödüllendirilmişti.
Karikatür Vakfı’nın kurucusu olan Nezih Danyal 15 yıldır Uluslararası Ankara Karikatür Festivali’ni düzenlemektedir.  11.1.2009 sunday 12:44 AM /
AnkaraKarikatürvakfi

İzmir’li Çizerlerden Nostalji

Karikatürcü arkadaşımız Mustafa Bora 1975 yılının Gırgır dergisinden bir fotoğraf göndermiş. Oğuz Aral ustamızın İzmir ziyaretinde çekilen fotoğrafta “Çiçeği Burnunda” çizerleriyle toplantı anını gösteriyor. Yine İzmir’de tarih yazan Gıcık dergisinde Eflatun Nuri hocamızla kapak karikatürünü paylaşmış. Çikita muzun ithal edildiği günlerde çizilen karikatürde ön plandaki kadın karikatürü Eflatun Nuri tarafından çizilirken, arkada “Oley” çeken kalabalık Mustafa Bora tarafından çizilmiş.

Mustafa Yıldız'dan Karikatür Dersleri...

9 Eylül Üniversitesi Özel 75. Yıl İlk Öğrenim okulunda karikatür dersleri verilmeye başlandı. Mustafa Yıldız tarafından geleceğin karikatür ustalarını yetiştirmek için başlatılan derslere ilgi büyük oldu. Okul müdürü Mahmut Kocatürk ve resim öğretmeni Seyhan Terzioğlu okullarında böyle bir etkinliği düzenlemenin sevincini yaşadıklarını belirtirken, en kısa zaman da karikatür kulübü kuracaklarını söyledi.

''Yanacak mıyız? Donacak mıyız?''Karikatür yarışması ödül töreni ve sergisi 10 Ocak 2009

Çorum’da düzenlenen ''Yanacak mıyız? Donacak mıyız?'' konulu 2'nci Uluslararası Karikatür Yarışmasında dereceye girenlere ödülleri, düzenlenen törenle verildi.
Çorum Gazeteciler Cemiyeti, Çorum Belediyesi ve Karikatürcüler Derneği Çorum Temsilciliği’nin Kültür Sitesi'ndeki Devlet Güzel Sanatlar Galerisindeki sergi ve ödül törenine, Vali Mustafa Toprak, Belediye Başkanı Turan Atlamaz, Garnizon Komutanı Albay Ufuk Tuncer, Cumhuriyet Başsavcısı Bayram Eray, İl Kültür ve Turizm İl Müdürü Ali Özüdoğru, İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin ve bazı daire müdürleri, Karikatürcüler Derneği Çorum Temsilcisi Sönmez Yanardağ, Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyeleri, sanat severler ve davetliler katıldı. 
Törende konuşan Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Erzen, yarışmaya 29 ülkeden  Almanya, Brazilya, Özbekistan, Ukrayna, Belarus, Çin, Filipinler, İngiltere, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Yunanistan, Bulgaristan, Hindistan, Azerbaycan, Rusya, Güney Kıbrıs, İran, Belçika, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Yugoslavya, Slovakya, Sırbistan, Finlandiya, İtalya, Polonya, Romanya, Singapur, İsrail ile Türkiye’nin çeşitli illerinden 172 karikatüristin gönderdiği toplam 320 karikatür gönderildiğini belirtti. Bu yıl ikincisi düzenlenen yarışmaya gösterilen ilginin kendilerini mutlu ettiğini ifade eden Erzen, geleneksel hale getirmek istedikleri yarışmayla sanata ve sanatçıya verilen değeri arttırmak istediklerini vurguladı. Erzen ayrıca, ödül töreninin 10 Ocak 2009 tarihinde Çalışan Gazeteciler Günü'nde yapılmasının da anlamlı olduğunu dile getirdi. 
Konuşmaların ardından yarışmada birincilik ödülü kazanan Sinop'tan Aşkın Ayrancıoğlu, ödülünü Vali Mustafa Torpak'tan aldı. Bulgaristan'dan Rumen Dragostinov'un ikincilik ödülünü onun adına Çorum Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Organ Güçlü'ye Garnizon Komutan Albay Eyüp Bölük verdi. Yarışmada üçüncülük ödülü kazanan Isparta'dan Alaattin Çevikbaş'ın plaketini, onun adına Çorum Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Sadık Örgel'e Belediye Başkanı Turan Atlamaz verdi. 
Mansiyon kazanan Kürşat Zaman (Antalya), Muammer Kotbaş (Ankara) ve Oleksiy Kustovskiy de (Ukrayna) ödüllerini, sırasıyla Cumhuriyet Başsavcısı Bayram Eray, Kültür ve Turizm İl Müdürü Ali Özüdoğru ve İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin'in elinden aldı. 
Yarışmadan dereceye girenlere Kadeş Antlaşmasının tabletinden yapılan plaket ve para ödülü verildi. Yarışmaya gönderilen karikatürlerden oluşan sergi de davetlilerden büyük ilgi gördü. Tören, verilen kokteyl ile sona erdi. 

10 Ocak 2009 Cumartesi 00:50/SONMEZ YANARDAG

İSRAİL'Lİ FAŞİSTLER,KARİKATÜRÜN GÜCÜNDEN KORKTUKLARI İÇİN;Filistinli çizer Naci el-Ali 'Yİ KATLETMİŞLERDİ.

En az sapan taşı kadar tehlikeli çizgiler çizen Naci Ali'yi MOSSAD katletti. Ama başlattığı savaş sürüyor. Çizgi savaşını bir kadın çizer sürdürüyor. Filistinli çizer Naci el-Ali'nin Hanzala'sı İsrail'in vahşet ve yıkım politikasından doğmuş bir çocuktur ve dış görünümünün, onu mülteci kamplarının diğer çocuklarından -Zeyneplerden, Muhammedlerden, Fatmalardan ayıran- belirgin hiçbir özelliği yoktur. Besili, şımartılmış ya da rahat bir çocuk değildir Hanzala. Tıpkı kamp arkadaşları gibi yalınayak, çirkin, bakımsız ve kirpi saçlı bir çocuktur. 10 yaşındaki bu çocuğu diğerlerinden ayıran, onun 'negatif' ve küskün biri olmasıdır. Bağladığı elleri arkasında bu çocuk Amerika ve İsrail'in bölgedeki politikalarını ve önerdikleri 'çözümü' protesto etmektedir. Hanzala ellerini bağlamaktadır, buna Henry Kissinger'ın Filistin politikasını öğrendiğinde karar vermiştir. Hanzala'yı mülteci kamplarındaki çocuklardan ayıran, onun bize sırtını dönmesidir. Negatif bir kişiliktir o; reddeden biri ve reddettiği sadece Amerika ve İsrail'in politikaları değildir. Hanzala nadiren yorum yapan ve eyleme geçen bir tanıktır; bazen onu bir taşa uzanırken ya da taş fırlatırken de görürüz, ama esas olarak Filistin'de olup bitenleri izlemektedir. Filistin mücadelesinin direnişçi unsurlarını ve Arapların acısını temsil etmektedir, ama bir yandan da Arapların bölünmüşlüğünü ve Filistin halkının acılarına kayıtsızlığını eleştirmektedir. Arapların sessizliğine, İsrail'in işlediği savaş suçlarına, dünyanın ikiyüzlülüğüne ve Arap yönetimleri ile FKÖ içindeki yozlaşmaya da sırtını dönmüştür. Doğanın kanunları Hanzala üzerinde etkili değildir, çünkü o 10 yaşında doğmuştur ve her zaman o yaşta kalacaktır. Hanzala'nın büyümesinin, 10 yaşını geçebilmesinin tek koşulu onun Filistin'e dönebilmesidir. Hanzala bu bakımdan, diğer kamp çocukları gibi, çizeri Naci el-Ali'nin acısını da temsil etmektedir. Naci el-Ali, 1948'de, on yaşındayken ayrılmak zorunda kaldığı Celile'deki köyüne bir daha dönememiştir. Tıpkı büyümesi gibi, Hanzala'nın yüzünü görebilmemizin de bir koşulu vardır: Okur, onun yüzünü ancak Arap halkı özgürlüğünü ve tehdit altındaki haysiyetini yeniden kazandığında görebilecektir. Hanzala'yı kendi küçük gövdesine hapseden ve içini acıyla dolduran Naci el-Ali'nin acımasızlığı değil, bizzat yaşadıklarıdır. Hanzala'nın elleri arkasında sessizlik içinde tanıklık ettiği göç, yoksulluk ve kamp hayatı, büyük ölçüde Naci el-Ali'nin de kişisel gerçeğidir." Karikatür çizmeyi cezaevinde öğrenen Ali, ilk çizimlerini mülteci kampının duvarlarına yapar. 1960'ların başında Filistin mücadelesinin önderlerinden Gassan Kanafani onun yeteneğini farkeder ve bu alanda profesyonel olarak çalışmasını sağlar. Filistin mücadelesinin Nasırcı Arap milliyetçiliğinden devrimci bir çizgiye kaymasında önderlik edenlerden biri olan Kanafani onun ilk çalışmasını El-Hürriyet dergisinde yayımlar. Artık çizmeyi ciddiye alan Naci el-Ali, daha sonra Kuveyt'teki Tali'a dergisinde çizer olarak çalışmaya başlar. 1968'den 1975'e kadar Es-Siyase gazetesindedir. Bu tarihte Lübnan gazetesi Es-Sefir'e geçer. Artık çizimleri yayılmaya ve çizgisinin karakteristik özellikleri belirginleşmeye başlamıştır. Çok keskin ve detaycı bir çizgisinin olduğu söylenemez ve fikrin daha ön planda olduğunu kabul etmek gerekir. Yine de hareketin fazla olmadığı bu çizimlerin donuk olduğunu söylemek haksızlık olacaktır. Naci el-Ali'ninki açık sözlü, cesur, mitlere ve hiziplere teslim olmamış bir çizgidir. Ama kabul etmeli ki, onun çizgisi yenilgilerin ortasına düşmüştür; 1967 ve 1982 yenilgilerinin ortasında biçimlenmiştir. O kadar öyle ki, hayatının son on yılında (1977-1987) hep kendi kuşağının yenilgisinin sonuçlarıyla boğuşmuştur. Yenilenler mücadelede 'düşenler' ve 'göbekliler'dir, o ise Filistin'in direnişçi unsurlarını temsil etmeye devam etmektedir. Bu o kadar da kolay bir şey değildir ve en büyük dayanağı kendi kahramanı Hanzala'dır. Naci el-Ali Hanzala'yı yaratmıştır, ama Ali'yi korkudan, geri adım atmaktan koruyan da Hanzala olmuştur. Hanzala Filistin'e sadıktır ve yenilginin dev dalgalarının Ali'yi alıp götürmesini engellemiştir. Yine de Naci el-Ali bir korkuyu her zaman taşıdı: 'Sınırlamalardan korkmuyorum ve hiç hesabını yapmıyorum. Tek korktuğum yeisin kalbime ulaşması.' Naci el-Ali 1987'de Londra'da öldürüldüğünde İngiltere, İsrail ve Filistin yönetimlerinin hepsi olayın örtbas edilmesinde pek istekli davrandılar. 'Maskeliler' ve 'göbekliler', yirmi yıl boyunca kendileriyle mücadele eden 'negatif' bir çocuktan kurtulmuşlardı. Naci el-Ali kederin kalbini sarmasına izin vermeden öldü, ama Hanzala bizi korkaklıktan, geri adım atmaktan ve 'göbeklilere' teslim olmaktan koruyabilir. Naci-el Ali'nin Hanzala'sı bize galiba bir şey daha söylüyor: Hepimiz çok daha ağır yenilgiler yaşadığımıza inanmış olabiliriz, ama bir çocuğun suratımıza bakmayı reddetmesi de yabana atılacak bir yenilgi sayılamaz. En az sapan taşı kadar tehlikeli çizgiler çizen Naci Ali'yi MOSSAD katletti. Ama başlattığı savaş sürüyor. Çizgi savaşını bir kadın çizer sürdürüyor. Filistinli çizer Naci el-Ali'nin Hanzala'sı İsrail'in vahşet ve yıkım politikasından doğmuş bir çocuktur ve dış görünümünün, onu mülteci kamplarının diğer çocuklarından -Zeyneplerden, Muhammedlerden, Fatmalardan ayıran- belirgin hiçbir özelliği yoktur. Besili, şımartılmış ya da rahat bir çocuk değildir Hanzala. Tıpkı kamp arkadaşları gibi yalınayak, çirkin, bakımsız ve kirpi saçlı bir çocuktur. 10 yaşındaki bu çocuğu diğerlerinden ayıran, onun 'negatif' ve küskün biri olmasıdır. Bağladığı elleri arkasında bu çocuk Amerika ve İsrail'in bölgedeki politikalarını ve önerdikleri 'çözümü' protesto etmektedir. Hanzala ellerini bağlamaktadır, buna Henry Kissinger'ın Filistin politikasını öğrendiğinde karar vermiştir. Hanzala'yı mülteci kamplarındaki çocuklardan ayıran, onun bize sırtını dönmesidir. Negatif bir kişiliktir o; reddeden biri ve reddettiği sadece Amerika ve İsrail'in politikaları değildir. Hanzala nadiren yorum yapan ve eyleme geçen bir tanıktır; bazen onu bir taşa uzanırken ya da taş fırlatırken de görürüz, ama esas olarak Filistin'de olup bitenleri izlemektedir. Filistin mücadelesinin direnişçi unsurlarını ve Arapların acısını temsil etmektedir, ama bir yandan da Arapların bölünmüşlüğünü ve Filistin halkının acılarına kayıtsızlığını eleştirmektedir. Arapların sessizliğine, İsrail'in işlediği savaş suçlarına, dünyanın ikiyüzlülüğüne ve Arap yönetimleri ile FKÖ içindeki yozlaşmaya da sırtını dönmüştür. Doğanın kanunları Hanzala üzerinde etkili değildir, çünkü o 10 yaşında doğmuştur ve her zaman o yaşta kalacaktır. Hanzala'nın büyümesinin, 10 yaşını geçebilmesinin tek koşulu onun Filistin'e dönebilmesidir. Hanzala bu bakımdan, diğer kamp çocukları gibi, çizeri Naci el-Ali'nin acısını da temsil etmektedir. Naci el-Ali, 1948'de, on yaşındayken ayrılmak zorunda kaldığı Celile'deki köyüne bir daha dönememiştir. Tıpkı büyümesi gibi, Hanzala'nın yüzünü görebilmemizin de bir koşulu vardır: Okur, onun yüzünü ancak Arap halkı özgürlüğünü ve tehdit altındaki haysiyetini yeniden kazandığında görebilecektir. Hanzala'yı kendi küçük gövdesine hapseden ve içini acıyla dolduran Naci el-Ali'nin acımasızlığı değil, bizzat yaşadıklarıdır. Hanzala'nın elleri arkasında sessizlik içinde tanıklık ettiği göç, yoksulluk ve kamp hayatı, büyük ölçüde Naci el-Ali'nin de kişisel gerçeğidir." Karikatür çizmeyi cezaevinde öğrenen Ali, ilk çizimlerini mülteci kampının duvarlarına yapar. 1960'ların başında Filistin mücadelesinin önderlerinden Gassan Kanafani onun yeteneğini farkeder ve bu alanda profesyonel olarak çalışmasını sağlar. Filistin mücadelesinin Nasırcı Arap milliyetçiliğinden devrimci bir çizgiye kaymasında önderlik edenlerden biri olan Kanafani onun ilk çalışmasını El-Hürriyet dergisinde yayımlar. Artık çizmeyi ciddiye alan Naci el-Ali, daha sonra Kuveyt'teki Tali'a dergisinde çizer olarak çalışmaya başlar. 1968'den 1975'e kadar Es-Siyase gazetesindedir. Bu tarihte Lübnan gazetesi Es-Sefir'e geçer. Artık çizimleri yayılmaya ve çizgisinin karakteristik özellikleri belirginleşmeye başlamıştır. Çok keskin ve detaycı bir çizgisinin olduğu söylenemez ve fikrin daha ön planda olduğunu kabul etmek gerekir. Yine de hareketin fazla olmadığı bu çizimlerin donuk olduğunu söylemek haksızlık olacaktır. Naci el-Ali'ninki açık sözlü, cesur, mitlere ve hiziplere teslim olmamış bir çizgidir. Ama kabul etmeli ki, onun çizgisi yenilgilerin ortasına düşmüştür; 1967 ve 1982 yenilgilerinin ortasında biçimlenmiştir. O kadar öyle ki, hayatının son on yılında (1977-1987) hep kendi kuşağının yenilgisinin sonuçlarıyla boğuşmuştur. Yenilenler mücadelede 'düşenler' ve 'göbekliler'dir, o ise Filistin'in direnişçi unsurlarını temsil etmeye devam etmektedir. Bu o kadar da kolay bir şey değildir ve en büyük dayanağı kendi kahramanı Hanzala'dır. Naci el-Ali Hanzala'yı yaratmıştır, ama Ali'yi korkudan, geri adım atmaktan koruyan da Hanzala olmuştur. Hanzala Filistin'e sadıktır ve yenilginin dev dalgalarının Ali'yi alıp götürmesini engellemiştir. Yine de Naci el-Ali bir korkuyu her zaman taşıdı: 'Sınırlamalardan korkmuyorum ve hiç hesabını yapmıyorum. Tek korktuğum yeisin kalbime ulaşması.' Naci el-Ali 1987'de Londra'da öldürüldüğünde İngiltere, İsrail ve Filistin yönetimlerinin hepsi olayın örtbas edilmesinde pek istekli davrandılar. 'Maskeliler' ve 'göbekliler', yirmi yıl boyunca kendileriyle mücadele eden 'negatif' bir çocuktan kurtulmuşlardı. Naci el-Ali kederin kalbini sarmasına izin vermeden öldü, ama Hanzala bizi korkaklıktan, geri adım atmaktan ve 'göbeklilere' teslim olmaktan koruyabilir. Naci-el Ali'nin Hanzala'sı bize galiba bir şey daha söylüyor: Hepimiz çok daha ağır yenilgiler yaşadığımıza inanmış olabiliriz, ama bir çocuğun suratımıza bakmayı reddetmesi de yabana atılacak bir yenilgi sayılamaz.  

-alıntıdır-10 Ocak 2009 Cumartesi 00:47/SONMEZ YANARDAG 

ÇİÇEĞİ BURNUNDA KARİKATÜRCÜLER 2. ADANA BULUŞMASI 

sevgili çiçeği burnunda arkadaşlar...
"çiçeği burnunda karikatürcüler adana buluşması"nın ikincisini gerçekleştiriyor olmanın mutluluğunu, sevincini, heyecanını, keyfini taaaa iliklerime kadar hissederek hepinize merhaba diyorum.
2. buluşmamız, 17 ocak 2009 cumartesi günü "tüyap çukurova kitap fuarı"nda yapılacak.
geçen sene, istanbul'dan yoğun bir katılım niyeti olmasına rağmen, ulaşım sorunu nedeniyle, katılım niyetinin yoğun olmasına karşın, katılım düşük kalmıştı.
bu sene, istanbul'dan katılacak olan arkadaşlar için bir güzellik düşündük. :))
16 ocak cuma günü, "istanbul'un çiçeği burnundakileri" için istanbul'dan özel bir otobüs kaldırıyoruz.
otobüsün kalkacağı yer va saat önümüzdeki günlerde yine buradan (ve yakında güncellenecek internet sitemizden) sizlere bildirilecek.
viskinizi, şarabınızı, rakınızı, çerezinizi, müzik aletlerinizi hazırlayın. neşeli bir yolculuk yapın ve adana'ya salimen vasıl olun. (bira yasak! yolda çok tuvalete gider, gecikirsiniz buluşmaya) ;))
neşenin, keyfin ve gırgırın hepsini yolda harcamayın. Burada bize çok gerekecek onlar. :))
buluşmaya diğer şehirlerden katılacak olan arkadaşlarımız kendi olanakları ile gelecekler.
misafirlerimizin konaklamaları tüyap tarafından karşılanacak.
bu yıl "çiçeği burnunda karikatürcüler buluşması" ile yetinmedik tabi ki!..
etkinliğimizi biraz genişlettik ve "çiçeği burnunda karikatürcüler mizah festivali" olarak adlandırdık.
festival hakkında ayrıntılı bilgileri de çok yakında sizlere ulaştıracağız.
şimdilik bu kadar.
bu konuda, merak ettiğiniz konularda ve başka konularda bana yazmak isterseniz,
e-mail adresim: mustafaoncul@onculsefa.com
cep telefonum: 0532-2066364 ve 0552-2066364
ofis telefonum: 0322-4592859 (ben ofiste olmaz isem lütfen not bırakınız)
ÇİÇEĞİ BURNUNDA KARİKATÜRCÜLER MİZAH FESTİVALİ ETKİNLİK PROGRAMI
TÜYAP ADANA 2. ÇUKUROVA KİTAP ve EĞİTİM FUARI ÇİÇEĞİ BURNUNDA KARİKATÜRCÜLER MİZAH FESTİVALİ ETKİNLİK PROGRAMI
-SÖYLEŞİLER: BİR ÖĞRETMEN OLARAK OĞUZ ARAL - Gani Müjde / Mustafa Öncül:16 Ocak 2009 Cuma / Saat: 13:00
-MİZAH DERGİCİLİĞİMİZ 140 YAŞINDA - Cihan Demirci :16 Ocak 2009 Cuma / Saat: 16:00
-MİZAHIN ABİSİ: OĞUZ ARAL - Korhan Atay – Figen Kumru Akşit : 17 Ocak 2009 Cumartesi / Saat: 11:00
-MİZAH DERGİCİLİĞİNDE GIRGIR DEVRİMİ - Metin Üstündağ / Sefa Sofuoğlu : 17 Ocak 2009 Cumartesi / Saat: 15:00
* * *
-ÇİÇEĞİ BURNUNDA KARİKATÜRCÜLER 2. ADANA BULUŞMASI 17 Ocak 2009 Cumartesi / Saat: 16:00 – 18:00
-ÇİÇEĞİ BURNUNDA KARİKATÜRCÜLER MİZAH FESTİVALİ ONUR ÖDÜLÜ : Nuri Kurtcebe:17 Ocak 2009 Cumartesi / Saat: 18:00
-ÇİÇEĞİ BURNUNDA KARİKATÜRCÜLER “İLK KARİKATÜRLERİ” SERGİSİ:10 Ocak 2009 Cuma -18 Ocak 2009 Pazar
-ESPRİ YARIŞMASI:10 Ocak 2009 Cuma -18 Ocak 2009 Pazar
* Tüm etkinlikler, TÜYAP Adana 2. Çukurova Kitap ve Eğitim Fuarı kapsamında, fuar alanında oluşturulan özel alanda gerçekleştirilecektir. 
İletişim için: öncül/sefa iletişim hizmetleri - 0322-4592859 (Seçil Bolat)

   Ankara Pursaklar Belediyesinin Mizah Derneği ile düzenledikleri Nasreddin Hoca Karikatür yarışması sonuçları açıklandı.
   Karikatürist Turgut Yılmaz, Mehmet Keskinkılıç, Faruk Günindi ve Yüksel Bayram'dan oluşan jürinin 800 kadar eser arasında yorucu yoğun dereceye girenleri belirleme çalışmasından sonra nihayet ödül kazananlar açıklandı. Yarışmada profesyonellerde ilk üç ve mansiyonlar, özendirmede ise ilk üç ve mansiyon dereceleri belirlendi. Mehmet Yılmaz'ın birinci olduğu yarışmada Talip Dilber ikinci, Faruk Soyarat ise üçüncü oldu. İlköğretim ve liselilere yönelik gençler kapsamında ise Yavuz Girgin ilk, Hatice Uslu ikinci, Ayşenur Çakır ise üçüncü sırayı paylaştı.
   Dereceye giren çizerlere ödülleri Ocak ayı içerisinde düzenlenecek ödül töreniyle takdim edilecek. Yarışma ile ilgili açıklama yapan Mizah Derneği Başkanı Ahmet Kesgin Yarışmaya görülmemiş bir katılımın gerçekleştiğini, çok değerli eserler kazandığımızı belirtti. Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, Nasreddin Hoca yılında başarılı bir yarışma çıkardıkları için iftihar ettiklerini, katılımın yüksekliğinden memnun olduklarını, kültürümüze hizmet eden her türlü faaliyeti her alanda gerçekleştirme azminde olduklarını ifade etti. Birinciye 4000 YTL, ikinciye 2000 YTL, üçüncüye ise 1000 YTL ödül verildi. İlköğretim ve liselilere yönelik Özendirme Ödülü ise birinciye 1000 YTL, ikinciye 600, üçüncüye 400 YTL olarak paylaştırıldı.

Kaynak: milligazete

18.sayısı"GÜNCELİMİZDE KARİKATÜR"Başlığıyla Kar Dergisi Yayınlandı

  Kar, yazın-sanat-kültür dergisinin 18. sayısı yayınlandı. Bu sayında dosya konusu ”Güncelimizde Karikatür” den oluşturulmuş.
... Derginin ön kapağında Hasan Seçkin’in, arka kapağında ise Sefer Selvi’nin karikatürü bulunuyor. Sunuş yazısını Niyazi Yaşar’ın kaleme aldığı dergide, diğer yazarlar ve konu başlıkları şöyle; Canol Kocagöz ”Sermaye metalaşmamış mizah ve karikatürü yok etmeye mi çalışıyor?” Hasan Efe “Güncelimizde karikatür ya da günümüzde karikatürün işlevi ne olmalıdır?” Abdülkadir Uslu ”Karikatürün iletişim ya da Prapoganda gücü”. Tahsin Özgür “Karikatürden hareketle…”. Akdağ Saydut “Gülen, gülümseyen, düşünen bir dünya yaratmak için her şey”. Raşit Yakalı “Karikatür üzerine kısa bir söylem”. Mustafa Yıldız “İzmir’de karikatür okulu: Gıcık”. Mustafa Bilgin:”Karikatür: Yücelten muhalif”. Hasan Akarsu “Ercan Akyol’un karikatürleri: Çiziyorum 2005 kitabının tanıtımı”.Yusuf Çotuksöken “Evrensel ve ulusal bir iletişim biçimi olarak karikatür” başlıklı Canol Kocagöz ile söyleşisi bulunuyor. Kar-Haber Karikatür Dünyasından, sayfalarında yer alan haber başlıkları ise şöyle: Ayakkabı konulu yarışmanın ödül töreni yapıldı, Zafer Güvenin 3. yılı, Saat Kulesi ‘Ortak’ karikatür sergisi, Karikatürcüler Derneği yeni yönetimini seçti, Türkiye’nin ilk ‘Karikatürlü Evi’ açıldı.

Şırnak Uludere'den Kazım Helvacı ve Benzer Karikatürler Üzerine... 

Merhabalar..
Ben Şırnak-Uludere'de F.S.M. İlköğretim Okulunda görev yapmaktayım...

Öncelikle İzoder'in yapmış olduğu hatadan dolayı başlatmış olduğunuz imza kampanyasından ötürü teşekkürlerimi sunuyorum.
2006 yılında İzoder'in açmış olduğu karikatür yarışmasına katılmıştım. Dereceye giremedim. 2008 yılında da benim eserimden etkilendiği iddia edilen Musa Bey 2. oldu.
ASIL ÜZÜCÜ OLAN VE ETKİLEYEN ŞU;
2006 YILINDAKİ AYNI ESERİMLE, BEN 2008 YILINDA DA İZODER'İN AÇMIŞ OLDUĞU YARIŞMAYA KATILDIM. MUSA BEYLE AYNI ANDA YARIŞMAYA KATILMAMIZA RAĞMEN BEN DERECEYE GİREMEDİM. BEN ŞIRNAK/ULUDERE' DE 5 YILDIR ÖĞRETMENLİK YAPIYORUM. BİR RESİM KALEMİ DAHİ BULAMIYORUM. 
RESİM KAĞIDI ALABİLMEK İÇİN UZUN Bİ YÜRÜYÜŞTEN SONRA DEFALARCA AKTARMA YAPARAK DİYARBAKIR'A GİTMEM GEREK. VE ÖĞRENCİLERİME EMEĞE SAYGIYI ÖĞRETEBİLMEM İÇİN HAKKIMI ARAMAK ZORUNDAYIM..
Bu konuda emeği geçen,imza kampanyasına katılan herkese sonsuz şükranlarımı sunuyorum.
Uzun bir süre de karikatür çizmeyi düşünmüyorum.
SAYGILARIMLA, Kazım HELVACI

03 Ocak 2009 Cumartesi 13:16 Şırnak-Uludere / Kazım HELVACI

"Dünyalı" Mizah Dergisi Çıkıyor...

Selam DÜNYALI! Biz Dost Değiliz…

... Çünkü, Samanyolu’ndaki en göz alıcı, nazar boncuğu gibi parıldayan gezegeninizin kıymetini bilemediniz. Dünyanızın ciğerleri olan ağaçları arazi almak için yakıp yıktınız, nükleer mantarlarınızla şekil verdiniz yer küreye. Kendinize sağcı, solcu, ırkçı, muhafazakar, dinci, demokrat, cumhuriyetçi, metalci, rapçi, burjuva, komünist, entel, eşcinsel gibi sıfatlar takıp birbirinize düşman oldunuz. İnsani değerlerinizi yitirdiniz. Sınıflandırdığınız insanların da sizin gibi gülmeye, sevmeye, mutlu olmaya hakkı var! Diğerleri diye ayırdığınız dünyalılar da sinirlenebilir, şaşırabilir, canı yanabilir ya da üzülebilir. Hangi biriniz işkence görmek, cinsel istismara uğramak, aşağılanmak, aç ve ya susuz kalmak ister? Siz de dünyaya bizim bakabildiğimiz pencereden bakabilseydiniz eğer bizi daha iyi anlayabilirdiniz. İnsanların çıkarları uğruna neler yaptığını görebilseydiniz o patitisleri bizim için seve seve soyardınız. Bizlerle aynı düşünceleri paylaşan dünyalı yazar ve çizer ajanlarımızla Dünyanızı kurtarmaya geliyoruz. Yüzünüze ufacık bir tebessüm katabilmeyi diliyoruz. En güzel silahlarımızı kuşandık kalemlerimizi ve zekamızı!
Dergimiz raflarda yerini aldığında ya Dünyalı olarak kalacak ya da uzaylı olarak aramıza katılacaksınız. Aramıza katılanlarla dünyayı daha yaşanası bir yer haline getirmeye çalışacağız. Umarım bizleri diğer dünyalılar gibi taş ve sopalar ile kovalamaz, bizlere kucak açarsınız.
Bay Uzaylı

Dünyalı Mizah Dergisi Uzay ofisi / Facebook

Hırvatistan Karikatürcüler Derneği tarafından yayınlanan karikatür dergisi  KARIKA'nın 66.sayısı PDF formatında yayınlandı... 

KARIKA 66/The Croatian Cartoonist Association newspaper Publisher...

KARIKA 66 New Issue for Click Here /KARIKA 66 sayısı için tıklayınız...>>

02 Ocak 2009 Cuma 19:22 -CROATIA / Zdenko Puhin, secretary HDK

Karikatürcü Musa GÜMÜŞ'ten Örnek Davranış...

Değerli Grup üyesi karikatürcü arkadaşlarım, İzoder’in Sayın Yetkilileri, İ zoder karikatür yarışmasının değerli jüri üyeleri ve tüm kamuoyu.

Son günlerde benzer iki karikatürle İZODER Yarışmasından ödüller aldığım iddiaları sanırım büyük çoğunluğunuzun malumudur . Bu konu üzerinde bu açıklamayı yapmayı gerekli görüyorum.
Özel ödül alan ”Beni Yalıt” isimli karikatürümü başka bir arkadaşımız da bulmuş,çizmiş ve yarışmaya göndermiştir.Benim o karikatürü görmem,aynı şekilde o arkadaşımızın da benim karikatürümü görmesi mümkün değildir.Ancak yayınlanan albümde görmüş olduk.Yapılan jüri değerlendirmesinde benim karikatürümün ödüllendirilmesi diğer arkadaşımızın karikatürünün ise albüme
alınması söz konusu olmuştur.
Saygın ve usta karikatürcülerden oluşan jürinin vermiş olduğu bu kararın gerekçesini bilmiyorum.Benimkini tercih ettiklerine göre kendilerince haklı sebepleri olması- ör.anla  alan ve “bacadan para tüten ”karikatürümün bir benzeri ise Kazım HELVACI adlı bir karikatürcü arkadaşımız tarafından çizilmiş ve 2006 İzoder albümünde yayınlanmıştır.
Ben bu karikatürü daha önce görmedim( benzer olarak nitelendirilen birçok karikatürümün benzerlerini de daha önce hiç görmediğim gibi )Ama şu bir gerçek ki benim karikatürümle Kazım’ın karikatürü birbirine benziyor.Burada yine jürinin değerlendirme kriteri devreye girmektedir. Acaba niçin İkincilik Ödülü verdiler?Bu konuda şu ana kadar yapılan bir açıklama olmamıştır.Bir olasılık,2006 albümündeki karikatürü,değerlendirme sırasında hatırlayamamış olabilirler.
Sonuçta,kriter veya değerlendirmeler ne olursa olsun bu benzerlik durumu herkesi olduğu kadar beni de aşırı rahatsız etmiş ve hiç hak etmediğim bazı imalara ve suçlamalara sebebiyet vermiştir.
Ben de dahil hiçbir karikatürcü arkadaşımız emek hırsızı olamaz ve haksız kazanç peşinde değilizdir.
Benzerliklerin tamamen tesadüf olduğunu bir kez daha söylüyorum.Dünyada günde belki de yüzbinlerce karikatür üretiliyor.Bunları n tümünün birbirinden farklı olması mümkün mü?Mutlaka benzerlikler olur.
Sözü fazla uzatmaya gerek yok.
İzoder Karikatür Yarışmasından kazanmış olduğum 2 ödülden de feragat etmeye karar vermiş bulunuyorum.Ödülleri( 2 plaket,2000 YTL ve Kalem) en kısa zamanda muhtemelen yılbaşından sonra İzoder’e iade edeceğim.
Son olarak değerli karikatürcülerden bir dileğim var.İZODER ciddi bir yarışma yapıyor.En azından basmış oldukları albüm karikatür sanatı açısından bir kazançtır.Boykota gerek olmadığını düşünüyorum.
Herkese saygı ve sevgilerimi sunarım.

Tuesday, December 30, 2008 7:57 PM / Musa GÜMÜŞ

Nilüfer ile karikatürist Latif Demirci’nin büyük aşkı nikah masasına gidiyor!

Nilüfer ile ünlü karikatürist Latif Demirci’nin birlikte oldukları ortaya çıktı.
2008 pek çok ayrılık ve evlilik haberi ile doluydu. Hatta son günlerde şaibeli aşklar bile var gündeme düşen. 
2008 in son dakika aşkı ise en ciddisi kuşkusuz. Pek yakında sade ve şık bir düğünle dünya evine girecek olan Nilüfer ve Latif Demirci'ye mutluluklar diliyoruz.
Nilüfer ile Demirci’nin 2 yıldır çok yakın dost oldukları ancak 2 aydan bu yana duygusal bir ilişki yaşadıkları öğrenildi. 
Özel hayatını geri planda tutan Nilüfer’in, Ayşe Nazlı isminde 9 yaşında kızı bulunuyor. Hürriyet Gazetesi’ndeki karikatürleri beğeni kazanan Latif Demirci’nin ise ayrıldığı eşi Latife Tekin’den 17 yaşında bir kızı var.  kaynak :
turuncutime

"Ödül avcılığı ve çiğnenen fikrî haklar... Din ve mizah birbirine zıt mı?"
Mizah dergilerinin ve karikatüre emek verenlerin örgütlerinin eski işlevlerini yitirmesi ve "kalite" unsurunun giderek yozlaşması yüzünden, bugün, karikatürden bir şekilde geçimini sağlamak zorunda olan çizer, mecburen "ÖDÜL AVCILIĞI"na yönlen(diril) mektedir. Bu durum, karikatür ve mizah sanatında son yıllarda yaşanan yozlaşmayı daha da arttırmaktadır.
Mizahı, sadece sahne şaklabanlığı ve küfürler manzumesi zanneden bir toplumsal yapıya doğru evrildiğimiz şu günlerde, bu yapıya ve mantaliteye ulaşılmasında ucundan kıyısından sorumluluğu olan Türk karikatür (ve mizah) sanatının topyekûn, geçmiş ve günümüzdeki
Yazının Devamı için Karikatürcü Levent Elpen'den...tıklayınız..>>

 

Saronsuz, Bushsuz, Olmertsiz, Baraksiz, Fasizmin ve Siyonizmin olmadigi bir dunya için...
For a world without Sharon, Bush, Olmert, Barak, Fascism and Zionism...

Thursday, January 1, 2009 2:52:40 PM / Levent Elpen

Oburmizah 23.Sayısıyla Yayında!!!

23.Sayıda;OburDergi Emre Yılmaz, Numan Seven,Tuncer Demir, Vahit Akça, Erhan Tığlı, Azem Yılmaz, Şeyma Uludağ, Salih Kütükçü Yazı-Çizgileriyle ve Ayın Sanatçısı Dario Moreno Videosu,OburGaleri Hasip Pektaş Ekslibris Sergisini izlemek için tıklayınız...>>

01 Ocak 2009 Perşembe 18:20 / OburMizah 

the International Exhibition "Gaza” Syriacartoon website – 2008-2009

special gallery:Theme:GAZA in Fire
Entries: max. 2 cartoons , on colour or b/w (from archive too)
Size:JPEG - format with 800×600 Pixels and 200 DPI
Deadline:
15/1/ 2009
All selected works will be awarded.(
Certificate).
Send your cartoons by email:
syriacartoon@gmail.com  
Works should be accompanied by the author's photo or caricature and a short biography(doc format).
Some of accepted works will be printed in a brochure, on posters and will be published on syriacartoon website:
syriacartoonمعرض موقع الكاريكاتور السوري الدولي (غزة)2009/2008
يدعوكم موقع الكاريكاتور السوري للمشاركة في
معرضه الخاص
حول موضوع:
غزة في النار
يمكنكم المشاركة بعملين في الحد الأقصى. .
الأعمال المختارة ستتلقى
شهادة تقدير.
آخر مدة لاستقبال الرسوم
15/1/2009
ترسل الأعمال إلى
syriacartoon@gmail.com  

Syriacartoon web sitesi uluslararası sergisi: GAZZE Yanıyor...

Syriacartoon web sitesi Uluslararası "Gazze” Sergisi – 2008-2009
Konu:
GAZZE Yanıyor
Sayı: En çok 2 karikatür , renkli veya siyah-beyaz (kendi arşivinizden daha önce çizdiğiniz 1-2 eser de gönderebilirsiniz)
Boyut: JPEG format 800×600 pixel ve 200 DPI çözünürlük.
Son katılma:
15/1/2009.
Tüm seçilenlere ödül (Sertifika).
İşlerinizi e-mail ile gönderiniz:
syriacartoon@gmail.com  
Çalışmalara sanatçı foto/çizgi portresi ile kısa yaşamöyküsü (doc format) eklenmelidir.
Katılan eserlerin bazıları broşür ve posterlere basılacak ve syriacartoon web sitesinde yayınlanacaktır:
syriacartoon 
Türkçe çeviri:kemalozyurt

Türk Karikatüründe Bir "İlk"e İmza Atılıyor!

Karikaturculere… 
Son donemlerde Turk karikaturu adina basarili calismalar yapilmaktaysa da, ozellikle “benzer” karikatur konusunda bu basarilara golge dusurecek ornekleri cokca gormekteyiz. 
Ne yazik ki, karikatur ve karikaturculeri ilgilendiren bircok konuda oldugu gibi bu konudaki calismalara yaklasimda da karikaturculer arasinda gorus birligi saglanamamakta. Oyle ki; bazi karikaturculer bu calismalari desteklerken, bazilari da bu uygulamayi “karikatur hafiyeligi” olarak degerlendirmekte. Bizler bu konudaki elestiri oklarina sadece karikaturculerin hedef olmamasi gerektigini, oncelikle jurileri olusturan karikaturculerin de bu konuda uzerlerine dusen gorevleri yapmalarini bekliyoruz. Jurilerin Turk ve dunya karikaturuyle yakindan ilgilenen, deneyimli ve usta kalemlerden olusmasini ve odullerin belirlenmesinde daha dikkatli olmalarini, “cizer kayirma”malarini bekliyoruz. 
Gectigimiz gunlerde sonuclanan “2008 Izoder Ulusal Karikatur Yarismasi” nda 2.lik odulunu kazanan karikaturun bir benzerinin, yine 2006 yilinda duzenlenen Izoder yarismasina katilan ve albume alinan karikaturler arasinda oldugu belirlendi. Bircok karikaturcu tarafindan degerlendirmenin yarisma sartnamesine aykiri oldugu yonunde itiraz yapildigi halde, Izoder yonetim kurulu (ve tabii ki juri) aldigi son kararla sonucun degismeyecegini itirazda bulunanlara mail yoluyla bildirdi. 
Bizler, asagida sundugumuz benzesen karikaturlerin yarisma sartnamesine aykiri oldugunu dusunuyoruz. Izoder’in konuyla ilgili yarisma sartnamesindeki 2. maddeyi de hatirlatalim isterseniz: 
“Madde 2: 
Yarismaya katilacak karikaturler, daha once hicbir yerde yayinlanmamis, odul almamis ve ozgun olmalidir. Yarismada dereceye giren eserlerin kopya oldugu veya onceden odul aldigi sonradan anlasildigi takdirde, verilen odul 10 gun icinde IZODER’e iade edilir. Bu durumda, degerlendirmede bu eserden sonra en yuksek oyu almis olan eser odulu almaya hak kazanir. Bu husus ayrica basin ve diger yollarla kamuoyuna da duyurulur.“ 
Yukarida yayinlanan maddede de acikca goruldugu gibi 2.lik odulu kazanan karikaturun „ozgunlugu“ kanimizca ortadan kalkmis bulunmaktadir. Karikaturun benzeri 2006 yilinda, yine ayni yarismada bir baska cizer tarafindan cizilmistir. Bizler, son donemlerin en cok tartisilan konusuna jurilerin gereken onemi vermedigini ve odulun geri alinmamakla, sartnamenin acikca ihlal edildigini ve kararin, bunu sistematik olarak uygulayan kotu niyetli cizerleri de cesaretlendirdigini dusunmekteyiz. 

Ikincilik odulu kazanan karikaturle benzerine „rastlanti“ diyerek, aklayan juri kararina itiraz ediyor, kendi hazirladigi sartnamesine uymayan Izoder yarismasini da protesto ediyoruz. Ve, karikaturculeri bundan sonra duzenlenecek „Izoder“ yarismalarina katilmamaya cagiriyoruz. Amacimiz, kopya-calinti karikaturlere, emek hirsizligina ve tutarsiz kararlariyla haksiz kazanca firsat taniyan jurilere „dur“ demektir. 
Bu bildirinin, bir kisiyi ya da kurumu karalama kampanyasi olmaktan ote, „karikatur uzerinden yapilan bir aymazligin kamuoyuna objektif sunumu“ olarak degerlendirilmesini onemle vurgulamak istiyoruz. Ayrica, bu cabalarimizin, bildiriye katilmayarak, sessiz veya tepkisiz kalan karikaturcu dostlarimizin da kisisel emeklerine katki saglamasi en buyuk dilegimizdir. 
„Bana dokunmayan yilan, bin yil yasasin“ demiyor, "Turk karikaturunu dunya karikaturunde daha da onemli bir konuma getirelim" diyorsaniz… Benzerliklere sadece „rastlanti“ demiyor, “bu kadarina da pes“ diyorsaniz… „Juridir, ne yaptigini bilir“ demiyor, „Ahbap-Cavus“ jurilerine hayir!“ diyorsaniz…

 Bildiriyi okuyup onaylayanlar donquichotte adresine basvurarak, isimlerini yazdırabilirler..) 30 Aralık 2008 Salı 05:23 Almanya/erdogan karayel 

Sevgili Babamızın Aramızdan Ayrılışının Dördüncü Yılında...

My Father 2004 and My Mother 2005

Sevgili Arkadaşlar,yaşamım boyunca çalışmalarıma her zaman destek olan ve 29 aralık 2004 çarşamba günü aramızdan ayrılan sevgili babamız Şükrü KARAABDURRAHMANOGLU 29 aralık 2009 pazartesi günü Adana'nın Karaisalı İlçesi'nin Çakallı Köyü kabristanında bulunan mezarı başında ailesi ve sevenleri tarafından anıldı...
Seni Çok Özledik Sanatsever Sevgili Babamız...
İsmailkar / Karcomics Magazine Yayıncısı , Karikatürcü 

Dear friends,
Today is my father's who is dead on Dec. 29, 2004 , fourth anniversary of death. He always supports my works all of his life. Dec. 29, 2008, monday morning is memorialized on cementary in Karaisali, Adana by his family and all of his firiends.
We missed so much our dearst artlover dad...
Ismailkar / Karcomic Magazine Editor, Cartoonist

Karcomics Magazine Daily & Weekly Cartoons Arsiv Clic Here...>>>

Karcomics Magazine A r s i v.Click Here-Tıklayın-->>1-2 -3- 4-5-6-7

  Hello,
Welcome to KARCOMICS web site. Our web site is established for exhibiting world cartoonists' works without any charge for givinng cartoon news, exhibitions, competition, for introducing cartoon museum aociations for giving information about adree, for meeting cartonit and people who love art. If you have any work, reward lit, photograph, biography, book or any other documant, you may end and then we published on web site. 
We wait for your works...
The works yhat you or changed.
Our goal is to get people who wants to his/her cartoons exhibition or who works as a amateur-proffesional cartoonists and likes cartoons, likes cartoonists. 
You can click on snail to for any contact.. We wait for your works...
Ismail KAR
Karcomics Magazine/ Cartoons and Humour Magazine-The General Director of Publication/cartoonist-Editor.

  Merhaba, 
KARcomics Web sitesine Hoş Geldiniz. Web Sitemiz Dünya Karikaturculerinin çalışmalarini ücretsiz olarak sergilemek,karikatur sergilerini, haberlerini, yarismalarini, duyurmak,karikatur muzelerini,derneklerini tanitmak,adresler ve cesitli bilgiler vermek,diger karikatur sanatcilari ve sanatseverler ile tanisma,  iletisim kurmak amaciyla kurulmustur. Eserlerinizi ve kendinizi tanitan yazi,fotograf,odul listenizi,varsa kitaplariniz ve diger dokumanlarinizi gonderin yayinlayalim. Çalışmalarinizi bekliyoruz... 
Web sitemize sergilemek icin aldigimiz eserleriniz arasinda kesinlikle ayirim, seçim ve elestiri yapmiyoruz; gonderdiginiz sekilde yayinliyoruz.
Amacimiz karikaturlerini sergilemek isteyen; fakat ya bir sergi salonu bulamayan veya yeterli izleyiciye ulaşamadığını düşünen amator veya profesyonel karikatur cizerlerinin eserlerini internet aracılıgı ile sergilemek, karikatur yapmayı sevenleri tanistirmak, aralarinda fikir alisverisi yapabilecekleri bir ortam olusturmaktir.Her turlu yazisma ve iletisim icin asagidaki salyangozun uzerini tiklayiniz.  
Çalismalarinizi bekliyoruz...
ismail KAR
Karcomics Magazine/ karikatür ve mizah dergisi Yayıncısı- karikatürcü
  Not: "KARCOMICS" Karikatür ve Mizah Dergimize yarışma albümü göndermeyen yarışma organizatörlerin yarışma duyuruları ve sonuçları yayınlanmayacaktır...
Note: The announcements and the results of competitions of those organizers who do not send us their album of the contest, are not published in the "KARCOMICS" Magazine of Cartoon and Humour. 

--> Calışmalarınızı Gönderin Yayınlayalım.../ We wait for your works...

ismailkar e-mail

 

KARCOMICS MAGAZINE Web Site Copyrighted 2000-2009© By Ismail Kar All right reserved.