Cartoonnews Sites

KarikatürhaberlerSiteleri

suriye

Tabriz-İran

abwac
acec
afgancartoon
artjapan
atilaatalay
aloyarisma
australiancartoonists
advakfımuzesi
A.Ü Cartoon Museum

ademmermerkaya

anavonrebeur

benheine

baha boukhari

bayramhajizadeh

bursakarikatur

bobstaake
boligan
cagle
celebrities
contestssyria
contests
contests
contests
contests
crn
curtoons
çizgiroman
comic-art
caricaturaro
canavar
cartoonweb
cartoonworld
cartoonblues
cartonclub
cafcaf
caricaturaromania

cartoonlivemuseum

canadiancartoonists

çinartscartoon

çizgifilimcilerderneği

dindikmizahdergisi
dicaco
dum dum
Eurohumour
eczacibasi
edacartoons
ecc-kruisht

eucartcent

ecocartoons

erdoganbasol

fcw
fecocartoon
feco
gado
greekcartoonists
haltoons
homur
hopCartoon
humorest
hoseinkazzem
humorgrafe news/haber
humelincomics
Jaka Bede/polonya
Joe King
karcomic
karikaturize
karderizmir
kenyatoons
Kaak Drishti
karikatura
karikatürvakfı
karikaturalaphu
kktckarikatürcüler
karikaturokulu
karykaturemuseumpoland
karikatursanatatolye
kianoosh
lahmacunmizah
Laison
leman
magaraonlinedergi
mizahdernegi
mizahvesiir
muhittinkoroglu
ncn
obur
omarzevallos
penguen
pics4fun
portocartoonmuseum
redmanart
rogerpenvill
rykarikaturokulu
salaodehumor
sanalmüzekarikatür
serpilkar artworks
sarasene
stavrotoons
st-just
sergeicartoons
shekhargurera
suleymanhalicioglu
toonpool
uykusuz
umitmufitdincay
WilhelmBuschMuseum
wittyworld
 

Sık Kullanılanlara Ekleyiniz/Add Favorite

Bir Karikatür Duayeni Orhan DOĞU ile Söyleşi...

Orhan Doğu, İstanbul'da Eyüp'te doğdu. Kendi söylemiyle "Bir ilkokul, bir ortaokul ve pek çok liseyi bitirdikten sonra Güzel Sanatlar Akademisi İç Mimarî bölümünden mezun oldu". Orhan Doğu uzun yıllar bir çok karikatür ve mizah dergisine karikatürler çizdi. Sonra 10 yıl kadar bir karikatür suskunluğu geçirdi. 1975 yılında İtalya'da Verçelli'de 10 Türk Karikatürcüsü ile beraber yeni bir ödül aldı. O yıldan beri Karikatürcüler Derneği'nin bütün çalışmalarına ve sergilerine katılmaktadır. 1980'de Doğayı Koruma Derneği'nin ödülünü aldı. 1990'da Karikatürcüler Derneği başkanlığını yaptı. Son yıllarda ulusal ya da uluslararası bir çok karikatür yarışmasının seçiciler kurulunda bulundu. 
Kendisiyle zevkli bir söyleşi yaptık...
Söyleşinin devamı için tıklayınız...>>

Benzer Karikatürler.../Similar Cartoons...

International competition for Cartoon and Caricature Stuttgart award 2009 "THE PASSION FOR TRAVEL" Winners / Kazananlar 

Winners: 1st Price: Bill Stott-Großbritannien, 2nd Price:Uwe Krumbiegel-Deutschland, 3rd Price:Ernst Mattiello-Schweiz
Year after year, the passion for travel grips millions of people from all over the world. It's no wonder, too, given the sheer variety of destinations to choose from – from paradise under a palm tree and mountains made for climbing to safaris in the savannah and city breaks. Travel provides a welcome change from the daily routine and is a great way to have fun, experience new things and meet people from all walks of life. By car, train, plane or ship, the four corners of the globe are closer than your think. Exploring foreign lands or getting to know your own country better – there's a world of possibilities out there. Then, when you flick through your holiday snaps and relive those unforgettable experiences, it won't be long before you start planning your next trip. 
Stuttgart has so much to offer as a travel destination, and its surrounding region is growing in popularity with visitors from abroad. The city also holds a special significance for globetrotters as the home of the CMT travel fair, Europe's largest tourism exhibition. Stuttgart is synonymous with the thirst for new horizons. For this reason, "The Passion for Travel" was chosen as the theme for the 2009 Stuttgart Awards, an international competition for cartoonists and caricaturists. Previous subjects were football in 2006, cars and driving in 2007 and the world of wine in 2008. 
Over 700 cartoonists from all over the world took part in the STUTTGART AWARD 2009 competition with around 2000 funny, beautiful and high-quality works.
A selection of those great cartoons and caricatures is now shown in a colourful exhibition on the CMT, hall 1, Gallery in the New Trade Fair Centre Stuttgart.. 
This is a call to cartoonists and caricaturists the world over! We want to see YOUR artistic takeon the subject. How do youinterpret "The Passion forTravel"?
We look forward tosubmissions that are original,funny, incisive and ironic. 
Your Stuttgart-Marketing GmbH 
Click Here / Tıklayınız...>>

Seçilenler / Selection-17th EURO-KARTOENALE - KRUISHOUTEM 2009 

585 participants from 70 countries Selection List-105 cartoons- Kruishoutem 2009 
70 Ülkeden 585 katılımcı ve seçilen eserler Listesi-105 Karikatür- Kruishoutem 2009

Click Here /Tıklayınız...>>

source: 03 Mart 2009 Salı 00:37/Julian PENA-PAI

“KARİKATÜRDE BİR ZİYA” KİTABI ÇIKTI...

Degerli Dostlar;
Gecen yil kaybettigimiz Ziya Ramoglu adina hazirlanan kitabi sikintili bir surecten sonra cikartmanin mutlulugunu yasiyorum.
Sagliginda cok istedigi ama bir turlu parayi ya da bastiracak adami bulamadigimiz bu kitabi ne yazik ki vafatindan sonra cikarabildik.
Bir de belgeseli var bir saatlik. Ancak tam olarak hazir degil...
Yakin bir tarihte (dilerim!) onu da cogaltabilmenin hesaplarini yapmaya basladik...
selam ve sevgiler/3.3.2009-Trabzon/Adnan Tac
Not:Sevgili Adnan Taç ve Bülent Sümer,Karikatür adına Trabzon'da yaptığınız etkinlikler ve özellikle de şimdi Rahmetli ziya Ramoğlu Ağabeyimiz için hazırlamış olduğunuz bu çalışmadan dolayı sizleri kutluyoruz...Karcomics Magazine
Karikatür sanatçıları Adnan Taç ve Bülent Sümer’in birlikte hazırladıkları ve Trabzon’un yetiştirdiği uluslar arası karikatür sanatçısı Ziya Ramoğlu’nun sanat yaşamını anlatan “Karikatürde Bir Ziya” kitabı çıktı.
Trabzon’un yetiştirdiği, 50 yıllık sanat hayatına birçok başarıyı sığdıran karikatür sanatçısı Ziya Ramoğlu’nun anlatıldığı “Karikatürde Bir Ziya” isimli kitap çıktı. Usta karikatür sanatçısının sanat yaşamının, fotoğraf ve karikatürlerinin, hakkında yazılan yazıların yer aldığı kitabı öğrencileri karikatürcü Adnan Taç ve Bülent Sümer hazırladı. Kitap 21-24 Şubat tarihleri arasında Ankara “Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri” fuarında tanıtıldı. Renkli, 22x28 ebatlarinda,büyük boy olarak bastırılan kitap 164 sayfadan oluşmaktadır. Büyük ustanın kitabı, bir kültür hizmeti olarak Ankara’da bulunan Trabzon Vakfı tarafından bastırıldı. Kitabın yazarlarından karikatürcü Adnan Taç kitapla ilgili şunları söyledi “Bu kitabın hazırlık çalışması için 6 ay kadar bir zaman harcandı. Ziya Ramoğlu özde Trabzon karikatür sanatına, genelde Türk karikatür sanatına önemli katkılar sağlamış usta bir sanatçıdır. 50 yılı bulan sanat yaşamında Trabzon’da ilk karikatür sergisini açan, ilk karikatür albümünü çıkaran, ilk defa uluslar arası düzeyde gazete ve dergilerde karikatür çizen ve Trabzonlu sanatseverleri evrensel karikatür ile tanıştıran bu insanın kıymeti bilinmedi.
Kendini baştan sona anlatan bir kitabının olmasını çok istedi ama olmadı. Bu kitabı sağlığında ellerine vermek isterdim, şartlar bu güne kalmasına neden oldu. Her şeye rağmen ortaya çıkan bu kitapla hocamıza vefa borcumuzu ödemeye çalıştık. Bu konuda verdiği katkıdan dolayı Bakanımız Faruk Nafiz Özak’a, Trabzon Vakfı Başkanı Bilgin Aygül’e, Trabzon Vakfı’na, desteğini esirgemeyen Ramoğlu ailesine ve karikatür ustalarına teşekkür ediyoruz.” dedi. Ayrıca fuarda usta karikatürcü adına, Adnan Taç’ın hazırladığı ve Karikatürcüler Derneği Trabzon Temsilciliği ekibinin çalışmasıyla gerçekleştirilen aynı isimli bir saatlik belgeselin de gösterimi yapıldı. Bu belgesel son düzenlemesi yapıldıktan sonra çoğaltılarak bir kültür hizmeti olarak sunulacaktır. 
-----------------------------------
ZİYA RAMOĞLU KİMDİR
1932 Yılında Trabzon’un Of ilçesinde doğdu. Sanatçının Akademik kariyeri 1950’li yıllarda İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’ndeki derslere sınavla konuk öğrenci olarak katılmasıyla başlar. Mizah dünyasına ilk adımını Trabzon’da açtığı “Karikatür Denemeleri” adlı sergiyle attı. Aynı yıllarda İlk karikatürü 1956 yılında Dolmuş dergisinde ve desenleri Varlık dergisinde yayımlandı. Paris’deki Ecole ABC de dessin adlı sanat okulundan 1959 yılında almış olduğu burs ile kariyerinde yeni bir dönem başladı. Okul aracılığı ile Fransız basınınca çalışmak üzere Paris’e davet edilmiş ancak ağabeyinin Demokrat Partiden milletvekili olması nedeniyle, 27 Mayıs Askeri yönetiminin getirdiği bürokratik engellerden dolayı Fransa’ya gidememiştir.
Sanatçının profesyonel kimliği zamanın en popüler dergisi olan Hayat ile 1960’lı yıllarda yaptığı çalışmalarla başladı. Uluslar arası ödüller, yurt içi yurt dışı kişisel sergilerle devam eden sanat yaşamına bir ilk olan ve 1971 yılında Baştur Turizm şirketi’nin Gazeteciler Cemiyeti yararına düzenlediği Akdeniz limanlarını kapsayan gezisi nedeniyle “Büyük Ankara Gemisin”de açtığı “Yüzen Sergi” ile farklı bakış açıları kattı. 1975 Yılında türünün ilki olan Pembe mizah türünde “Parola Aşk” adlı karikatür kitabını çıkardı.
Newyork’daki karikatür ajansı “Rothco Cartoons Inc” ile yaptığı sözleşme ile 1978 yılında Uluslar arası kimlik kazandı. Karikatürleri dünya basınının en saygın gazete ve dergileri olan; New York Post, Tampa Tribune, Londoon Freepress, She england, Common Weal, Democratic Seft, Jewish Digest, Money Manager, Scientists, Bulletin Atomic Scientists, Hunts wille Times, Des Moines’de yayımlandı. Bu çalışmalar 1980’li yılların sonuna kadar sürdü. 50 yılı aşkın bir süreden beri profesyonel sanat yaşamını güzel sanatların Resim, fotoğraf, karikatür dallarında sürdürdü. Daha sonra başlayan sağlık sorunları nedeniyle çalışmalarına istemeyerek ara vermek zorunda kaldı. 11 Kasım 2007 tarihinde aramızdan ayrıldı.

Benzer Karikatürler.../Similar Cartoons...

Sonuçlar/ Results of Rhinoceros  Magazine Cartoon Competition "TOURISM"!

Kazananlar / Winners: 1.Ödül / 1º Prémio - Zhaohua Ji- China, 2.Ödül / 2º Prémio - Angel Ramiro Zapato Mora- Colombia, 3.Ödül / 3º Prémio - Rumen Dragostinov- Bulgária
Onur Ödülleri ve Diplomalar / Honorable Mentioned - Diploma: Marcin Bondarowicz- Poland, David Vela- Spain, Konstantin Kazanchev- Ukrania, Makhmoud Eshonkulov- Uzbekistan, Sun Bao Xin- China

Benzer Karikatürler.../Similar Cartoons...

Result of 8th International Contest of Ecological Graphic Humor - EcoCartoons 2008 "Global Warming"

Number of total participants: 243 with 360 cartoons.Participating countries: 40
WINNERS:First Prize: Vladimir Kazanevsky / Ukraine, Second Prize: Norbert Van Yperzeele / Belgium, Third prize: Julio Carrion / Peru
JURY:Miguel Hadzich, Victor Sanjinez, Carmen García, Mihaela Radulesko source:tabrizcartoons

8.Uluslararası Ekoloji Grafik Mizah - EcoCartoons "küresel ısınma"2008 Yarışması Sonuçları....

Bu yıl 2008 ekim ayında 8.si düzenlenen ve konusu "küresel ısınma" olan Uluslararası Ekoloji Grafik Mizah - EcoCartoons Yarışması sonuçlandı. 40 ülkeden 243 yarışmacının 360 adet karikatürle katıldığı yarışmada Birincilik ödülü Ukrayna'dan Vladimir Kazanevsky, İkincilik ödülünü Belçika'dan Norbert Van Yperzeele'nin kazandığı yarışmada Üçüncülük Ödülü ise Peru'dan Julio Carrion aldı.
Juri:Miguel Hadzich, Victor Sanjinez, Carmen García, Mihaela Radulesko

Nasreddin Hoca için hatıra para basıldı...

Dünyaca ünlü, mizah ve güldürü ustası Nasreddin Hoca'nın doğumunun 800. yılı anısına Darphane tarafından hatıra para basıldı. Üzerinde Nasreddin Hoca'nın Osmanlı dönemi minyatür resminin bulunduğu 3 bin adet 925 ayar gümüş para, koleksiyoncuları bekliyor. 
Konya'nın Akşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle basılan paraların üzerinde Nasreddin Hoca'nın minyatür resimleri kullanıldı. Akşehir Belediye Başkanı Mustafa Baloğlu, koleksiyonuna Nasreddin Hoca paralarını eklemek isteyenlerin 35 TL karşılığında bu paralara sahip olabileceklerini söyledi. Baloğlu, bu para basımının kültürel değerlerimizi gelecek kuşaklara aktarma adına önemli olduğunu ifade etti. Hoca'nın artık Akşehir ile özdeşleştiğini kaydeden Belediye Başkanı, her yıl uluslararası Nasreddin Hoca şenlikleri düzenlediklerini kaydetti. Başkan, amaçlarının, bunu nesilden nesile aktarmak olduğunu ifade etti. 86,61 milimetre çapında ve 23,33 gram ağırlığında olan paralar 30 Ocak 2009 ile 30 Ocak 2011 tarihleri arasında tedavülde olacak. Paraları temin etmek isteyenler koleksiyon@darphane.gov.tr internet adresinden sipariş verebilecek.
Nominal Değeri: 35 Türk Lirası , Metal: 925 Ayar Gümüş, Çap: 38,61 mm, Ağırlık :23,33 gr, Baskı Özelliği: Proof , Kenar: Tırtıllı , Maximum Baskı: 3.000 , Sanatçı: Nesrin EKŞİ SCHNEPF 

Not: daha öncede Karikatürcü turhan Selçuk'un Nasreddin Hoca çizimlerinden oluşan "NASREDDİN HOCA Hatıra Parası" hazırlanmıştı...
Nominal Değeri 750.000 Lira, Metal 925 Ayar Gümüş, Çap 38.61 mm.,Ağırlık 23.33 gr., Baskı Özelliği Özel, Kenar Tırtıllı, Maximum Baskı 5.000, Sanatçı Turhan SELÇUK, Hakkı Baha ÇAVUŞGİL
http://www.darphane.gov.tr/turktedpara/hp48.htm, Adres: koleksiyon@darphane.gov.tr

Nasreddin Hoca
Türk halk bilgesi. Halk dilinde, duygu ve inceliği içeren, gülmece türünün öncüsü olmuştur.
Sivrihisar'ın Hortu yöresinde doğdu, Akşehir'de öldü. Babası Hortu köyü imamı Abdullah Efendi, annesi aynı köyden Sıdıka Hatun'dur. Önce Sivrihisar'da medrese öğrenimi gördü. Babasının ölümü üzerine Hortu'ya dönerek köy imamı oldu. 1237'de Akşehir'e yerleşerek, Seyyid Mahmud Hayrani ve Seyyid Hacı İbrahim'in derslerini dinledi. İslam diniyle ilgili çalışmalarını sürdürdü. Bir söylentiye göre medresede ders okuttu, kadılık görevinde bulundu. Bu görevlerinden dolayı kendisine Nasuriddin Hâce adı verilmiş, sonradan bu ad Nasreddin Hoca biçimini almıştır.
Onun yaşamıyla ilgili bilgiler, halkın kendisine olan aşırı sevgisi yüzünden, söylentilerle karışmış, yer yer olağanüstü nitelikler kazanmıştır. Bu söylentiler arasında, onun Selçuklu sultanlarıyla tanıştığı, Mevlânâ Celâleddin ile yakınlık kurduğu, kendisinden en az yetmiş yıl sonra yaşayan Timur'la konuştuğu, birkaç yerde birden göründüğü bile vardır.
Nasreddin Hoca'nın değeri, yaşadığı olaylarla değil, gerek kendisinin, gerek halkın onun ağzından söylediği gülmecelerdeki anlam, yergi ve alay öğelerinin inceliğiyle ölçülür. Onun olduğu ileri sürülen gülmecelerin incelenmesinden, bunlarda geçen sözcüklerin açıklanışından anlaşıldığına göre o, belli bir dönemin değil Anadolu halkının yaşama biçimini, güldürü öğesini, alay ve eğlenme türünü, övgü ve yergi becerisini dile getirmiştir.
Onunla ilgili gülmeceleri oluşturan öğelerin odağı sevgi, yergi, övgü, alaya alma, gülünç duruma düşürme, kendi kendiyle çelişkiye sürükleme, Şeriat'ın katılıkları karşısında çok ince ve iğneli bir söyleyişle yumuşaklığı yeğlemedir. O, bunları söylerken bilgin, bilgisiz, açıkgöz, uysal, vurdumduymaz, utangaç, atak, şaşkın, kurnaz, korkak, atılgan gibi çelişik niteliklere bürünür. Özellikle karşısındakinin durumuyla çelişki içinde bulunma, gülmecelerinin egemen öğesidir. Bu öğeler Anadolu insanının, belli olaylar karşısındaki tutumun yansıtan, düşünce ürünlerini oluşturur.
Nasreddin Hoca, halkın duygularını yansıtan bir gülmece odağı olarak ortaya çıkarılır. Söyletilen kişi, söyletenin ağzını kullanır, böylece halk Nasreddin Hoca'nın diliyle kendi sesini duyurur.
Nasreddin Hoca, bütün gülmecelerinde, soyut bir varlık olarak değil, yaşanmış, yaşanan bir olayla, bir olguyla bağlantılı bir biçimde ortaya çıkar. Olay karşısında duyulan tepkiyi ya da onayı gülmece türlerinden biriyle dile getirir. Tanık olduğu olaylar genellikle halk arasında geçer. Hoca, soyluların, yüksek saray çevresinde bulunanların aralarına ya çok seyrek girer ya da hiç girmez. Sözgelişi onun tanıştığı söylenen Selçuklu sultanlarıyla ilgili gülmecesi yoktur.
Timur'la ilgili "hamam, Timur ve peştemal" gülmecesi de, Timur'dan çok önce yaşadığı için, sonradan üretilmiştir. Halk beğenisi Hoca'yı Timur gibi çevresine korku salan bir imparatorun karşısına hamamda çıkarak, "kızım sana söylüyorum, gelinim sen işit" türünden bir yergi yaratmıştır. Burada yerilen, dolaylı olarak kendini toplumun, halkın üstünde gören saray insanlarıdır.
Nasreddin Hoca gülmecelerinde dile gelen, onun kişiliğinde, halkın duygularını yansıtan başka bir özellik de eşeğin yeridir. Hoca eşeğinden ayrı düşünülemez. Onun taşıtı, bineği olan eşek gerçekte bir yergi ve alay öğesidir. Anadolu insanının yarattığı gülmece ürünlerinde atın yeri yoktur denilebilir. Eşek, acıya, sıkıntıya, dayağa, açlığa katlanışın en yaygın simgesidir. Soyluların, sarayların çevresinde üretilmiş gülmecelerde eşek bulunmaz, oysa at geniş bir yer tutar.
Bu konuda başka bir çelişki sergilenir. Gülmecede güldürücü öğe ile yerici öğe yanyana getirilir. Bunun örneği de kendisinden eşeği isteyen köylüye, "eşek evde yok" deyince ahırda onun anırmasını duyan köylünün "işte eşek ahırda" diye diretmesi karşısında, Hocanın "eşeğin sözüne mi inanacaksın benimkine mi" demesidir.
Onun gülmecelerinde, kaba sofuların "ahret" le ilgili inançları da önemli bir yer tutar. "Fincancı Katırları", "Ben Sağlığımda Hep Burdan Geçerdim" başlıklı gülmeceler katı bir inanç karşısındaki duyguyu açığa vurur. Toplumda neye önem verildiğini anlatan "Ye Kürküm Ye" gülmecesi, Hoca'nın dilinde, halkın tep
kisini gösterir.

Benzer Karikatürler/Similar Cartoons

 be_dudak.jpg (191706 bytes) be_iskoc.jpg (221727 bytes) be_gozellik.jpg (214557 bytes) ben_bebekler.jpg (242573 bytes)

be_golgeler2.jpg (178454 bytes) be_golgeler1.jpg (248937 bytes) be_opucuk.jpg (117484 bytes)

Diğer Benzerler için Tıklayınız / Other Similar Cartoons Click Here...>>

"Noviye Izvestia" International Cartoon Competition / RUSIA 1 September 2009 -->>

Benzer Karikatürler/Similar Cartoons

  ben_kafes.jpg (237623 bytes) ben_maskeler.jpg (150385 bytes) ben_forma1.jpg (180522 bytes)

 be_yildizlar.jpg (237627 bytes) ben_eller.jpg (231930 bytes) ben_fal.jpg (250276 bytes) ben_saksi.jpg (279089 bytes)  

ben_futbol.jpg (268843 bytes) ben_supurge.jpg (266748 bytes) ben_yumurta.jpg (153720 bytes) ben_aski.jpg (186193 bytes)

Diğer Benzerler için Tıklayınız / Other Similar Cartoons Click Here...>>

Cemal Nadir Güler Hocamızı Ölümünün 62 Yılında Andık....

Akşam internette "Yarın sabah 10.00 da Zincirlikuyu Mezarlığı önünde buluşup Cemal Nadir hocamızı mezarı başında anacağız ."Anonsu vardı..Bu sabah dişçimdeki raddevum 10.30 da bitince hemen Zincirlikuyu'ya koştum. Kapıda, bir saattir orada birilerini bekleyip kimsenin gelemediğini görünce üşüyüp dönmeye karar veren Eroğan Bozok abiyi gördüm. " Yahu Orhan doğu gelecekti o da gelemedi ara bakayım şunu, o her sene mutlaka çiceğiyle gelirdi." Aradım, hava çok soğuk diye onu da kızı bırakmamış. İkimiz Cemal Nadir hocamızın mezarı başına gidip üstadımızı andık. Fotoğraf çekecek mezarlık bekçisi de bulamayınca ben Erdoğan abi'nin fotoğrafını çektim....Yazının devamı için ...>> 

DUGA DEVETKA broj 10,Februar 2009.(izdanje domaćih strip autora)

Best Quality unrar. pdf, 16,109 KB   /  Yükleme / Downland...>>

Cemal Nadir Güler'i  Mezarı Başında Anmak...

27 subat cuma gunu saat 10.00 da Cemal Nadir ustayi kabri basinda anmak uzere Zincirlikuyu mezarligi girisinde bulusuyoruz.......  Önemle duyururum... .....Bozok 

Thursday, February 26, 2009 7:56:18 PM / Erdoğan BOZOK

Cemal Nadir 1902' de Bursa'da doğdu. Bursa Lisesi'ndeki öğreniminden sonra, bir süre tabelacılık ve resim öğretmenliği yaptı. İlk karikatürleri, Sedat Simavi'nin Diken adlı mizah dergisinde yayımlandı (1920). Akbaba dergisine gönderdiği karikatürü ilgi çekince, Akşam gazetesinden davet aldı ve İstanbul'a yerleşti (1929). Akşam'da günlük karikatürler çizmeyi 1943'e değin sürdürdü; daha sonra Cumhuriyet gazetesine geçti. Resimli Dünya, Karikatür, Yücel dergilerinde de karikatürleri yayımlandı. Cemal Nadir, Türk karikatürünün resmin etkisinden uzaklaşmasına katkıda bulunması, karikatürde yerli tipler yaratması ve halka özgü mizah anlayışını karika türe yansıtmasıyla, çağdaş Türk karikatürünün öncüsü kabul edilir. Cemal Nadir'e değin Türk karikatüründe resim çizgisi kullanılıyor, tiplemelerde ve mizah anlayışında Fransız etkisi göze çarpıyordu. Cemal Nadir'in “Amcabey”, “Efruz Bey”, “Dalkavuk”, “Akla Kara”, “Yeni Zengin” gibi yeni ve yerli tipler yaratması, karikatürlerinde toplumsal olaylara yer vermesi, yerli özelliklere ağırlık vererek çizmesi, karikatür sanatının yaygınlaşmasında önemli bir etken oldu. Cemal Nadir kendisinden sonraki karikatürcüler kuşağının yetişmesine de önemli katkılarda bulundu. Viyana Uluslararası Karikatür Yarışması'nda birincilik alan, karikatürleri pek çok yabancı dergide yayımlanan Cemal Nadir beş kişisel sergi açtı. Özellikle ABD' de açtığı sergi büyük ilgi uyandırdı. Karikatürlerini Amcabey'e Göre (1932), Karikatür Albümü (1939), Akla Kara (1940), Dalkavuk Karikatür Albümü (1946) ve Amcabey Albümü (1946) adlarıyla yayımladı. Çağdaş Türk karikatür sanatının öncüsü Cemal Nadir Güler girdiği komadan kurtulamayarak 27 Şubat 1947'de İstanbul' da öldü. Ölümünden sonra Cağaloğlu'nda Akşam gazetesinin bulunduğu sokağa ve Bursa' da bir caddeye adı verildi. Ölümünün 20. yıldönümünde Galatasaray Lisesi'nde, yapıtlarından derlenen bir sergi açıldı.

Mıstık'tan Karikatürlü İzmir Haberleri....26.02.2009

1-8 Mart 2009 Tarihlerinde Forum Bornova'da Karikatür Sergisi

“Küresel Isınma” konulu 4.Uluslararası İstanbul Karikatür festivali sergisi Forum Bornova’da açılıyor. 1- 8 Mart tarihlerinde açık kalacak sergide yerli ve yabancı birçok karikatüristin eseri bulunuyor. Daha öncede İstanbul’da açılan serginin ilgi çekeceği sanılıyor.

İzmir'li Minik Karikatürcülere Mıstık Hocalarından "Güneş Adamlar"   

İzmir Özel İlkim Anaokulunda 3- 6 yaş grubu çocuklar ilk karikatürlerini çizdiler. Karikatürist ağabeyleri Mustafa Yıldız ile birlikte çizdikleri “Güneş Adam” karikatüründe bayağı eğlendiler. Yetenekli olanların hemen kendini belli ettiğini belirten Yıldız, “Okullarda başlattığım karikatür derslerine anaokulu da ilave ettim. Burada gördüm ki karikatürü sevmenin yaşı yok. Çizebilme dürtüsü, küçük yaşlarına rağmen müthiş! Yaptığımız çalışmada tüm çocukların bir şeyler çizmesi, bazılarının kendi yaratıcılığını katması karşısında şaşırmamak elde değil” dedi.

  Kirpi  Mizah  Sayfası

Türkiye’nin en çok satan yerel gazetesi Yeni Asır, Cuma günleri “Kirpi” mizah sayfası yayınlıyor. Gazete çalışanları Tufan Selçuk, Ali Osman Taş ve Yusuf Akıncı tarafından hazırlanan sayfa, geçtiğimiz yıllarda da yayınlanmıştı.

28 ŞUBAT CUMARTESİ GÜNÜ SAAT:18.00 DE SERGİ AÇILIŞINA BEKLİYORUZ...

26 Şubat 2009 Perşembe 10:11 / karikatür vakfı

artefacto15.PDF

Wednesday, February 25, 2009 6:36:19 PM / Omar Zevallos

7. googlm Sonuçlar-Kazananlar / Results of 7.googlm-Winners 

Grand Prize:Da Chuan Xia --- China
Gold Prize-7 :Doru Axinte --- Romania * Valentin Druzhinin --- Russia * Jovan Prokopljevic --- Serbia * Ji Zhao Hua --- China * Ivailo Tsvetkov --- Bulgaria * Zhu Zi Zun --- China * Slawomir Luczynski --- Poland
Silver Prize - 6 :Mohammad Kargar --- Iran * Qiao Wei --- China * Milan Bukovac --- Serbia * Seyran Caferli --- Azerbaijan * Ercan Baysal --- Turkey * Mahmood Mohammad Tabrizi --- Iran
Bronze Prize - 6 :Bayram Hajizadeh --- Azerbaijan * Konstantinos Tselios --- Greece * Damir Novak --- Croatia * Onder Onerbay --- Turkey * Vlado Volas --- Serbia * Javad Takjoo --- Iran
Excellence Prize - 100:Abbas Naaseri (Iran) * Ahmet Umit Akkoca (Turkey) * Aidarbek Gazizov (Kazakhstan) * Akbar Torabpour (Iran) * Anatoli P.Radin (Russia) * Andre Mathijs (Belgium) * Arsen Gevorgyan (Armenia) * Athanassios Efthimiadis (Greece) * Aung Min Min (Myanmar) * Barthel Triny (Luxembourg) * Bambang Sulistyo (Indonesia)* Bao Jun (China) * Behnam Pormehdi (Iran) * Birol Cun (Turkey) * Borislav Hegedusic (Croatia) * Carlos Augusto R Nascimento (Brasil) * Chen Dong Chun (China) * D.T.Connaughton (England) * Dai Pei Cheng (China) * Drew Martin (USA) * Elrayah Ombaddi Abubaker (Sudan) * Erdogan Basol (Turkey) * Erico Junqueira Ayres (Brasil) * Fan Jun (China) * Fan Lin Tao (China) * Farnush Gorankhan Moghadam (Iran) * Grigoris Georgiou (Greece) * Hao Yan Peng (China) * Heino Partanen (Finland) * Hu Yue Jin (China) * Huang Lei (China) * I.Serdarsayar (Turkey) * Iman Nouri Najafi (Iran) * Javad Tarighi Akbar Pour (Iran) * Jin Xiao Xing (China) * Kemal Ozyurt (Turkey) Kim Dong Sik (Korea) * Koundouros Nicolas (Greece) * Li Xiao Yang (China) * Liu Kun (China) * Lutfu Cakin (Turkey) * Mahmood Azadnia (Iran) * Makhmud Eshonkulov (Uzbekistan) * Marieh Moghaddasi Rostami (Iran) * Marzeyah Rezaei (Iran) * Mehmet Kahraman (Turkey) * Mehmet Zeber (Turkey) * Menekse Cam (Turkey) * Mete Agaoglu (Turkey) * Miodrag Kurjak (Makedonija) * Miroslav Jakovljev (Serbia) * Mohammad Ali Valizade (Iran) * Mohammad Saleh (Iran) * Mohsen Asadi (Iran) * Mohsen Damandan (Iran) * Muammer Kotbas (Turkey) * Murat Ilhan (Turkey) * Mustafa Yildiz (Turkey) * Muzaffer Saygili (Turkey) * Nahid Maghsoudi (Iran) * Nuri Bilgin (Turkey) * Radik Azizov (Uzbekistan) * Ramin Rezaei (Iran) * Reza Jangi (Iran) * RoKo Idzojtlc (Croatia) * Rr Tantri Wurihasti (Indonesia) * Sajad Rafaee (Iran) * Sajjad Ebadi Farkoush (Iran) * Semerenko Vladimir (Russia) * Serkan Demir (Turkey) * Seyed Yousef Rahimi (Iran) * Shahid Atiqullah (Afghanistan) * Shahram Rezaei (Iran) * Song Xiao Jun (China) * Sun Shen Ying (China) * Syamsul Arifin (Indonesia) * Tadeusz Krotos (Poland) * Talent Shevchenko (USA) * Talip Dilber (Turkey) * Toku Kitawaki (Japan) * Ugur Pamuk (Turkey) * Urszula Deregowska (Poland) * Usman Harun Darmawan (Indonesia) * Vanoystaeyen Herbeht (Bulgaria) * Vijay kumar Puram (India) * Vladimir Pavlik (Slovakia) * Wang Shan Jia (China) * Wang Xue Wei (China) * Wen Feng Gang (China) * Wesam Khalil (Egypt) * William H.Lockett (USA) * Winfried Besslich (Germany) * Xue Hong (China) * Yang Xiang Yu (China) * Yang Xin (China) * Yang Yang (China) * Zhang Wei (China) * Zhao Yun Sheng (China) * Zidarov Veselin (Bulgaria) * Zulkuf Aba (Turkey)

Sonuçlar/Results Satyrykon 2009 - Legnica, Poland

Jury: M. Wasilewski (president); W. Chmurzynski, M. Lazarek, El. Pietraszko (all Poland), V. Georgiev (Bulgaria), M. Granger (France), Z. Lipinska (England) and I. Hanousek (Czech repubic).
2.674 works, 747 authors, 50 country.
Grand Prix Satyrykon: Agata Dudek (Poland)
Category Women:1. prize: Marta Wlodarska (Poland), 2. prize: Tomasz Broda (Poland), 3. prize: Jerzy Gluszek (Poland), Mention: Grzegorz Szumowski (Poland) and Ivailo Tsvetkov (Bulgaria).
Category Humor and satire social :1. prize: Shahrokh Heidari (Iran), 2. prize: Mohammad Aghaei (Iran), 3. prize: Rumen Dragostinov (Bulgaria)
Mention: Jiri Sliva (Czech republic) and Bretislav Kovarik (Czech republic).
Special Prize of Director Cartoons Museum Warszawa: Zygmunt Zaradkiewicz (Poland).
Ceremonial + Expositions: 18. 6. 2009 Legnica, Poland.

Karikatürcü Sezai Oruç Yaşamını Yitirdi...

15 Mart 1970 tarihinde Zongudak’ın Çaycuma ilçesinde doğan Sezai Oruç, yakalandığı amansız hastalığa yenilerek yaşama veda etti.
Oruç’un karikatürleri, başta bir zamanların Gırgır dergisi olmak üzere birçok ulusal mizah dergisinde yayımlanmış, son olarak da Çaycuma’da yayınlanmakta olan Cuma gazetesinde yayımlanıyordu. Karikatürün yöanı sıra, karikatürlü logo tasarım, portre karikatür gibi alanlarda da ürün veren sanatçı, toplumsal konulara yönelik hicivli yaklaşımıyla son yıllarda özgün bir çizgi dili oluşturmuştu. Olgun sayılabilecek bir dönemde aramızda ayrılan Oruç’un cenazesi 25 Mart 2009 günü yaşadığı yer olan Çaycuma’nın Yakademirciler Köyü’ne defnedilecek. Haber:25Şubat2009/
Kurşat COSGUN
Genç Yaşta Hayata Gözlerini Yuman Sezai Oruç Kardeşimize Allah'tan rahmet,Acılı Ailesi ve Karikatürcüler Camiamıza Başsağlığı Dileriz...Karcomics Magazine

Sonuçlar/Result of II FESTIMENC Brazil-2008/2009

Prizes:Gag Cartoon:First Prize: Daniel Mendes / Mogi-Guaçu - SP / Brazil, Second Prize: Rodrigo de Lira Minêu Rocha / Salvador - BA / Brazil, Third Prize: Diogo José Palma Lorêdo / Realengo - RJ / Brazil
Honorable Mentions:Clayton Rabelo / São Paulo - SP / Brazil, Danielescu Mihai / Ploiesti - ROMENIA / Brazil, Érico de Oliveira Junqueira Ayres / Maranhão - MA / Brazi, Ertan Sertoz / TURKEY, Guilherme Boniole Abel / Realengo - RJ / Brazil, Hector Salas / Salvador - BA / Brazil, Henrik Cebula / Przerworsk - POLAND, João Bosco Jacó de Azevedo / Belém - PA / Brazil, Jeferson Lucas Souza Santos / Deodoro - RJ / Brazil,Leonardo Valença Fernandes / Ipanema / RJ / Brazil,Makhmud Eshonkulov / Tashkent - UZBEKISTAN, Milton de faria e Souza / Botafogo - RJ / Brazil, Ney Jackson Pontes dos Santos / Stª Isabel do Pará - PA / Brazil, Paulo José Brito da Silva / Real Parque - SP / Brazil, Raimundo Rucke Santos Souza / Itu - SP / Brazil, Raimundo Waldez da C. Duarte / Belém - PA / Brazil, Silvano Rosa Gonçalves de Melo / Jaboticatubas – MG / Brazil
PREMIADOS EM CARTUM:First Prize: Makhmud Eshonkulov / Tashkent - UZBEKISTAN, Second Prize: Daniel Mendes / Mogi Guaçu - SP / Brazil, Third Prize: Raul De La Nuez / Miami, Fl. - U.S.A
Honorable Mentions:Alan Souto Maior Alves / Barra de Tijuca - RJ / Brazil, Camila Ferreira Dias / Realengo - RJ / Brazil, Fábio Coutinho / São Pedro d’Aldeia - RJ / Brazil, Hector Salas / Salvador - BA / Brazil, Jefferson Lucas Souza Santos / Deodoro - RJ / Brazil, João Bosco Jacó de Azevedo / Belém - PA / Brazil, José Victor / Realengo - RJ / Brazil, Leandro Spett / São Paulo - SP / Brazil, Marcos Lasmar Noe / Leblon - RJ / Brazil, Mohammad Saleh Razm Hosseim / Kerman - IRÃ, Paulo Volmar Matos Vilanova / Porto Alegre - RS / Brazil, Pedro Paulo Dias / Volta Redonda - RJ / Brazil, Raimundo Waldez da C. Duarte / Belém - PA / Brazil, Rodrigo de Lira Minêu Rocha / Salvador - BA / Brazil, Silvano Rosa Gonçalves de Melo / Jaboticatubas - MG / Brazil, Tiago Paes Barbosa Borges / Sítio Palmeiras - SP / Brazil, Victor Gabriel Siqueira de Melo/ Realengo - RJ / Brazil
CARICATURE:First Prize: Diogo D’Auriol / Campos do Goytacazes - RJ / Brazil, Second Prize: Alan Souto Maior Alves / Barra da Tijuca - RJ / Brazil, Third Prize: Tiaggo Gomes / Tanguá - CE / Brazil
Honorable Mentions:Adam Rabelo Dias / Niterói - RJ / Brazil, Alberto Vonach Corrêa / São Paulo - SP / Brazil, Augusto Gomes de Oliveira Filho / Joinvile - SC / Brazil, Daniel Mendes / Mogi-Guaçu - SP / Brazil, Eder Medeiros Galdino / São Bernardo do Campo - SP / Brazil, Érico de Oliveira Junqueira Ayres / Maranhão - MA / Brazil, Fábio Coutinho / São Pedro d’Alldeia - RJ / Brazil, Henrik Cebula / Przerworsk - POLAND, João Bosco Jacó de Azevedo / Belém - PA / Brazil, Jorge Adão / Belford Roxo - RJ / Brazil, Jorge Luiz Bento de Araujo / Rio Bonito - RJ / Brazil, Glen Barbosa de Carvalho Batoca / Madureira - RJ / Brazil, Guilherme Ferreira Mariano Praça / Realengo - RJ / Brazil, Milton de faria e Souza / Botafogo - RJ / Brazil, Raul De La Nuez / Miami, Fl. - U.S.A., Sandro Magno cabral da Cunha / Niterói - RJ / Brazil, Wiliam de Almeida Gaspar / Cravinhos - SP / Brazil 

GALLERY II FESTIMENC / BRAZIL 21 jan 2009 Click Here...>> 

New Cartoon Contest The International Forum of Visual humor KARIKATURUM–5 / RUSSIA 1 June 2009 Click Here...>>

Rusya'dan Yeni Karikatür Yarışması 1 Haziran 2009 Tıklayınız...>>

Konusu "Kadın" olan Uluslararası Jaka Bede Çizim Yarışmasına Katılan 191 Katılımcının Çalışmaları Web Sitelerinde Yayınlandı.Tıklayınız..>/191 Participants.Click Here...>>

results of 10 cartoon contest-strumica 2009/Winners/Kazananlar

National Institution Culture Centre “ANTON PANOV” Strumica
“International Festival of caricature and aphorism”
S t r u m i c a:The jury commission of the X th International Festival of caricature and aphorism – Strumica 2009 : 
1.Cocho Peev- president of the jury, 2.Vasil Gjorgiev -member, 3.Jordan Pop-Iliev-member, 4.Nikola Madzirov-member, 5.Dr- Dimitar Alachki-member
On February 19,2009, reviewed and estimated all received works (cartoons and aphorisms) and made :DECISION
Caricature:I prize, Gold plaque -Darko Drlevich, Monte Negro,II Prize, Silver plaque-Vang Rui Sheng - China, III Prize, Bronze plaque- Ivan Anchukov, Russia, Vladimir Kazanovski – Ukraine 
Award of Strumica Carnival Organization Board – Kiril Bozkilov , Bulgaria
Diploma:Pande Petrovski - Macedonia, Aleksandar Popov- Macedonia, Damir Novak - Croatia,İsmail Serdar Sayar -Turkey, Leonte Nastase- Romania, Valeri Aleksandrov- Valeks- Bulgaria, Veselin Zidarov- Bulgaria
Aphorisms:I prize, Gold plaque-code “Pacific” AleksandarChotrik, Belgrade-Serbia, II prize, Silver plaque- code”Malisha Jashik” Rade Jovanovik, Uzice -Serbia, III prize ,Bronze plaque - code “Kerber” , Vladislav Vlahovik, Podgorica- Monte Negro
Diploma: Kostadin Ustapetrov, Macedonia, Natasha Gjorgijoska, Macedonia, Mile Gjorgijoski, Macedonia, Mitar Mitrovik, Serbia, Mane Mavrik, Serbija
20.02.2009, Strumica Marjan Pecev - Zahov 

23 Şubat 2009 Pazartesi 22:38/ Jordan POP-ILIEV

The results of 11th International Festival of Graphic Humour /CATALOG

For Catalog PDF Format Click Here/PDF Katalog İçin Tıklayınız...>>

"Kuraklık ve Su" Karikatür Yarışması Ocak 2009 Sonuçları...

1.Burhanettin Ardagil-Türkiye,2.Mileta Miloradovic-Sırbistan,3.Jia Rui Jun-Çin   ...>>>

Karcomics Magazine Daily & Weekly Cartoons Arsiv Click Here...>>>

Karcomics Magazine Arsiv / Click Here-Tıklayın-->> 

  1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12 - 13

  Hello,
Welcome to KARCOMICS web site. Our web site is established for exhibiting world cartoonists' works without any charge for givinng cartoon news, exhibitions, competition, for introducing cartoon museum aociations for giving information about adree, for meeting cartonit and people who love art. If you have any work, reward lit, photograph, biography, book or any other documant, you may end and then we published on web site. 
We wait for your works...
The works yhat you or changed.
Our goal is to get people who wants to his/her cartoons exhibition or who works as a amateur-proffesional cartoonists and likes cartoons, likes cartoonists. 
You can click on snail to for any contact.. We wait for your works...
Ismail KAR
Karcomics Magazine/ Cartoons and Humour Magazine-The General Director of Publication/cartoonist-Editor.

  Merhaba, 
KARcomics Web sitesine Hoş Geldiniz. Web Sitemiz Dünya Karikaturculerinin çalışmalarini ücretsiz olarak sergilemek,karikatur sergilerini, haberlerini, yarismalarini, duyurmak,karikatur muzelerini,derneklerini tanitmak,adresler ve cesitli bilgiler vermek,diger karikatur sanatcilari ve sanatseverler ile tanisma,  iletisim kurmak amaciyla kurulmustur. Eserlerinizi ve kendinizi tanitan yazi,fotograf,odul listenizi,varsa kitaplariniz ve diger dokumanlarinizi gonderin yayinlayalim. Çalışmalarinizi bekliyoruz... 
Web sitemize sergilemek icin aldigimiz eserleriniz arasinda kesinlikle ayirim, seçim ve elestiri yapmiyoruz; gonderdiginiz sekilde yayinliyoruz.
Amacimiz karikaturlerini sergilemek isteyen; fakat ya bir sergi salonu bulamayan veya yeterli izleyiciye ulaşamadığını düşünen amator veya profesyonel karikatur cizerlerinin eserlerini internet aracılıgı ile sergilemek, karikatur yapmayı sevenleri tanistirmak, aralarinda fikir alisverisi yapabilecekleri bir ortam olusturmaktir.Her turlu yazisma ve iletisim icin asagidaki salyangozun uzerini tiklayiniz.  
Çalismalarinizi bekliyoruz...
ismail KAR
Karcomics Magazine/ karikatür ve mizah dergisi Yayıncısı- karikatürcü
  Not: "KARCOMICS" Karikatür ve Mizah Dergimize yarışma albümü göndermeyen yarışma organizatörlerin yarışma duyuruları ve sonuçları yayınlanmayacaktır...
Note: The announcements and the results of competitions of those organizers who do not send us their album of the contest, are not published in the "KARCOMICS" Magazine of Cartoon and Humour. 

--> Calışmalarınızı Gönderin Yayınlayalım.../ We wait for your works...

ismailkar e-mail

 

KARCOMICS MAGAZINE Web Site Copyrighted 2000-2009© By Ismail Kar All right reserved.