Sık Kullanılanlara Ekleyiniz/Add Favorite

Daily  Güncel

e-dergi Fena Mizah Yayında...

Yayın yönetmenliğini karikatürcü Aziz Yavuzdoğan'ın yaptığı e-dergi "fenamizah" internet üzerinden yayına başladı. Entelektüel bir mizah anlayışıyla yayın hayatına başlayan fenamizah için tıklayınız...>>

10 Şubat 2012 15:47 / azizyavuzdogan

Similar Cartoons  Benzer Karikatürler

Daily  Güncel

6 Şubat 2012 21:37 / kianoushramezani

Deadline for acceptance of the works for14th PortoCartoon - "The rich, the poor, the protester"

12th March 2012

Dear Friend, 
We call your attention for the deadline for acceptance of the works for 14th PortoCartoon: 12th March 2012. 
If you did not send you works, we would be very pleased to have your participation on the 14th PortoCartoon World Festival, which theme is "The rich, the poor, the protester".
Looking forward to receive your most appreciated participation,
We remain, with our warmest regards
Luís Humberto Marcos portocartoon Director

14th International Porto Cartoon World Festival / Portugal 12 March 2012

6 Şubat 2012 11:35 / portocartoon

Pharaos Magazine Issue 106

Firavun Mizah Dergisi'nin 106.Sayısı Yayınlandı...

Firavun'un 106.Sayısı İçin Tıklayın...

Pharaohs to download the full PDF file of issue # 106 click here...>>

5 Şubat 2012 17:32 / ismaileffatmohammed

Çaylak Mizah Dergisi'nde Çizmek İster misiniz?

Merhaba,
1970 ve 1990'lı yıllarda yayınlanan Çaylak Mizah Dergisini tekrar çıkarmak için çalışmalara başladık.
Karikatür çizim tekniklerini bilen ve photoshop kullanımında tecrübeli arkadaşları Çaylak Mizah Dergisinde de çizmeye davet ediyoruz.
Çizmek isteyen arkadaşların çizdikleri karikatürlerden örnekler göndererek aşağıdaki e-posta adresine çalışmalarını bekliyoruz.
caylakmizahdergisi@gmail.com 
İlgilenen tüm arkadaşlarımıza şimdiden teşekkür ederiz.
Ünsal ERKAN,Çaylak Mizah Dergisi Editörü

6 Şubat 2012 09:27 / çaylakmizahdergisi

Artefacto Nro. 48

To downland the full pdf format click here-tıklayın

30 Ocak 2012 04:05 / artefacto

Dariush Ramezani Cartoon Exhibition IRAN 2012
"That’s Life!" 

4 Şubat 2012 08:22 / dariushramezani 

The Results of the First International Caricature Art Competition "Redmanart"CHINA

金奖 GOLDEN PRIZE :MACDONALD -- CANADA
银奖 SILVER PRIZE :CATARINA OLIVEIRA -- PORTUGAL
铜奖 COPPER PRIZE :OMAR ALBERTO FIGUEROA TURCIOS -- ESPANA
荣誉奖 SPECIAL PRIZES :SHANKAR PAMARTHY – INDIA, 朱少伟 ZHU SHAOWEI – CHINA, FAJAR NURSYAMSUJATI – INDONESIA,ERTAN SERTOZ – TURKEY, RAUL DE LA NUEZ – USA, 优秀奖 EXCELLENT PRIZE :张卫平 ZHANG WEIPING – CHINA, 李奎军 LI KUIJUN -- CHINA, 郁欣欣 YU XINXIN -- CHINA, 薛建 XUE JIAN -- CHINA,贝军 BEI JUN – CHINA
郭冶 GUO YE -- CHINA, 李伟 LI WEI -- CHINA, 樊旭辉 FAN XUHUI – CHINA, 禹天成 YU TIANCHENG -- CHINA, 蔡卫东 CAI WEIDONG 9 -- CHINA, 赵雪峰 ZHAO XUEFENG – CHINA, 熊国昭 XIONG GUOZHAO -- CHINA,韦廷湖 WEI TINGHU -- CHINA, 林涛 LIN TAO -- CHINA,庸健 YONG JIAN -- CHINA, IKHSAN DWIONO -- INDONESIA, YUSTINUS ANANG JATMIKO -- INDONESIA, RICARDO CLEMENT ALECUS -- MEXICO, OLEKSY KUSTOVSKY -- UKRAINE, RAUL ALFONSO GRISALES -- COLOMBIA, RICARDO CONTRERAS CORTES -- COLOMBIA, VALENTIN DRUZHININ -- RUSSIA, MARKUS GROLIK -- GERMANY, RAY COSTA -- BRAZIL,NASRIN ABDOSHEYKHI – IRAN, FARKHONDE TORKAMANI – IRAN, ARIF SUTRISTANTO -- INDONESIA

入选 SELECTED :李润堂 LI RUNTANG – CHINA, 吴金鹏 WU JINPENG -- CHINA, 王银祥 WANG YINXIANG -- CHINA, 林忠业 LIN ZHONGYE -- CHINA,孙宝欣 SUN BAOXIN – CHINA
张学理 ZHANG XUELI -- CHINA, 徐铁军 XU TIEJUN -- CHINA, 赵勇 ZHAO YONG -- CHINA, 李亚 LI YA -- CHINA, 李步一 LI BUYI -- CHINA, KHALIL WESAM -- EGYPT      ...>>

XIII th international Festival of Caricature and Aphorism , Strumica 2012 Winners Kazananlar

On the day of 26 th of January the international jury of the XIII th international Festival of Caricature and Aphorism , Strumica 2012, with the members set below:
Milan Alasevik- Slovenia- acting as president of the jury: Jordan Pop-Iliev, Risto Filcevski, Dr- Dimitar Alacki, Aleksandar Filev –Macedonia
Reviewed the received caricatures and aphorisms at the XIII th International Festival of Caricature and Aphorism and decided to award the prizes as below:
CARICATURE:
1.First Prize- Yuri Kosobukin- Ukraine
2.Silver Plaque- Erdogan Basol- Turkey
3.Bronze Plaque-Valery Chmiriov - Ukraine
Award granted by the Organizational Board of Strumica Carnival
-Nikola Angelkovski- Kole ,-Macedonia
Diploma awarded to:Constantin Ciousu- Romania, Nikolay Arnaudov- Bulgaria, Leonte Nastase- Romania, Dubovski Aleksandar- Ukraine, Dragomir Dimik- Monte Negro
APHORISM:
1.Golden Plaque - code “MCM” Milan Milivojeviki –Serbia
2.Silver Plaque-code “Something firmer” Mile Gjorgijoski- Macedonia
3.Bronze Plaque-code “The best” Miroslav Bozhkov – Bulgaria.
Diploma awarded to: Ljupka Cvetanova - Macedonia, Vasil Tolevski Macedonia, Atanas Krlevski - Macedonia

31 Ocak 2012 19:22 / jordanpopiliev

Daily  Güncel

Ölümünün 14. Yılında Türk Karikatürünün Büyük Ustası ALİ ULVİ ERSOY'a Saygıyla...

30 Ocak 2012 18:49 /oğuzgürel

homur 13 yaşında!

Bir deprem bir çok şeye gebedir, bakarsız bir memleket kurulur, bir bakarsanız bir dergi çıkarır. Homur 1999 yılında yaşanan bir deprem sonrası Homur’un doğumunu da hızlandırdı, aynı zamanda medya içinde yaşanan deprem ile birlikte bir çok gazeteci işsiz kalmış ve bir başka medyanın yaratılması üzerine tartışılmış. 
Evrensel Gazetesine bir ek olarak yayın hayatına başlayan homur, o günden bugüne tam 13 yıl geçmiş. Evrensel Gazetesinde 44 sayı hazırlayan ekip daha sonra bağımsız olarak yayın hayatına devam etti. Elbette derginin ilkeleri var, çünkü miras aldığı Markopaşa geleneğini günümüzde de yaşatıyor. Demokratik Kitle Örgütleri ile ortak çalışımlara giren Homur mizah grubu, başyazı haricinde içeriğini kendisi hazırlıyor ve kendi sorumlulukları altında çıkarıyorlar.
Jeoloji Mühendisleri Odası ile birlikte Deprem konusunda bir sayı için toplanan Homur yayın grubu aynı zaman içinde 13 yaş günü kutladı. Derginin kurucularından Canol Kocagöz anıları ile günün anlamı üzerine kısa bir konuşma yaptıktan sonra, homur grubunun gelecekte neler yapabileceği konusunda toplantıya katılanlardan görüş alınarak geleceğe dair daha umutlu bir tablo çizilmiştir.

Thursday, January 26, 2012 11:47 PM / galatagazete

VEFAT ve BAŞSAĞLIĞI

Cafer Zorlu'nun Eşi Vefat Etti...

Aldığımız habere göre ünlü Türk Karikatürcü Cafer Zorlu'nun sevgili eşi Emine Müesser Zorlu 24 Ocak 2012 Salı günü vefat etmiştir.
Cafer Zorlu'nun değerli eşi Emine Müesser Zorlu bugün (25 Ocak 2012 ) öğle namazına müteakip Küçük çekmece Cennet camiinden alınarak, Büyükçekmece mezarlığına defnedildi.
Sevgili Cafer Zorlu'nun değerli eşi Emine Müesser Hanımefendiye Allah'tan rahmet, Cafer Zorlu ve ailesine başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.

Wednesday, January 25, 2012 3:06 PM / rasityakalı

Tonguç YAŞAR ve RENKAHENK Karikatür Sergisi

Açılış:28 ocak cumartesi saat 15.00
Onurlandırmanızı dileriz...
İBB KARİKATÜR VE MİZAH MERKEZİ
Tepebaşı Stadı Otoparkı İçinde 0212 2564258

Mon, 23 Jan 2012 12:20:09 +0200 / erdoğanbozok

VEFAT ve BAŞSAĞLIĞI

Mehmet Selçuk'un Babası Vefat Etti...

Aldığımız habere göre Denizli Anadolu Lisesinde resim öğretmeni olarak görev yapan karikatürcü arkadaşımız Mehmet Selçuk'un sevgili babası Saffet Selçuk solunum yetmezliğinden vefat etmiştir.
Mehmet Selçuk'un babası Saffet Selçuk'a Allah'tan rahmet, Selçuk ailesine başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.

Karcomics Magazine 

Reklam Jeneriğindeki Çizgi Roman Kahramanları...

Geçenlerde televizyon kanallarında gezinirken gözüm CNN TÜRK Kanalına takıldı. Televizyon kanallarının tamamında yer alan,çoğumuzun neredeyse nefret ettiği ve adeta "gına getiren" reklam kuşağı başlıyordu..
CNN TÜRK kanalındaki reklamlardan önce dünyaca ünlü ressamların çalışmalarını yayınlandığını daha önce görmüştüm. İşte bu defa da biz çizgi sanatçılarını özellikle de çizgiroman severleri mutlu edecek çalışmalar eklenmişti bu reklam jeneriğinin içerisine...
CNN TÜRK reklam kuşağı jeneriğinde yer alan karakterlerden söz etmek gerekirse;Belçikalı Çizer Maurice de bevere'nin (morris)'in Ret Kit'i, Türk Çizer Oğuz Aral'ın Avanak Avni'si,Fransız Çizer Rob(ert) Vel(ter)'in Sipru'su, Çizer Mark Bagley ve yazar Brian Michael Bendis'in Örümcek Adam'ı, İtalyalı çizer Albert Uderzo'nun Asteriks'i, Belçika'lı Herge'in TenTen'i, Türk Çizer Sezgin Burak'ın 1964'te yayınlamaya başladığı "Bizimkiler "bant kahramanlarından olan Hüdaverdi'si yer almaktaydı...Böylesine güzel bir uygulama için söz konusu tv kanalını Karcomics Magazine olarak kutluyoruz...

Türk&Yunan Komşuluğu Karikatür Sergisi 20 Ocak 2012

Karikatür Vakfı ve Yunanistan Karikatür Dostları Derneği, Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yürütülen Türkiye ve AB Sivil Toplum Diyalogu–II” -Kültür & Sanat Bileşeni Hibe Programı kapsamında yapılan çalıştaylar sonucunda çizilen karikatürlerden oluşan ‘Karikatürlerle Türk Yunan Komşuluğu’ konulu karikatür sergisi 20 Ocak Cuma günü saat 16'da Sinop'da İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Güzel Sanatlar Galerisi’nde açılıyor. 
Yunanlı karikatürcüler Nikos Triantafillou, Giannis Geroulias, Sofia Mitraki (Karachaliou), Antonis Passaris ve Türk karikatürcüler Tan Oral, Nezih Danyal, Kamil Masaraci, İzel Rozental, Ercan Akyol, Muhammet Şengöz’ün ve çocukların katılımıyla Atina ve Ankara’da çalıştaylar yaptılar. Çizilen karikatürler daha önce Ankara ve Atina’da sergilendi.
31 Ocak'a kadar sürecek sergi, halkların kültürlerinin en güçlü bölümü olan sanatı ve de özelinde kendi içinde de anlatımı en güçlü sanat dalı olan karikatürü kullanarak, unutulmak üzere olan ya da öne çıkarılmayan iki ülke arasındaki ortak yanları göstermeyi,duyurmayı amaçlamaktadır.

19 Ocak 2012 17:04 / emreyılmaz

Daily  Güncel

28.Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Sergisi Adana'da Açıldı...

Aydın Doğan Vakfı tarafından 2011 yılında 28.incisi düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda ödül alan ve sergilemeye değer görülen 89 karikatürün yer aldığı sergi, Adana'da da sanatseverlerle buluştu.
28.Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Sergisi 27 Ocak 2012 tarihine kadar açık kalacak.
Yarışmada ödül alan ve sergilemeye değer görülen 89 karikatürün yer aldığı sergi, bugün Adana'da açıldı. Adana Büyükşehir Belediyesi 75'inci Yıl Sanat Galerisi'nde açılan ve büyük ilgi toplayan serginin, 27 Ocak'a kadar açık kalacağı bildirildi.
DHA -yusufbaştuğ

Dünya Rekorlu Karikatür

Penguen dergisinin ünlü çizerlerinden Erdil Yaşaroğlu zor bir işi başardı ve tam 10950 metre kare genişliğinde ki bir alana bir karikatür çizerek dünya rekoru kırdı!Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesinde çizimi gerçekleştirilen karikatür, yaklaşık 2 futbol sahası (10.952,055 m2) büyüklüğüyle, Guinness Dünya Rekorları’na kayıtlı en büyük karikatür oldu. Erdil Yaşaroğlu’na Guinness Dünya Rekoru sertifikası; Samsung Electronics Türkiye Cep Telefonları Pazarlama Müdürü Cem Sezer ile birlikte, Guinness World Records Türkiye Temsilcisi ve Tescilli Hakemi Şeyda Subaşı Gemici tarafından takdim edildi.
Proje hakkında detaylar
• Hazırlıkların tamamlanması için geçen süre: 24 gün
• Proje için çalışan kişi sayısı: 68
• İstanbul-Pınarhisar arasındaki uzaklık: 211 km.
• İstanbul-Pınarhisar arasında toplam seyahat sayısı: 33
• Kat edilen toplam mesafe: 14200 km.
• Çizimin yapıldığı alanın büyüklüğü: 11200 m²
• Karikatürün kapladığı alan: 11000 m² (10952 m² tam olarak)
• Toplam çizgi uzunluğu: 3057 m.
• Toplam çember sayısı: 22
• Çizim sırasında kullanılan iplerin toplam uzunluğu: 250 m.
• Çizim alanının iyileştirilmesi için harcanan toprak miktarı: 3000 ton
• Hafriyat için kullanılan kamyon sayısı: 200
• Alanın genişletilmesi için kullanılan iş makinesi sayısı: 6
• Araziye dikilecek olan fidan sayısı: 4000
• Hazırlıklar sırasında arazide geçirilen toplam süre: 318 saat
• Çizim sırasında arazide geçirilen süre: 13 saat
• Kullanılan boya miktarı: 1200 kg.
• Vinç ile çıkılan yükseklik: 40 m.
• Uzaktan kumandalı helikopter ile çıkılan yükseklik: 221 m.
• Helikopter ile çıkılan yükseklik. 840 m.
• Çekimde kullanılan kamera sayısı: 8
• Yağmur altında çalışılan toplam süre: 45 saat
• 0 C° altında çalışılan toplam süre: 124 saat
• Organizasyon için yapılan toplam telefon görüşmeleri süresi: 800+ saat
sanatmilliyet

2011 Çizgi Roman Ödülleri Yarışması Sonuçlandı...

Çizgi Roman Derneği (ÇRD)’nin Çizgi Roman Okurları Platformu (ÇROP)’na verdiği destekle ikincisi düzenlenen Türk Çizgi Roman Okurları Ödülleri oylaması sona erdi. Çizgi roman okurlarının 2010 yılı içinde basılan çizgi romanlar üzerinden belirlediği adaylara çizgi roman okurları oy verdi ve çizgi romanın “en”leri belirlendi: 
*En iyi editör:İlke Keskin 
*En iyi yabancı çize:Neil Gaiman 
*En iyi Türk yazar:Yalın Alpay 
*En iyi Türk çizer:M. K. Perker 
*En iyi yabancı çizer:Galliona Ferri 
*En iyi çevirmen:İlke Keskin 
*En favori karekter:Conan 
*En iyi çizgi roman dizisi:Yürüyen Ölüler 
*En iyi çizgi roman basan yayınevimiz:JBC Yayıncılık 
*En iyi mizah çizgi romanı:En Kahraman Rıdvan - Bülent Arabacıoğlu 
*En iyiçizgi roman yayınlayan mizah dergisi:Uykusuz 
*En iyi mizah çizgi roman çizeri:Ersin Karabulut 
*En iyi çizgi romanı yayınlayan e-dergi:Gölge e-Dergi 
*En iyi çizgi roman araştırmacısı:Yener Çakmak 
*En iyi çizgi roman satış noktası (sahafiye,kitapevi):Büyülü Rüzgar 
*En iyi çizgi roman web site/blog: Kültürel Güncel http://kulturelguncel.blogspot.com/ 
*En iyi çizgi roman forumu:Çizgi Diyarı www.cizgidiyari.com 
*En iyi çizgi roman onur ödülü:Sezgin Burak

17 ocak 2012 / çrop

''Bu Hayatta Komik Bir Çizginiz Olsun'' Kozzy AVM'de Oğuz Gürel'le Karikatür Atölyeleri Başladı...

Kozzy Alışveriş Merkezinde Oğuz Gürel'le karikatür workshopları başladı..Her cumartesi 15.00-18.00 arası gerçekleştirilen ve herkesin katılımına açık karikatür workshop larında temel karikatür kuralları eğlenceli bir ortamda katılımcılara hem öğretiliyor hem de pratik yapmaları sağlanıyor..''Bu Hayatta Komik Bir Çizginiz Olsun '' başlığı ile yapılan workshoplar için alışveriş merkezinden bilgi alınabilir..katılımın ücretsiz olduğu çalışmalar her yaştan karikatür severlerin ilgisine sunuluyor...

16 Ocak 2012 23:28 /oguzgürel

Karcomics Magazine Cartoon Lessons
Karcomics Karikatür ve Mizah Dergisi Karikatür Dersleri

Turkish Cartoonist Ismail KAR's Examples...

Click Here / Tıklayın

Keshideh Magazine January 2012 No:12 Was Published...

Click Here / Tıklayın

Enerji Konulu Karikatür Sergisi EKM'de Açıldı...

6. İstanbul Uluslararası Karikatür Festivali’nin Sergisi Eskişehir’de Eğitim Karikatürleri Müzesi’nde…
Aktiffelsefe Yeni Yüksektepe Kültür Derneği, kültürlerarası kaynaşmayı sağlayan karikatür sanatına katkıda bulunmak amacıyla danışmanlığını Karikatürist Tan ORAL’ın yaptığı uluslararası düzeyde “İstanbul Karikatür Festivali”ni gerçekleştirmektedir. 
2009 yılında düzenlenen İstanbul Uluslararası Karikatür Festivali’nin 6.’sında “Enerji” teması işlenmiştir. Böylece, dillerin farklılığını aşan karikatür sanatıyla; Birleşmiş Milletlerin sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin merkezinde yer alan “Enerji” konusu gündeme getirilerek, konunun önemine dikkat çekilmek istenmiştir. Dünya karikatürcülerinin ilgisinin büyük olduğu Festivale 41 Ülkeden 121 karikatürist, 299 eserle katılmıştır. 
Bu festivalin karikatürlerinden bir seçki Eskişehir’de sergileniyor. Aktiffelsefe Yeni Yüksektepe Kültür Derneği Eskişehir Şubesi’nin katkılarıyla Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi’nde 11 Ocak 2012 Çarşamba günü açılan sergide 60 karikatür yer alıyor.
Canlı müzik dinletisi eşliğinde açılan sergiye; A.Ü. Rektör Yard. Prof. Dr. Naci Gündoğan, Vali Yard. Faruk Günay, Aktiffelsefe Derneği Eskişehir Şubesi Yönetim Kurulu Bşk. Ezgi Uzgel Özkan ve Karikatür Arş. Merkez Müdürü Yard. Doç.Sadettin Aygün birer konuşmayla katıldı.
Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı ve Müze’nin kurucu Rektörü Prof. Dr. Engin Ataç’ın yanı sıra Üniversite öğretim elemanları ve öğrencileri, Aktiffelsefe Derneği üyeleri, Eskişehirli karikatürcü ve sanatseverlerin katılımı ile açılan sergi 02 Mart 2012’ye kadar ziyaretçilerini bekliyor.

Sunday, January 15, 2012 5:24 PM / sadettinaygun

Daily  Güncel

Exile International Cartoon Exposition Paris, France

The exhibition of international cartoonists whose works are in the list of names: Jean Plantu, Guezou, Kianoush Ramezani, Ismail Kar, Patrick Pinter, Damien Glez, Gabriel Ippoliti, Rquel Orzuj, Angel Boligan, Tan Oral, Louis Pol, Mana Neyestani, David Miege, Oleg Dergachov, Wesam Khalil, Pepe Palomo, Juli Sanchis, Jan Tomaschoff, Jose Rubio Malagon, KAP, Vladimir Kazanevsky, Peter Nieuwendijk, BIZ, Corinne Rey (COCO), Tommy Thomdean, Amr Okasha, Majed Badra, Cristina Sampaio, Saito Ayako, Liza Donnelly, Firoozeh Mozafari, Peter Broelman, Bernard Bouton, Pepe Palomo, Adjim Danngar, Hassan Karimzadeh, Nikan Kowsar, Paulo Caruso, Rolf Heimann 

All Cartoons for Click Here / Tıklayın

Daily  Güncel

Serpil Kar Cartoons for Click Here / Tıklayın

Yeni Akrep No:106  New Scorpion Issue: 106

To download the full PDF format Click Here-Tıklayın

Daily  Güncel

The monument of Azim Azimzada was unveiled in Baku

Azerbaycan'ın İlk Karikatürcüsü Azim Azimzade Anıtı Bakü'de Törenle Açıldı...

The monument of the first cartoonist of Azerbaijan Azim Azimzada was opened on December of this year. The sublime monument and composition consisting of his works were placed and exhibited in the center of the city in one of the parks of inner town “Ichary Shahar”. I am sure that this park will be the most preferable and lovely place of the inhabitants of our city, our guests and especially of the cartoon fans. 
At the same time in the “Ichary Shahar” in the so called “ART Garden” exhibition salon the exhibition consisting of the works of cartoonist was arranged. The admirers of Azimzada creative work, the community of the city and the family members of the cartoonist took part in the exhibition. This event is the obvious indicator of the state care and nation love to the cartoonist and his creative work.
source:az

3.Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması Kazananlar

3th International Turism Cartoon Contest Winners...

Yarışmaya 39 ülkeden 163 sanatçı toplam 405 eserle katıldığı yarışmada birincilik ödülü'nü İranlı karikatür sanatçısı Abbas Naaseri, ikincilik ödülü'nü Avustralya'dan Louis Pol ve üçüncülük ödülü'nü de Avusturya'dan Gerhard Gepp kazandı.Atila Özer  Özel Ödülü Türkiye'den Mehmet Kahraman'a verildi. Türkiye'den Ömer Çam, Almanya'dan Helmut Jacek, Hırvatistan'dan Damir Novak, Bulgaristan'dan Trayko Popov, Çek Cumhuriyeti'nden de Jiri Srna'nın karikatürleri mansiyonla ödüllendirildi.

"Çocuğun Hakları Var" Karikatür Sergisi 10-15  Ocak 2012 tarihleri arasında Adana Tüyap'ta...

Tüyap Adana Çukurova 5. Kitap Fuarı kapsamında 10-15 Ocak 2012 tarihleri arasında Halis Dokgöz'ün 21 karikatüründen oluşan "Çocuğun Hakları Var" konulu KARİKATÜR SERGİSİ Büyükşehir Belediyesi Altın Koza standında sergilenecek. Sergi ile birlikte 10 Ocak 2012 tarihinde saat 16:00'da Altın Koza standında çizer "Çizgisel" adlı kitabını da sanatseverlere imzalayacak.

10 Ocak 2012 14:18 / halisdokgöz

VEFAT ve BAŞSAĞLIĞI

Metin Peker’in ağabeyi Vefat Etti...

Aldığımız habere göre Karikatürcüler Derneği başkanı Metin Peker'in ağabeyi Muharrem Peker, 9 Ocak 2012 pazartesi günü Ankara'da geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını kaybetmiştir.
Metin Peker'in ağabeyi, 10 Ocak 2012 Salı günü Karşıyaka mezarlığında defnedilmiştir.
Muharrem Peker'e Allah'tan rahmet, Peker ailesine başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.

Karcomics Magazine 

''Enerji'' Konulu Karikatür Sergisi 11 Ocak 2012

6.İstanbul Uluslararası Karikatür Festivali'nin Sergisi 11 Ocak – 02 Mart 2012 tarihleri arasında Eskişehir Eğitim Karikatürleri Müzesinde gerçekleşecektir. 
Aktiffelsefe - Yeni Yüksektepe Kültür Derneği tarafından geleneksel olarak düzenlenen İstanbul Uluslararası Karikatür Festivali’nin 6.’sında “Enerji” teması işlenmiştir. Dillerin farklılığını aşan karikatür sanatıyla; Birleşmiş Milletlerin sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin merkezinde yer alan “Enerji” gündeme getirilerek, bu konunun önemine dikkat çekilmek istenmiştir.
Aktiffelsefe, kültürlerarası kaynaşmayı sağlayan karikatür sanatına katkıda bulunmak amacıyla her yıl Uluslararası düzeyde "İstanbul Karikatür Festivali"ni gerçekleştirmektedir.
Enerji konulu karikatür sergisinin açılışı 11 Ocak 2012 Çarşamba günü saat 17:00’de gerçekleşecektir. 
Tüm sanatseverler açılışa davetlidir.

''Enerji'' Konulu Karikatür Sergisi 
11 Ocak 2012 Çarşamba Saat: 17:00
Eğitim Karikatürleri Müzesi 
Akcami mah, Malhatun sk, no:6 Odunpazarı ESKİŞEHİR
Etkinlik Yeri: Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi

Tuesday, January 10, 2012 11:48 AM / cartoonmuseums

İLESAM 2011 Karikatür Ödülü Hakkı Uslu'nun... 

İLESAM (İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) 2011 yılı ödülleri, yapılan basın toplantısıyla açıklandı. Şeref Ödülü, Başarı Ödülü, Türk Dünyası İlim ve Edebiyatına Hizmet Ödülü, Teşvik Ödülü ve Kültür-Sanat Ödülleri olmak üzere beş kategoride toplam 35 ödül verildi. Karikatür Ödülü Hakkı Uslu'nun...
Kültür-Sanat Ödülleri kapsamında Karikatür Ödülü Hakkı Uslu'ya verildi. Çizerliğin yanı sıra "Karikatür ve Eğitim" konusundaki çalışmaları, okullarımızda, ilköğretim ders programlarında ve ders kitaplarında karikatürün yer alması için gösterdiği çabalar ve girişimler ve çocuklarla karikatürü buluşturma konusunda yaptığı çalışmalar dolayısıyla ödüllendirilen Hakkı Uslu, 2011 yılında "Cemre Düşerken" isimli karikatür sergisi ile Dünya Meteoroloji günü etkinliklerine katılmış ve çevre konulu karikatürleri Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından albüm haline getirilip dağıtılmıştı. Yine 2011 etkinlikleri kapsamında 5. Ankara Kitap fuarında "Çocuk Edebiyatı ve Okuma Kültürümüz" konulu panele katıldı, birçok okulda ve Keçiören Belediyesi Sosyal İşler müdürlüğünün etkinlikleri kapsamında sık sık öğrenci ve öğretmenlerle buluşarak söyleşiler, görsel okuma etkinlikleri ve atölye çalışmaları yaptı. Eğitimde karikatür konusunu ülkemizde ilk gündeme getiren isimlerden olan Hakkı Uslu'nun ilköğretim programlarında ve ders kitaplarında kırktan fazla karikatürü ve yazısı yer aldı. Halen Milli Eğitim Bakanlığı Çocuk Kitapları Danışma ve Yayın Kurulu Üyeliği, Bilim ve Aklın Aydınlığında Eğitim Dergisi Yayın Kurulu üyeliği görevlerini yürüten Hakkı Uslu Bilim ve Aklın Aydınlığında Eğitim Dergisinde çizmekte olup, birçok yüksek lisans ve doktora tezine de gönüllü katkıda bulunmakta ve çalışmalarını sürdürmektedir.

8 Ocak 2012 16:11 / hakkıuslu

Similar Cartoons  Benzer Karikatürler

3 Ocak 2012 13:26 / 666999

Tabriz Catalog 2003

Dış Mihrak Online Mountly Comic Magazine Issue 1 (Foreign Powers) Published... 

To read it click on the picture.. 

Ömer Çam Karikatür Sergisi 26 Ocak-8 Şubat 2011

Seviyor ki, çiziyor...
“Ben karikatüre başladıktan sonra Türkiye’de ve Dünyada çok şey değişti. İdeolojiler, aşklar, iklimler, insan... 
Bir tek karikatür sevdası değişmedi bende. İyi ki de değişmemiş...”
Izmir Konak’ta bulunan Çetin Emeç Sanat Galerisi, 26 Ocak 2012 Perşembe günü saat:18.00’daki açılış kokteyli ile karikaturist Ömer Çam’in çizgilerini İstanbul’un ardından İzmirli karikatur severlerle buluşturuyor. 
26 Ocak- 8 Şubat 2012 tarihleri arasında sergilenecek olan eserler, sanatçının yurtiçi ve yurtdışında kazandığı ödüllü karikatürleri ve bu sergiye özel olarak hazırladığı “Saat Kulesi” temalı çalışmalarından oluşuyor.
Karikatüre farklı bir kulvarda başlamasına rağmen; bugün çizgilerinde evrensel bir dil kullanan sanatçının İzmir’deki ilk sergisi 45 çalışmadan oluştu... Yaptığı çalışmalarla özellikle yurtdışında birçok ödül kazanan Ömer Çam, 30 yıldır karikatür sanatına emek ve destek veriyor. Sanatçı karikatürün yanısıra grafik sanatıyla da uğraşıyor. Çizgiyi ve çizmeyi bir yaşam tarzı olarak benimseyen Ömer Çam, seviyor ki, çiziyor...

Galeri : Çetin Emeç Sanat Galerisi
Açılış ve Kokteyl : 26 Ocak Perşembe saat, 18:00
Adres : 900 sokak No:11 Hisarönü, Konak - İzmir 
Sergi ziyaret : Hafta içi her gün 10:30 -17:00
Cumartesi, pazar günleri kapalı
Sergi süresi : 26 Ocak - 8 Şubat 2012

6 Ocak 2012 22:32 / ömerçam

"Construction Accidents" Cartoon Contest Catalog 2011

Geçen hafta adresimize 2011 yılında Uluslararası düzeyde konusu "İnşaat Kazaları" olan karikatür yarışması albümü ulaştı....yarışma albümü Anadolu Üniversitesi Basımevinde 127 sayfa,kuşe kağıdına 32x32 cm ölçülerinde renkli 1000 adet basılmış. Albümde 81 karikatürcünün karikatürleri yer alıyor.Ayrıca Çocuk çizerlerin çalışmalarının bulunduğu bölümde ise 21 çalışma yer alıyor. yarışmada 19 tane jüri üyesi var,ancak ilginçtir ki sadece 2 tanesi karikatürcü.. bunlardan bir tanesi yarışma jürisinde yer alamadan aramızdan ayrılan sevgili Atila Özer,diğeri de tek karikatürcü jüri üyesi de Hikmet Cerrah'tı... Albümün son 12 sayfası ise reklamlara ayrılmış...

Daily  Güncel

5 Ocak 2012 13:28 /meteağaoğlu

Tan Oral'dan "KIKIRDAK ÇİZGİLER" Karikatür Sergisi 5-30 Ocak 2012  İstanbul-Türkiye

Daily  Güncel

İzmir’li Karikatürcü İbrahim Tunçer’i Kaybettik…

30 aralık 2011 günü yalnız yaşadığı İzmir-Güzelbahçe’deki evinde fenalaşarak yakınları tarafından kaldırıldığı Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde kurtarılamayarak hayatını kaybeden İbrahim Tunçer, 31 aralık 2011 cumartesi Narlıdere ilçesi “Yukarı Narlıdere” mezarlığında defnedildi. İki kızı olan İbrahim Tunçer 1952 doğumluydu.
1983 yılında oluşan İzmirli Çizerler grubunun üretken üyelerindendi. Uzun bir aradan sonra iki yıl kadar önce karikatür çalışmalarına yeniden başlamış, 2009 yılı etkinliklerimizin bir çoğuna katılmıştı. Son bir yıldır ciddi sağlık sorunları bulunan arkadaşımız , Karikatürcüler Derneği İzmir Temsilciliği aylık toplantıları kapsamında, 24 eylül 2009 da bizleri evinde ağırlamıştı. Üzüntümüzü karikatür camiasıyla paylaşıyoruz. 
İzmir’de 1983 yılında karikatürcüleri bir araya getirme çalışmalarımız kapsamında tanıştığımız İbrahim, o yıllarda her cumartesi günü saat 14.00 te İzmir Resim Heykel Galerisi’nde yaptığımız toplantılarımıza düzenli olarak katılırdı. Bir reklam ajansında grafiker olarak çalışıyordu. Sonradan spor malzemeleri-sağlık, kondüsyon cihazları sektöründe çalışmaya başladı. Belki kalemden, mürekkepten uzaklaşmasının sonucu olarak karikatürden de uzaklaştı. Eskisine göre daha seyrek olarak yolda rastlaştığımızda ayaküstü konuşmalarımızda, resim ve desen çalıştığını söylüyordu. Uzun yıllardan sonra 2009 yılında bir karikatür etkinliğimize katıldı. Yeniden karikatür üretmeye başladı. O yılın bir çok ortak çalışmasına katılmıştı. Ardından uzun süre sağlık sorunlarıyla boğuştu. Sıkıntılı günler yaşıyordu. Ölümünü ne yazık ki birkaç gün sonra öğrendim. Elimde onunla ilgili ne kadar malzeme olduğuna baktım. Birkaç karikatür, bir miktar fotoğraf vardı. Aramızdan ayrılan arkadaşlarımızın, özellikle de belli bir arşiv çalışması yapmamış arkadaşlarımızın unutulup gitmesine gönlüm razı olmuyor. Elinde İbrahim’e ait karikatür, fotoğraf vb. malzeme olan arkadaşların birer kopyalarını ulaştırmalarını bekliyorum.
Cem Koç karderizmir / Thursday, January 5, 2012 8:17 PM

17. Nehar Tüblek Karikatür Yarışması 10 Şubat 2012

6 Mart 1995 tarihinde vefat eden, ömrünü karikatüre adamış değerli sanatçılarımızdan Nehar Tüblek adına Beşiktaş Belediyesi ile Karikatürcüler Derneği tarafından düzenlenen karikatür yarışmasının bu yıl on yedincisi yapılıyor. Hem değerli karikatürcü Nehar Tüblek'i anmak hem de karikatür sanatının yaygınlaşmasını sağlamak için sizleri bu yarışmaya katılmaya çağırıyoruz. Yarışma Kuralları için tıklayınız...>>

St Trinian's cartoonist Ronald Searle has died aged 91

İngiliz Karikatürcü Ronald William Fordham Searle 91 Yaşında Öldü...

Searle, whose drawings of the anarchic girls' school inspired a series of films, died at home in France.
A family statement said: ''Ronald William Fordham Searle, born 3 March 1920, passed away peacefully in his sleep with his children, Kate and John, and his grandson, Daniel, beside him on 30 December 2011 in Draguignan, France, after a short illness.
Biography:Searle was born in Cambridge, England, where his father was a porter at Cambridge Railway Station. He started drawing at the age of five and left school at the age of 15. He trained at Cambridge College of Arts and Technology, currently Anglia Ruskin University, for two years.
In April 1939, realizing that war was inevitable, he abandoned his art studies to enlist in the Royal Engineers. In January 1942, he was stationed in Singapore. After a month of fighting in Malaya, Singapore fell to the Japanese, and he was taken prisoner along with his cousin Tom Fordham Searle. He spent the rest of the war a prisoner, first in Changi Prison and then in the Kwai jungle, working on the Siam-Burma Death Railway. Searle contracted both beri-beri and malaria during his incarceration, which included numerous beatings, and his weight dropped to less than 85 pounds. He was liberated in late 1945 with the final defeat of the Japanese.
He married the journalist Kaye Webb in 1947; they had twins, Kate and Johnny. In 1961, he moved to Paris, leaving his family and later marrying Monica Koenig, theater designer and creator of necklaces. After 1975, Searle and his wife lived and worked in the mountains of Haute Provence.
Ronald Searle died on 30 December 2011, aged 91.

source:thetelegraph  wikipedia work: ronaldsearleblog

Cartoon exhibition of Aswini and Abani at Bengaluru, India

Dear Friend,
We here attach the photographs of our exhibition organized by Indian Institute of Cartoonists at Bengaluru, India.Please find more photographs at the following link
click here ,
The
video of the gallery can be accessed through the link click here
The Print- media reports can be obtained in the following link pdf format
click here
We request you to place a report on our exhibition in your esteemed site.
Wishing you a happy and prosperous new year 2012.
Warm regards, Aswini and Abani / India 4 Ocak 2012
04:26

Daily  Güncel

1st International Cartoon Festival National Iranian Oil Products Distribution Company / Iran 28 january 2012

Click Here

Daily  Güncel

66. Ulusal Yunus Nadi Ödülleri 15 Şubat 2012

Yunus Nadi Karikatür Ödülleri için Tıklayın...>>

New Year cartoons Yeni Yıl Karikatürleri 2012

2012 Karikatürleri Cartoons for Click Here Tıklayın

Karcomics Magazine Daily & Weekly Cartoons Arsiv Click Here...>>>

Karcomics Magazine Arsiv / Click Here-Tıklayın-->> 

  1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12 -13 -14-15- 16 - 17 -18- 19- 20- 21-22 -23 -24 - 25 - 26 - 27 -28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 -37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 -43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 484950 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 -63 -64 -65 -66 - 67 - 68 -69 - 70 - 71 - 72 -73 - 74 - 75 - 76 - 77 - 78 - 79 - 80 - 81 - 82 - 83 - 84 - 85 - 86 -87- 88 - 89 - 90 - 91 - 92 - 93 - 94

  Not: Karcomics Karikatür ve Mizah Dergimize yarışma albümü göndermeyen yarışma organizatörlerin yarışma duyuruları ve sonuçları yayınlanmayacaktır...
Note: The announcements and the results of competitions of those organizers who do not send us their album of the contest, are not published in the Karcomics Magazine of Cartoon and Humour. 
UYARI: Karcomics Web Sitesinde yayınlanan her türlü çalışmanın yasal sorumluluğu, yayını gönderen kişiye ait olup Karcomics Web Sitesini yasal olarak bağlamaz.

 

KARCOMICS MAGAZINE Web Site Copyrighted 2000-2012© By Ismail Kar All right reserved.