Sık Kullanılanlara Ekleyiniz/Add Favorite

Daily Güncel

İsmailkar portrait

Mentor U. Berisha - Kosova

Daily Güncel

İsmailkar portrait
Miro Georgievski - Macedonia

Öğretmenler Arası Resim Yarışması Birincilik...

24 Kasım 2014 Öğretmenler Günü, T.C.Adana Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Adana genelinde organize ettiği,  Öğretmenler Günü nedeniyle öğretmenler arası yapılan  "ÖĞRETMEN" temalı  resim yarışmasından aldığımız birincilik ödülümüz...

Yarışmada ödül kazananların Ödülleri 24 Kasım 2014 tarihinde Adana Büyükşehir Belediyesinde yapılan bir törenle sahiplerine verildi.Karcomics Magazine yayıncısı karikatürcü ve sanat eğitimcisi İsmail Kar ödülünü Adana Valisinden aldı...

Daily Güncel

Jordan Pop-Iliev‎ - Macedonia

Daily Güncel

Elihu Duayer - Brazil

Daily Güncel

Valeri Chmyriov - Ukraina

Daily Güncel

Олег Локтев - Ukraine

Daily Güncel

YALAKA " sanatçı"lara !..
İsmail Doğan - Belçika

Turhan Selçuk'un Çizgileriyle"Candide ya da İyimserlik"

Karikatür dünyasının duayeni ve Türk grafik sanatının unutulmaz ismi TURHAN SELÇUK,
“Söylediklerinizin hiçbirinde sizinle aynı görüşte değilim, ancak onları söyleme hakkınızı ölünceye kadar savunacağım” deyişiyle ünlü Voltaire’in Candide ya da İyimserlik kitabını yaratıcı görselliğiyle resimlendirmiş, Türkçeye çevirisini de Server Tanilli yapmıştır.
Bu eserleri içeren sergi 1994 yılında Fransa’nın Strasbourg kentinde açılmıştır.
Şimdi bu kültür mirası sergi 11 Aralık 2014-11 Ocak 2015 tarihleri arasında Schneidertempel Sanat Merkezi’nde izleyicileriyle buluşuyor...

hakanderman

Rahim'le TRT Okul’da ''Karikatürün ABC’si'' başlıyor...

Anadolu Üniversitesi'nde TRT Okul’un katkılarıyla çekilen Rahim Baghal Asghari’nin sunuculuğunu ve karikatür çizimini yaptığı "Karikatürün ABC'si" programının çekimleri devam ediyor. Karikatür çizimi hakkında bilgilerin anlatıldığı 20 dakikalık programda programa katılan öğrenciler, Karikatürist Asghari ile hem karikatür çalışmaları yapıyor hem de karikatür sanatını TRT Okul izleyicilerine kazandırıyor. 10 bölümlük bir program olan “Karikatürün ABC’si” programının çekimleri 3 Aralık Çarşamba günü bitirilerek yayın formatı hazır hale getirilecek.
“Her şey önceden ayarlandığı gibi yapılıyor”
"Karikatürün ABC’si" programı hakkında konuşan Tebriz Karikatürcüler Derneği Başkanı Rahim Baghal Asghari, 30 yıl boyunca karikatür ile uğraştığını ve pedagoji derslerini bitirdiğini söyledi. Eskişehir’e birkaç yıl önce müzeler arası bir konferans için geldiğini belirten Asghari, “Bana karikatür derslerini vermem için bir öneri sunuldu. Dersleri vermeden önce aksanımdan ötürü endişe duydum. 1-2 dersten sonra aksan sorununun problem olmayacağını gördük ve 12 program çektik. TRT Okul kanalında sık sık yayınlanmaya başladı. İlk çekilen programa ilgi yoğun olunca 2. program teklifi geldi.” diye konuştu.
Çekimlerine 1 Aralık Pazartesi günü başlanan ve 2 Aralık Salı günü 4 bölüm ile çekimine devam edilen “Renkler ve Karikatürler Nasıl Olabilir?” konulu bir program çektiklerini dile getiren Asghari ekip olarak değişik tarzlara yöneldiklerini ve 3 Aralık Çarşamba günü çekimleri bitecek olan program için 6 bölümün su renklerinden oluştuğunu, programın ilerleyen çekimlerinde karikatürleri kalemle ve pasteller ile yapmaya çalışacaklarını belirtti.
Karikatür yapımında illüstrasyon tekniği kullanıldığını ve kurşun kalem tekniğinde 12 farklı çeşit sıraladığını vurgulayan Asghari, “Sulu boyada 12 teknik var. Ben bu teknikleri en güzel şekilde yapmaya çalışıyorum. 20 dakika içerisinde yaptığınız karikatürün kâğıdının kuruması zor. Bu yüzden hızlı tekniklerle yapmaya çalışıyorum. “Karikatürün ABC’si” programına konuk olan öğrenciler çok yetenekli ve hevesliler. Program yapımcıları işlerini çok profesyonel ve aktif bir şekilde yapıyorlar. Her şey önceden ayarlandığı gibi yapılıyor.” şeklinde konuştu.

ramazanbalı-habermerkezi

Daily Güncel

YALAKA " sanatçı"lara !..
İsmail Doğan - Belçika

40.olağan genel kurul...

coşgungöle

Results of 14th Interntional Cartoon Contest "Independence" Ukraine Sonuçlar

Session XIV International Contest Jury cartoons «Independence» (Theme: «New World Order») was held on November 20, 2014 in Kiev. Jury: Oksana Golovko (international columnist «Uriadovy Courier»), Danilov Andrey (independent political scientist), Miselyuk Andrey (independent political scientist), Andrei Sayenko (chief artist of the magazine «Crocodile plus»), Tovmach Eugene (administrative and marketing director TRK «Bolshevik»), Leonid Shvets (independent journalist), Kosobukina Tatiana, Kosobukin Maxim.
133 cartoonists from 34 countries submitted 423 works. 100 selected works presented in this catalog..

1st prize: Jiri Sliva (Czech Republic)

Click here - Tıklayın

Daily Güncel

İsmail Kar Portrait Omar Seddek / Kahire - Egypt

2. KalDer Bursa Şubesi Ulusal Karikatür Yarışması

20 Ocak 2015

Konu: “MÜKEMMELLİĞE YOLCULUK”
Son başvuru tarihi: 20 Ocak 2015 Salı
Açıklama: Açıklama: C:\Users\Arzu\Desktop\1_Karikatür Yarışması\Adsız.jpg
KalDer Bursa Şubesi ve Anadolu Karikatürcüleri Derneği işbirliğinde 17-18 Nisan 2015 tarihlerinde Bursa’da gerçekleştirilecek olan 13. Kalite ve Başarı Sempozyumu kapsamında ikinci kez Ulusal Karikatür Yarışması düzenlenmiştir.
Yarışmanın konusu; Sempozyumun ana teması olan “Mükemmelliğe Yolculuk?” başlığı seçilmiştir.
“Mükemmelliğe Yolculuk?” başlığı neyi vurguluyor?
§ Başka bir dünyada yaşıyoruz artık. Dünün şartları bugünün şartlarına hiç benzemiyor.
§ Mükemmeli arayış kaçınılmaz.
§ Ekonomide, teknolojide, sosyal yaşamda, kültürler arası diyaloglardaki gelişmeler ve ilerlemeler, hızlı tüketim alışkanlıkları, her an karşımıza çıkabilen riskler, krizler, doğal kaynakların hızla azalması ile karşı karşıyayız.
§ Bu durumlar bize uzun zamandır hayata farklı açılardan bakmamızı, yaşam ve iş şekillerimizi kimi zaman değiştirmemizi ve sürekli ilerlememiz gerektiğini belirtiyor.
§ Ülkemiz ve kurumlarımız, bireyler; dünya genelindeki eğilimlerin yarattığı fırsat ve tehlikeler karşısında nasıl bir yerde olacağını belirlemek ve yaşanabilir bir gelecek için mükemmellik yolculuğuna durmaksızın devam ediyor.
§ Farkındalık yaratmanın, rekabette öne geçmenin kurumsal formülleri, katılımcı yönetim stratejileri, sınırlı kaynakların verimli kullanılmasının yöntemleri, yetenek yönetimi, toplumun dezavantajlı kesimlerinin sosyal hayata katılması için sunulan fırsatlar, eksiklikler, kurumsal mükemmellik için sürdürülebilirlik sempozyumda ele alınacak. 
Yarışma ulusal çapta olup amatör, profesyonel tüm karikatürcülere açıktır. Yarışma şartnamesi ekte sunulmuştur. Tüm ilgililer ve sanatseverlerin bilgisine sunarız.
Ödüller:
§ Birincilik Ödülü 3.000 TL ve Plaket
§ İkincilik Ödülü 1.500 TL ve Plaket
§ Üçüncülük Ödülü 500 TL ve Plaket
§ Üç adet mansiyon plaketi
§ Anadolu Karikatürcüler Derneği Özel Ödülü (plaket)

1. KalDer Bursa Ulusal Karikatür Yarışması sonuçları

Ek 1: Şartname için tıklayın
Ek 2:
Başvuru formu için tıklayın
Saygılarımızla,
KalDer Bursa Şubesi
Adres: Fethiye Mah. Sanayi Cad. No:317/2
16140 Nilüfer/ BURSA
Tel: 0 224 241 60 10
Faks: 0 224 241 58 70

2 Aralık 2014 10:51 / bursakalder

Press Cartoon Europe 2015

Dear Cartoonist
Attached please find the documents with the information to participate in Press Cartoon Europe 2015 !
Please read the instructions carefully.
You are able to participate in the Press Cartoon Europe 2015 via
click here - kayıt için tıklayın
Thank you and good luck!
Kind regards
Evi Duson

PRESS CARTOON EUROPE (PCE)
HOW TO PARTICIPATE IN THE COMPETITION 2015
1. Participation in the PCE is free of charge.
2. The cartoons which you will submit must all have appeared in the course of 2014 in a newspaper, magazine or periodical which is available to the general public, and published in one of the European countries.
3. Each cartoon participating in the PCE must be accompanied by the name and date of the publication in which it originally appeared.
4. Each cartoon participating in the PCE must be accompanied by the author's personal details: family name, first name, full postal address, and telephone numbers, email address, website (if any).
5. Your cartoons, up to a maximum of three, must reach us by Tuesday31th December 2014at the latest.
6. Only cartoons uploadedon the website http://www.presscartoon.com/submissioncan participate in Press Cartoon Europe.
7. All texts and captions in a language other than French, English, German or Dutch must be translated into one of these four languages.
8. The selection committee of PCE will nominate 50 cartoons chosen from all those submitted to go forward for the PCE Grand Prix. The authors of these cartoons will be notified. 
9. PCE will be authorized to exhibit all nominated cartoons at the International Cartoon Festival at Knokke-Heist on the Belgian coast during the summer of 2015, and also to publish them in the annual of best European press drawings of 2014.
10. PCE will be able to make free use of all the nominated cartoons for any publications or communications in connection with the prize, including press releases, posters, announcements of events organized by PCE such as exhibitions, symposia, etc.
11. The jury, composed of journalists from several European countries, will meet on Thursday20th February 2015in Brussels, and will select the winning entry to be awarded the PCE Grand Prix 2015, as well as a second and a third prize.The names of the winners will be announced the same day.
12. The author of the Grand Prix will receive a chequefor 8.000 € as well as a bronze trophy created by the Belgian artist Ever Meulen. The second and the third prize receive 1.000 € each.
13. The prizes will be awarded during the opening ceremony of the International Cartoon Festival at Knokke-Heist in July 2015.
Wishing you great success, 
Karel Anthierens, 
Founder/Chairman of the PCE
More information: karel.anthierens@telenet.be or evi@presscartoon.com

COMMENT PARTICIPER AU
PRESS CARTOON EUROPE (PCE) 2015
1. La participation au PCE est gratuite
2. Les dessins que vous nous soumettrez sont parus dans le courant de l’année 2014 dans des médias imprimés ou électroniques.
Chaque dessin participant au PCE est accompagné du nom du journal dans laquelle et la date à laquelle il est paru. 
3. Chaque dessin participant au PCE fait obligatoirement mention des données personnelles du dessinateur/dessinatrice : nom d’artiste, prénom, nom, adresse complète, numéros de téléphone, courriel (adresse e-mail), éventuellement nom de site. 
4. Vos dessins, trois au maximum, doivent nous parvenir au plus tard le mardi 31 décembre2014.
5. Seulement les dessins qui sont inscrit par le site http://www.presscartoon.com/submissionpeuvent participer au 
Press Cartoon Europe
6. Tout texte dans une langue autre que le français, l’anglais, l’allemand ou le néerlandais, doit être traduit dans une des langues précitées.
7. Le comité de sélection du PCE désignera, parmi tous les dessins envoyés, 
50 nominés au grand prix PCE. Les créateurs de ces dessins seront mis au courant. 
8. Le PCE sera autorisé à exposer tous les dessins nominés au Festival International du Cartoon à Knokke-Heist (Belgique) pendant les mois d’été 2015, et à les publier dans l’annuaire des meilleurs dessins de presse européens 2014.
9. Le PCE pourra disposer librement des dessins nominés pour toute publication ou communication en rapport avec le prix : communiqués de presse, affiches, annonces d’événements organisés par le PCE, tels qu’expositions, colloques, etc. 
10. Le jury, composé de journalistes de plusieurs pays européens se réunira le jeudi13 février 2015à Bruxelles pour choisir les meilleurs dessins : 
le « Grand Prix » plus un deuxième et un troisième prix.Les noms des gagnants seront rendus publics le jour même. 
11. L’auteur du Grand Prix se verra offrir un chèque de 8.000 € et un trophée en bronze, créé par l’artiste belge Ever Meulen. Les deux autres prix valent 1.000 € chacun.
12. La remise du prix aura lieu à l’occasion de l’ouverture du Festival International du Cartoon à Knokke-Heist en juillet 2015.
Nous vous souhaitons beaucoup de succès,
Karel Anthierens 
Fondateur/Président du PCE
Info : karel.anthierens@telenet.be ou evi@presscartoon.com

HOE DEELNEMEN AAN DE
PRESS CARTOON EUROPE (PCE) 2015
1. Deelname aan de PCE is gratis.
2. Alle cartoons die in de loop van 2014 zijn verschenen in gedrukte of digitalemedia van om het even welk Europees land komen in aanmerking. Bij iedere cartoonwordtde datum van publicatie vermeld en de naam van het blad waarin hij is verschenen. 
3. Depersoonlijke gegevens van de tekenaar moeten worden vermeld: artiestennaam, naam en voornaam, volledig adres, telefoonnummers, mailadres, eventueel website.
4. Uw cartoons, maximum drie, moeten uiterlijk op dinsdag 31 december 2014 in het bezit zijn van de organisatie van de PCE. 
5. Alleen cartoons die via de website http://www.presscartoon.com/submission werden ingeschreven doen mee aan de wedstrijd
6. Bij cartoons met teksten in een andere taal dan het Engels, het Frans, het Duits of het Nederlands, moet een vertaling in een van deze vier talen worden gevoegd. 
7. Onder alle inzendingenzal het selectiecomité van de PCE vijftigcartoons nomineren die in aanmerking komen voor de prijs.De genomineerde tekenaars zullen op de hoogte worden gebracht.
8. De PCE mag over alle genomineerde cartoons beschikken voor de tentoonstelling op het Internationaal Cartoonfestival van Knokke-Heist (België) in de zomermaanden van 2015. Tevens mogen ze worden gepubliceerd in een jaarboek met een overzicht van de beste Europese perscartoons 2014.
9. Indien genomineerd, verleent u de organisatoren van de PCE het recht vrij over uw tekeningen te beschikken voor elke publicatie en promotie in verband met de prijs: persberichten, affiches en aankondigingen van evenementen georganiseerd door de PCE, zoals tentoonstellingen, colloquia e.d. 
10. Een jury, samengesteld uit journalisten van verschillende Europese landen, zal op donderdag12 februari 2015in Brussel dé beste cartoons van 2014 kiezen: de “Grand Prix”, een tweede en een derde prijs.Dezelfde dag worden de namen van de winnaars bekend gemaakt.
11. De tekenaar van de Grand Prix krijgt een cheque overhandigd ter waarde van 8.000 € en een trofee ontworpen door de grafische kunstenaar Ever Meulen. Voor de tweede en de derde prijs is telkens 1.000 € weggelegd.
12. De prijsuitreiking vindt plaats in juli, bij de opening van het Internationaal Cartoonfestival in Knokke-Heist. 
In afwachting van uw inzending wensen we u alvast veel succes. 
Karel Anthierens
Stichter/Voorzitter PCE
Inlichtingen: karel.anthierens@telenet.be of evi@presscartoon.com

PRESS CARTOON EUROPE (PCE) 2015
TEILNAHMEBEDINGUNGEN FÜR DEN WETTBEWERB
1. Die Teilnahme am PCE-Wettbewerb ist kostenlos.
2. Die Zeichnungen, die Sie einreichen, wurden im Laufe des Jahres 2014 in einem Blatt (Zeitung, Magazin, Zeitschrift) veröffentlicht, das in einem europäischen Land erscheint. 
3. Bei jeder Karikatur wird das Erscheinungsdatum sowie der Name des Blattes erwähnt, in dem sie erschienen ist. 
4. Bei jeder eingereichten Karikatur müssen die persönlichen Angaben des Zeichners genannt werden: Künstlername, Name und Vorname, vollständige Adresse, Telefonnummern, E-Mailadresse und eventuell die Webseite.
5. Ihre Karikaturen – höchstens drei – müssen spätestens am Dienstag, 31. Dezember 2014 bei den PCE-Ausrichtern vorliegen. 
6. Nur Karikaturen über die Websitehttp://www.presscartoon.com/submissioneingeschrieben warenkönnen teilnehmen am Wettbewerb.
7. Bei Karikaturen mit Texten in einer anderen Sprache als Englisch, Französisch, Deutsch oder Niederländisch muss eine Übersetzung in eine dieser vier Sprachen beigefügt werden. 
8. Aus allen Einsendungen nominiert der PCE-Auswahlausschuss die beste 50 Karikaturen, die für den Preis infrage kommen. Die nominierten Zeichner werden darüber informiert.
9. Für die Ausstellung beim Internationalen Cartoon Festival in Knokke-Heist (Belgien) in den Sommermonaten des Jahres 2015 darf PCE über alle nominierten Karikaturen verfügen. Außerdem dürfen die nominierten Karikaturen in einem Jahrbuch mit einer Übersicht der besten europäischen Pressekarikaturen 2014 veröffentlicht werden.
10. Bei einer Nominierung gewähren Sie den PCE-Ausrichtern das Recht für jede Veröffentlichung und Werbeaktion im Zusammenhang mit dem Preis frei über Ihre Zeichnungen zu verfügen: Presseberichte, Plakate und Ankündigungen von Veranstaltungen, die von PCE organisiert werden, z. B. Ausstellungen, Kolloquien u.a.
11. Eine Jury mit Journalisten aus mehreren europäischen Ländern wird am Donnerstag 20 Februar 2015, in Brüssel die besten Karikaturen des Jahres 2014 wählen: den „Grand Prix“, einen zweiten und einen dritten Preis. Noch am gleichen Tag werden die Namen der Gewinner bekannt gegeben.
12. Der Zeichner des Grand Prix erhält einen Scheck über 8.000 € und eine von dem grafischen Künstler Ever Meulen entworfene Trophäe. Die beiden Gewinner des zweiten und des dritten Preises erhalten jeweils 1.000 €.
13. Die Preisverleihung findet statt bei der Eröffnung des Internationalen Cartoon-Festivals in Juli 2015in Knokke-Heist. 
Wir freuen uns schon auf Ihre Einsendungen und wünschen Ihnen bereits heute viel Erfolg. 
Karel Anthierens
PCE-Gründer und -Vorsitzender
Info: karel.anthierens@telenet.be oder evi@presscartoon.com

Daily Güncel

Serpil Kar - Türkiye

Salon Humor Erotico santa Clara 2014

XIV International Salón Humor. Santa Clara 2014
The humoristic monthly Melaíto and the Cuban Association of Authors and
Artists (UNEAC) in Villa Clara, call for the XIV International Salón
Humor Santa Clara 2014.
The invited country in this occasion it will be Canada.
Regulations:
The themes for the salon will be "free" and "erotic".
The works must not exceed 25 x 35 cm in any technique including printed
copies of digital images.
Tridimensional works should not exceed 50 x 50 cm on any side.
Each participant can send a maximum of three works for each theme.
Entries should be posted no later than Decenber 5 th, 2014 to the following
address:
XIV Salón Internacional de Humor Santa Clara 2014
Casa de la Uneac

Máximo Gómez no. 107
entre Julio Jover y Martí,
Santa Clara, Villa Clara, Cuba.
Awards:
The Organizing Committee will award three prizes for each category and
other discretionary prizes.
Prizes for international participants will consist of an original painting
by a well-known local artist and a prize certificate, which will be posted
by secured delivery.
A panel of prestigious cartoonist will decide the winners and its decision
is final.
The awards will be given on December 20th at the UNEAC venue. Shortlisted
cartoons and works will be part of an exhibition.
For more details about this announcement you can email: 40melaito@gmail.com
Organizing Committee.

Convocatoria al XIVSalón Internacional de Humor Erótico Santa Clara 2014
La publicación humorística Melaíto y la Unión de Escritores y Artistas de
Cuba (UNEAC) en Villa Clara, convocan al XIV Salón Internacional de Humor
Santa Clara 2014, con carácter internacional. País invitado es Canadá.
Bases:
Los temas a concursar serán libre y erótico. Las dimensiones de las obras
pueden llegar hasta 25 x 35 cm en tamaño máximo, en cualquier técnica y
soporte, incluidos copias impresas de trabajos digitales, los de tercera
dimensión no rebasarán los 50 x 50 cm en cualquiera de sus lados.
Cada autor puede enviar un máximo de 3 obras por categoría.
Las obras deben ser enviadas por correo postal y se recibirán hasta el 5
de diciembre del 2014 en:
Casa de la Uneac
Máximo Gómez no. 107 entre Julio Jover y Martí, Santa Clara, Villa Clara,
Cuba.
Los premios:
Se otorgarán 3 premios por cada categoría y las menciones que el jurado
estime pertinentes:
Para participantes nacionales:
1er premio: 2000.00 MN y diploma
2do premio: 1300.00MN y diploma
3er premio: 800.00 MN y diploma
Para participantes extranjeros:
Los laureados recibirán como premio una obra de artes plásticas
consistente en un lienzo realizado por un reconocido pintor villaclareño,
además de un diploma, que se les hará llegar de forma segura.
El jurado estará integrado por prestigiosos caricaturistas, y su dictamen
será inapelable.
La inauguración de la exposición y entrega de los premios se efectuará el
20 de diciembre en la sede de la Uneac en Villa Clara.
Para aclarar dudas sobre la presente convocatoria pueden dirigirse a la
siguiente dirección:
40melaito@gmail.com Comité Organizador http://local.cenit.cult.cu/mail/

14. Salon de Humor Grafico Santa Clara 2014 Casa de la UNEAC, Maximo
Gomez 107, /Marti y Julio Jover, Santa Clara, Villa Clara,CP:50100
Cuba

Results of the 8. International Cartoon Contest,URZICENI 2014-Romania  Sonuçlar

Theme: FREE

First prize ( 1000$ )- Marian AVRAMESCU, Romania

*WINNERS :

1.First prize ( 1000$ )- Marian AVRAMESCU, Romania
2.Second prize ( 400$ )- Galym BORANBAYEV, Kazahstan
3.Third prize ( 300$ )- Saeed SADEGHI, Iran
*SPECIAL PRIZE:
1.Taner OZEK – Turkey
2.Marco D’Agostino – Italy
3.Ali RONAGHIAN – Iran
4.Vladimir KHAKHANOV – Russia
5.Valentin GEORGIEV – Bulgaria
6.Zdenko PUHIN – Croatia
7.Constantin CIOSU – Romania
8.Cristian MIHAILESCU –Romania
9.Javad TAKJOO – Iran
10.Makhmudjon ESHONKULOV - Uzbekistan
JURY MEMBERS :
Julian PENA-PAI , cartoonist-President
Nicu PETRACHE , cartoonist & organizer
Cristian VECERDEA-CRIV , cartoonist
Lucian DOBARTA - cartoonist

Taner OZEK – Turkey (Special Prize)

Editorial cartoonists in Norway...

Editorial cartoonists in Norway sell their works for supporting organization Doctors Without Borders, The Exhibition will take place in Gallery E96, Industrigt. 67 in Oslo / opening 29.Nov. 3.00pm an will stay open until 19 Desember 2014
FINN GRAFF / MARVIN HALLERAKER / EGIL NYHUS / FIRUZ KUTAL / SIRI DOKKEN / KARL GUNDERSEN / HERBJØRN SKOGSTAD / HALLVARD SKAUGE / RAGNA HANDRUM / ARIFUR RAHMAN

VISUALS MAGAZINE | OCTOBER 2014 | NO 22

FREE DOWNLOAD | VISUALS MAGAZINE | NOVEMBER 2014 | NO 23
THIS ISSUE : BIDJAN ASSADIPOUR | PART 2
Click Here - Tıklayın

Rahim Baggal asgari and "TRT" channel in Turkey...

Tomorrow will start recording Rahim's teaching program's in "TRT" channel in Turkey

"Sosyal Medyada Mizah,Mizahta Sosyal Medya" Emre Yılmaz Söyleşisi

31.Bilişim Kurultayı Ankara Bilişim Fuarı "Sosyal Medyada Mizah,Mizahta Sosyal Medya" Emre Yılmaz Söyleşisi
8 Kasım 2014 Saat: 14.00-15.30

Konuşmacı: Emre Yılmaz / Karikatürist-Obur Mizah Dergisi Kurucu Editörü
Konuşma İçeriği: Sosyal Medya ve mizah ilişkisi üzerine görsel örneklerle desteklenen bir oturum gerçekleştirilecektir.
Konuşma Başlıkları:
İnteraktif Facebook üzerinden karikatür paylaşımı ve görünürlük takibi
Mizah Nedir?
Karikatür Nedir?
Sosyal Medyanın açtığı yeni mizah alanı ve anlayışı
Sosyal Medyada Mizah Örnekleri
Caps’ler
Mizah Grupları
Dergi Grupları
Karikatür Sayfaları ve Grupları
Twitter Yazıları
Sosyal Medya konulu karikatür örnekleri ve okumaları

3 Kasım 2014 18:39 / emreyılmaz

Daily Güncel

Luc Descheemaeker - Belgium

22° Rassegna Internazionale di Satira e Umorismo 2014

Dear Artist,
as of today the catalog can be downloaded from the website
click here 

*TEMPO SCADUTO
dal 31 ottobre al 14 novembre
Torre Mirana, Palazzo Thun – Trento (Italia)
*Premiazione: Venerdì 31 ottobre
Sala degli Affreschi della Biblioteca comunale – ore 17.00
*Inaugurazione: Venerdì 31 ottobre
Torre Mirana – ore 18.00

Sebastian Cast Exhibition 7 November 2014 Palermo

click here - tıklayın

Results of World Press Cartoon 2014 Sonuçlar

«Mandela»
Grand Prize / Büyük Ödül
Shankar Pamarthy - Hyderabad - India

*CARICATURE: 
1st Prize – «Mandela» | Shankar | India | «Sakshi», Hyderabad, India
2nd prize – «Hugo Chavez | Alfredo Sabat | Argentina | «La Nación», Buenos Aires, Argentina
3rd prize – «Barack Obama» | Yaser Khanbarai | Iran | «Etefaghyeb», Iran 
*Honourable mentions:
«Franck Ribéry» | Carbajo | Spain | «El Jueves», Barcelona, Catalonia, Spain
«Nelson Mandela» | Cau Gomez | Brazil | «A Tarde», Salvador, Brazil
«Patriarch Kirill» | Aivar Johanson | Estonia | «Eesti Ekspress», Tallinn, Estonia
«Captain Obama» | by Marco Spadari | Italy | «La Vita Cattolica», Cremona, Italy.
---
*EDITORIAL CARTOON:
1st prize – «Untitled» | Žarko Luetić | Croatia | «Pikac», Prelog, Croatia
2nd prize – «The Scream in the Vatican» | Riber Hansson | Sweden | «Sydsvenskan», Malmo, Sweden
3rd prize – «Migration Reform» | Angel Boligan | Mexico | «Foreign Affairs Latin America», Mexico City 
*Honourable mentions:
«Why China is not a superpower yet» | Ninja | Philippines | «Gulf News», Dubai, United Arab Emirates
«North versus South» | Kountouris | Greece | «Efimerida ton Syntakton», Athens, Greece
«Big Ears» | Joep Bertrams | The Netherlands | «De Groene Amsterdammer», Amsterdam, The Netherlands
«Pistolius» | Helio Flores | Mexico | «El Universal», Mexico City
«Europe after Austerity» | Tom Janssen, The Netherlands | «Trouw», Amsterdam, The Netherlands
«Boston Marathon» | Jarbas Domingos | Brazil | «Diario de Pernambuco», Recife, Brazil. 
---
*GAG CARTOON:
1st prize – «Coins in the Bread» | Agim Sulaj | Albania | «Romagna Corriere», Rimini, Italy
2nd prize – «Poker» | Leslie Ricciardi | Uruguay| «Búsqueda», Montevideo, Uruguay
3rd prize – «Picasso, Dalí, and the Egg» | David Vela | Spain | «Los Diletantes», Zaragoza, Spain 
*Honourable mentions: 
«Brain» | Dikan | Serbia | «Politika», Belgrade, Serbia
«Adam and Eve in Salafist Paradise» | Brito | France | «Feco News», Hillegom, The Netherlands
«Flood» | Valery Tarasenko | Russia | «Fontan», Odessa, Ukraine
«Ferris Wheel» | Kountouris | Greece | «Shedia», Athens, Greece
«The Intruder» | Angel Boligan | Mexico | «El Universal», Mexico City 

detail for click here / ayrıntılı bilgi ve görseller için tıklayının

Knokke -Heist International cartoon festival 2014 Catalog Published...

Cumhuriyetimizin 91.Yılı Kutlu Olsun...

Daily Güncel

Selim Tanrıseven - Türkiye

Uğur Pamuk - Türkiye

PRERAG, association, ESET Foundation, Fresh solutions, s.r.o.

PRERAG, association, ESET Foundation, Fresh solutions, s.r.o. announce the international cartoon competition 2014
Brain Sneezing - from kalokagathia to hypochondria and back 2014 topic : CORRUPTION
Deadline: 30th November 2014
Awards:
1st prize : 500.00 EUR
2nd prize : 300.00 EUR
3rd prize: 200.00 EUR
Link to propositions:
http://www.cartooneast.com/category/index/item_id/2
I am looking forward to your participation
Peter Razus

*PRERAG , Nadácia ESET , Fresh solutions, s.r.o.
Brain Sneezing - from kalokagathia to hypochondria and back
Topic 2014 : CORRUPTION 
Competition terms :
Each author can send maximum 5 original works.
The competition is open to everybody and is not restricted in terms of artistic design methods.
The format of works should not exceed the A4 dimension.
The competition is non-anonymous.
The works can be sent either online, by filling the electronic application form, or via regular mail, with each work signed on the reverse with the author´s name and their address.
The rewarded works will become the property of the organiser.
Deadline : 30th November 2014
The exhibition of the works and the announcement of the results will take place in December 2014 in Prešov. The most successful authors will be awarded by the international jury as follows:
1st prize 500.00 EUR
2nd prize 300.00 EUR
3rd prize 200.00 EUR
The competition Jury reserves the right to grant other special prizes or not to grant some of the prizes.
The organisers will accept all the works that will be delivered online at the web address:
http://www.cartooneast.com/index/registration or the works that will be sent by regular mail to the address:
PRERAG, združenie 
Mgr. Peter Rázus
Dubová 5 
08001 PREŠOV 
Slovakia
Please, sign the envelope with the motto:Brainsneezing
The organisers reserve the right to publish selected works in promotional materials and to re-install the exhibition. The catalogue will be sent to each competitor whose works will be published in the catalogue.
The authors agree that their works become the property of the organisers at no charge, that copies of their works might be made and used in re-installing the exhibition in other venues and that their works might be published free of charge in order to promote the exhibition.
E-mail : info@cartooneast.com

28 Ekim 2014 23:46 / Peter Razus

Studio d’Arte Andromeda, Via Malpaga 17 | Trento

Dear Artist, 
as of today the catalog can be downloaded from the website
click here

Jerzy Gluszek
MOSTRA PERSONALE DI JERZY GLSUZEK
Umorista polacco vincitore nel 2012
della ventunesima rassegna di Satira e Umorismo 
Dal 31 ottobre al 14 novembre
Orario: 17.00 / 19.30

Studio d’Arte Andromeda, Via Malpaga 17 | Trento
domenica chiuso | ingresso gratuito

Jerzy Gluszek,a well-known cartoonist from Poland.
Jerzy Gluszek was born in 1956 in Wroclaw, Poland. He graduated at the Painting Faculty of the Academy of Fine Arts in Wroclaw. Currently is working as a freelance artist, painter, illustrator and graphic designer. Activity as a freelance cartoonist since 2005. His artworks have been exhibited at numerous individual and collective exhibitions in many countries of the world (Poland, Germany, France, Belgium, Sweden, Greece, Portugal, Canada, etc). Jerzy Gluszek was awarded more then 40 prestigous prizes (we can mention at least some of them: 1st Prize – International Satiric Competition “Karpik” Niemodlin, Poland 2005; Winning Prize – International Cartoon Contest Syria, 2006; Master Prize – The Master Cup International Cartoon and Illustration Biennial China, 2007; Grand Prize – Porto Cartoon World Festival Portugal, 2010; 1st Prize – International Festival of Satire Trento, Italy, 2012; Grand Prize – International Cartoon Contest Zielona Gora, Poland, 2013 and many others). In addition to awards for his cartoons he also won a number of awards for painting and drawing. He was invited to be a member of Jury at International Cartoon Competitions (Poland, China). Jerzy Gluszek is living and working in Wroclaw, Poland.

Sinop Dr. Rıza Nur Halk Kütüphanesi “Bir Kitap Bin Umut” Konulu 12. Ulusal karikatür Yarışması Sonuçlandı...

BAŞARI ÖDÜLÜ / Halit Kurtulmuş AYTOSLU - BURSA

18 Yaş Altı

Daily Güncel

Çerkez Soy Kırımı Karikatürleri...

Serpil KAR - TÜRKİYE

medplan 6th salao de humorcatalog 2014

click here - tıklayın

"hala / daima" Kürşat Coşgun 35.Yıl Karikatür Sergisi

Karikatürde Cahit Sıtkı'nın yolun yarısı dediği yerdeyim. 35 yıllık karikatür serüvenimden derlediğim 35 karikatürlük seçkiyi 22-31 Ekim 2014 tarihleri arasında Zonguldak Güzel Sanatlar Galerisi'nde sergiliyorum. Açılış 22 Ekim Çarşamba günü saat 18.00'de. Tüm dostlar davetlidir.

20 Ekim 2014 12:37 / Kürşat Coşgun

Kürşat COŞGUN:1964 yilinda Bafra 'da ( Samsun ) dogdu...Ilk ,orta ve lise ogrenimini burada tamamladi...1986 yilinda Ataturk Unıversitesi ,Kazim Karabekir Egitim Fakultesi Yabanci diller Bolumu Almanca Ana Bilim Dali 'ndan mezun oldu...1979 yilindab bu yana karikaturle ugrasiyor...Yurt icinde ve disinda yuzu askin karma sergiye katildi.Karikaturleri yerli ve yabanci yayinlarda yayimlandi.Kartpostal,kitapkapagi,davetiye ve brosur deseni gibi calismalar yapti.Karikatur ve mizah uzerine makale ve arastırma yazilari yayimladi,konferanslar verdi...Halen Zonguldak IL Turizm Mudurlugunde Sube Muduru olarak gorev yapıyor;Mayis 1998 'den bu yana Turkiye Karikaturculer Dernegi Zonguldak Temsilciligini surduruyor. ...Evli ve bir cocuk babasidir... Kisisel Sergiler.....*1988- " KarikaTURKU" (Zonguldak), *1994-" Turk Aydinlanma Devrimcilerine Saygi " Portre Karikatur Sergisi (Zonguldak, Caycuma ,Devrek ,Samsun ,Bafra , Corum ), *1998 "Baska Safranbolu Yok " (Zonguldak ,Safranbolu ,Yoruk koyu ) , 
*1998- " Karanliktan Aydinliga - METAMORFOZ "Derleme / Belgesel Sergisi (Zonguldak , Antalya ) , * " Yuzde 20 " Portre Karikatur Sergisi ( Zonguldak ) Oduller....*1983-Ataturk Unıversitesi 'nce duzenlenen " Ickı,sıgara ve uyusturucu ile Mucadele "konulu yarısmada ucunculuk odulu , *1985 -Ataturk Universitesince duzenlenen "Genclik "konulu yarismada mansiyon odulu , *1986 - Ataturk Universitesi ' nce duzenlenen " Barıs " konulu yarismada buyuk odul , * 1991 -Samsun Belediyesi ' nce duzenlenen "Genclik " konulu yarismada basari odulu , *1992 - ETOS -E vrensel Yayinev ' nce ( ISVEC ) duzenlenen " Duslerimiz " konulu yarismada juri ozel odulu , * 1997 - Corum Ticaret ve Sanayi Odasin 'nca duzenlenen "Kentli Olmak " konulu yarismada birincilik odulu , *1997 - K arikatur Dergisi 'nce Asaf Kocak 'in anisina duzenlenen " Demokrasi " konulu yarismasinda Serdar Cakirer ozel odulu , * 1998 - Burdur Muze Mudurlugu 'nce duzenlenen " Eski Eser , Muze ve Insan Ilıskılerı "konulu yarismada Burdur Belediyesi ozel odulu.. 

Karcomics Magazine

Daily Güncel

Serpil Kar - Türkiye

Published cartoons in Forth International Productivity Cartoon Festival/Iran 2014

Albania: Medi Belortaja
Argentina:Macondo Cuadros
Australia:Louis Pol
Azerbaijan:Seyran Caferli
Belgium:Luc Descheemaeker
Brasil:Eico Junqueira, Eduardo Simch
Bulgaria:Norman B. Isaak, Tsocho peev
China: Yang XiangYu, Jing Shan Li
Colombia: Mauricio Parra Herrán
Croatia: Srecko Pntario
Czech Republic:Jiri Srna
Germany:Steffen Jansnwski
Indonesia:Agus Widodo, Darsono, Doddy Iswahyudi
Iran:Atefe Yariyan, Jamal Rahmati, Mahmood Azadnia, Mansoor Moghadam Kouhi, Ali Miraee, Mohsen Asadi, Amir Mohammad Nouri, Houmayoun Mahmoudi,Arvin Fouladifar, Alireza Pak del, Hotan Mohammad Khani, Behnam Asadiyeh, Samira Yusefi, Davod Safari, Hojatollah Ruzbahani, Mahbobe Pakdel, Elnaz Bahonar, Farhad Mirhasani, Ehsan Janji, Mahdi Azizi, Yalda Hasheminejhad, Pooya Abdoee, Mahmood Nazari, Jalal Pirmarzabad, Mojtaba Heidar Panah, Sohrab Kheiri, Hamid Soufi, Mahmoud Parkhordeari,Saman Souli, Darush Mehrdelan, Ayda AfShariBirami, Fateme Mansouri, Nima Afkham, Aylin Hasan Nejhad, Ali Naghdi, Ilia Mazini, Asra Mohammad Loo, Mahdis Niroomand, Ali Derafshi, Faranak Mohammad Hosseinzade, Kiarash Teimuri, Alireza Fatehi, Mobina Sheikh Ahmadi, Yasna Aslani, Diana Pahlavanpoor, Armina Farsh Khahi, Salva Fard Jadid, Shanay Hadad Rezaei
Italy:Agim Sulaj, Andrea Pecchia
Kazakhstan: Aidarbek Gazizov
Luxembourg: Pol Leurs
Macedonia: Tode Blazevski
México: Antonio Garci
Montenegro: Darko Drijevic
Morroco: Nadir Bism
Norway: Fadi Abou Hassan
Peru: Omar Zevallos velarde
Poland: Joanna Wasiak Bassa, Henryk Cebula, Zbigniew Nieweglowski
Portugal: Antonio Manuel Ferreira Dos Santos
Romania: Julian Pena- Pai, Pavel Constantin, Doru Axinte, Stanila Liviu, Chiorean Cornel Marin, George Licurici, Constantin Ciosu
Serbia: Sava Babic, Vasokrcmar Design, Mileta Miloradovic, Severim Sikanja, Todorovic Bobisa, Milenko Kosanovic, Aleksandar Petrikanovic
Russia: Valentin Druzhinin, Lvailo Tsvetkov
Syria: Raed Khalil
Turkey: Hicabi Demirci, Musa Gumus, Omer Cam, Erdogan Basol, Kamil Yavuz, Muammer Olcay, Sena Undegar, Mete Agaoglu, Receb Ozcan, Edasu Albayrak, Oguz Tuna Orak
Ukraine: Vladimir Semerenko, Oleg Gutsol, Valdimir Kazanevsky, Wasil Fljorko, Serhiy Naberezhnykh, Konstantin Kazanchev, Lgor Lukvanchenko, Bodanov Victor
United Kingdom: Stephen Mumberson
U.S.A.: Phu Nguyen
Uruguay: Leslie Ricciardi
Uzbekistan:Makhmudjon Eshonkulov, Usmanov Furkat Shavkatovich, Nikolay Sviridenko

source

Karşıyaka Belediyesi Çocuk Kulübü Karikatür Atölyesi Açılıyor...

Almanya Münih’te “GÖǔ ve “SERBEST” Konulu Karikatür Sergisi Açıldı…

Halen Adana’da Abbas Sıdıka Çalık Anadolu Lisesi’nde Sanat Eğitimcisi ve Resim Öğretmeni olarak görev yapan Karikatür Sanatçısı Serpil Kar’ın organize ettiği ve yurt dışındaki ve özellikle Almanya’daki Türklerin sorunlarını ele alan “GÖǔ ve “SERBEST” Konulu karikatür Sergisi geçtiğimiz günlerde Almanya’nın Münih Kentinde, Feodor Lynen Gymnasium'da 

çok sayıda sanatseverin katılımıyla açıldı.
9- 15 Ekim 2014 tarihleri arasında açık kalması planlanan serginin yoğun ilgiden dolayı açık kalma süresi uzatılmış olup daha sonra Münih Kentinin değişik salonlarında sanatseverlerle buluşmaya devam edecektir.

Haberin ayrıntıları ve görseller için tıklayın

Results of 22° Rassegna Internazionale di Satira e Umorismo 2014 Sonuçlar

XXII EDITION International Satire and Humor Contest 2014

First prize: Vyacheslav Shilov (Russia)

Dear artist, on October 31, 2014 in Trento at 17.00 hours at the Hall of Frescoes of the Public Library will be opened the awards ceremony of the XXII International Festival of Satire "Città di Trento" and the exibition will be opened at 18.00 in the halls of Torre Mirana in via Belenzani. 
Extract from the minutes of the jury:
On 31st may 2014 the jury of the 22nd International Exhibition on Satire and Humor with title:”THE TIME IS RUNNING OUT” met at the Studio d’Arte Andromeda in Trento under the presidency of Gloria Canestrini .
Members of the jury: Toti Buratti, Giordano Pacenza, Giuliano Rossetti, Gloria Canestrini and, live online from Fano Giovanni Sorcinelli, Cinzia Battistel, Giorgio Valentini.
Worksreceived:1110 by 420 authors from 55 countries
Prizes:
1) First prize:VYacheslav Shilov (Russia) for the wise and expressive graphic sign, and for getting the theme in a striking and hilarious humorous form.
2) Second prize: Pavel Matuska (Czech Republic) for the great skill of illustrator and humorist in a cartoon with also a narrative and evocative flavour. 
3) Third prize: Maurizio Minoggio (Italy), for the graphinc synthesis, the refined message, the originalità to express the theme. 
Distinguished works : Akbar Torabpor (Iran), Alexandr Zudin (Russia), Andrei Popov (Russia), Ba Bilig (Cina), Bogumil Lach (Polonia), Hasan Gara (Iran), Trayko Popov (Bulgaria).
Special mention: Atefeh Maleki (Iran) for hitting the target theme with an intensely poetical image.
Special mention: Gianfranco Uber (Italia) for the dimension of the absurd, linked at the originality of the ironic message.
Video category: Distinguished works by Andrea Oberosler, Marianna Carazzai and Asyat Gamzatova for the professional fulfillment and for hitting the target theme. 
Comic category: Distinguished work by Giuseppe Mangini for the technique e dynamism of the script.

Second prize:Pavel Matuska (Czech Republic)

Third prize:Maurizio Minoggio (Italy)

13 Ekim 2014 12:55 / romano oss

"Tıp Hukuku Karikatür Sergisi"

17-19 Ekim 2014 tarihinde Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi'nce Adli Tıp Uzmanları Derneği ve Adli Tıp Kurumu’nun da desteğiyle Kuşadası'nda gerçekleşecek olan "1. Ulusal Tıp Hukuku ve Tıbbi Bilirkişilik Kongresi" kapsamında Prof.Dr. Halis Dokgöz'ün tıp ve hukuk üzerine çizdiği karikatürlerden oluşan "Tıp Hukuku Karikatür Sergisi" açılacaktır. Sergi ve kongreye katılımınızı diliyoruz.

7.International Cartoon - Caricature Contest in Nosorog Magazine (“RHINOCERVS”)

Republika Srpska 15 December 2014

The organizer of 7th International cartoon/caricature contest is The International magazine for satire, humor and cartoons “Nosorog” ( “Rhinocervs”; www.nosorog.rs.sr ). The contest is opened for professional or amateur cartoonists, from any country, any nationality, age, sex, or profession.
*THEME:BIG & BIGGEST PHILOSOPHERS - In 19th and 20th Century 
Prizes: First Prize: 300 euros + Diploma, Second Prize: Diploma, Third Prize: Diploma, Five ( 5 ) Special Diplomas
Conditions of entry: 
1. Technic: any Technic will be accepted
2. IMPORTANT: Write on each caricature which philosopher you present! (you may find photos of philosophers on Wikipedia, or somewhere other on net)
3. Entries: maximum 7 entries will be submitted 
4. Size of entries: A4, A3 format
5. Send your name, surname, address and the E-mail
6. You may send by post or by E-mail 
7. E-mail for sending art-work: nosorog.magazine@gmail.com 
*Note: 300 dpi resolution; JPG, JPEG format
8. If you send by post, address is:
MAGAZINE “NOSOROG”
CARA DUŠANA 4
78000 BANJA LUKA
REPUBLIKA SRPSKA
Bosnia and Herzegovina
*Note: Please, do not send originals, because we will not send you back!
9. DEADLINE:Entry deadline is the December 15th 2014.
10. Names of Philosophers:
Arthur Schopenhauer (Germany)
Søren Aabye Kierkegaard - (Denmark)
Friedrich Wilhelm Nietzsche - (Germany)
Auguste Comte – (France)
John Stuart Mill – (England)
Herbert Spencer – (England)
Alexander von Humboldt – (Germany)
Gustav Theodor Fechner – (Germany)
Rudolf Hermann Lotze - (Germany)
Friedrich Adolf Trendelenburg – (Germany)
Karl Robert Eduard von Hartmann – (Germany)
Ernst Kuno Berthold Fischer – (Germany)
Friedrich Albert Lange - (Germany)
Hermann Cohen - (Germany)
Paul Gerhard Natorp - (Germany)
Ernst Cassirer - (Germany)
Wilhelm Windelband - (Germany)
Heinrich John Rickert - (Germany)
Richard Kroner - (Germany)
Benedetto Croce - (Italy)
Giovanni Gentile - (Italy)
Mikhail Alexandrovich Bakunin - (Russia)
Ivan Alexandrovich Ilyin - (Russia)
24. Charles Sanders Peirce - (USA)
William James - (USA)
John Dewey - (USA)
Charles W. Morris - (USA)
Richard McKay Rorty - (USA)
Richard Heinrich Ludwig Avenarius - (Switzerland)
Ernst Waldfried Josef Wenzel Mach - (Austria)
Jorge Agustín Nicolás Ruiz de Santayana y Borrás, known as: George Santayana - (Spain-USA)
Henri Bergson - (France)
Wilhelm Dilthey (Germany)
Georg Simmel - (Germany)
Oswald Arnold Gottfried Spengler - (Germany)
Nikolay Yakovlevich Danilevsky - (Russia)
Semyon Lyudvigovich Frank - (Russia)
George Edward Moore - (England)
Bertrand Arthur William Russell - (England)
Ludwig Josef Johann Wittgenstein - (Austria-England)
Bernhard Placidus Johann Nepomuk Bolzano - Bernard Bolzano - (Czech Kingdom, Bohemian Kingdom)
Franz Clemens Honoratus Hermann Brentano - Franz Brentano - (Germany)
Edmund Gustav Albrecht Husserl - Edmund Husserl - (Germany)
Max Ferdinand Scheler - (Germany)
Gustav Gustavovich Shpet - (Russia-SSSR)
Nicolai Hartmann - (Russia-Germany)
Martin Heidegger - (Germany)
Martin Buber - (Austria-Israel)
Emmanuel Levinas - (Russia-France)
Gabriel Honoré Marcel - (France)
Karl Theodor Jaspers - (Germany)
Nikolai Alexandrovich Berdyaev - (Russia-France)
Zan Pol Sartr (France) - Jean-Paul Sartre
Miguel de Unamuno y Jugo - (Spain)
José Ortega y Gasset - (Spain)
Max Horkheimer - (Germany)
Theodor W. Adorno - (Germany)
Walter Bendix Schönflies Benjamin - Walter Benjamin - (Germany)
Herbert Marcuse - (Germany-USA)
Erich Seligmann Fromm - (Germany-Mexico-Switzerland)
Jürgen Habermas - (Germany)
Niklas Luhmann - (Germany)
György Lukács - (Hungary)
Karl Korsch - (Germany)
Ernst Bloch - (Germany)
Gajo Petrovic (Yugoslavia)
Étienne Gilson - (France)
Konstantin Eduardovich Tsiolkovsky - (Russia)
Nikolay Alekseevich Umov - (Russia)
Nikolai Fyodorovich Fyodorov - (Russia)
Vladimir Ivanovich Vernadsky - (Russia)
Vladimir Sergeyevich Solovyov - (Russia)
Pavel Alexandrovich Florensky - (Russia)
Karl Raimund Popper - (Austria-England)
Thomas Samuel Kuhn - (USA)
Paul Karl Feyerabend - (Austria-USA)
Claude Lévi-Strauss - (France)
Michel Foucault - (France)
Jacques Marie Émile Lacan - (France)
Ferdinand de Saussure - (Switzerland-France)
Jacques Derrida - (France)
Hans-Georg Gadamer - (Germany)
Merab Mamardashvili - (SSSR)
Eugen Fink - (Germany)
… (also, you may draw some others)
Plus: Milan Uzelac (Serbia)
*11. EXHIBITION: The exhibition will take place in the gallery of the National Library of Republika Srpska, city Banja Luka
12 - IMPORTANT NOTE: In the event that the State, from which awarded is, under international sanctions, the organizer is not liable if it can not deliver the prize!
13. Note: Sender must be author of caricatures!
14. Jury members:
Mrs. Maria Claudia Re, cartoonist, illustrator, designer - Argentina
Mr. Aleksandar Blatnik, painter, cartoonist - Serbia
Mr. Milenko Kosanovich, cartoonist - Serbia
Mr. Milenko Mihajlovich, painter, cartoonist - Serbia
Mr. Vladica Milenkovich, writer, Editor in Chief, Serbia
Mr. Miladin Berich, writer, Editor, Republika Srpska/BA
Mr. Goran Kljajich, writer, Chief Editor of “Nosorog”, Republika Srpska/BA
*We wish you good art-work and successful participation to everyone.
International magazine for satire, cartoon and caricature “Nosorog” (“Rhinocervs”)
City Banja Luka Republika Srpska

2014 Burhan Felek Basın Hizmet Ödüllerinden Bir Tanesi Raşit Yakalı'nın...

Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri
TGC Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri açıklandı...
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) önceki başkanlarından Burhan Felek adına düzenlenen Basın Hizmet Ödülleri bu yıl Engin Köklüçınar, Ertan Ünal, Hikmet Çetinkaya, Hulusi Turgut, Hüseyin Kırcalı, Mustafa Küçük, Raşit Yakalı, Ümit Gürtuna, Üstün Akmen, Yalçın Pekşen’e verilecek.
İSTANBUL- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) önceki başkanlarından Burhan Felek, 4 Kasım Salı günü saat 11.00’de Karacaahmet’teki mezarı başında anılacak. 
Burhan Felek adına konulan “Basın Hizmet Ödülleri” ise 4 Kasım 2014 Salı günü TGC Burhan Felek Konferans Salonu’nda saat 17.30’da başlayacak törenle sahiplerini bulacak.TGC Başkanı Turgay Olcayto’nun Şeyhül Muharririn Burhan Felek’i anlatan açılış konuşmasından sonra ödül dağıtımına geçilecek.
Seçici Kurul Tarafından Belirlendi
Türk Basınının önde gelen kalemlerinden ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti önceki başkanlarından Şeyhül Muharririn Burhan Felek adına verilen ödülleri kazananlar belli oldu. Ödüller, TGC Önceki Başkanı Orhan Erinç’in Başkan, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş’in yazman olduğu; TGC Başkanı Turgay Olcayto, Önceki Başkanlardan Nail Güreli, Genel Sekreter Yardımcısı Niyazi Dalyancı, Atilla Güner, spor yazarı Esat Yılmaer, Şükran Soner ve Engin Başçı’dan oluşan seçici kurul tarafından belirlendi.
Oylama sonunda yönetmeliğe göre; 70 yaşından gün alan, meslekte 50 yılını tamamlayan ve mesleğini sürdüren gazeteciler Engin Köklüçınar, Ertan Ünal, Hikmet Çetinkaya, Hulusi Turgut, Hüseyin Kırcalı, Mustafa Küçük, Raşit Yakalı, Ümit Gürtuna, Üstün Akmen ve Yalçın Pekşen; Burhan Felek Hizmet Ödülü’ne değer görüldüler.
*Ödüllerin Tarihçesi
"Şeyhül Muharririn" ünvanınıtaşıyan, 50 yıldan fazla aktif gazetecilik yapan Burhan Felek'in anısına konan ödüller 1983 yılında oluşturuldu. Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri için 70 yaşından gün alan adayların 50 yılı aşkın süreyle basına hizmet vermiş ve bu hizmetlerini sürdürüyor olmaları şartı aranıyor.
*Burhan Felek Kimdir ?
Burhan Felek, 1889 yılında İstanbul'da doğdu ve Hukuk Mektebi'ni bitirdi. Mesleğe Ahmet Rasim'in Donanma Dergisi'de başladı. Tasvir-i Efkar Gazetesinde spor ve foto muhabiri olarak çalıştı. Vatan, Millet, Yeni Ses, Tan, Cumhuriyet ve Milliyet gazetelerinde yazarlık yaptı. 1925 yılından başlayarak son günlerine kadar köşe yazılarını sürdürmesi nedeniyle Şeyhül Muharririn unvanı ile ödüllendirildi. İÜ Gazetecilik Gazetecilik Enstitüsü'nde öğretim üyeliği yaptı. İtalyan mizahçısı GiovanniGuareschi'nin "Don Camillo" dizisini Türkçe'ye çevirdi, İstanbul Üniversitesi'nin Onursal Hukuk Doktorluğunu alan ilk gazeteci oldu. TGC başkanlığını 1949-1952 ve 1959-82 yılları arasında 2 kez üstlendi.
*Raşit yakalı Kimdir ?
Raşit Yakalı,1943 yılında Tire’de doğdu. Mesleğe 1963 yılında Tercüman Gazetesinde başladı. Yeni Asır Gazetesinde karikatürist olarak çalıştı. Pardon Mizah Dergisi, Dünya, Hürriyet, BRT, Fotospor’daçalıştı. Mesleki başarı ödülleri sahibi. Karikatürleri bazı ülkelerin müzelerine verildi. Sürekli Basın Kartı sahibi.

Uluslararası Adalet Karikatürleri Sergisi İzmir'de açıldı

Karikatürcüler Derneği ve Türkiye Barolar Birliği tarafından hazırlanan, Adalet konulu karikatürlerden oluşan uluslararası sergi İzmir Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Sanat Galerisi’nde 9 ekim 2014 saat 18.00 de düzenlenen kokteyl ile açıldı. Açılışta İzmir’li çizerler ve İzmir Temsilcisi Mehmet Aslan da hazır bulundular.

We remind you that the deadline for your works finish on 20 October 2014

Greece 20 October 2014

THEME: «Our diet is our life. Genetically modified foods - Environmental pollution – Codex Alimentarius» 
15-29 November 2014
Venue: Event Hall of the municipal community of Ymittos, 1 Iroon Polytechniou Sq, Ymittos
It will reward the best works. Will be awarded 1st Prize, Best Guest and 4 more
CONDITIONS OF PARTICIPATION:
The cartoons must be black and white or in colour.
Each participant may present up to 3 works (size A3).
Resolution must be at least 300 dpi.
It would be preferable that the works not contain any text or comments. In case they do, the English or Greek language should be definitely included.
The use of collage is prohibited.
The works must be sent via e-mail.
The works will be evaluated by an Artistic Committee. 
There will be a Judging Committee Award
A short CV, the e-mail address and the postal address of each participant is required.
All participating works may be exhibited in a touring exhibition in Greece or abroad.
The works may be used in the information campaign of the Exhibition. Under no circumstances will the works or copies of the works be sold. The commercial exploitation of part or the total of the exhibition is prohibited.
The artists who will participate will not receive any kind of payment for their participation.
Participation in the exhibition implies full acceptance of all above terms.
Copyright of the Exhibition belongs to the three organizers.
Submission Deadline: October 20th 
The works should be sent to the following e-mail address: cartoondafniymittos@gmail.com
All participants will receive the Exhibition Catalogue in digital format 
With the support of FECO HELLENIC GROUP LEVADIA
News:
click here & στη σελίδα click here
*The Organizing Committee:
The Chairman: Michael I. Stavrianoudakis, Mayor of Dafni – Ymittos
The Vice-Chairman: Yiannis Geroulias, President of the Cartoon Friends Association
The Coordinator: Yiannis Kaltsas, Ergastiri 
*Information:
E-mail:
cartoondafniymittos@gmail.com
Yiannis Kaltsas - +30 6984106117 

1st International Cooperative Cartoon Festival

Greece 26 October 2014

The 1st international cooperative cartoon festival is organized by the Halandri Parents Social Cooperative Enterprise.
Participation:
The festival is open to everyone regardless of nationality, age, sex or profession.
*Theme:
Cooperatives: What is a cooperative? Cooperative principles and social economy. How workers’ cooperatives, social cooperatives and other types of enterprises owned by their workers can foster new ways of acting and thinking? How can teamwork in general contribute to social transformation?
Free: Let your imagination run wild!
All works (cartoons or strips) must be without dialogue or text.
*Entry Conditions:
All entries must be original works. Framed works will not be accepted.
Entries can be either black & white or colored.
The name, surname and address of the participant should be indicated on the reverse side of cartoons.
*Maximum 3 entries per participant.
*Maximum entry format size is A3 (40x30 cm). Electronic entries must be in JPG or PDF format (200 dpi). Files must not exceed 5 MB.
*Deadline: Deadline for entries is 26 October 2014
*Address:
Halandri Parents Social Cooperative Enterprise
1st International Cooperative Cartoon Festival
42 Aristotelous Street
15234 Halandri, Greece
*Works can be sent via email to: cartoonfestival@cooplife.org 
*Alternatively, they can be sent via the following services:
WeTransfer (http://www.wetransfer.com)
DropBox (http://www.dropbox.com)
Google Drive (http://drive.google.com)
Accepting, short-listing, and final selection of works falls entirely upon the Jury nominated by the Artistic Direction of the International Cooperative Cartoon Festival. The final results will be communicated directly to all participants via email and published at www.cooplife.org. The Jury’s decisions cannot be contested.
*Awards:
International Cooperative Cartoon Festival (single award)
Parents Social Cooperative Enterprise (single special award)
Traditional Cooperatives (single special award)
Other special awards or honorary mentions may be awarded.
Opening Ceremony, Award Ceremony, Exhibition
*The opening ceremony and the prize awarding ceremony will be announced at www.cooplife.org at the end of November. 
*Authors of short-listed works will receive a free copy of the exhibition catalogue (dvd). Non-selected participants will have the possibility to request the catalogue by filling in the respective electronic form at www.cooplife.org. 
*The works selected for the exhibition and the catalogue will not be returned and they will be included in the International Cooperative Cartoon Festival Museum collection. 
*Non-selected paper works will be returned only after request by the author (who will also bear the shipping cost) and no later than February 22, 2015. The organizer is not responsible for any damage that may occur during transport.
*The organizer reserves the right to reproduce the works sent to the 1st International Cooperative Cartoon Festival without paying any fee to the authors.

Adnan Yücel 3.Edebiyat ve Sanat Festivali Ödül Töreni 

Adnan Yücel Edebiyat-Sanat Derneğı 3.Edebiyat ve Sanat Festivali Ödül Töreni 
11 Ekim 2014 Cumartesi Saat:17.00 - 22.00
Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi

from Boris Erenburg...

Dear Ismail, like V.Kazanevsky 
I would like to inform you that the Organizers of 18th International Golden Keg, Presov - Slovakia didn`t pay me Grand Prix-2012 prize money. So they are in my personal Black list…
Boris Erenburg - Israel
see click here:
Karcomics Magazine
http://ismailkar.com/arsiv99.htm
Sonuçlar Results 18th International Golden Keg Altın Fıçı 2012 - Slovakia
http://ismailkar.com/keg2012sonuc.jpg

source / kaynak

Daily Güncel

İsmail KAR - Türkiye

Ferruh Doğan Karikatür Sergisi

7 Ekim 2014 16:28 / rasityakalı

from Vladimir Kazanevsky...

Dear Colleagues,
I would like to inform you that the Organizers of International Cartoon Rendon Festival , Colombia don`t like to be in contact with prize winners and don`t pay prize money.
For examle, thay did not send to my bank account last year prize yet. See, please:
cartoonrendon facebook pages
Best wishes,
Vladimir Kazanevsky

Almanya Münih'te Karma Karikatür Sergisi

9-15 Ekim 2014

  A joint exhibition in Munich, Germany with one of themes "Immigration" on 9th-15th October.in Feodor Lynen Gymnasium. Curator of the exhibition is: Serpil Kar

  Karikatürcü,Sanat Eğitimcisi Serpil Kar'ın organize ettiği ve konusunu "GÖÇ" ve "SERBEST" karikatürlerin yer aldığı Almanya - Münih'teki Karma Karikatür Sergisi 9 - 15 Ekim 2014 tarihleri arasında Feodor Lynen Gymnasium'da sanatseverlerle buluşacak..Tamamının Türk Karikatür Sanatçılarından oluştuğu Karikatür Sergisinde yer alan isimler şöyle (alfabetik): 
Asuman KÜÇÜKKANTARCILAR
Aşkın AYRANCIOĞLU
Ayten KÖSE
Bülent OKUTAN
Cemal TUNCERİ
Coşkun GÖLE
Eda KARAABDURRAHMANOĞLU
Firuz KUTAL
Halit Kurtulmuş AYTOSLU
Hüseyin ÇAKMAK
İsmail DOĞAN
İsmail KAR
Mehmet KAHRAMAN
Mehmet SELÇUK
Mehmet ZEBER
Musa GÜMÜŞ
Oğuz Gürel
Raşit YAKALI
Recep BAYRAMOĞLU
Saadet DEMİR YALÇIN
Serdar GICIKLAR
Serpil KAR
Seyit SAATÇİ
Sezer ODABAŞIOĞLU
Yurdagün GÖKER

Sergi Adresi

Planegger Karikatur-Ausstellung Feodor Lynen Gymnasium 9-15 Oktober, 2014 Gefördert durch die Robert Bosch Stiftung 

Sketch Freedom International Cartoon Expo January - February 2015

Sinop Güç Birliği Derneği Karikatür Grubu Ödüle Doymuyor...

Sinop Güç Birliği Derneği Karikatür Grubu, karikatür atölyesinde çalışmalarına başladı.
Tayvan'da 2003'te dünyanın en iyilerinden seçilerek mükemmellik ödülü,1991'de Fransa'da,1992'de Küba'da Uluslararası Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması Özel ödülü, 2006'da Portekiz Porto Yarışması ödülü gibi ödülleri bulunan karikatürist Seyit Saatçi eşliğinde çalışmalarına başlayan karikatür grubunda, 30 öğrenci bulunuyor.
Saatçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 30 öğrenci ile karikatür atölyelerinde hayatın içinde olan her türlü yaşamsal alanı çizgilerle anlatmak ve insanlara mesaj vermek için çizgi ile mizah yaptıklarını belirterek, "Bugüne kadar öğrencilerimle yurt içi ve yurt dışında karikatür alanında aldığımız ödüller göğsümüzü kabartmıştır. Öğrencim Doğa Yılmaz'ın, Aydın Doğan Vakfı Karikatür Yarışmasında, liseler arası Türkiye birinciliği var. Yurt dışında başarılarımız var, bu başarılarımızın artarak devam edeceğine inancımız tamdır" dedi.
Öğrencileriyle Güç Birliği Derneği çatısı altında ulusal ve uluslararası yarışmalara hazırlandıklarını kaydeden Saatçi, "Hedefimiz ilimizi ulusal ve uluslararası alanda temsil edebilmek. Bu vesileyle başarılarından dolayı öğrencilerimi tebrik ediyor, kendilerine teşekkür ediyorum" diye konuştu.
AA HalitGümüş

Feco China“new” AYACC is a liar!

Dear Colleagues,
Greetings.
This is a scam!
This Contest--“new” AYACC is a liar!
Liuyi Wang is a liar!
Wang took the total fee from the organization when he was in charge of AYACC, but in China, individuals and committees who work for him have not received their payment. In other countries, the cartoonists did not get their price ...
Please don't take part in.
FECO.CHINA tell you: They are cheat!
The consequence is proud!
What goes around comes around.
Evil people would be punished. 
Keep in touch!
FECO.CHINA 

3rd International Festival of Fine Arts Kranj - ZDSLU 2014

collage, assemblage
Within the 3rd International Festival of Fine Arts in Kranj and The Slovenian Association of Fine Arts Societies 2014, which will take place at 21 different exhibition sites in Kranj and its surrounding, marked by collage and assemblage, there will be 130 artists from 12 countries participating in it.
The start of the principal opening of the Festival will be on Tuesday, 7th October at 17 hours, on the Main square in Kranj. From there, we will walk along all exhibition sites in the center of the town.
The opening itself will take place in the Gorenjska Museum. The award winning ceremony, together with awarding the ZDSLU prize for 2014, will be the last part of this event, taking place at 19 15 in the Dr. Cene Avguštin Gallery at the Institute for the Protection of Cultural Heritage of Slovenia - regional unit Kranj, where there will also be an opening of the exhibition by the academic painter Stane Jagodič, the recipient of the honorary award of the The Slovenian Association of Fine Artists Societies for 2014 in the field of assemblage - object montage.
The author will be presented by DDr. Damir Globočnik, an art historian. Then, the president of The Slovenian Association of Fine Arts Societies, Aleš Sedmak will hand out the award to the artist.
Kindly invited!
Klavdij Tutta, Art Director of the Festival
The exhibition will be open from 7 October to 5 November 2014.
On Saturday and Sunday the Gallery is closed.
The addresse of the exhibition site: Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije - območna enota Kranj, Galerija dr. Ceneta Avguština, Tomšičeva 7, 4000 Kranj, Slovenia

Daily & Weekly Cartoons Arsiv Click Here

Karcomics Magazine Arsiv / Click Here-Tıklayın-->> 

1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12 -13 -14-15- 16 - 17 -18- 19- 20- 21-22 -23 -24 - 25 - 26 - 27 -28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 -37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 -43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 484950 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 -63 -64 -65 -66 - 67 - 68 -69 - 70 - 71 - 72 -73 - 74 - 75 - 76 - 77 - 78 - 79 - 80 - 81 - 82 - 83 - 84 - 85 - 86 -87- 88 - 89 - 90 - 91 - 92 - 93 - 94 - 95 - 96 - 97 - 98 - 99 - 100 - 101 - 102 - 103 - 104 - 105 - 106 - 107 - 108 -109 -110 - 111 - 112 - 113 - 114 - 115 - 116 - 117 - 118  -  119 - 120 - 121 - 122 - 123 - 124 - 125 -126 -127 - 128 -129 - 130 -131 - 132 - 133 - 134 - 135 - 136 - 137 - 138 - 139 - 140 -141 - 142 - 143 - 144 - 145 -146 - 147 - 148 - 149 - 150 - 151 - 152 - 153 - 154 - 155 - 156 - 157 - 158 - 159 - 160 -161 - 162 - 163 - 164

Not: Karcomics Web Sitesinde yayınlanan her türlü çalışmanın yasal sorumluluğu, yayını gönderen kişiye ait olup Karcomics Web Sitesini yasal olarak bağlamaz.
Note: All kinds of Karcomics study published in the legal responsibility of the Web Site, the publication of the sender is legally binding for Karcomics Web Site.

Contact - Iletisim

karcomic@gmail.com 

---

To dowland the full PDF format click here- tıklayın

---

KARIKA No.73 Croatia

To download the full PDF format Click Here-Tıklayın

---
Independence Catalogue To download in the full PDF format 5,4 Mb Click Here 
"Bağımsızlık"katalogu PDF formatında5,4 Mb Tıklayın
---

To download the full PDF  format Catalog for Click Here - Tıklayın

---

VI Salon Internacional De Humor Grafico Catalog for Click Here - Tıklayın

---

Brain Sneezing 2012 Online Catalogue...

---
"Independence Bağımsızlık" (Football)

To download the full PDF format Click Here-Tıklayın

---
Firavun'un 2014  129.Sayısı İçin Tıklayın...

Pharaohs to download the full PDF file of issue # 129 click here...>>
---
Delidolu Mayıs 2012
PDF formatında indirmek için tıklayın
---
Artefacto issue/no:63
To downland the full pdf format click here-tıklayın
---
Altın Madalyon Mayıs 2012

Pdf formatındaki Altın Madalyon E-Dergisinin Mayıs 2012 Sayııiçin tıklayın

---

e-gölge Mayıs 2012

Pdf formatındaki Gölge e-Derginin Mayıs 2012 52.Sayısı için tıklayın

---

To download the full PDF format  Zagreb2012 Catalog Click Here

PDF formatındaki Zagreb 2012 kataloğunu okumak ve indirmek için tıklayın

---

PDF formatındaki Zagreb 2013 kataloğu okumak ve indirmek için tıklayın

To download the full PDF format  Zagreb 2013 Catalog Click Here

---

To download the full PDF format Click Here-Tıklayın

---

Kiks Magazine No:21

---
---
 

KARCOMICS MAGAZINE Web Site Copyrighted 2000-2014© By Ismail Kar All right reserved.