Sık Kullanılanlara Ekleyiniz/Add Favorite

Similar Cartoons Benzer Karikatürler

wessam khalil

Similar Cartoons Benzer Karikatürler

666999

Bayraklı Belediyesi 4. Ulusal Karikatür Yarışması

 İzmir 31 Ekim 2018

ŞARTNAME:
* Birinci Bölüm: YARIŞMANIN AMACI: Türkiye sınırlarında yaşayan her yaş grubundan tüm karikatür severleri buluşturmak, karikatüre olan ilgiyi pekiştirmek ve devamlılığını sağlamak amacı ile bu yarışmayı başlatıyoruz. Artık gelenekselleşen, bu yıl dördüncüsü yapılacak olan ulusal karikatür yarışmamızın konusu: “Ekonomi ve Geçim Sıkıntısı” olacaktır.
Siz değerli karikatür sanatçılarından bu önemli konu hakkında çizgili yorumlarınızı bekliyoruz. Çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.
* İkinci Bölüm: YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARI
1.Yarışmaya profesyonel ve amatör herkes katılabilir. Yarışma konusu: “Ekonomi ve Geçim Sıkıntısı”. 
2.Yarışmaya Bayraklı Belediyesi çalışanları ve çalışanların 1.derece akrabaları katılamayacaklardır.
3. Karikatürlerin çizim tekniği serbest olup, renkli veya siyah beyaz olabilir. Orijinal veya kaliteli bilgisayar çıktısı kabul edilir, ancak ıslak imzalı olması gerekmektedir. Fotoğraf, Fotokopi vs. kabul edilmeyecektir.
4. Karikatürlerin boyutu en küçük A4 (21x30 cm), en büyük A3 (30x42 cm) olmalıdır.
5. Yarışmacılar en fazla 3 karikatür ile yarışmaya katılabilirler.
6. Yarışmacıların göndereceği karikatürler daha önceden hiçbir ulusal veya uluslararası yarışmalarda ödül almamış olması gerekmektedir (Sergilenmiş veya yayınlanmış olabilir). Seçici kurulun aynı ya da benzer saydığı veya başka bir karikatürcüye ait olduğunu bildiği karikatürler değerlendirilmeyecektir. Her türlü olası tartışmalar, çalıntı ve benzer iddiaların sorumlusu katılımcı olacaktır.
7. Ana fikir ve teknikte yenilik taşıyan karikatürlere özellikle önem verilecektir. 
8.Karikatürist, eserin bütünüyle kendilerine ait olduğunu taahhüt edip, Bayraklı Belediyesi ” ULUSAL KARİKATÜR YARIŞMASI” özel şartnamesini aynen kabul ettiklerini belirten yazılı ve imzalı (EK- 1) belgeyi, başvurularında yer alan ve ağzı kapalı olarak teslim edilecek kimlik bilgilerinin olduğu zarfa koymakla yükümlüdürler. 
9. Karikatürleri son gönderme tarihi 31 Ekim 2018’dir.
10.Seçici kurul Kasım ayı içerisinde toplanıp değerlendirme yapacaktır. “İdare” değerlendirme zamanında değişiklik yapma hakkına sahiptir.
11. Yarışma sonucunda Bayraklı Belediyesi yarışmada finale kalan karikatürlerin sergisini açacaktır. Bir albümde toplayıp, eseri bulunan çizerlere kargo ile gönderilecektir.
12. Yarışmaya katılan eserler geri gönderilmeyecektir. Dereceye giren veya girmeyen karikatürler Bayraklı Belediyesi tarafından kültürel amaçlı kullanabilecek ve yayınlanabilecektir. Katılımcılar eserlerin kullanım hakkının Bayraklı Belediyesine ait olacağını baştan kabul etmiş sayılır.
13. Karikatüristler, yarışmaya gönderilen karikatürleri kapalı zarf içerisinde, arkasına mutlaka ad- soyad, adres, telefon, e- posta bilgilerini yazacaktır. 18 yaş altı katılımcılar yaşını mutlaka belirtmelidir, dereceye girenlerden nüfus fotokopileri istenecektir.
14. Belirtilen adrese posta yolu ile gönderilen karikatürler için; postada oluşabilecek zarar ve gecikmeden Bayraklı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü sorumlu olmayacaktır.
15.Ödül töreni saati ve yeri “İdare” tarafından belirlenecek ve yarışmacılara bildirilecektir.
* Üçüncü Bölüm ÖN SEÇİCİ KURUL:
Hasan KARABAĞ- Bayraklı Belediye Başkanı, Selin ORHAN- Bayraklı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü, Mustafa YILDIZ- İzmir Karikatürcüler Platformu Başkanı, Eray ÖZBEK- Karikatürcü, Bayram BAĞCI- Karikatürcü, Deniz DOKGÖZ- Karikatürcü, Hüseyin ESEN- Karikatürcü, Özge ULU- Karikatürcü
Not: Bayraklı Belediyesi, ön seçici kurul üyeleri arasından herhangi bir sebeple görev alınamaması durumunda yeni bir ön seçici kurul üyesi belirleme hakkına sahiptir.
* Dördüncü Bölüm YARIŞMA TAKVİMİ:
Son başvurusu: 31 Ekim 2018 tarih mesai bitimi
Değerlendirme: Kasım ayı içerisinde yapılacaktır. “İdare” değerlendirme zamanında değişiklik yapma hakkına sahiptir.
Ödül töreni: Ödül töreni saati ve yeri “İdare” tarafından belirlenecek ve ilgililere bildirilecektir.
* Beşinci Bölüm ÖDÜLLER:
1.lik Ödülü: 3.000 TL ve Plaket
2.lik Ödülü: 2.000 TL ve Plaket
3.lük Ödülü: 1.000 TL ve Plaket
MANSİYON ÖDÜLÜ : (3 adet) 500 TL
TEŞVİK ÖDÜLÜ:18 Yaş altı (3 adet) 250 TL 
* Şartname Ve Başvuru Dilekçesi Örnekleri: www.bayrakli.bel.tr
İRTİBAT BİLGİLERİ VE ESERLERİN TESLİM EDİLECEĞİ ADRES:
BAYRAKLI BELEDİYESİ HİZMET BİNASI
BAYRAKLI BELEDİYESİ KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRLÜĞÜ
ANADOLU CADDESİ NO:125 BAYRAKLI- İZMİR

18 Eyl 2018 18:54 / mustafa yıldız

Kurallar ve Katılım Formu

Winners of the 3rd International cartoon exhibition Čakovec 2018 Kazananlar

Tan Oral Karikatürleri Ankara'da Karikatür Atölyesinde...

Sanat hayatı renkli ve köklü olan Ankara’ya yeni bir mekan ile farklı bir soluk geliyor. Karikatür Atölyesi, karikatür ve mizah ile sıcak bir bağlantı kurmak isteyenlerin hizmetine açıldı. 
Karikatür Atölyesi, usta karikatüristlerin sergileri, her yaştan karikatür meraklılarına verilecek olan atölye çalışmaları ve yıl boyunca düzenleyeceği özel etkinlikleri ile adından sıkça bahsedileceğe benziyor. 
Karikatür meraklıları ile ünlü karikatüristleri bir araya getirmeyi hedefleyen Karikatür Atölyesi, yıl boyunca usta karikatüristin sergilerini Ankara’ya taşıyacak. 
2019 yılının Haziran ayına kadar 20'şer günlük aralıklarla çoğunluğu usta karikatüristlerden oluşan karikatür sergileri açacak olan Karikatür Atölyesi, Ankara’nın soğuk kış aylarında karikatür ve mizah ile sıcak bir hava estirecek. 
İlk usta konuk “TAN ORAL” 7 Eylül’de açılışını Karikatürist Emre Yılmaz ve Ressam Numan Seven’in karma sergisi ile yapan Karikatür Atölyesi sergilerine, 21 Eylül 2018 tarihinde, ünlü karikatürist Tan Oral’ın “EVET EFENDİM” sergisi ile devam ediyor. Oral’ın 30 karikatüründen oluşan sergisinde uzun çizerlik yaşamında yaşadığı ve görmüş olduğu durumlar karşısında mizahi yorumları yer alacak. 21 Eylül 2018 Saat: 18:30’da Tan Oral’ın katılımıyla açılışı yapılacak olan sergi, Konur Sokak’ta bulunan Karikatür Atölyesinde 11 Ekim 2018 tarihine kadar izlenebilecek. 
Tan ORAL Kimdir; 1937 yılında Merzifon’da (Türkiye) doğdu. Kolej yıllarını birçok değişik şehirlerde tamamladı. İstanbul’daki Güzel Sanatlar Akademisi’nden mimar olarak mezun oldu. 3 yıl boyunca da akademide ünlü mimar Sedad H.Eldem’in asistanlığını yaptı. Daha sonra tüm bu mimari işleri bıraktı ve karikatür ve filmlere yöneldi. 1969 yılında kısa filmi ‘Cumartesi-Pazar’ ve 1970’te de ‘Sansür’ adlı animasyon filmiyle ödüller aldı.
7 yıl boyunca başkanlık etmekte dahil Karikatürcüler Birliği’nde görev almıştı. Karikatürlerinden dolayı 1980, 81, 83, 84, 85 ve 92 yıllarında ‘Çağdaş Gazeteciler Derneği’ tarafından ‘Yılın Gazetecesi’ ödülüyle şereflendirildi. ‘İstanbul Gazeteciler Cemiyeti’ tarafından 1989,90,91,93 ve 94 yıllarında ‘Başarılı Gazeteci’ ödülünü almıştır. 2001 yılında Hollanda’nın Deventer şehrinde ‘Altın Kalem’, 2002’de Fransa’nın St.Just-le-Martel kentinde ‘En iyi Yabancı Karikatürist’, 2003’te Akşehir’de ‘Altın Eşek-Nasreddin Hoca’, 2004 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nce ‘Hizmet Ödülü’ ödüllerini almıştır. Halen ‘T 24’ internet gazetesinde ve bazı dergilerde karikatürist olarak çalışmaktadır.
Adres: Konur 1 Sk. Pınar Apt. 19/6 Kızılay/ANKARA
Telefon: 0 535 625 10 22 - 0 535 461 75 62

17 Eylül Pzt 22:39 / emre yılmaz

Results of 23° Mercosur International Cartoon Contest Diógenes Taborda 2018 Kazananlar

23 ° Mercosur Uluslararası Karikatür Yarışması Diógenes Taborda 2018  uluslar arası karikatür yarışmasında Türk Karikatürcü Serpil Kar yukarıdaki çalışmasıyla Aquel Buzon mansiyon ödülü kazanmıştır..Yarışmada ödül kazanan diğer Türk karikatürcülerden Hilal Özcan Fundacion Culturel Volpe Stessens ikinci mansiyon ödülünü,Oktay Bingöl ise Illustracion bölümünde ikincilik ödülünü kazanmıştır... Yarışmada ödül kazanan karikatürcülerin isim ve ülkeleri aşağıdaki görselde yer almaktadır...

Fifa world cup 2018 Birincilik Ödülü Türk Karikatürcü Yüksel Cengiz'in...

Rusya Gazeteciler Birliği’nin Novorossiysk şubesi Novorossiysk kent yönetimi ve Rusya Güzel Sanatlar Akademisi tarafından düzenlenen "Fifa world cup 2018:" konulu uluslar arası karikatür yarışmasında Türk Karikatürcü Yüksel Cengiz'in yukarıdaki çalışmasına  birincilik ödülü verildi.

14 Eylül Cum 18:55 / yüksel cengiz

Results 14. International cartoon festival Solin 2018 Croatia Kazananlar

marko ivic

International Cartoon Contest LA SONRISA INCA

Peru 14 October 2018 @

Rules / Kurallar: 
1. All illustrator and cartoonists who live in any part of our Mother Earth, amateur or professionals from 18 to 120 years old regardless civil status, religion or sex can participate. Members of the competition’s Organization can not participate.
2.The theme on which the works should be inspired is HONESTY, a weapon against corruption.
3. Each participant may submit a maximum of 3 illustrations without dialogues, speech or text balloons. The works may or may not have achieved any mention or award in other similar events, but they should be original and belong to the author who send them, it means, copies and/or plagiarism identified by the jury will be disqualified immediately. 
4. The technique is totally free, in color or in black and white, and the delivery will be digital, in 21cm x 30cm, in JPG (horizontal or vertical), in RGB colors and in high definition (300dpi). The name of the file must be the title of the work.
5. The title of the work, the name of the author or authors, an e-mail, a phone number, address and country of origin, as well as a brief curriculum (no more than 15 lines), a photo or cartoon of yourself and a miniature of the work must be attached in a Word document when sending each illustration.
6. The deadline to send the works is October 14, 2018. And they must be sent to the following address: carpadetinta@gmail.com 
7. Prizes and awards guaranteed by our sponsors: 
FIRST PRIZE : USD 1,000.= +diploma
SECOND PRIZE: USD 500.= +diploma
THIRD PRIZE : USD 250.= +diploma
HONORABLE MENTION (which the jury may consider convenient) diploma
The results will be announced in November 7, 2018 and will be officially published in: www.carpadetinta.pe www.icpnacusco.org www.bellasartescusco.edu.pe 
8. The jury will be integrated by five members, all of them are important and well recognized national and international cartoonist. Their decision is unappealable.
9. If after the jury’s decision, a plagiarism or copy of other work is detected in any of the participating works, the author or authors will assume all the legal responsibility that the situation demands them, as well as the disqualification and return of the prize if the work had been awarded.
10. The most important works will be part of the traveling exposition which will be in different showrooms in Cusco and Peru. A major selection of participant illustrations will be part of the virtual catalogue.
11. The author accepts all conditions mentioned in this rules and waives copyrights of the illustration to the competition Organization to use it in different publications including audiovisual applications related to International Cartoon Contest LA SONRISA INCA.
For further information about the competition, contact to:
carpadetinta@gmail.com pepesm@carpadetinta.pe dianasm@carpadetinta.pe
Dirección General: Pepe Sanmartín Producción Ejecutiva: Diana Maza.

Aşkın AYRANCIOĞLU’ndan “TIMELESS CARTOONS” Kitabı İngiltere'de Yayınlandı...

Karikatür sanatçısı Aşkın Ayrancıoğlu’nun “Timeless Cartoons (Zamansız Karikatürler)” adlı kitabı SFK. Yayınevi tarafından İngiltere’de yayımlandı.
Ayrancıoğlu’nun her karikatürüne yazar İlker Çakmakkaya’nın İngilizce yazdığı aforizmaları eşliğinde yayımlanan kitap amazon siteleri aracılığıyla Amerika, Kanada, İngiltere, İrlanda, Kıta Avrupası ülkeleri, Avustralya, Yeni Zelanda, Japonya, Hindistan ve Çin başta olmak üzere 30’u aşkın ülkede basılı, dünyanın büyük bölümünde de e-kitap olarak okurlara sunuluyor.
122 sayfadan oluşan ve 20X20 cm boyutlarında yayımlanan Timeless Cartoons kitabı Aşkın Ayrancıoğlu’nun ilk kişisel karikatür albümü… Ayrancıoğlu bu ilk kişisel karikatür albümünü: "Savaşsız, sömürüsüz, hapishanesiz özgür bir yaşam için kalemini silahlaştıranlara..." adadı…

10 Eylül 2018 21:48 / aşkın ayrancıoğlu

Yılmaz Aslantürk 29 eylül'de Comikon'da...

29 eylülde Comikon İstanbul'da olacağım, şimdiden haber vereyim dedim. Sadece söyleşi değil kitaplarımı da imzalayacağım.Yılmaz Aslantürk

Int.Fest Humour Satire In Vinica veritas

Macedonia 28 September 2018 P @

DOOMSDAY CLOCK - KIYAMET SAATİ

5 Eyl 2018 18:07 / mile Gorgijoski

3rd International cartoon exhibition Čakovec 2018

 84 Finalist Cartoons

7th International Cartoon Contest, Sinaloa 

Mexico 18 November 2018 @

1. PARTICIPATION:The Contest is open to all cartoonists from all over the world and beyond.
2. THEME: VANITY
Is vanity inherent in the human being? Will a chimpanzee, who shares 99% of DNA with us, be a victim of this same trait?
Twin sister of narcissism, the dictionary also defines Vanity as: conceit, boasting, vainglory, haughtiness, presumption, pride, petulance, pedantry and fatuity; a key set of concepts imputed to the human species and capable of engendering the most terrible events. Think of the supposed supremacies that unleashed abominable genocides, the arms race, space warfare, empires, dynasties, and other kind of atrocities which have devastated cultures and nations.
But vanity does not stop there; it goes beyond the bounds of the social and changes its skin at will. It explores the entrails of the individual and becomes the central axis of a system based on compulsive consumerism, a permanent competition that demands the possession of the most expensive objects, the latest technology and the most perfect bodies: a super status quo that awards the title of "The best of all". Thus, without realizing, we repeat models of dictators decorated with fake medals and elite ladies who attach pillows to increase their bottoms. In this ocean of superfluous values, is it possible to navigate without taking on water?
3. THE PRIZES
1st Prize: $30,000 Mexican pesos.
2nd Prize: $20,000 Mexican pesos.
3rd Prize: $15,000 Mexican pesos.
Winners will be notified by e-mail from 29th November 2018.
4. ENTRIES:A maximum of 3 works can be submitted by E-mail in any media, in black and white or colour, but they should not be currently participating in other contests or have been awarded.
Works should have a minimum resolution of 200 dpi, size 21.5cms x 27.9cms. They should be sent to any one of the following:
concursosinaloa2018@gmail.com
2concursosinaloa2018@gmail.com
camino3@prodigy.net.mx
5. DEADLINE: November 18th 2018.
6. PLEASE FILL IN THE ENTRY FORM AND SEND IT TOGETHER WITH YOUR WORK
(The entry form can be downloaded from http://concursosinaloa2018.orgfree.com/).
. Name
. Photograph
. Address
. E-mail
7. A catalogue with the winners and selected works will be available on the web page of the contest:
http://concursosinaloa2018.orgfree.com/
8. Participants that were winners in 2017 can participate but if they win again they will only be entitle to receive honorary mentions.
9. PROPERTY RIGHTS:Copyright belongs to authors. The Contest will use some works, but only for promotional purposes, such as publicity, the catalogue and the press.

sergionavarro

Similar Cartoons Benzer Karikatürler

666999

Emre Yılmaz&Numan Seven 7-20 Eylül 2018 - SERGİ

7 Eylül Cuma günü saat: 18:30'da yapacağımız sergi açılışında sizleri de aramızda görmekten büyük onur duyacağız...Saygılar. Emre Yılmaz & Numan Seven

5 Eyl 2018 00:17 / Emre Yılmaz

Similar Cartoons Benzer Karikatürler

666999

BARIŞ Sergisi PEACE Exhibition

14 Çizerden 140 Karikatür...

(31 Ağustos 2018 – Lefkoşa) Işık Kitabevi tarafından düzenlenen 31. Kitap Fuarı çerçevesinde, 27 Ağustos 2018 tarihinde, Lefkoşa’daki Gençlik Merkezi (Kızılbaş Kilisesi) avlusunda açılan Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği üyelerinin eserlerinden oluşan karikatür sergisi devam ediyor.

07 Eylül 2018 tarihine kadar, öğleden sonraları 20.30 – 24.00 saatleri arasında izlenime açık olan karikatür sergisinde, Arif A. Albayrak, Cemal Tunceri, Devran Öztunç, Dolgun Dalgıçoğlu, Elif Atamaz, Hüseyin Çakmak, Leyla Çınar Algül, M. Serhan Gazioğlu, Musa Kayra, Mustafa Azizoğlu, Mustafa Tozakı, Selen Selışık, Serkan Sürek ve Zafer Tutkulu isimli çizerlere ait toplam 140 karikatür yer alıyor.

31 Ağu 2018 03:55 / Hüseyin Çakmak

Vladimir Kazanevsky "MAD HUMANS" Absurd Paintings and Graphics Exhibition 11-23.09.2018 Kiev

30.08.2018 11:04 / Vladimir Kazanevsky

Daily Güncel

HomurCUK 25. sayı çalışmaları...

Sevgili Arkadaşlar; Mizah Grubumuz HOMUR, Metal işçilerinin örgütlü gücü DİSK Brleşik Metal İş Sendikası ile beraber yürüttüğü HomurCUK Mizah Dergisi projesinde 25.sayısını Eylül ayında hazırlayıp Ekim 2018 ayında baskıya vereceğimizi bildirir,
HomurCUK’ un hazırlayacağımız yeni 25.sayısında başlıca konuların her zaman olduğu gibi çalışma hayatının tüm konuları olduğu gibi bölgemizi ilgilendiren savaş, göç, göçmenlik, çevre, nükleer santralar, kadın, iş ve işçi sağlığı başta olmak üzere genel sağlık konuları, eğitim ve tabi bu günün en önemli konusu olan dolar-dövizin yükselmesi ile kriz ve etkileri olacaktır.
Beraber yaratacağımız HomurCUK 25.sayı için eserlerinizi 28 Eylül 2018 Cuma gününe kadar iletebilirseniz dergimizin gücüne güç katacağınızı bildirir,
Kolaylıklar dileriz. 
Sevgi ve dostluklarımızla.
HOMUR Mizah ve Karikatür Grubu

29 Ağu 2018 20:39 / Canol Kocagöz

5th int. Cartoon Competition "Aleksandar Klas"

Serbia 15 October 2018

Dear Colleagues,
In attachment I am sending you rules of The 5th International Cartoon Contest ALEKSANDAR KLAS 2018.
Please, announce this information to visitors of your sites.
Thanks you in advance.
Best regard from Serbia.
Špiro Radulović - Editor of competition,cartoonist
spirorad@gmail.com
A. Participation:The competition is open to all cartoonists of the world regardless of nationality, religion, age, sex and education.
B. The theme of the competition: MONEY / Para
C. Sending cartoons: Accepting exclusively original works and signed digital prints. Papers should not have been previously awarded. Sends the maximum 5. cartoons A4. In addition to the works send a photo, Curriculum Vitae (CV), and on the back of the works basic information (name, surname, address, e-mail address and telephone number).
Works can be sent only by post to the following address:
ILUSTROVANA POLITIKA
Cetinjska 1
11000 Beograd - Serbia
D. Deadline: Cartoons will be accepted until October 15, 2018.
E. Awards:
FIRST PRIZE: Numismatic collection, diploma and catalogue.
SECOND PRIZE: Numismatic collection, diploma and catalogue.
THIRD PRIZE: Numismatic collection, diploma and catalogue.
Will be allocated 5 diplomas.
F. Exhibition: The award ceremony and exhibition will be held in Belgrade for a day ILUSTROVANA POLITIKA magazine in November 11, 2018.
G. Catalog: All cartoonists whose cartoons are selected in the catalog will receive a free copy of the catalog.
H. Other Provisions: Arrived works remain the property of ILUSTROVANA POLITIKA magazine. The organizers reserve the right to use them without financial compensation to the authors. By entering the contest is considered that the authors accept the proposition as a whole.

24 Ağu 2018 13:08 / Spiro Radulovic

Zeytin Karikatürlü Panolar Girne’de Sergileniyor...

(24 Ağustos 2018 – Girne) Girne Belediyesi ile Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği tarafından geleneksel olarak düzenlenen, 64 ülkeden 348 katılımcının 802 eser ile katıldığı, 7. Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması’nda (2018) ödül kazanan eserler, Girne kentinin çeşitli yerlerine konulan karikatürlü panolarda sergileniyor.
Girne Belediyesi ile Yarışma Düzenleme Komitesi’nin aldığı karar sonucu, bölge halkı ile turistlerin izlenimine sunulmak amacı ile oluşturulan karikatürlü panolar, geleneksel olarak düzenlenen Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması sonrasında yenilenecektir.
KTKD Yönetim Kurulu

24 Ağu 2018 03:00 / Hüseyin Çakmak

“Engelleri Kaldıralım” Ulusal Karikatür Yarışması

İzmir 5 Ekim 2018 @ P

2018 Yılı Basın Yayın Halkla İlişkiler ve Muhtarlıklar Dairesi Başkanlığı Tanıtım Şube Müdürlüğü Engelsiz İzmir 2018 Uluslararası Kongresi Kapsamında 
Gerçekleştirilecek Olan “Engelleri Kaldıralım” Konulu Ulusal Karikatür Yarışması Katılım Koşulları 
1. Amaç: Engelsiz yaşamın öncüsü olabilmek için yola çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından engellilerin sorunları ve çözümlerine yönelik olarak 2 – 3 – 4 Kasım 2018 tarihlerinde Türkiye'de 3. kez "Uluslararası Engellilerin Kentsel Sorunları ve Çözümleri Kongresi" gerçekleştirilecektir. ENGELSİZ İZMİR 2018 bilimsel bir kongre olmasının yanında, kentsel yaşamda engellileri görünür kılacak bir dizi sanatsal, kültürel ve sosyal etkinliği ve düzenlenecek fuarı da kapsamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, "ENGELLERİ KALDIRALIM" konulu bir karikatür yarışması düzenlenecektir.
Dünya nüfusunun % 10’u engelli. Onlar duyamıyor, göremiyor, yürüyemiyor ve sosyal hayatta birçok engelle karşılaşıyor. Gelişmiş ülkelerdeki engellilere nazaran dünyadaki birçok engelli bakıma muhtaç. Çoğu okuyamıyor, medikal destekten yoksun hayatlarını sürdürüyor. Engellilerin uğradıkları negatif ayrımcılık ve toplum tarafından görmezden gelinmeleri 'görünmez' olarak yaşamalarına neden oluyor. Engellilerin kent yaşamına daha aktif katılmalarını sağlayacak uygulamaları başlatan ve Türkiye'nin ilk "Engelliler Eğitim ve Kültür Merkezi"ni hizmete açan İzmir Büyükşehir Belediyesi şimdi de Ulusal düzeyde düzenlediği karikatür yarışması ile engellilerin sorunlarını kamuoyuna taşıyacak. 
Sizleri, Onlar için düşünmeye davet ediyoruz. Yarışmaya katılan karikatürcülerimizin, eserleri ile 'görünmez' engellileri görünür hale getireceklerine ve toplumsal duyarlılığın yanında farkındalığı da arttıracaklarına inanıyoruz.
2. Konu: Karikatür Yarışmasının Konusu “ENGELLERİ KALDIRALIM” dır.
3. Yarışmanın Türü ve Şekli: 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun ilgili maddelerine dayanılarak hazırlanmış olan ‘Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Şehir ve Bölge Planlama ve Güzel Sanat Eserleri Yarışmaları Yönetmeliği’ esas alınarak düzenlenen bu yarışma, serbest ulusal tek kademeli bir güzel sanat eserleri yarışmasıdır.
4.Katılım: Yarışma tüm sanatçılara açıktır. Herhangi bir kısıtlama yoktur. Yarışmaya en fazla 5 karikatürle katılınabilir. Yarışmaya gönderilen karikatürler daha önce yayınlanmış olabilir ancak başka bir yarışmada ödül almamış olmalıdır; tespit edilenler elenir, verilen ödül geri alınabilir.
5.Yarışmaya Katılım Şekli:
5.1. Orijinal:Çizim tekniği serbest olup karikatürler renkli veya siyah beyaz olabilir. Gönderilen karikatürler en fazla A3 (29,7 x 42cm) ebadında olacaktır. Orijinal karikatür çalışması jüri değerlendirmesinde lehte bir puan oluşturacaktır.
5.2. Dijital (Bilgisayar çalışması): Karikatür bilgisayarda çizilip gönderilecekse orijinal imzalı (ıslak imzalı) olması gerekmektedir. Fotoğraf, fotokopi vs. kabul edilmeyecektir. Gönderilen karikatürler en fazla A3 (29,7 x 42cm) ebadında olacaktır. 
5.3. İnternet Katılımı: Karikatürler 300 dpı, jpg.,RGB formatında herhangi bir sıkıştırma programı kullanmadan engelsizmirkarikatur@gmail.com adresine gönderilebilecektir.
6.Genel Koşullar:
6.1.Orijinal ve dijital çıktı olarak gönderilen eserlerin arkasına ad – soyad, telefon numarası, internet ve posta adresleri yazılacak, fotoğrafları ile kısa özgeçmişleri ve banka hesap (IBAN No) ve TC Kimlik numarası eklenecektir. (www.engelsizkongre.org) yarışmaya katılanlar internet sayfasında yer alan katılım formunu doldurup, karikatürleriyle birlikte göndermek zorundadır.
6.2. 18 yaşından küçük yarışmacılar yasal velilerinin şartları kabul ettiğine dair imzalarını eklemelidir.
6.3. Yarışmaya eser gönderenler, eserlerin kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılır. İzmir Büyükşehir Belediyesi katılımcıların karikatürleriyle ilgili izinleri ve telif haklarıyla ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmez.
6.4. Yarışmaya katılan eserler, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanacak olan çeşitli tanıtım materyallerinde (broşür, sergi, takvim, afiş vb.) eser sahibinin ismi kullanılarak yayınlanabilecektir. Eser sahibi yayınlanan eserlerle ile ilgili olarak hiç bir koşulda telif talep edemez ve yarışmaya katılanlar bu şartları kabul etmiş sayılır. Ödül alamayan başvuruların sahipleri, tasarımların İdare tarafından hazırlanacak olan sergide sergilenmesinden sonra, yarışma Raportörlüğü'ne yazılı olarak başvuruda bulunduğu takdirde, eserleri yarışmacının adresine ödemeli olarak geri gönderilecektir. 30 (otuz) gün içinde talep edilmeyen işlerden İdare sorumlu değildir. Ödül alan tasarımlar ise İdareye ait olacaktır. 
6.5. Yarışmada ilk üç dereceyi (Birincilik, İkincilik, Üçüncülük ) ödül kazananların ulaşım (otobüs ile şehirler arası ve şehir içi transferleri) yemek ve konaklama masrafları İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacaktır(Yarışmacıların beraberinde getirecekleri misafirlerin her türlü masrafları kendilerine ait olacaktır).Diğer ödül kazananların (Mansiyon) ulaşım ücretleri hariç sadece konaklama ve yemek giderleri İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlananacaktır. Ödül kazandığı halde törene katılamayanların ödülleri Banka havalesi ile kendilerine gönderilecektir.Yarışmaya katılan karikatürlerden seçici kurul tarafından sergilenmeye değer görülenler sergilenecektir. Eserlerden bir albüm yapılması halinde albümde yer alan karikatürlerin sahiplerine bu albümden gönderilecektir.
6.6. Katılım koşullarına uymadığı anlaşılan eserlerin dereceleri iptal edilerek, eser yarışmadan diskalifiye edilecektir.
6.7. Yarışmaya, yarışmanın Seçici Kurul Üyeleri (asil - yedek) ile 1. dereceden akrabaları, resmi ortakları, yardımcıları, çalışanları ve İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışanları katılamaz.
7. Anlaşmazlıkların Çözülme ŞekliNLAŞMAZLIKLARIN ÇÖZÜLME ŞEKLİ VE YERİ: Yarışmanın sonucundan sözleşmenin imzalanmasına kadar geçecek sürede, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yarışmacı arasında doğabilecek anlaşmazlıklarda önce jürinin hakemliği aranır, sonuca ulaşılamadığı takdirde anlaşmazlıkların çözümünde İzmir Mahkemeleri yetkili olacaktır.
8. Karikatür Gönderim Adresi:
Posta Yolu İle Yapılacak Gönderimler; 
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Tanıtım Şube Müdürlüğü 
“Ulusal Karikatür Yarışması” Halkapınar Mah. Şehitler Cad. No: 138 – 140 / B Blok Konak / İZMİR
Elektronik Ortamda Yapılacak Olan Gönderimler; engelsizmirkarikatur@gmail.com
Yarışma Takvimş:Son Gönderim Tarihi: 05 / 10 / 2018 
Değerlendirme Tarihi: 09 / 10 / 2018
Sonuçların Duyurulması: 10 / 10 /2018
Ödül Töreni: 2018 yılı Kasım ayı içinde İdarenin belirleyeceği bir tarihte yapılacaktır.
9.ÖDÜLLER: Kazanan yarışmacılara verilecek net ödüller şu şekildedir.
Birinciye; 8.000,00 TL ve Plaket, İkinciye; 5.000,00 TL ve Plaket, Üçüncüye; 3.000,00 TL ve Plaket, 3Adet Mansiyon Ödülü; 1.000,00 TL ve Plaket, 2 Adet Genç Ödülü : 1.000,00 TL ve Plaket
10.YARIŞMANIN ASİL JÜRİ ÜYELERİ: Metin PEKER (Türkiye Karikatürcüler Derneği Başkanı), Mehmet ASLAN (Karikatürcüler Derneği İzmir Temsilcisi), Ahmet ÖNEL (Karikatürist - Yazar), Mustafa YILDIZ (Karikatürist), Sadık PALA (Karikatürist).
11. YARIŞMANIN YEDEK JÜRİ ÜYELERİ: Şevket TÜRKEL ( Grafik Tasarımcı), Rıdvan BAYRAKOĞLU (Grafik Tasarımcı – Karikatürist), Taylan GÜVENİLİR ( Ressam).
12.YARIŞMANIN RAPÖRTÖRLERİ: Ömer ÇAM Rapörtör ( Karikatürist - İBB Tanıtım Şube Müdürlüğü Grafik Tasarımcı), Betül GÜNDÜZ Rapörtör (İBB Tanıtım Şube Müdürlüğü – Etkinlikler Şefi ), Ali BOZKURT Rapörtör Yardımcısı ( İBB Tanıtım Şube Müdürlüğü – İdari İşler Şefi )
Özgür SARAÇOĞLU - Grafiker, Ömer ÇAM - Grafiker, Betül GÜNDÜZ - Şef 
Katılım Formu: 
Foto
İsim: 
Soyad : 
Kısa Özgeçmiş:
Ülke:
Banka Hesap (IBAN No): 
Adres : 
Telefon :
E-Posta:
KARİKATÜR 1:
KARİKATÜR 2:
KARİKATÜR 3:
KARİKATÜR 4:
KARİKATÜR 5: 
Yarışma şartnamesi ile açıklanmış bulunan tüm maddeleri tam ve eksiksiz okuyup anladığımı, bu şartları aynen ve tereddütsüz kabul ve taahhüt ederek yarışmaya katılmış olduğumu, yukarıda yazılı bilgilerin tam ve eksiksiz olduğunu beyan, kabul ve taahhüt ederim.
Tarih: İmza:

Kurallar ve Katılım Formu için tıklayın

30 Haziran Cmt 12:12 / Mustafa Yıldız

Sinop - Boyabat, Bağlıca'da Sergi..

“Sanatın ‘insan için’ olduğundan hareketle; büyük şehirlerin sanat tekeline karşı sanatın aydınlığını Anadolu’da bir köyde insanla buluşturmak” amacıyla: Aşkın Ayrancıoğlu’nun resim-karikatür-fotoğraf, Behiç Yalçın Ayrancıoğlu’nun karikatür, Dağlar Umut Ayrancıoğlu’nun karikatür, Didar Aşkın Ayrancıoğlu’nun resim-karikatür, Şerife Balkan’ın resim, Ayşe Karaca’nın resim, Ünal Karaca’nın resim-fotoğraf ve Merve Tufan’ın resimleriyle katıldığı sergi 22 Ağustos’ta Bağlıca köyünde açılıyor.
Sinop’un Boyabat ilçesinin Bağlıca köyünde 22 Ağustos Çarşamba günü 15:30’da açılacak sergide 8 sanatçının 100’ün üzerinde eseri sergilenecek. Sergi 23 Ağustos Perşembe günü de izlenebilecek… 

18 Ağustos 2018 15:20 / Aşkın Ayrancıoğlu

2018 Altın Zeytin Mizah Hizmet Ödülleri Belirlendi...

Uluslararası Zeytin Karikatürleri Festivali Düzenleme Komitesi Üyeleri Sonuçları Açıkladı...
(15 Ağustos 2018 - Girne) Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’nün onursal başkanlığında, Girne Belediyesi ile Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği temsilcilerinden oluşan “Uluslararası Zeytin Karikatürleri Festivali Düzenleme Komitesi”nin aldığı karar doğrultusunda, Kıbrıs Türk Mizah Kültürü’ne ve Dünya Karikatür Sanatı’na geçmişte veya günümüzde önemli katkılar sağlayan kişilere verilen geleneksel “2018 Altın Zeytin Mizah Hizmet Ödülleri”nin sahipleri belirlendi.
Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’nün onursal başkanlığında, M. Serhan Gazioğlu, Derman Atik, Mustafa Cemal Azizoğlu ve Hüseyin Çakmak’tan oluşan Uluslararası Zeytin Karikatürleri Festivali Düzenleme Komitesi Üyeleri’nin yaptığı değerlendirme toplantısında, “2018 Altın Zeytin Mizah Hizmet Ödülleri”ni kazananlar şu şekilde belirlendi: Özden Selenge (Kıbrıs Türk Mizah Edebiyatı'na Katkıları Nedeni ile); Mustafa Gökçeoğlu (Kıbrıs Türk Mizah Edebiyatı'na Katkıları Nedeni ile); Musa Kayra (Kıbrıs Türk Karikatür Sanatı’na Katkıları Nedeni ile); Osman Balıkçıoğlu (Mizahi Tiyatro Dalında Yazdığı Oyunlar – Canlandırdığı Karakterler Nedeni ile); Mustafa Tozakı (Kıbrıs Türk Karikatür Sanatı’na Katkıları Nedeni ile); Nevzat Şehitcan (Mizahi Tiyatro Oyunlarında Canlandırdığı Karakterler Nedeni ile)..
2018 Altın Zeytin Mizah Hizmet Ödülleri, 17. Zeytin Festivali kapsamında, Girne’ye bağlı Zeytinlik köyünde Ekim ayının ilk haftasında gerçekleştirilecek 7. Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması ödül töreninde verilecektir. Sanatçılara sunulacak ödüller “Altın Zeytin Heykeli” ile “Ödül Diploması”ndan oluşacaktır.
KTKD Yönetim Kurulu

15 Ağu 2018 03:03 / Hüseyin Çakmak

10.Int.Eskişehir Cartoonist Fest / 5 November 2018

Değerli Karikatürist Dostumuz,
Aktiffelsefe Yeni Yuksektepe Kültür Derneği Eskişehir Şubesi olarak bu yıl 10. Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivalini gerçekleştiriyoruz. Bu yıl festival konusu “Siyah & Beyaz (Uzlaşma)” olarak belirlendi. 
Katılım formu ve detaylı bilgi ekte yer almaktadır. 
Değerli katılımlarınızı bekleriz.
Saygılarımızla,
ktiffelsefe Yeni Yüksektepe Kültür Derneği Eskişehir Şubesi
10. Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali
“Siyah-Beyaz (Uzlaşma)”
2 Aralık – 30 Aralık 2014, Eskişehir, Türkiye
Değerli Karikatürist Dostumuz,
Geçtiğimiz yıllarda İstanbul’da düzenlediğimiz, “Karma” konulu ilk festival(1997), “Doğu - Batı” temalı 2. festival(2000), “Su ve Yaşam” temalı 3. festival(2003), “Küresel Isınma” konulu 4. Festival(2005), “Kültürlerarası Hoşgörü” konulu 5. festival(2007), Enerji“ konulu 6. Festival(2009) Dünyanın çeşitli yerlerinden karikatüristlerin katılımıyla gerçekleştirildi. 2012 yılında ise 7. Karikatür Festivalini “Felsefe” konusuyla Anadolu Üniversitesi işbirliğiyle Eskişehir’de gerçekleştirdik (2012). 8. Karikatür Festivalini “Gönülllülük” konusuyla Anadolu Üniversitesi işbirliğiyle Eskişehir’de gerçekleştirdik (2014). 9. Karikatür Festivalini “Dünya Mirası” konusuyla Eskişehir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Eskişehir’de gerçekleştirdik (2016). (Toplam ortalama 55 ülkeden, 979 karikatürist, 3028 eser )
10. Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali adını alacak bu festival önceki yıllarda olduğu gibi Aktiffelsefe - Yeni Yüksektepe Kültür Derneği tarafından düzenlenecektir.
Bu yıl onuncusunu düzenlediğimiz Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali’nin konusu, “Siyah-Beyaz (Uzlaşma)“ olarak seçildi. 
Aktiffelsefe - Yeni Yüksektepe farklı konularda yaptığı çalışmalarda gönüllü çalışma yoluyla, genel olarak modern dünyanın sorunlarına çözümler yaratmak için toplum ve bireyin her ikisine imkân verebilecek bütünsel bir gelişme yolu önerir.
Bu kapsamda zıtlıkların çatışma değil; denge, uyum ve uzlaşma da yaratabileceği fikri, 10. Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali’nin konusunu oluşturmaktadır. Karşıtlıkların, kendi özelliklerini kaybetmeden uyum içinde bir arada bulunabileceği kavramından yola çıkarak, Siyah-Beyaz (Uzlaşma) konulu karikatürlerinizi bekliyoruz. 
Çünkü biliyoruz ki; Siyah ve beyaz, açıkça birbirine zıt olan iki unsur, büyük bir denge ve uyum ile birlikte birbiri içinde bulunabilir. Aralarında bir uzlaşma söz konusudur ve bütün evren, bu uzlaşma üzerine kuruludur. 
Sorunların insanla başladığı ve insanla çözüleceğini bildiğimiz için, insanın fiziksel, psikolojik ve zihinsel ihtiyaçlarının nasıl sağlıklı karşılanacağı üzerine çalışmak ve pratik uygulamalarla insanı bu planlarda güçlendirmeye odaklandırmak gerekmektedir. İnsanın bilişsel seviyesinin artması, yaşadığı mekânlara da yaşama biçimine de yansıyacaktır. Küresel çapta gerçekleşen olaylar ve günlük hayat tecrübemize rağmen, karşıtlıkların veya çatışmanın olmadığı bir dünyanın mümkün olduğunu düşünüyoruz.
Aynı zamanda Aralık 2018 de “Siyah-Beyaz (Uzlaşma)” konulu sergi ziyaretleri olacaktır. 
Aktiffelsefe - Yeni Yüksektepe Kültür Derneği olarak, tüm karikatüristlerin Siyah-Beyaz (Uzlaşma) konusu hakkındaki değişik yorumlarını bekliyoruz. 
Bu festivalde sergilenecek eserler daha sonra, Türkiye’de İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Adana, Antalya, Bursa, İzmit, Mersin, Yalova illerindeki şubeler ve Aktiffelsefe - Yeni Yüksektepe Kültür Derneği’nin yurtdışında işbirliği yaptığı diğer kuruluşlar tarafından düzenlenen organizasyonlar aracılığı ile sergilenerek, sanatseverlerin ilgisine sunulacaktır. 
Aralık 2018’de Eskişehir‘de düzenlenecek 10.Uluslararası Eskişehir Karikatür Festivali‘ne sizi de değerli eserlerinizle katılmaya davet ediyoruz.
FESTİVAL İÇERİĞİ VE ETKİNLİKLER : 
1)SERGİLER: Aralık 2018 tarihinde Karikatür Festivali’ne konu olan “Siyah-Beyaz (Uzlaşma)” ile ilgili sergiler düzenlenecek. Festival sergimize, önceki festivallerde olduğu gibi dünyanın önde gelen 200’den fazla karikatüristin katılması bekleniyor.
2)PANEL: Sanat, bilim ve felsefe alanlarında davetlilerin katılımı ile “Siyah-Beyaz (Uzlaşma)” konulu bir sempozyum gerçekleştirilerek, aynı tema üzerinde disiplinler arası bir çalışma imkanı yaratılıyor.
3)KONSER: AFMA müzik grubunun konseri geçekleşecektir. 
KATILIM KOŞULLARI : 
KONU:Serginin konusu “Siyah-Beyaz (Uzlaşma)” dır. Bu tema dışında kalan eserler, festivale ve sergiye katılamaz. Bu konuda söz hakkı Düzenleme Kurulu’na aittir. Düzenleme Kurulu karikatürist Tan Oral başkanlığında çalışmaktadır.
TEKNİK:Teknik Serbesttir. Siyah - beyaz veya renkli olabilir. Boyut A4 veya A3 ebatıdır. 
GÖNDERİM ŞEKLİ (3 ŞEKİLDE MÜMKÜNDÜR)
1.E-mail ile: (cartoonistfest@gmail.com)
E-mail ile gönderilecek eserler 300 dpi çözünürlükte taranmalı ve JPEG formatında yüklenmelidir. (En fazla 2 MB) Eserlere bir isim verilmelidir. Ör:sanatçıadsoyad_eserismi.jpeg
2.Posta ile:Posta ile gönderilecekse paspartu ve çerçeve yapılmamalıdır. 
Ekteki katılım formu doldurulup geri gönderilmelidir.
Aktiffelsefe - Yeni Yüksektepe Kültür Derneği Vişnelik Mah. Gül Sok. No:18 26020
Eskişehir - Türkiye adresine gönderilmelidir.
3.Sergiye bir veya birden fazla eserle katılabilinir.
ESERLERİN GERİ GÖNDERİMİ: Eserler Aktiffelsefe - Yeni Yüksektepe Uluslararası Karikatür Festivali arşivine alınacak, geri gönderilmeyecektir. (Geri gönderim isteniyorsa özel bir not ile belirtilmelidir. )
ESERLERİN KULLANIM HAKLARI: Eserlerin her türlü kullanım hakkı, ticari amaç güdülmemesi kaydıyla Aktiffelsefe - Yeni Yüksektepe Kültür Derneği'ne aittir. Aktiffelsefe - Yeni Yüksektepe Kültür Derneği, eserleri yurtiçi ve yurtdışında yayınlayabilir, sergileyebilir, kitap, katalog, dergi vb. yayınlarında kullanabilir, yurtiçi ya da yurtdışında faaliyet gösteren başka bir derneğe ticari amaç gütmeksizin yayınlanma veya sergilenme amacıyla gönderebilir. Karikatüristin de tüm yayın ve mali hakları kendisinde saklıdır. Sergilenen karikatürler, bir festival kataloğunda toplanacak ve bu katalog ve basında çıkan haberler Aktiffelsefe - Yeni Yüksektepe Kültür Derneği web sayfasında (http://cartoonistfest.org) yayınlanacaktır. Paydaş olan Aktiffelsefe Yeni Yüksektepe Kültür Derneği paylaşımlarından kendisi sorumludur.
ZAMANLAMA: Eserlerin Karikatür Festivali Düzenleme Kuruluna ulaşması gereken son tarih 5 Kasım 2018’dir.
AKTİFFELSEFE - YENİ YÜKSEKTEPE KÜLTÜR DERNEĞİ NEDİR?
AKTİFFELSEFE - Yeni Yüksektepe Kültür Derneği,1989 yılında kurulmuş, kazanç amacı gütmeyen siyasi ve dini bir nitelik taşımayan, gönüllülerden oluşan felsefi - kültürel bir harekettir. 
Gerçekleştirilen kamu yararına faaliyetler ile topluma yardımda, kültürel etkinlikler ile kültür dünyasına katkıda, GEA arama - kurtarma faaliyetleri ile acil durumlarda ihtiyacı olanlara ve ekoloji faaliyetleri ile doğaya destekte bulunan Aktiffelsefe - Yeni Yüksektepe, tüm faaliyetlerini evrensel olan ilkeler doğrultusunda gerçekleştiriyor:
·Farklı inançlar, toplumlar ve sosyal durumlardaki insanların doğa ve aktif - felsefi bir birlik ideali ile bütünleşmelerini sağlamak.
·Sanatların, bilimlerin, inançların ve felsefenin karşılaştırmalı incelenmesiyle bütünsel bir bakışı sağlamak.
·İnsanın kapasitesini geliştirmesi için kendini ve doğayı tanımasını ve doğa ile bütünleşmesini sağlamak. 
İlginiz için teşekkür eder, konuyla ilgili sürekli iletişim halinde olabilmeyi dileriz.
Saygılarımızla,
Aktiffelsefe - Yeni Yüksektepe Kültür Derneği 
Eskişehir Şubesi Halkla İlişkiler Birimi 
Aktiffelsefe - Yeni Yüksektepe Kültür Dernegi 
Vişnelik Mah. Gül Sok. No:18 26020 Eskişehir - TURKEY 
e-mail:
eskisehir@aktiffelsefe.org
web:
cartoonistfest.org

26 Temmuz Per 01:29 / Eskişehir Cartoonist Fest

The HumoDEVA International Cartoon Contest, the 13th Edition 2018

Romania / 30 September 2018

CONTESTANTS: The HumoDEVA International Cartoon Contest is an open competition for artists all over the world. Anyone may take part, with no restrictions. 
The participation is free of charge.
THEMES & NUMBER OF WORKS:You can participate in one, two or in all three themes, with maximum 5 works/theme.
THEME 1: Union Makes Power (1918-2018: Romania 100! - one hundred years since the Great Union): - maximum 5 works
2018 marks 100 years since the formation of the modern Romanian state at the end of Word War 1 - having also been officially declared "The Centenary Anniversary Year" by the Romanian Government and major cultural institutions. Info - Great Union Day.
Watch the movie below (choose subtitle language from Settings).
THEME 2: Bad Luck (Number 13, black cat, friday, etc) - maximum 5 works
Free THEME: Your BEST Of 2017-2018 - maximum 5 worksLANGUAGES: Graphic Humor - Cartoons or Caricatures without words! (we accept also drawings with a little text in english)
DEADLINE: 30 September 2018
JURY & PRIZES:The Jury, composed of renowned cartoonists, will award the following prizes for the best works: 
GOLD PRIZE - 1000 $, Special Honor Diploma and a Personal Gallery on BestCARTOONS.net
SILVER PRIZE - 500 $, Special Honor Diploma and a Personal Gallery on BestCARTOONS.net 
BRONZE PRIZE - 300 $, Special Honor Diploma and a Personal Gallery on BestCARTOONS.net
10 EXCELLENCE Awards, Special Honor Diploma and a Personal Gallery on BestCARTOONS.net 
Jury’s decisions are final. 
Other Special Prizes offered by the sponsors may be awarded. 
The prizes can be paid in Deva or can be posted to the cost of the receiver. The organizer does not assume any liability regarding taxes or bank charges. We will not resend any money prize due to the failure of delivery thereof caused by incorrect information supplied by the participating artists.
Only the original drawings of the prize winning entries should be sent in maximum two weeks from the results announcement, well wrapped and protected against damages. 
WORKS:Works must be originals and any kind of graphical technique will be accepted, including digital artwork.
Entries can be either black and white or coloured. Size of entries is a A4 or A3 format.
The works and your Curriculum Vitae (CV) must be digitized in 300 DPI resolution, RGB, JPG or PNG format, with the maximum limit of 5 MB. 
The name of the cartoons, in english, must contain the entrant’s given name, family name, country and a few keywords related to the work. 
UPLOAD YOUR WORKS AND YOUR CV (JPG or PNG format, Max 5 Mb.)
Upload your works and your CV (in english) click here.
EXHIBITION & RESULTS: The cartoons selected for the contest will be permanent exhibited, free of charge, on BestCARTOONS.net, for the visitors around the world and for the attention of all cartoonists (to prevent similarity, copying and steeling). Any cartoon which is similar, copied or stolen will not be awarded. 
The contest results will be announced on the HumoDEVA 2018 web site .
CATALOG:The eCatalog, in .pdf format, will be sent by email to all selected artists.
OTHER CONDITIONS:By participating, the entrants grant the organizers the right to use their entries as advertising for the HumoDEVA International Cartoon Contest and for the site BestCARTOONS.net (e.g. as cartoon books, catalogs, advertising in the press, internet and other media, separate promotional printed works such as posters, leaflets, promotional gifts by the city council and /or cartoon contest organization, calendars, etc) without any special fees paid to the authors. 
By submitting the works to The HumoDEVA International Cartoon Contest the artists accept the decisions of the Jury and the rules printed above.
All copyrights are held by the authors of the works.
GOOD LUCK to EVERYONE!
Horia CRISAN, founder of HumoDEVA International Cartoon Contest & owner of BestCARTOONS.net
Liviu STANILA, co-founder of HumoDEVA International Cartoon Contest & illustrator

16 Tem 2018 17:15 / Horia CRISAN & Liviu Stănilă

Results of VI Biennial of Humour Luiz d'Oliveira Guimarães - Espinhal / Peneela Portugal 2018

 

Minutes of the meeting of the jury VI Biennial of Humour Luiz d'Oliveira Guimarães - Espinhal / Peneela Portugal 2018
On July 8th, 2018, by eleven hours met at Biblioteca Municipal Dr. António Arnaut - Penela, the jury of the VI Bien-nale of Humour Luíz d'Oliveira Guimarães.
The jury was composed by Rui Seoane (Council Vice-President) / Rafael Baptista (Councillor) / Mário Duarte (the Technical Superior of Cul-ture); Luís Oliveira Dias (President of the Junta de Freguesia do Espinhal), António Alves (representative of Oliveira Guima-rães Foundation), Renato Barroso (family representative), Margarida Macedo de Sousa (Photographer), Carlos Sêco (Cartoonist honored in VI BHLOG 2018) and Osvaldo Macedo de Sousa (Artistic Director of the Biennale).
A total of 1160 works (100 ca-ricatures for the sub-theme Leonor Oliveira Guimarães and 1060 for the Cycle of Life theme) were received from 450 artists from 78 countries.
The meeting began by analy-zing the cartoons related to Leonor Oliveira Guimarães.
The family and the Artistic Director had already performed a pre-selection of the thirty works that came closest in resemblance to the "victim." Of these 30 finalists the jury decided to grant:
Caricature:

1st Caricature Prize of VI BHLOG - 2018 to the work of Walter Toscano (Peru)

As well as the Special Cartoon Awards to: # Special Caricature Prize of the VI BHLOG 2018 to the work of Henrique Monteiro (Portugal)

Special Caricature Prize of the VI BHLOG 2018 to the work of Mohamed Ajeg (Morocco)

Regarding the Cycle of Life theme, after eliminating works that did not comply with the regulation (theme and monochrome), 700 jury papers were presented to the jury, which were exhaustively analyzed and after several rounds,
The jury decided to award the prizes provided for in the Biennial to the following artists:

1st Prize of the VI BHLOG - 2018 - Petry & Crisan (Roménia)

2nd Prize of the VI BHLOG - 2018 - Agim Sulaj (Albania)

3rd Prize of BHLOG VI 2018 Prize - Safaa Abuaathra (Palestine)

Special Prize António Oliveira Guimarães VI BHLOG - 2018 - Sepideh Seifizadeh (Iran)

Special Prize Municipality of Penela VI BHLOG - 2018 - Reynerio Tamayo (Cuba)

Special Prize of the Junta de Freguesia do Espinhal VI BHLOG - 2018 - Oleh Smal (Ukraine)

Special Prize Oliveira Guimarães Foundation BHLOG - 2018 - José Bandeira (Portugal)

Special Prize Humorgrafe VI BHLOG - 2018 - Ali Miraee (Iran)

Nothing more to be discussed, the meeting was closed at twenty-thirty minutes and adjourned for the drawing up of these minutes, which after read and approved were signed by all the members of the jury.

Result of Cartoon Festival - Kolasin 2018 Sonuçlar

About 200 participants, with over 500 works, from 41 countries around the world and 60 selected for the exhibition. Jury: Luka Lagator, Medi Belortaja - Albania, Radojica Bulatovic - Montenegro, Nina Bojanovic, Darko Drljevic - Montenegro

1.Prize: Damir Novak, Croatia

2.Prize: Jerzy Gluszek, Poland

3.Prize: Yüksel Cengiz, Türkiye

Special Prizes: Ridha - Germany, Dusan Gadjanski - Serbia, Shahrokh Heidari - Iran, Gabriele Corvi - Italia, Thocho Peev - Bulgaria, Sergei Sokolov - Russia

25 Tem 2018 16:32 Darko Drljevic

Dijital Sanat Devrimi - Hardalist

Hi folks!
We present to you Hardalist! It is now live after over a year of efforts and a belief that this is going to add huge depth to art and the way that art is made.
Hardalist is a social blah-blah that you can create a profile, post (in unusual ways) and shout them out to any other platform.
Create scenes you think about with the artwork, dynamic speech bubbles, stickers and drawing tools we supply!
If you are into being a part of the digital arts revolution that is coming, meet us at Hardalist!
Enjoy! https://help.hardalist.com/
Merhaba dostlar!
Üzerinde bir yıldan uzun bir süredir çalıştığımız, sanata ve icra ediliş yöntemine büyük bir derinlik kazandıracağına çok inandığımız Hardalist uygulamasını sizlerle paylaşmanın sevincini yaşıyoruz. 
Hardalist; profil ve gönderiler yaratmanıza(sıradışı yöntemlerle) ve bunları diğer platformlarda paylaşmanıza izin veren bir "sosyal bıdı-bıdı"dır.
Aklınızdaki kompozisyonu (sahneyi); bizim sunduğumuz eserler, metin eklenebilen dinamik konuşma balonları, çıkartmalar ve çizim araçlarıyla gönlünüzce yaratabilirsiniz!
Yaklaşan dijital sanat devriminin bir parçası olmak isterseniz, Hardalist'te buluşalım!
Feridun DEMİR

10 Tem 2018 16:38 / feridundemir

HOMURCUK Sayı 24 Yayınlandı...

06.07.2018 10:34 / Atay Sözer

Olense Kartoenale / Belgium 10 September 2018 @

Hello cartoonist,The entryform for participating to the contest ‘Olens Kartoenale’ you can find on www.olensekartoenale.be where you also can upload your works. The deadline is 10 september 2018 at 12.00 AM midnight.
Please do not send your entries to kartoenale@olen.be as they will not be accepted.
The main theme is ‘Safety at work’. This year Amnesty International offers the best cartoon with the theme ‘Right to decent work’ a special prize. The regulation you also can consult at www.olensekartoenale.be.
You can upload your works on www.olensekartoenale.be
Good luck!Best regards,
Hilde Driesmans, beleidsmedewerker Vrije Tijd (cultuur en toerisme) 
Lokaal bestuur Olen, Vrije Tijd, 014 27 94 21, www.olen.be 
1. Participation:The contest is open to all persons irrespective of age and nationality.
There are 2 categories:
• Youth Category: 15 years and younger.
• Adult Category: 16 years and older.
Both professional and non-professional cartoonists are allowed to participate in this contest.
2. Theme: The main theme is ‘Safety at work’.This year, Amnesty International is offering a special prize to the best cartoon with the theme ‘Right to decent work’.
More information about the main theme can be found in annex to this document.
3. Entries:
• The entries have to be submitted in digital format and shouldn't contain any explanation of the drawing.
• The entries have to be uploaded in JPEG format with a minimum resolution of 300 dpi (2480 x 3508 pixels).. 
• Dimensions include any passe-partout 21 x 30 cm (A4). 
• Number of entries per contestant: maximum 5 submissions for each theme.
• You have to fill in your contact details at www.olensekartoenale.be (Click “Register”).
• You can sign up for participation from 1 july 2018 onwards.
• Winners will be requested to send the original drawings of the winnings cartoons. 
• This should be sent to Community Olen, Dorp 1, 2250 Olen, Belgium within 2 days after the request is made by the organization.
4. Property Rights:Prize-winning drawings will become the property of the organizer or theme sponsor.
The selected drawings may be used by the organizers to promote the contest and the village of Olen.
5. Evaluation:The jury consists of artists, cartoonists and laymen.
Decisions made by the jury cannot be challenged.
6. Catalogue/Cartoon Book:Selected entries will be considered for inclusion in a catalogue.
The authors of these entries will receive a free copy of the catalogue during the prize award ceremony or afterwards by mail.
7. Deadline: 10 September 2018: The deadline is 10 September 2018 at 12.00 AM midnight.
The entry form can be found at www.olensekartoenale.be (Click "Register") where you can also upload your entries.

3 Temmuz 2018 12:57 / Hilde Driesmans 

Winners of 16th FreeCartoonsWeb International Cartoonet Festival - 2017  Kazananlar

*Cartoon Section:

Grand Prize (1 awards): Marcin Bondarowicz (Poland)

Gold Prize (2 awards):Bossens Philippe (Belgium), Li Haifeng (China)
Silver Prize (4 awards):Mahmood Nazari (Iran), Victor Emmanuel Velez Becerra (Mexico), Raed Khalil (Syria), Liu Qiang (China)
Bronze Prize (8 awards): Seyran Caferli (Azerbaijan), Suratno (Indonesia), Aidarbek Gazizov (Kazakhstan), Horia Crisan & Bogdan Petry (Romania), Erdogan Basol (Turkey), Oleg Gutsol (Ukraine), Huang Qigong (China), Niu Zhongju (China)

*Caricature Section:

Grand Prize (1 awards):Darek Labedzki (Poland)

Gold Prize (2 awards):Luciano Soares Lima (Brazil), Hu Min (China)
Silver Prize (4 awards):Naufan Noordyanto (Indonesia), Walter Toscano (Peru), Dai Peicheng (China), Shao Dan (China)
Bronze Prize (8 awards): Eder Santos (Brazil), Hadi Asadi (Iran), Mohammad Azad Mohammadi (Iran), Omar Zevallos (Peru), Seyit Saatçi (Turkey), Guo Ye (China), Wu Di (China), Zhu Zizun (China)

*Student Section:

Grand Prize (1 awards):Xia Aoxuan (China)

Gold Prize (2 awards):Dian Putri Anggreini (Indonesia), Weng Hanyi (China)
Silver Prize (4 awards):Nadhea Putri Sukma Maharani (Indonesia), Niujia Jingchang & Li Muyang (China), Shi Jingyi (China), Wang Zitong (China)
Bronze Prize (8 awards): Dias Safira Salsabilla (Indonesia), Edo Julius (Indonesia), Wahyu (Indonesia), Huang Leyi (China), Hu Jiayi (China), Liu Ruoxin & Li Xinrui (China), Tang Chen (China), Zhao Niwen (China)
Juries
Wu Jianjun, Hou Xiaoqiang, Yu Tiancheng, Jin Hui, Jiang Lidong

5 Temmuz 2018 19:32 / Jiang Lidong

Daily  Güncel

Louis Postruzin (POL) - Australia

International Cartoon Exhibition for Youth Under Years ČAKOVEC 2018 - Croatia 1 september 2018 @

Theme: COMPUTER THINKING 
Conditions of entry: 
1. Original works and digital artworks will be accepted 
2. Entries can be either black and white or coloured. 
3. Entries must not have been previously awarded on festivals. 
4. Entries can be sent via internet or by mail. 
5. Each authour can send up to 3 works. 
6. Size of entries is A4 or A3 format (jpg 300 dpi). Send them to this email: cartoondamir@gmail.com 
7. Cartoon works will be reviewed by the international jury.
Deadline: Entry deadline is September 1st, 2018.
Address Send original works to: DAMIR NOVAK PRVOMAJSKA 1 MALI MIHALJEVEC 40311 LOPATINEC CROATIA 
Prizes and Awards: Certificate for 1st, 2nd and 3rd place + catalogue 5 special mentions + catalogue
Exhibition: The exhibition will take place in Culture Center in Čakovec, from September 27th to October 10th 2018
Other Conditions: Authors of works that qualify for the exhibition will be given a copy of the cataloque. The organizer reserves the right to reproduce the works sent to the festival, Čakovec 2018 as the advertising material, without being obliged to pay a fee to an author. Original works are returned at the request and the expence of the author.
Contact: damir.novak3@gmail.com

participation form - katılım formu

18 Haziran 2018 10:03 / Damir Novak

Fourth International Graphic Humor Festival “The Sunny Dragon” 2018 @

Dear Kar, 
We invite you to take part in the Fourth International Graphic Humour Festival “The Sunny Dragon” with the title “Welcome to Armenia” and its topics: Noah’s Return, Tourism in Armenia, Transportation.
This time, in 2018, the festival will take place in Goris, Armenia in interactive mode during 7th and 8th of July.
You can find the Regulations & Entry Form in the attachment.
Spread, please, this announcement over your networks•
Request to the participants.
1.Type the name of the files in Latin (especially Chinese participants)
2.Entry Form files names as follows: Country Name Surname, the same applies to the naming of the work files (except for a possible specific work title) and please do not name the files as “Entry”, “Entry Form”, “cv”, “my cv”, “cv English”, etc. 
3.Do not fill out forms by hand!
Kind regards,
Ani Barseghyan - Coordinator Sunny Dragon International Graphic Humour Festival

Fourth International Graphic Humor Festival “The Sunny Dragon”
The Association of Caricaturists with the support from the Ministry of Culture of the Republic of Armenia announces the Fourth International Graphic Humor Festival “The Sunny Dragon”.
This time, in 2018, the festival will take place in Goris, Armenia in interactive mode during 7th and 8th of July. The participants can send their work (in electronic form) in advance, as well take a direct online part during the 2 days of the festival.
Title of the Festival is “Welcome to Armenia” and its topics are: Noah’s Return, Tourism in Armenia, Transportation.
Goris is one of the cities of Syunik Province at the south of Armenia and is located in a pit, surrounded by rocky ridges and caves. Near the city, in Khndzoresk village there is a complex of ancient caves, archeological and ethnographical museums. From ancient times the caves were used as dwellings, which were expended and became big villages.
The festival will be held in one of the cave complexes, on the southern outskirts of the picturesque city. On the walls of the cave the works of the participants will be projected and at the same time the works of children (schoolchildren from art schools of Goris) who will create their works on spot. During the festival the participants will be able to communicate freely, exchange pictures and commentaries not only with their colleagues, but also with the people from all over the world, who would want to take part in live, fun, effortless and creative participation in joint free action. The festival will be broadcasted all over the Internet and Media.
Awards: 
First Prize«Golden Sunny Dragon» medal and valuable gift 
Second Prize«Silver Sunny Dragon» medal and valuable gift 
Third Prize«Bronze Sunny Dragon» medal and valuable gift
Special Prize from the RA Ministry of Culture
Special Prize from Armenian Association of Caricaturists (Some other prizes can also be expected).
Golden, Silver and Bronze Sunny Dragons will be awarded upon jury’s’ decision. The jury’s’ decision is final and cannot be disputed. The jury will be announced soon. Special awards will be assigned by the respective organisations.
*Submission Procedure & Requirements:Works, in digital format, should be sent to the following e-mail address:
thesunnydragon@gmail.com together with the completed digital entry form. All submitted works, in any technique, black/white
or colour, must be saved in high quality JPG, TIFF, PNG or PDF formats, in 300 dpi resolutions, in A4 size; each file should not exceed 5MB. Larger files will not be considered.
Terms and Conditions:
*The artist gives rights of reproduction, exhibition, publication and communication to the public to the Sunny Dragon, hereafter referred to as the “Organizers”
*Submitted works can be exhibited all over Armenia, also at different galleries and exhibition halls at sole discretion of the Organizers.
*Submissions that have received awards previously at other events are also accepted. Please mention the place and the date of the award.
*The results of the festival along with all updates and catalogues will be posted on
Facebook page click here
*By submitting any contribution the artist certifies that the submission is his/her original work and does not incorporate any third party copyrighted or trademarked materials.
*By submitting your works you agree to comply with the terms and conditions of the Organizers.

participiation form - katılım formu

19 Haziran 2018 02:30 / Ani Barseghyan

Autószektor Cartoon Contest
Hungaria 30 June 2018 @

The Motorist Great-Coalition (H-1132 Budapest, Váci street 18.) invites all professional and amateur caricaturists to the „Autószektor Cartoon Contest” with the following theme:
The Family transport - Ailece Seyahat
1. All participants must be a natural person over 18.
2. The contest has 1 turn. Each competitor is allowed to participate in the competition with a maximum of 5 caricatures. Entries should not content any text and should be made in A4 format. File details: CYMK, JPG, good quality, the maximum size of the mail is 10 MB.
3. The registration form – attached to this contest invitation – must be sent back signed and scanned, together with the caricatures – to the
grafikuskelemen@gmail.com
4. Deadline: June 30. 2018. 
5. Awards:
I. 150 000 HUF (minus TAX)
II. 100 000 HUF (minus TAX)
III. 50 000 HUF (minus TAX)
+ Everyone on the podium gets a diploma
6. By applying, the participants accept that any decision of the jury - in connection with this contest – is final and not appealable.
7. Announcement of results: July 31. 2018. 
8. By filling the registration form, the participant acknowledges that the Motorist Great-Coalition - referring to the competition – can use the submitted creations free, without the purpose of gaining financial benefits. Forms of use:
- Through mediums cooperating with the Motorist Great-Coalition (
www.jarmuipar.hu; www.autoszektor.hu; www.riposzt.hu, etc. )
- In digital or printed catalogues
- In the free publication made for the partners of Motorist Great-Coalition, which will not be merchandised
- On exhibitions, or events supported by the Motorist Great-Coalition
- As decoration
Continuous information on the click here
facebook
click here - tıklayın
If you have any question, contact us at
click here - tıklayın grafikuskelemen@gmail.com!
We wish you good work and a successful participation!
István Knezsik

14 Haziran 2018 15:51 / István Kelemen

10th Salão Medplan de Humor

Brazil 02 April - 18 June 2018 @ P

1 - Participation: April 2 to June 18, 2018.
The 10th Salão Medplan de Humor is open to all graphic artists, who can register works that have not been awarded until the closing date of the entries, in the cartoon, caricature and comics modalities (The comic strip should have only one page).
The opening of the Exhibition will be July 28 , with the announcement of winners .
Each artist can enroll with the maximum of five ( 5 ) UNPUBLISHED - YAYINLANMAMIŞ works in the format 30x40 cm and using any technique . On the back of each drawing , or in registration must include the author's full name , address (with ZIP code), email , phone number , ID number , social security number and bank account .
The artist can participate by sending their work through the website
click here - tıklayın (with maximum size of 3 megabytes ) or sending the originals to :
10º Salão Medplan de Humor 
Rua Coelho Rodrigues, 1921
Centro CEP: 64000-080 
Teresina - PI - Brasil
2 - Theme:The theme of the 10th Salão Medplan de Humor will be FLIRT.
3 - Awards:
First prize: R$ 5,000.00 (five thousand reais) 
Second Place : R$ 3,000.00 (three thousand reais). 
Internet Award : R$ 2,000.00 (two thousand reais) .
Medplan Award Caricature: R $ 2,000.00 (two thousand reais). Free theme.
Medplan Award for Comics / Comic Strips: R $ 2,000.00 (two thousand reais). Free theme.
---
The Internet Award will be chosen by Internet users, 09-13 July at the site : www.medplan.com.br
The best works will be part of the traveling exhibition of the 10th Salão Medplan de Humor. The awarded works will be considered acquisitive and will become part of the acquis Medplan.
The works will not be returned.
May not participate in this hall officials Medplan, their relatives and anyone involved in your organization.
The simple inscription configure automatic participant's agreement to all such terms.
medplan

16 Mayıs 2018 17:13 / joseantonio costa

Results of 7.International Olive Cartoon Contest 2018
7.Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması 2018 Sonuçlar

Birincilik ödülü/Frist Prize: Shahram Rezai - Iran

İkincilik Ödülü/Second Prize: Oleksy Kustovsky – Ukraina

Üçüncülük Ödülü/Third Prize: Seyed Ali Miraee – Iran

Other special prizes for click here - Diğer özel ödüller için tıklayın

11 Haziran 2018 23:47 / Hüseyin Çakmak

Daily Güncel

Mete AĞAOĞLU - TÜRKİYE

Results of Animal Cartoon 2018 Sonuçlar

*Two First prizes, 400 euro each: Manuel Arriaga SPAIN - Vorontcov Nikolai RUSSIA

*Two Second prizes, 250 euro each: Sergii Riabokon UKRAINE,Marco De Angelis ITALY

*Two Third prizes, 200 euro each: Zoran Tovirac Toco SRBIJA, Mohsen Zarifian IRAN

*DIiplomas: Goran Milenković SRBIJA, Masoumeh Rahimi IRAN, Djoko Susilo INDONESIA, Raimundo Waldez C. Duarte BRAZIL, Pavel Matuška CZECH REPUBLIC, Raed Khalil SYRIA
*Jury Members: Juliana Pena Pai ROMANIA, Istvan Kelemen HUNGARY, Tošo Borković SERBIA, Jugoslav Vlahović SERBIA, Jovo Škomac SERBIA, Špiro Radulović SERBIA
click here

Similar Cartoons  Benzer Karikatürler

Results of 13th Edition of the Festival dell'Economia Sonuçlar

We finished the counting of the visitors' votes for the 13th edition of the Festival dell'Economia, in the exhibition "Sorrisi dal mondo", organized and displayed in the Studio Andromeda stand from may 31st to june 3rd 2018 in Piazza Cesare Battisti in the city of Trento.
More than 300 artists participated to the contest, sending their works from all over the world.
In this 13th edition, the winners are:

First place: Agim Sulaj (Italy)

Second place: Yang Lijie (China)

Third place: Petry & Crisan (Romania)

The pize is purely symbolic but has a great visibility value. The visitors of the exhibition in the stand were plenty, moreover there was a constant media coverage, newspapers and different television networks that came more than once for shootings and interviews in the stand.
The artworks will be visible on our website at:
click here

6 Haziran 2018 00:05 / Studio Andromeda

The Regulations concerning the International Satirical Picture Competition „KARPIK” Niemodlin

Poland 30 September 2018 P

§ 1 These Regulations (hereinafter referred to as the Regulations) lay down terms and conditions of holding the International Satirical Picture Competition „KARPIK” (hereinafter referred to as the Competition). 
§ 2 1. The Competition is organized by the Cultural Centre in Niemodlin, Poland. 2. The Participant must be a natural person of legal age, who has a full legal capacity irrespective of the place of the residence. 3. Participation in the Competition is free of charge. 
§ 3 Submitting an entry to the Competition is tantamount to the full acceptance of the Regulations by the Participant. The Participant commits himself to comply with the rules laid down in the Regulations as well as to confirm to meet all conditions which make him eligible to participate in the Competition. 
§ 4 1. Submitting entry to the Competition consists in sending an original version of a hand-made drawing to the Organizer. The subject matter of the drawing shall cover such topics as fish, fishermen, cast-net fishing, etc., and meet the conditions laid down in these Regulations. 2. The format of the works submitted to the Competition shall not exceed the A-3 size format. 3. Each participant of the Competition is entitled to demonstrate the maximum 2 of works. 4. Each of the entries submitted should be described on the reverse in the following manner: the date of completing the work, the author's full name and address, contact details such as the telephone number or the e-mail address. 5. The entry submitted to the Competition must constitute the participant’s original work. By accepting these Regulations the Participant declares that he is the author of the entry submitted to the Competition and the author hereby declares, that has exclusive and unlimited copyright (personal and proprietary) to the entry and related rights to use and dispose of the submitted work. 6. Entries sent in order to be submitted in the Competition which will not comply with the terms laid down in these Regulations shall not be included in the Competition. 
§ 5 1. The Competition is announced by the Organizer annually, not later than by January 15 of a given calendar year and lasts till November 30 of the same year. 2. The entries must be sent in a package preventing their damage. 3. The shall not be responsible for any loss or damage sustained during shipment of the entries. 4. The entries may be sent from the day of the announcement of the Competition by September 30 of the same year. 5. The entries shall be sent to the following address: 
Ośrodek Kultury w Niemodlinie ul. M. Reja 1 49-100 Niemodlin, POLAND marked "Karpik". 
§ 6 1. The selection of the award-winning entries will be based on the following criteria: 1) idea corresponding with the thematic scope of the competition, 2) the technique. 2. The Competition Jury shall be responsible for the selection of the winning entries and the Jury’s composition will be made public after its session. 3. Determining the winner in the given year will take place in the first half of October of the same year and will be carried out of the entries complying with the criteria of these Regulations. 4. The final result of the Competition will be published on the Cultural Centre’s website: www. okniemodlin.org 5. The winners of the Competition shall receive the prizes specified in § 7. 
§ 7 1. The prizes of the Competition are as follows: 1) Grand Prix – PLN 2.800 gross 2) three main prizes – PLN 1.150 gross each 2. The Organizer may also award prizes or distinctions in a form or amount set freely by him. 3. The winner will be awarded in the form specified in the Regulations and the award shall not be exchangeable for other non-cash awards. 4. The main prize may be handed in at the Organizer’s office during the award ceremony after the winner appears in person, or it may be sent by post to the winner’s address. 5. In case the Participant fails to collect the award in person, it shall be sent by post to the winner’s address. 6. In the case referred to in the paragraph 5 above, the winner shall bear shipping costs which will be deducted from the sum of the prize awarded. 
§ 8 1. The organizer has the exclusive right to determine the winner of the Competition based on the rules specified in these Regulations. 2. Pursuant to Article 30, section 1, point 2 of the Personal Income Tax Act on the income gained by way of wins in competitions, games and pari-mutuel betting or prizes related to premium sale in a European Union Member State or another country which is party to the European Economic Area, subject to Article 21, section 1, point 6, 6a and 68 of the Act, a 10% flat-rate tax is charged and deducted from the win or prize. This tax is collected without lowering the income by the cost of its generation. The winners are liable for the payment of the tax due on the prize. 3. The organizer shall pay the monetary prize and collect the appropriate amount of the flat rate income tax of the prize’s value form the winner of the Competition and shall pay the appropriate amount of the tax in question to the account of the relevant Tax Office in accordance with applicable law regulations in this scope. 
§ 9 1. Upon the submission of the entry to the Organizer, the Organizer will obtain non-exclusive licence for an indeterminate period of time, which will authorise the Organizer to free use of proprietary copyrights to the entry in the following areas of exploitation: a) using the work on the organizer’s website, b) presenting the work during the post-contest exhibition, c) placing reproductions of the work in catalogues presenting the entries which will be distributed by the Organizer for promotional purposes of the Competition. 
2. On the issuing of the prize to the Participant, the Organizer gains free proprietary rights to the awarded entry of the Participant in the following areas of exploitation: 1) with regard to the right to record and multiply the work using printing and digital techniques; 2) with regard to distribution of the work – in form of public exposition and making the work available in such manner that everybody could have access to it at a time and place chosen by themselves, in particular by placing it in the Organizer’s advertising or promotional materials. 
3. On handing over the entry to the Organizer, the ownership of the drawing will be transferred to the Organizer. 
§ 10 1. By entering the Competition in the manner permitted in these Regulations, the Participant agrees to be bound by the provisions of these Regulations, including consent to the processing of personal data by the Organizer, and agrees to comply with these Regulations. The personal data provided will be processed by the Organizer pursuant to the Personal Data Protection Law of 29 August 1997 for the following purposes: organization and conducting the Competition; determining the Winner and notifying possible winners; handing over the possible awards; achieving the broad objectives of marketing and promotional activities of the Organizer; obtaining statistical and analytical data; contacting the owner of the data. 2. The Organizer informs that he is an administrator of personal data in terms of the Act referred to in Art.1 The data owner has the right to view and correct his personal information at the Organizer’s Office. Furthermore, the data owner at any time has the right to object processing of their data by the Organiser as allowed by the above mentioned Act. Due to safety reasons the data owner shall contact the Organizer in person or in writing. 
§ 11 1. Personal data of Participants will be processed by the Organizer solely for the purposes and solely in the scope necessary to conduct the Competition, i.e., in order to identify the Participant, issue the awards and the possible public disclosure of the full name and the place of residence of the Competition winners, as well as to publish the entries in the Organizer’s promotional materials. 2. The Organizer will store the personal data according to the applicable law and implement appropriate measures to protect the processed personal data, in particular against their unauthorized disclosure, unauthorized takeover, processing with violation of the Act, as well as against any change, removal, damage or destruction. 
§ 12 1. The Participant grants publishing permission to use of his full name in promotional materials related to the Competition, in particular on the Organizer’s websites, as well as gives consent to use them for the Organizer’s promotional and marketing purposes. 2. Participation in the Competition shall not constitute grounds for requesting any remuneration of any kind whatever. 3. All materials used to promote the Competition are of a purely advertising nature, whereas the provisions of the Regulations have a binding character. 
§ 13 1. The Organizer shall not be responsible for any problems arising during the course of the Competition if they took place as a result of the events which may not have been foreseen by the Organiser with the preservation of due diligence or which may not have been avoided, in particular in case of force majeure events which are not possible to predict, participation in the 
Competition which fails to comply with any of the provisions of these Regulations and the potential subsequent damage caused. 2. The Organiser shall not be liable for impossibility of receipt of the award for reasons beyond the Organiser’s control which lie with the Participant. 3. The awarded Participants are not liable to transfer their rights to the award to third parties. 4. The Winner of the Competition may renounce the award in writing, nevertheless, shall not be entitled to receive any equivalent in exchange. 
§ 14 The rules of these Regulations constitute the sole ground for holding the Competition and their binding and final interpretation lies solely with the Organizer. 
§ 15 The Organizer has the right to exclude the Participant or his entry from the Competition in case the Participant fails to obey the provisions of the law, good manners, these Regulations or in case he infringes any other rights or interests of the Organizer. 
§ 16 1. These Regulations constitute the sole binding document specifying the rules of the Competition. 2. The Organizer reserves the right to change these Regulations in case of a change of the law or for other important reasons, in particular when the change allows for efficient organization of the Competition in accordance with the rules, provided that it will not undermine the rights that have been already acquired by the Participants. 3. The text and any changes to these Regulations will be publicly announced on the Cultural Centre’s website
click here 

Spirito di Vino 19° International Competition for cartoonists on the world of wine

Italy 18 April to - 28 August 2018

Dear friends,
the 2018 Spirito di Vino contest has already started! Are you aware of all the news?
Read the new regulation
As usual, the competition is free, and is a great way to take a challenge, stimulate your own creativity, relax during the hottest months of the year and compete with artists from all around the world!
YOU ARE IMPORTANT FOR US,
WE WAIT FOR YOU AGAIN THIS YEAR!
Remember that the registrations are open until Tuesday 28th August 2018.
To participate, you must register in the appropriate section on the website www.spiritodivino.cloud, download the rules and the participation.
Spirito di Vino Staff

---
Spirito di Vino 19° International Competition for cartoonists on the world of wine
COMPETITION RULES:
Art. 1 – Subject of the competition
Movimento Turismo del Vino Friuli Venezia Giulia, together with the the Accademia di Belle Arti G.B. Tiepolo in Udine, holds a competition called “Spirito di Vino” to award prizes to authors of satirical cartoons focussing on the world of wine and wine culture. The participation to the competition is free of charge.
Art. 2 – Participation to the competition
The competition is open to artists coming from Italy and abroad, exclusively on an individual basis, over 18 years old (who turn 18 in 2018 and above). Participants will be split into two categories: the “under”, from 18 to 35 years old, and the “over”, above 36 years old.
Art. 3 – Work format and requirements
The satirical cartoons can be drawn manually with any technique, black and white or colour, only in A3 format with 1 cm of external border. Each participant is entitled to only submit one work. The works shall be sent as hard copies and signed in a non invasive way with ©Name and Surname of the author in the corner (front) or in the back of the page.
Art. 4 – Deadline and submission of the works
The works can be submitted from Wednesday 18 April to Tuesday 28 August 2018. To take part to the competition, the cartoonists need to register in the competition section of the website www.spiritodivino.cloud, download the competition rules, as well as the registration form.
The hard copies of the works shall be sent (properly protected) by registered mail, together with a signed copy of the registration form filled in every section, to the following address:
Movimento Turismo del Vino Friuli Venezia Giulia
Via del Partidor, 7 – 33100 Udine (Italy)
Only the works delivered within Tuesday 28 August midnight will be accepted.
In addition, the works shall also be uploaded on the website www.spiritodivino.cloud, together with the registration form, in jpg and high resolution (300 dpi) format.
The hard copies received after the aforementioned deadline will not be accepted. The organisers have no liability for any deterioration and/or damage to the works sent by mail or resulting from any other issue connected to the submission of the works (delays, no delivery, etc.).
Art. 5 – Return of the works
The hard copies of the works will not be returned.
Art. 6 – Exclusion
The works that do not comply with the rules stipulated by art 1, 2, 3, 4 will not be accepted.
Art. 7 – Members of the jury
Movimento Turismo del Vino selected a jury made of great masters of the Italian satire, such as Giorgio Forattini, Alfio Krancic, Emilio Giannelli, Valerio Marini and other leading personalities from the world of cartoons, graphics and food&wine. The decisions of the jury are unquestionable and irrevocable.
The jury will assess the capacity of the cartoonists to best interpret the proposed topic showing their manual designing skills, creativity and a precise technique. The works drawn using digital techniques will also be taken into consideration.
Art. 8 – Prizes:
The prizes up for grabs for the three winners will be distributed as follows
1° prize - “under”: 75 bottles
2° prize - “under”: 50 bottles
3° prize - “under”: 25 bottles
1° prize - “over”: 75 bottles
2° prize - “over”: 50 bottles
3° prize - “over”: 25 bottles
Art. 9 – Awarding ceremony and exhibition
During the awarding ceremony, the works selected by the jury for the finals will be put on display in Autumn 2018 in an exhibition held at Villa Manin in Passariano di Codroipo (Ud).
A booklet with the works displayed at the exhibition will be published and one copy will be distributed to each author of the selected works and, upon request, to the authors of the works excluded from the selection. The event will be promoted in the Italian and foreign press. The exhibition could then become itinerant and put on display in other locations to be defined.
Art. 10 – Copyright:
By participating in the competition, the cartoonists grant Movimento Turismo del Vino the non-exclusive right to reproduce, publicise and promote the works – with the sole obligation to mention the author – on digital material (websites, social networks, TV programmes, online magazines, etc.), on any material connected to the competition (brochures, flyers, folders, invitations, billboards, shoppers, etc.), on the catalogue of the exhibition, as well as on postcards, calendars and posters. This list is not complete and just gives some examples of the possible ways in which the organisers are entitled to use the works. The use of the aforementioned works by the organisers does not entitle the cartoonists to claim any income. The participants guarantee that they are the authors of the submitted works, explicitly lifting and removing any liability from the organisers in case any compensation is claimed by third parties for any circumstance. Such authors declare, taking full civil and criminal liability, that the submitted works do not violate the relevant legislation.
Art. 11 – Approval of the competition rules
By participating to the competition, the artists declare that they fully acknowledge and accept all the conditions and clauses illustrated in this document.
Pursuant to the Italian Legislative Decree n.196/2003 and subsequent modifications, the personal details and data that will be collected in the different phases of the competition shall be processed by complying with the principles of correctness, legitimacy and transparency, to guarantee the confidentiality and the rights of the involved parties. The collected data will be registered and stored for the purposes connected with the management of this competition. Personal data can only be processed by Movimento Turismo del Vino using both digital and non-digital tools. Under the terms of the aforementioned Decree, the personal data can only be processed provided that the involved party has granted his/her authorisation. By registering for the competition, participants explicitly agree with the processing of their personal data.
***
click here - tıklayın
REGISTRATION FORM (to attach to the works) 
Name
Surname
Born in
Date of birth
Tel / Fax 
Mobile phone
E-mail 
Address
ZIP code and city/town
Province/District
Technique used
Title of the work and short comment 
Signature

1 Haziran 2018 19:30 / Spirito di Vino

International Cartoon Exhibition Ymitos 2018

Greece 31 July 2018 @

Subject to cartoon and sketch:“Road behavior and risks”
The Caricature and Cartoon Exhibition will be held October 20 - November 3 Events Hall Municipal Community Hymettus To organize events which will include lectures, performances and various artistic and other events.
CONDITIONS OF PARTICIPATION.:
•The drawings must be black and white or in color.
•Each participant may present up to 3 drawings (size A3).
•Resolution must be at least 300 dpi. 
•It would be preferable that the drawings should not contain any text or comments. In case they do, the English or Greek language should definitely be included. 
•The use of collage is prohibited.
•The drawings must be sent via e-mail.
•The drawings that the Artistic Committee will judge that have been copied from other cartoonists’ works will be disqualified.
•The drawings should not have been exhibited before.
•The drawings should not have offensive content. 
•A short CV, the e-mail address, Skype account (if available), and the postal address of each participant is required.
•All participating drawings may be exhibited in a touring exhibition in Greece or abroad. 
•The drawings should not have been published previously
•Drawings that do not correspond to above requirements will not be accepted, and the Cartoonist will be informed by e-mail
EXHIBITION:
•They will be exhibited to 200 drawings to be evaluated by the Jury Committee 
•The prizes will be decided by the Jury Committee
•Eminent experts from the world of Letters and Arts will make up the Committee. 
RIGHTS: 
•The drawings may be used in the advertising campaign of the exhibition. On no account should drawings or copies be sold. Commercial exploitation of part or the 
whole exhibition is prohibited. 
•Participating artists will not receive any kind of payment for their participation.
•Copyright of the exhibition belongs to the organizers.
•Participants will receive a digital catalogue of the exhibition.
•Participation in the exhibition implies full acceptance of all the above terms.
Submission Deadline: July 31st 
The drawings should be sent to the following e-mail address: cartoondafniymittos@gmail.com
Awards:
1st Prize: 5 days accommodation (nights) at Delphi Palace Hotel (4*) Delphi - Sponsor Iniohos Kaltsis SA Travel tickets and nutrition are not included
2nd Prize: 3 days accommodation (nights) at Delphi Palace Hotel (4*) Delphi - Sponsor Iniohos Kaltsis SA Travel tickets and nutrition are not included
3rd Prize: Album of works by expressionist Painter George Bouzianis (in English or Greek language) edition of the Benaki Museum
4th Prize: Book or CD
5th Prize: Book or CD
Visitor’s award: Book or CD
They also awarded 10 Praises 
All participants whose works will be exhibited will receive a Digital Certificate of Participation.
The Organizing Committee

5 Haziran 2018 17:18 / Ymitos

23° Mercosur International Cartoon Contest Diógenes Taborda - Argentina 1 August 2018 @

Regulation: The Cartoon contest is open to professional and amateur cartoonists and illustrators sending 1 to 3 works with the theme TANGO. 
1 - Dates: Art Selection: August 1th 
Awards: September 21th, 19 hs. 
2 - Categories: Cartoon (graphic humor) , Caricature (graphic humor that expresses the physical and/or personality character known), illustration + Special Prize to the artwork most voted by the public. 
3 - Theme: TANGO 4 - Requirements: The graphicl tehnique is free. The entry form or a word document with the artist name, address, telephone, e-mail, website and a small biography. Each artist may enter with a maximum of 03 works per category in a size that no exceed 30x40 cm., digitalized in 300 DPI in JPG format. The works should be sent by e-mail to this e-mail addresses: volpestessens@gmail.com – diogenestaborda@gmail.com 
5 - Prizes: The Big Prize Diogenes Taborda 2018 will win a personal exhibition exclusive about him the Night of the Museums of Buenos Aires 2019 (the most popular day of the argentinean museums) and a colective exhibition the other 3 awarded artists in the 3 categories during the next year to be realized in the Cartoon Museum Diogenes Taborda, the day of the cartoon . Also will be edited a postcard in 10x15 cm with 4 colors. 1.000 copies and a diploma will be sent to the awarded artists. 
6 - Jury: Featured artists and personalities of the Tango, historians, Graphic Humorists and directors of Museums
7 - Additional information: A simple application requires the artist to acceptance of these regulations. The artists selected tranfer automatically authorial rights of his artworks for reproductions in any media, without restriction, aiming to promote the event; and allows to the Cartoon Museum Diógenes Taborda to use this artwork in any other exhibitions.
MUSEO DE HUMOR GRÁFICO DIOGENES TABORDA
Director Jorge Omar Volpe Stessens
Museo de Humor Grafico Diogenes Taborda 
facebook     museodiogenestaborda     volpestessens

3 Haziran 2018 21:36 / Jorge Omar Volpe Stessens

14.International Cartoon Festival solin 2018

Croatia 15 august 2018 P

1.Participation.The organizer of 14th International festival of cartoon Solin 2018.Is the city Solin.The festival is opened for everyone regardless of nationality, age,sex, or profesion.
2.Theme: FREE
3.Entries:Conditions of entry:
1. All entries must be original cartoons. Framed works,also,will not be accepted.
2. Entries can be either black and white or colored.
3. There should be the name, surname and the address on the reverse side of cartoons.
4. Maximum 5 entries will be submitted.
5. Maximum size of entries is A3 format (40x30cm)
4.DEADLINE:Entry deadline is the 15. august. 2018. Please write ; PRINTED MATTER- NO VALUE:
5.Address:
14.International Cartoon Festival solin 2018
«DOM ZVONIMIR»
Kralja Zvonimira 50,
21210 Solin, CROATIA
6.Prize and awards:
1.PLAQUE-1014 EUR
2.PRIZE CITY SOLIN-1 PRIZE
3.TOURIST OFFICE-Plaque and diploma
7.Exhibition:The exhibition will take place in the galery of the culture home „ZVONIMIR“ Solin on the 30.08.2018.
8.Other Conditions:The works will be returned only on the special reqest of an autor.The postage EUR5 will be paid by autor. The organizer reserves the right to reproduce the works sent to the festival, Solin 2018, as the advertising material without being obliged to pay a fee to an author whose work may be used.The prize-winning works become property of the organizer.
President 14.International Cartoon Festival solin 2018
Cartoonist-designer MARKO IVIC 

5 Haziran 2018 09:32 / Marko Ivic

Similar Cartoons  Benzer Karikatürler

International Caricature Festival
Colombia 31 July 2018 @

A call for the caricaturists all over the world International Caricature Festival Colombia, South America, August 2018 
The water has memory In Colombia, South American country, has grown up the intention to protect the paramos (a unique ecosystem in the region), and the water as the most higher manifestation of nature and the life. 
One of the main worries is the advance of the mega-mining over the territory as synonym of obliteration, expulsion, rupture of social structures, insecure and difficulty for food safety. The most alarming is the threat against the life itself, in consequence of the destruction of the paramos, principal ecosystem that produces water. 
Multiples expressions for the advocacy of the water have been done in different dimensions like the legal, social, technic, artistic, etc. But we believe that ones are not enough for the importance that has the water and the preservation of the environment. We consider it is necessary to make visible constantly, our position against the mining projects in paramos zones, with a socially organized activity that involves creativity and assertiveness, to create awareness about the true values of the Mother Earth. 
Therefore, from the caricature art, we want to join efforts and voices. In the advocacy of our territory, rivers, lakes, and paramos that are slowly being destroying with mega-mining activities. 
Invitation To participate in the INTERNATIONAL CARICATURE FESTIVAL: THE WATER HAS MEMORY, that will take place between 23 and 26 of August in Bucaramanga city, ubicated in the department of Santander, Colombia. 
Terms and conditions to participate 
1)The call is for all the caricaturists all over the world. 
2)The issue is: The water has memory. 
3)Each participant can send maximum three (3) works. 
4)The technique is free 
5)The format to present the work is: A4 jpg (21X29,7) (300 dpi) 
6)You can participate with works that have been awarded or published. 
7)Each work must be accompanied by the following information: 
•Name and last name. 
•E-mail 
•Original Country 
8)By submitting the work means that you accept the participation and authorize the organizing committee of the event, for the publication of your work in print and/or electronic media. 
9)The organizing committee reserves the right not to exhibit works that attempt against an individual or collective rights. 
10)The event has a deep sense of solidarity in defense of the páramos and water and is carried out nonprofit. 
11)All caricaturists will receive a certificate of participation. 
12)The three (3) best works will be chosen and their authors will receive a diploma of excellence. 
13)The work will be sent to the following e-mail: festivalcaricatura2018@gmail.com 
The deadline for the reception of the workis is until: July 31 of 2018 
The jury is conformed by: ARTURO KEMCHS (MEXICO), JOSE CAMPO: CALICOMIX (COLOMBIA), CECILIA RAMOS, LA CHE (COLOMBIA), LUIS EDUARDO LEÓN (COLOMBIA), DOMINGO (COLOMBIA) 
E-mail: festivalcaricatura2018@gmail.com calicomix@gmail.com 

23 Mayıs 2018 23:00 / Arles Herrera

Online Cartoon Magazines & Catalogs Arsiv / Sanal Karikatür Dergiler ve Kataloglar Arşivi

Daily & Weekly Cartoons Arsiv Click Here

Karcomics Magazine Arsiv / Click Here-Tıklayın-->> 

1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12 -13 -14-15- 16 - 17 -18- 19- 20- 21-22 -23 -24 - 25 - 26 - 27 -28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 -37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 -43 - 44 - 45 - 46 - 47 - 484950 - 51 - 52 - 53 - 54 - 55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 -63 -64 -65 -66 - 67 - 68 -69 - 70 - 71 - 72 -73 - 74 - 75 - 76 - 77 - 78 - 79 - 80 - 81 - 82 - 83 - 84 - 85 - 86 -87- 88 - 89 - 90 - 91 - 92 - 93 - 94 - 95 - 96 -97 - 98 - 99 - 100 - 101 - 102 - 103 - 104 - 105 - 106 - 107 - 108 -109 -110 - 111 - 112 - 113 - 114 - 115 - 116 - 117 - 118  -  119 - 120 - 121 - 122 - 123 - 124 - 125 -126 -127 - 128 -129 - 130 -131 - 132 - 133 - 134 - 135 - 136 - 137 - 138 - 139 - 140 -141 - 142 - 143 - 144 - 145 -146 - 147 - 148 - 149 - 150 - 151 - 152 - 153 - 154 - 155 - 156 - 157 - 158 - 159 - 160 -161 - 162 - 163 - 164 - 165 - 166 - 167 - 168 - 169 - 170 - 171 - 172 - 173 - 174 - 175 - 176 - 177 - 178 - 179

Not: Karcomics Web Sitesinde yayınlanan her türlü çalışmanın yasal sorumluluğu, yayını gönderen kişiye ait olup Karcomics Web Sitesini yasal olarak bağlamaz.
Note: All kinds of Karcomics study published in the legal responsibility of the Web Site, the publication of the sender is legally binding for Karcomics Web Site.

Contact - Iletisim

karcomic@gmail.com 

---

To dowland the full PDF format click here- tıklayın

---

KARIKA No.73 Croatia

To download the full PDF format Click Here-Tıklayın

---
Independence Catalogue To download in the full PDF format 5,4 Mb Click Here 
"Bağımsızlık"katalogu PDF formatında5,4 Mb Tıklayın
---

To download the full PDF  format Catalog for Click Here - Tıklayın

---

VI Salon Internacional De Humor Grafico Catalog for Click Here - Tıklayın

---

Brain Sneezing 2012 Online Catalogue...

---
"Independence Bağımsızlık" (Football)

To download the full PDF format Click Here-Tıklayın

---
Firavun'un 2014  129.Sayısı İçin Tıklayın...

Pharaohs to download the full PDF file of issue # 129 click here...>>
---
Delidolu Mayıs 2012
PDF formatında indirmek için tıklayın
---
Artefacto issue/no:63
To downland the full pdf format click here-tıklayın
---
Altın Madalyon Mayıs 2012

Pdf formatındaki Altın Madalyon E-Dergisinin Mayıs 2012 Sayııiçin tıklayın

---

e-gölge Mayıs 2012

Pdf formatındaki Gölge e-Derginin Mayıs 2012 52.Sayısı için tıklayın

---

 New Scorpion-No:120

To download the full PDF format Click Here-Tıklayın
---

To download the full PDF format  Zagreb2012 Catalog Click Here

PDF formatındaki Zagreb 2012 kataloğunu okumak ve indirmek için tıklayın

---

PDF formatındaki Zagreb 2013 kataloğu okumak ve indirmek için tıklayın

To download the full PDF format  Zagreb 2013 Catalog Click Here

---

To download the full PDF format Click Here-Tıklayın

---

Kiks Magazine No:21

---
---
 

KARCOMICS MAGAZINE Web Site Copyrighted 2000-2018© By Ismail Kar All right reserved.