Sık Kullanılanlara Ekleyiniz/Add Favorite

Humour & Vigne - REMINDER - 14th International Cartoon Biennial - 2020

 Jonzac – France 1 April Nisan 2020

Dear friends,
First hope that this message finds you all in good health and not too demoralized by the confinement and the ambient disaster.
Faced with the crisis which is currently shaking the whole world, we will need to stand together and we invite you further to share your works with us on this particular subject.*
For the moment we intend to continue the preparations for the Biennale on the planned dates, and to adapt our program as and when required in the inevitable conditions.
It is a great pleasure for us to present to you the poster of the 14th International Cartoon Biennial at the Cloître des Carmes of Jonzac from 26 June to 5 July, 2020.
The drawing was made by the Mexican-Cuban cartoonist Ángel Boligán, guest of honour at the Jonzac Festival this summer.
The design of the model is by Zoran Petrovic, guest of honour in 2016.
We warmly thank the two artists for their precious contribution and friendly support.
A big thank you also to all the people who have already sent us their contribution to the 14th Biennale.
Normally they have received or will individually receive a thank you email within 15 days of their dispatch.
If you wish, you still have 5 days to send us your works.
Little reminder of the conditions of participation:
1- NAME: 14th International Biennial of Humor Drawing 2020 - Jonzac - France
2- THEME: JOY OF LIVING (with or without link with the vine)
3- DEADLINE: April 1, 2020
4- PARTICIPANTS: Designers from all countries, of all sexes, of all ages, of all grape varieties ...
5- SHIPMENTS: maximum 3 works. Preferably without captions.
The index of the Catalogue and of the participants in the exhibition will be distributed in mid-May through our networks and the blog: www.h-et-v-2018.over-blog.com
For more information, you will find in PJ:
- the poster for the 14th Biennale
- the conditions of participation
Hoping to hear from you, we remain at your disposal for further information.
Best regards,
The Humour & Vigne team
* In solidarity with the victims of the pandemic and all the people fighting on the front line for our survival, we are planning during the next Biennale an exhibition dedicated to Covid-19 and in particular to the joys of confinement.
In addition to your contribution to the 14th Biennale, we will therefore also welcome the cartoons on this subject until April 15.
For the promotion of the Festival we would like to publish it in partnership with the regional press and on our social networks.
Thank you in advance.

28 Mar 2020 04:56 / Nol

Daily Güncel

Süha Özpeşinci - Türkiye

Cem Koç - Türkiye

Cival Einstein - Brazil

NOVA DATA! Concurso Sardinhas Festas de Lisboa´20!
New Deadline 30 April
Nisan 2020

ismail KAR,
*ALARGÁMOS O PRAZO DO CONCURSO SARDINHAS FESTAS DE LISBOA
A criatividade é um dos melhores instrumentos para preencher os dias exigentes que temos pela frente. Por isso mesmo, decidimos alargar o prazo do Concurso Sardinhas Festas de Lisboa’20. Podem enviar as vossas participações até 30 de abril. Portanto ponham mãos à obra porque o importante é participar. Fiquem em casa e desenhem uma sardinha. Sem espinhas!
*NEW DEADLINE – FESTAS DE LISBOA SARDINE CONTEST
We are going through a demanding period during which creativity can play an important role. Therefore we decided to extend the deadline for this year’s Festas de Lisboa Sardine Contest. You can submit your sardine until 30th april.
All submissions are welcome, what matters is taking part! Stay at home and draw a Sardine. It’s a piece of cake!
Mais informações/ More informations
www.culturanarua.pt
*YENİ BAŞVURU - PARTİ LİZBON SARDINE YARIŞMA 
Biz önemli bir rol oynayabilir sırasında zorlu dönemi yaratıcılık geçiyor. Bu nedenle bu yılki Lizbon Şenliği Sardalya Yarışması için süreyi uzatma kararı aldı. Sen Nisan 30 kadar sardalya gönderebilirsiniz. 
Tüm gönderimler rol alıyor önemli olan, bekliyoruz! Evde kalın ve Sardalye çizin. Bu çocuk oyuncağı değil! 
Daha fazla bilgi / Daha Fazla Bilgi
www.culturanarua.pt

26 Mar 2020 23:51 / concursosardinhas

Daily Güncel

Edi Dharma - Indonesia, İsmail Kar Portresi

Türk Sigorta KTKD 1.Ulusal Karikatür Yarışması / KUzey Kıbrıs 30 Mayıs 2020

TÜRKSİGORTA + Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği 1. Ulusal Sigorta Karikatür Yarışması(Lefkoşa – Kuzey Kıbrıs 2020)
AMAÇ VE KONU:İklim Değişikliği Risklerini Azaltmada Sigorta’nın Önemi… 
TürkSigorta. olarak, yarışma konusunu belirlememizin amacı, bir kişinin ya da bir şirketin Küresel Isınma sonuçları karşısında taşınır ve taşınmaz mallarına ilişkin maruz kalabileceği risklere dair önceden ödeyeceği primler ile, doğabilecek zararları gidermek amaçlı sigortalama önlemleri ve yöntemleri konusunda farkındalık yaratmaktır.
Yarışmaya gönderilecek eserler, Küresel Isınma’nın etkileri sonrasında oluşabilecek sağlık, trafikte kayıtlı araçlar ile tüm taşınır ve taşınmaz mallara yönelik riskler; konut ve işyerlerinin maruz kalabileceği zararlar, yangın, deprem, sel ve su baskını, fırtına, yer kayması, taşıt çarpması, hırsızlık vd. riskler ile araç sigortaları, seyahat vb. sigorta paketleri konusunda felsefi ve siyasi çizgisel görüşlerin yansıtılmasıdır. Üretilecek eserlerde, ırk, renk, dil, din, cinsiyet, cinsel yönelim, inanç, etnik köken ayrımcılığı yapılmamalıdır. 
KATILIM KOŞULLARI:
1 – Bu Yarışma, 18 yaş üstü, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı amatör – profesyonel tüm karikatürcülere veya karikatür çizebilen herkese açıktır.
2 – Yarışmaya gönderilecek eserler orijinal olacaktır. Fotokopi kabul edilmez. Ölçü: A4 veya A3. Siyah – beyaz veya renkli. Her katılımcı isim, soy isim, adres, telefon, e-posta adresini karikatürün arkasına yazacak; fotoğraf ve kısa özgeçmiş gönderecektir.
3 – Yarışmaya gönderilecek eserler karikatür tarzında olmalıdır. Resim veya illüstrasyon tarzındaki eserler kabul edilmez. Karikatürler yazısız olmalıdır.
4 – Yarışmaya en fazla 2 eser ile katılmak mümkündür. Ancak, bir katılımcıya birden fazla ödül verilmez.
5 – Eserler en geç 30 Mayıs 2020 tarihine kadar, belirtilen adrese posta veya kargo ile ulaştırılmış olmalıdır. Eserlerin gönderilmesinde meydana gelebilecek kayıp, gecikme ve hasardan çizer sorumlu olacaktır. 
6 – Yarışmaya gönderilecek eserlerin yayınlanmış veya yayınlanmamış olmaları önemli değildir.
7 – TürkSigorta ve Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği temslcilerinden oluşacak Seçici Kurul Üyeleri’nin değerlendirmesine sunulan ve finale kalan eserler, yarışmanın resmi web sayfasında yayınlanacak; karikatürcülerin, karikatürcü örgütlerinin, benzer – taklit – çalıntı karikatürlere karşı oluşturulan uluslararası organizasyonların dikkatine ve itirazına getirilecektir. Finale kalan herhangi bir karikatürün çalıntı – taklit veya benzer olduğu belgelendiği taktirde, bir sonraki yüksek puan alan finalist karikatür ödüllendirilir.
8 – Yarışmada ödül kazanan eserlerin yanısıra, Seçici Kurul’un uygun göreceği sayıdaki eser bir albüm halinde yayınlanabilir. Albümün yayınlanması durumunda eseri yayınlanan çizerlere birer adet albüm ücretsiz olarak gönderilecektir. 
9 – Yarışmaya gönderilen eserler, online olarak veya açık yada kapalı mekanlarda ve/veya internet ortamında ve/veya sosyal medyada ve/veya basılı ve görsel medyada ve/veya reklam amaçlı tüm materyallerde, TürkSigorta veya Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği’nin belirleyeceği tarihlerde ve istenilen zaman aralıklarında TürkSigorta logosunun rahatlıkla görünür ebatta olması kaydıyla sergilenebilecek veya yayınlanabilecektir.
10 – KKTC vatandaşı çizerler dışında, yarışmada ilk üç ödülü Türkiye Cumhuriyeti çizerlerinin kazanması durumunda ödül törenine katılmaları için gerekli ulaşım ve konaklama giderleri TürkSigorta tarafından karşılanacaktır. 
11 – KKTC vatandaşı çizerler dışında, Özel Ödül kazanan Türkiye Cumhuriyeti çizerlerinin ödül törenine katılmaları kendi imkanlarınca sağlanacak; konaklama ve diğer giderler Türk Sigorta tarafından temin edilecektir.
12 – Yarışmaya gönderilen eserler, ödül alsın veya almasın geri iade edilmeyecektir. Eserlerin her türlü kullanım hakkı TürkSigorta Ltd.’de saklı olmak kaydı ile, Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği’nin arşivinde muhafaza edilecektir... 
ÖDÜLLER: Birincilik Ödülü: 4.000 TL + Plaket, İkincilik Ödülü: 2.250 TL + Plaket, Üçüncülük Ödülü: 1.500 TL + Plaket ve 5 Çizere Özel Ödül (Plaket)
ESER GÖNDERİM ADRESİ:
Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği
(1. Ulusal Sigorta Karikatür Yarışması)
Posta Kutusu: 455 Lefkoşa – Kuzey Kıbrıs
Kargo Gönderileri İçin: Hüseyin Çakmak,05338669990 bilgileri kullanılabilir.

Trabzonun Sevilen Karikatürcü Abisi Hikmet Aksoy Vefat Etti..Turkish Cartoonist Hikmet Aksoy Passed Away...

İstanbul -Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Trabzon Temsilcisi Hikmet Aksoy uzunca bir süredir tedavi gördüğü hastanede (beynindeki tümör) 21 Mart 2020 günü vefat etti. 
Hikmet Aksoy’un cenazesi 22 Mart 2020 Pazar günü Vakfıkebir Cumhuriyet Mahallesi’ndeki evinin önünde saat 11.00’de yapılacak törenin ardından aynı mahalledeki Aile Kabristanı’nda toprağa verilecek.
Bir süredir hastanede tedavi gören Hikmet Aksoy’un vefatının ardından Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu bir baş sağlığı mesajı yayınladı. 
Mesajda “Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Trabzon Temsilcimiz Hikmet Aksoy’un vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendik. Uzun yıllardır TGC’ye, gazetecilik ve çizerlik mesleklerine başarıyla hizmet veren usta gazeteci Hikmet Aksoy’u hiç unutmayacağız. Ailesine ve basın topluluğumuza baş sağlığı diliyoruz” denildi.
HİKMET AKSOY’UN ÖZ GEÇMİŞİ: Araştırmacı, karikatürist. 1937 Vakfıkebir / Trabzon doğumlu. Lise öğrenimi sırasında İstanbul gazetelerine muhabirlik yaptı.
İlk yazısı 1953’te Vefa dergisinde, 1959-62 arası karikatürleri Türkiye Spor, Son Havadis, Büyük Gazete, Şaka, Tef vb. dergi ve gazetelerde yayımladı. Askerliğini yaptığı Simav ilçesinde Köy Raporu adlı bir gazete çıkardı (1963-65). 1959’dan bu yana Trabzon gazetelerinden Hizmet, Hakimiyet, Son Haber, Türkçesi vb. gazetelerinde yayın yönetmeni ve yazı işleri müdürü olarak çalıştı. Basın kuruluşlarından yirmi civarında ödül aldı. 1996’da Karadeniz Fıkraları Ajansını kurdu. TGC Bizim Gazete’de karikatürleri yayınlandı. TGC Trabzon Temsilcisi olarak görev yapıyordu.
ESERLERİ: ARAŞTIRMA-İNCELEME: Her Yönüyle Vakfıkebir (1965), Vakfıkebir İlçesi ve Çevresi (1973), Faik Ahmet Barutçu (1995), Trabzon Basını (1998), Karikatürün Trabzon Boyutu (1999).
DERLEME: Made in Karadeniz - Fıkralar (1998), Kemençe Çalayim mi? (2000).
HAKKINDA: Dr. Mustafa Duman / Trabzon‘u Anlatan Birkaç Kitap (Cumhuriyet Kitap, 11.7.2002
*Kendisine Allah'tan rahmet, Ailesine, Sevenlerine ve Karikatür Camiasına sabır ve başsağlığı dileriz..Karcomics Magazine
* (TGC’den Trabzon Temsilcisi Hikmet Aksoy için baş sağlığı mesajı)

ZAGREB CARTOON 2020 - new DEADLINE 30 April 2020

Dear colleagues,
I am sending you a new deadline - April 30, 2020. 
and list of participants on March 26, 2020. 
Best regards
Zdenko Puhin, secretary CCA/HDK
HRVATSKO DRUŠTVO KARIKATURISTA
THE CROATIAN CARTOONIST ASSOCIATION
Savska 100, 10000 ZAGREB, CROATIA
www.hdk.hr hrvdrukar@gmail.com
28 Mar 2020 23:19 / hdk
25. INTERNATIONAL CARTOON EXHIBITION ZAGREB 2020 
A. PARTICIPATION: The organizer of the 25th International cartoon exhibition ZAGREB 2020 is the Croatian Cartoonist Association. The festival is opened for everyone regardless of nationality, age, sex, or profession.
B.THEME: CUISINE (gastronomy, cooking, chefs, restaurants, catering ...)
C. ENTRIES. Conditions of entry:
1. Original works and digital artworks will be accepted. Digital artwork is to be numbered in pencil on the front and pencil signed. Copies cannot be admitted.
2. Entries can be either black and white or coloured.
3. There should be the name, the surname and the adress on the reverse side of cartoons.
4. The cartoons must not have been previously awarded on
festivals.
5. Maximum 3 entries will be submitted.
6. Size of entries is A4 or A3 format.
D. DEADLINE: Entry deadline is the 26th March 2020.
NEW DEADLINE YENİ KATILIM TARİHİ 30 April  NİSAN 2020
E. ADDRESS
CROATIAN CARTOONIST ASSOCIATION
(HRVATSKO DRUŠTVO KARIKATURISTA)
SAVSKA CESTA 100
10000 ZAGREB, CROATIA
F. PRIZES AND AWARDS
First Prize 1.000 EUR
Second Prize 500 EUR
Third Prize 300 EUR
Five Special mentions
G. EXHIBITION: The exhibition will take place in Gallery Klovićevi dvori in Zagreb.
H. OTHER CONDITIONS: Authors of works that qualify to the exhibition are given a presentation copy of the exhibition cataloque.
Only on explicit request will remaining (original) works be returned to the owners in the end of the exhibition cycle (in the second half of the year 2021).
The organizer reserves the right to reproduce the works sent to the festival, Zagreb 2020, as the advertising material without being obliged to pay a fee to an author whose work may be used.
The prize-winning works become property of the organizer.

The International Exhibition of Satirical Graphic „BUCOVINA“ ROMANIA, 14 th Edition, 2020 @

20 Mar 2020 13:49 / Muzeul Bucovinei

Daily Güncel

Happy Iranian new year!(Year of the mouse) Ali MIRAEE

III International Competition of Satirical Drawing «DZHMELYK» Dolyna, Ukraine, 2020 P @

Terms and conditions of the 3rd international cartoon contest "Dzhmelik" in the city of Dolina (Ukraine). The conditions are also on the website of the Association of Ukrainian Cartoonists click here...>>
Sincerely, 
Konstantin Kazanchev
click here
President of the Association of Ukrainian Cartoonists
III International Competition of Satirical Drawing «DZHMELYK» Dolyna, Ukraine, 2020
The founder: Dolyna City Council.
Organizers: CI «The City Center of Culture, Sport and Tourism» of Dolyna  City Council, Ukraine Association of Cartoonist.
1.The Competition can be attended by citizens of Ukraine, foreigners, stateless persons. Participation in the Competition is free.
2.Competition is held in the following age categories:
Category I (from 7 to 11 years old);
Category II (12 to 17 years old)
Category III (17 years and older)
3.Theme of work: bumblebee, bee, wasp, bee products and others.
4.The winners of the Competition will be awarded with prizes and monetary rewards. Prize fund of the Competition is 40 thousand hrn. The organizer may assign additional prizes in any form or quantity determined by him.
5.To participate in the Competition, the competitioner fills in the Entry Form and sends the work. The works are accepted in two variants on a choice:
original versions of the handwritten drawing or qualitative copies on a dense 
paper at the address:
«Dzhmelyk»
Dolyna city council
5 Prospect Nezalezhnosti,
Dolyna, Ivano-Frankivsk region,
Ukraine 77504
by e-mail: contestdolyna@gmail.com
Necessarily! For an electronic version the title of the file has to be next: surname → space → country → space → work number
6.A competitioner can submit no more than 3 works, on a sheet of paper from A4 to A3. For the electronic version: A4 format, RGB color concept, 300 dpi resolution, maximum file size up to 3 MB.
7.The deadline for submitting works is May 20, 2020. 
8.Each work (original or copy) must be described in reverse way as follows: surname, name and address of the author, year of birth, telephone or electronic contact, optional work title. Also, with the drawings, the participant's Entry Form must be sent in printed or electronic form (if the work was sent by e-mail).
9.The submitted work must be authored. The participant accepting the terms of this Regulation confirms that he is the author of the work he sent and has the right to his unlimited copyright and related rights to use and dispose of the work submitted.
10.Works submitted to the Competition that do not meet the conditions set forth in this Regulation will not be included in the Competition. Also, works that promote violence, religious and ethnic hatred are not allowed to the Competition.
11.Submissions will be evaluated according to the following main criteria:
- having a sense of humor;
- interesting plot;
- creative approach;
- technique of execution;
- conformity of works to the subject of the Competition.
12.The quantitative and personal composition of the jury is determined by the organizer, approved by the mayor's decree. The jury selects works for the exhibition and defines the winners of the Competition in three age categories. The jury's decision is final and can not be appealed.
13.The organizers of the contest provide catalog printing. Each participant of the Competition, whose work is included in the number of selected works of the winners, will receive a catalog of the Competition.
14.The winners of the Competition will be announced and awarded during the Festival of Humor «Vesela Kopytcya» on July 7, 2020. The selected works will be exhibited in The Dolyna Regional Museum of Tetyana and Omelan Antonovych «Boykivschyna» (Dolyna, Chornovola St., 2a).
15.This Regulation is the only document that determines the conditions of the Competition. Changes and additions to this Regulation are made in the order of its adoption.
16.The organizers of the Competition reserve the right to use works in conducting further exhibitions, to prepare and publish informational materials, printed products (catalogs, calendars, booklets), publications on the competition, etc. in the media and on the Internet. The organizers are obliged to provide the corresponding reference to the author of the work in any public reproduction of the works of the participant.
17. E-mail for help: dmckst@gmail.com
Galyna Kurus, Director of the Organizing Committee of the Competition.
http://rada.dolyna.info
Dolyna city council, Nezalezhnosti ave. 5, the city of Dolyna, Ivano-Frankivsk region. Ukraine 77504

Türkçe çeviri için tıklayın...>>

20 Mar 2020 14:54 / Konstantin Kazanchev 

Ölümünün Onuncu Yılında Rahmetle Anıyoruz...

Turhan Selçuk portresi - İsmail KAR

Turhan Selçuk portresi - Serpil KAR

25. International Cartoon Exhibition

Croatia 26 March 2020

Theme: Cuisine (gastronomy, cooking, chefs, restaurants, catering ...)
With e-mail: hrvdrukar@gmail.com
DEADLINE 26th March 2020. 
13 March 2020.- 41 countries 144 artists 
Best regards
HRVATSKO DRUŠTVO KARIKATURISTA
THE CROATIAN CARTOONIST ASSOCIATION
Savska 100, 10000 ZAGREB, CROATIA
www.hdk.hr hrvdrukar@gmail.com

A. PARTICIPATION: The organizer of the 25th International cartoon exhibition ZAGREB 2020 is the Croatian Cartoonist Association. The festival is opened for everyone regardless of nationality, age, sex,or profession.
B.THEME: CUISINE (gastronomy, cooking, chefs,
restaurants, catering ...)
C. ENTRIES: Conditions of entry:
1. Original works and digital artworks will be accepted. Digital artwork is to be numbered in pencil on the front and pencil signed. Copies cannot be admitted.
2. Entries can be either black and white or coloured.
3. There should be the name, the surname and the adress on the reverse side of cartoons.
4. The cartoons must not have been previously awarded on
festivals.
5. Maximum 3 entries will be submitted.
6. Size of entries is A4 or A3 format.
D. DEADLINE: Entry deadline is the 26th March 2020.
E. ADDRESS:
CROATIAN CARTOONIST ASSOCIATION
(HRVATSKO DRUŠTVO KARIKATURISTA)
SAVSKA CESTA 100
10000 ZAGREB, CROATIA
F. PRIZES AND AWARDS: First Prize 1.000 EUR, Second Prize 500 EUR, Third Prize 300 EUR, Five Special mentions
G. EXHIBITION: The exhibition will take place in Gallery Klovićevi dvori in Zagreb.
H. OTHER CONDITIONS: Authors of works that qualify to the exhibition are given a presentation copy of the exhibition cataloque.
Only on explicit request will remaining (original) works be
returned to the owners in the end of the exhibition cycle (in the second half of the year 2021).
The organizer reserves the right to reproduce the works sent to the festival, Zagreb 2020, as the advertising material without being obliged to pay a fee to an author whose work may be used.
The prize-winning works become property of the organizer.

Turhan Selçuk Ölümünün 10.Yılında Hacıbektaş'taki Mezarı Başında Anıldı... 

Türk karikatürünün büyük ustalarından ve Karikatürcüler Derneği kurucularından Turhan Selçuk, ölümünün 10.yılında Hacıbektaş'ta, İlhan Selçuk ve Fikret Otyam'ın da mezarlarının yer aldığı İz Bırakan Aydınlar mezarlığındaki kabri başında anıldı. Türkiye'nin çeşitli yerlerinden gelerek Ankara'da buluşan karikatürcüler Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker ile birlikte 14 mart 2020 cumartesi günü Hacıbektaş'a giderek anma ziyaretini gerçekleştirdiler.

Third International Cartoon Festival / Iran Bojnourd 31 March 2020 @

Theme: Corona virus
-Personal hygiene, the way to deal with coronavirus.
-How to protect ourself from coronavirus?
-Nurses and Doctors , pioneers in the fight against Coronavirus.
-Maintaining individual peace of mind , an effective way to prevent coronavirus.
-Coronavirus and the Global economy.
-How to defeat Coronavirus?
-Don’t be afraid of Coronavirus.
-And everything relatead to Coronavirus .
terms and conditions:
-The competition is open to all amateur and professional cartoonists.
-Each artist can submit up to 6 works
-There is no limit on the techniques you can use.
-Artworks must not be larger than A3 paper.
-Artworks format must be “JPG” with 300 DPI resolution and the size of each artwork must not exceed more than 5 megabytes.
-Selected artworks will be included in the festival catalog.
(Festival catalog will be published as a downloadable PDF file in the Cartoonmag.com website and if we publish the print edition of the catalog,a copy will be sent to all participants.)
-Along with the artworks you must also send this information: full name, mobile number,exact mailing address, biography and a photo of the artist. (All included in a word document).
-The Organizer reserves the right to publish the submitted artworks in the internet, press and … by artist’s name.
Awards:
First Prize : Exquisite Persian handicraft, statue and honorary diploma.
Second Prize : Exquisite Persian handicraft, statue and honorary diploma.
Third Prize : Exquisite Persian handicraft, statue and honorary diploma.
10rd Honor Prize : honorary diploma.
Deadline for submission: 31 March 2020
Address: cartoonmagfest@hotmail.com
Festival Director: Abbas Naaseri: info@cartoonmag.com
talangorcartoons@hotmail.com
The festival
website click here...>>

Note:The cartoon used in the festival poster is the work of master igor smirnov

International Cartoon Contest " We Defeat Coronavirus" / Iran 30 March 2020 @

Theme: We Defeat Coronavirus
Rules:
-Each participant can submit up to 5 works.
-Artworks must be emailed in png or jpg format, 300 dpi resolution and 2000 pixel width or length.
- A Word file containing full name, postal address, email address, phone number, photo and CV is kindly needed.
-A PDF copy of the catlog will be sent to all the Artists.
-Only the Finalists will receive A volume of the Catalog.
-Email address for sending artworks:coronacontest@gmail.com
Prizes:
First Prize:1500€ with Trophy and Honorable Mention
Second Prize:1000€ with Trophy and Honorable Mention
Third Prize:500€ with Trophy and Honorable Mention
Deadline:March 30, 2020
Closing Ceremony and Award Ceremony: We will announce as soon as possible
website Click here ...>>
List of Participants: Click here / tıklayın ...>>

Cemal Nadir Güler 
13 Temmuz 1902 - 27 Şubat 1947

Rules and EntryForm for Click Here 

Yarışma Kuralları ve Katılım Formu için Tıklayın

Online Cartoon Magazines & Catalogs Arsiv / Sanal Karikatür Dergiler ve Kataloglar Arşivi

Daily & Weekly Cartoons Arsiv Click Here

Karcomics Magazine Arsiv / Click Here-Tıklayın-->> 

1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9
10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18
19 - 20 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 -

27

28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33  - 34 - 35 - 36
37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 -

45

46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54
55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
64 - 65 - 66 - 67 - 68 - 69 - 70 - 71 - 72
73 - 74 - 75 - 76 - 77 - 78 - 79 - 80 - 81
82 - 83 - 84 - 85 - 86 - 87 - 88 - 89 - 90
91 - 92 - 93 - 94 - 95 - 96 - 97 - 98 - 99
100 - 101 - 102 - 103 - 104 - 105 - 106 - 107 - 108
109 - 110 - 111 - 112 - 113 - 114 - 115 - 116 - 117
118 - 119 - 120 - 121 - 122 - 123 - 124 - 125 - 126
127 - 128 - 129 - 130 - 131 - 132 - 133 - 134 - 135
136 - 137 - 138 - 139 - 140 - 141 - 142 - 143 - 144
145 - 146 - 147 - 148 - 149 - 150 - 151 - 152 - 153
154 - 155 - 156 - 157 - 158 - 159 - 160 - 161 - 162
163 - 164 - 165 - 166 - 167 - 168 - 169 - 170 - 171
172 - 173 - 174 - 175 - 176 - 177 - 178 - 179 - 180
181 - 182 - 183 - 184 - 185 - 186 - 187 - 188 - 189 
190 - 191 - -

- - - - -  

Not: Karcomics Web Sitesinde yayınlanan her türlü çalışmanın yasal sorumluluğu, yayını gönderen kişiye ait olup Karcomics Web Sitesini yasal olarak bağlamaz.
Note: All kinds of Karcomics study published in the legal responsibility of the Web Site, the publication of the sender is legally binding for Karcomics Web Site.

Contact - Iletisim

karcomic@gmail.com 

---

To dowland the full PDF format click here- tıklayın

---

KARIKA No.73 Croatia

To download the full PDF format Click Here-Tıklayın

---
Independence Catalogue To download in the full PDF format 5,4 Mb Click Here 
"Bağımsızlık"katalogu PDF formatında5,4 Mb Tıklayın
---

To download the full PDF  format Catalog for Click Here - Tıklayın

---

VI Salon Internacional De Humor Grafico Catalog for Click Here - Tıklayın

---

Brain Sneezing 2012 Online Catalogue...

---
"Independence Bağımsızlık" (Football)

To download the full PDF format Click Here-Tıklayın

---
Firavun'un 2014  129.Sayısı İçin Tıklayın...

Pharaohs to download the full PDF file of issue # 129 click here...>>
---
Delidolu Mayıs 2012
PDF formatında indirmek için tıklayın
---
Artefacto issue/no:63
To downland the full pdf format click here-tıklayın
---
Altın Madalyon Mayıs 2012

Pdf formatındaki Altın Madalyon E-Dergisinin Mayıs 2012 Sayııiçin tıklayın

---

e-gölge Mayıs 2012

Pdf formatındaki Gölge e-Derginin Mayıs 2012 52.Sayısı için tıklayın

---

 New Scorpion-No:120

To download the full PDF format Click Here-Tıklayın
---

To download the full PDF format  Zagreb2012 Catalog Click Here

PDF formatındaki Zagreb 2012 kataloğunu okumak ve indirmek için tıklayın

---

PDF formatındaki Zagreb 2013 kataloğu okumak ve indirmek için tıklayın

To download the full PDF format  Zagreb 2013 Catalog Click Here

Kiks Magazine No:21

---
 

KARCOMICS MAGAZINE Web Site Copyrighted 2000-2020 © By Ismail Kar All right reserved.