2. Militarizmden Arındırılmış Bir Dünya Ütopyası Karikatür Yarışması 3 Mart 2022

Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri Derneği (ADAM-DER)’in, “Militarizmden Arındırılmış Bir Dünya Ütopyası” başlığı altında düzenlediği karikatür yarışmasının 2022 yılı teması belli oldu. Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan yarışmanın konusu, “Militarizm ve Milliyetçilik” olarak belirlendi.
Yarışmayla; her alanda yaşamımıza nüfuz eden militarist söylemin, ona ait dilin özelliklerinin ve değişik simgelerinin görünür kılınması ve böylelikle militarizme karşı demokratik kamusal bilince sanatın gücüyle karikatür alanından bir katkıda bulunulması amaçlanıyor.
Yarışmanın amaç ve teması üzerine hazırlanmış yazı, afiş ve katılım şartları Ek dosyalarda görebilir, daha detaylı bilgiler için www.adamder.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Yarışmaya son katılım tarihi 3 Mart 2022 dir.
Yayınlamanız ricasıyla,iyi günler dileriz.
Levent Sert 16 Oca 2022 18:13
2. MİLİTARİZMDEN ARINDIRILMIŞ BİR DÜNYA ÜTOPYASI
KARİKATÜR YARIŞMASI
DÜZENLEYİCİ KURUM : ADAM-DER/Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri Derneği
TEMA: Militarizm ve Milliyetçilik (Yarışmanın amacını ve bu yılki temasını açıklayan metin ektedir)
SERGİ VE YARIŞMA KOŞULLARI:
1. Yarışma, tüm amatör ve profesyonel karikatüristlere açıktır.
2. Her katılımcı yarışmaya en fazla 5 eserle katılabilir. Eserler tek bir e-posta ile gönderilecektir.
3. Yarışmaya gönderilen karikatürler daha önce yayınlanmış olabilir. Ancak başka bir yarışmada ödül almamış olmalıdır. Aksi durumda yarışma dışı bırakılacak ve sonradan anlaşıldığında ödülün geri verilmesi söz konusu olacaktır.
4. Teknik serbesttir. Eserler orijinal ya da baskıya uygun 300 dpi çözünürlükte ve jpg formatında olmak üzere e-posta ile kabul edilecektir. Farklı formatlarda gönderilen; açılmayan ve açılamayan dosyalardan kurumumuz sorumlu değildir.
5. Gönderilecek karikatürlerin boyutu en fazla 30×40 cm. olmalıdır.
6. Katılımcılar, adının, soyadının, adresinin, e-postasının, fotoğrafının, telefon numarasının ve kısa bir özgeçmişinin yer aldığı Word dosyasını iletisim@adamder.org.tr adresine karikatürlerle birlikte göndermelidir
7. Karikatürler, en geç 3 Mart 2022 saat 23.59’a kadar iletisim@adamder.org.tr adresine gönderilmiş olmalıdır.
8. Yarışma sonuçları 8 Mart 2022 tarihinde www.adamder.org.tr ’de açıklanacaktır.
9. Yarışmaya gönderilen karikatürler geri gönderilmeyecektir. Ödül alan veya alamayan karikatürler kullanılabilir, yayınlanabilir. Bu kullanımlar için seçilen eserlere ayrıca ücret ödenmez. Yarışmaya katılanlar bu şartları kabul etmiş sayılırlar. Eserler ADAM-DER arşivinde saklanacaktır.
10. Yarışmaya katılan eserlerin tümünün sergilenmesine, dijital veya basılı albüm yapılmasına tümüyle ADAM-DER karar verir.
11. Jüri tarafından seçilen eserler sergilenecektir. Sergi açılışı 12 Mart 2022 tarihinde yapılacak olup, yer ve saati daha sonra açıklanacaktır.
12. Ödül töreni 12 Mart 2022 tarihinde yapılacak olup yer ve saati ayrıca bildirilecektir. Pandemi koşullarına göre online canlı bağlantıyla yapılma zorunluluğu doğduğu takdirde, tarih, saat ve teknik bilgiler 12 Mart 2022 tarihinden önce açıklanacaktır.
13. Yarışma ile ilgili açıklamalara, yarışma şartnamesine, daha ileride yapılacak değişiklikler vb. konulara www.adamder.org.tr web sitesinden ulaşılabilir.
14. Çalışmalarını yarışmaya gönderen tüm katılımcılar yukarıdaki koşulları kabul etmiş sayılırlar.
SEÇİCİ KURUL:
1. Doc.Dr. Cem Güzeloğlu – Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi, Karikatürist
2. Çetin Ali Nergis – ADAM-DER YK Bşk. Tiyatro Oyuncusu (İstanbul Düş Sahnesi)
3. Erhan Candan – Karikatürist (Leman Dergisi)
4. Gülay Batur – Karikatürist (Bayan Yanı Dergisi)
5. Suzan Acun – Tiyatro oyuncusu ve seslendirme sanatçısı (Tiyatro Gaia)
6. Tuncay Akgün – Karikatürist (Leman Dergisi)
ÖDÜLLER:
Birincilik Ödülü : 7.000 TL
İkincilik Ödülü : 4.000 TL
Üçüncülük Ödülü : 2.000 TL
Mansiyon Ödülü (2 Adet): 1.000 TL
Seçici Kurul Özel Ödülü: Yarışmacı adına düzenlenmiş Seçici Kurul Özel Ödülü belgesi (Seçici Kurulun uygun gördüğü sayıda)
Tüm yarışmacılara, mail ile katılım belgesi yollanacaktır.
2. MİLİTARİZMDEN ARINDIRILMIŞ BİR DÜNYA ÜTOPYASI KARİKATÜR YARIŞMASININ’NIN
AMAÇ VE TEMASI ÜZERİNE
Diktatörlüğe, darbelere ve militarizme karşı demokrasiyi ve insan haklarını savunmak ve bu alanda kamusal bilincin gelişmesine katkıda bulunmayı kuruluş amaçları arasında sayan, Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri Derneği, ikincisi gerçekleşecek olan Militarizmden Arındırılmış Bir Dünya Ütopyası başlıklı karikatür yarışmasının 2022 temasını, Militarizm ve Milliyetçilik olarak belirledi.
ADAM-DER, bu yılki karikatür yarışması dolayısıyla, militarizmle kopmaz bir bağlılıkla ve el ele yürüyen ideoloji olarak milliyetçiliğe dikkat çekmek istemektedir.
Milliyetçilik, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş ilkelerinden biri olarak sayıldı ve tüm ulus devletlerde olduğu gibi ulusal sınırlar içinde yer alan tüm yurttaşların ulusu ve onun devletini sahiplenmesinin bir aracı oldu. Geçtiğimiz yüzyıl için toplumların gelişiminde önemi olan ulusal sınırlar, günümüzde üretim, ulaşım ve iletişimdeki gelişmeler ile birlikte anlamını yitirmektedir. Bu sınırlar, tekellerin mal ve sermaye hareketleri ile varlıklı insanlar için bir şey ifade etmezken, yoksulların hareketlerini sınırlayan, emek piyasalarını düzenleyen bir işlev görmektedir. Son yirmi yıl içerisinde gelişen göç hareketleri de insanların sınırlarla belirlenmiş kaderlerine razı olamayacaklarını göstermekte.
İnsanlık, kapitalizm büyük ve sürekli krizinin içinde yaşarken, yeni bir düzene, yeni bir ütopyaya duyulan ihtiyaç da her gün biraz daha fazla hissediliyor.
Yüzyıllar boyunca değişik uygarlıklara ev sahipliği yapan ülkemizde sayısız devlet kuruldu. Değişik etnik kökenlere ve inançlara sahip sayısız topluluk bu topraklarda var olabilmek için göç etti, savaşlar verdi, yaşamlar kurdu. Halklar ve kültürler coğrafyası olan ülkemizde, bu bütün içinde yer alan tüm unsurların bir arada yaşama arzusu ile insanlığın yeni bir gelecek kurma arayışı birbirinden ayrı değildir.
Kapitalizm ve ulus devletlerin gelişimi içinde kavramlaşan militarizm, içinde bulunduğumuz yüzyılda da dünyayı saran şiddet ve savaş sarmalında insanlık için büyük bir tehdit oluşturmakta.
Ülkemizde ve dünyada barışın sağlanması, düşmanlıkların son bulması için militarist politikalara son verilmesi gerekiyor, Kışkırtılan milliyetçilikle birlikte içte ve dışta düşmanlıklar yaratılmakta, bunun sonucunda militarizm güç kazanmaktadır.
Militarizmden Arındırılmış Bir Dünya Ütopyası Karikatür Yarışması dolayısıyla karikatür sanatçılarının bu tehlikenin daha fazla görünür olmasına katkı sağlayacağını umuyoruz.
ADAM-DER Yönetim Kurulu

The 8th “RED MAN” International Humour Art Biennial of China 2022

Yarışmanın kuralları için tıklayın/click here...>>

Daily Güncel

Galym Boranbayev

Uluslararası Zeytin Karikatür Yarışması Albümleri 

Zeytin Yarışma Albümleri için tıklayın / Click here...>>

DENİZLİ METROPOLITAN MUNICIPALITY 2. INTERNATIONAL CARTOON CONTEST SPECIFICATIONS

DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 2. ULUSLARARASI KARİKATÜR YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

Yarışma kuralları için tıklayın/click here...>>

 Daily Güncel

Raşit Yakalı

15th International Contest of Caricature and Cartoon of Vianden 2022

The Museum of Caricature and Cartoon of Vianden with the cooperation of Les Amis du Château de Vianden and Naturpark OUR are pleased to announce their 15th INTERNATIONAL CONTEST OF CARICATURE AND CARTOON OF VIANDEN 2022

1. Subject: ENERGY
2. Deadline: 18 April 2021
3. Prizes: 1st prize:1500 €, 2nd prize: 1000 €, 3rd prize: 500 €, 3 honourable mentions
4. Entry:Each participant can submit up to 4 entries in digital format by sending them via internet to the following address: cartoon@caricature.eu. The author must include the following details in his or her e-mail: first name, last name, complete address, e-mail address, phone number and the title or the number of each submission. The specifications for these electronic submissions are as follows: format JPEG, good quality, and max. 1, 5 MB per picture. Out of these submissions, will be made a selection of 70-120 drawings. Only the awarded artists will be invited to send the original work by mail. All these works will be shown as prints at the exhibition and in the catalogue. Their size should be between A4 (210x297mm) and A3 (297x420mm).
5.Technique:Free, black and white or in colour, without subtitles.
6.Prizes and exhibition: The announcement of the prizes and honourable mentions will happen on 7 May 2022 in Castle of Vianden and the exhibition will take place in the Hall of the Knights of the Castle of Vianden from 8 May 2022 until 29 May 2022. There are plans to display the exhibits in the Museum of Caricature and Cartoon of Vianden and in other cities or country.
7. Returns: The drawings that were awarded one of the prizes will become property of the organizer.
8.Catalogue:The authors whose submissions are selected for the exhibition will receive a free catalogue by mail.
9. Results: The results will be published on the website www.caricature.eu on 8thMay 2022.
The award winners selected by the jury will be personally informed via e-mail or by phone. The final decisions of the jury are incontestable.
10.Copyright: The selected participants give the organizers permission to use their drawings only for promoting the artist and the event itself. Every other aspect of the copyright remains with the artist (except for the awarded submissions). It ensures that the awarded works can no longer be submitted in other contests or published by their authors or third parties after the official publication of the results.
11. Generalities The submitted work should not have been awarded before the deadline of this contest.
By taking part in this contest the participants accept the abovementioned rules.
12. Submission address for the awarded works Musée de la Caricature et du Cartoon de Vianden 48, Grand-rue, L - 9410 Vianden, Luxembourg
13.Further information cartoon@caricature.eu

27th International Cartoon Exhibition Zagreb ZAGREB 2022

A. PARTICIPATION
The organizers of the 27th International cartoon exhibition ZAGREB 2022 are the Croatian Cartoonist Association and the Croatian Water Polo Federation. The exhibition is open to all authors over the age of 18, regardless of nationality, gender or profession.
B. THEME: WATER POLO
C. ENTRIES
Conditions of entry:
1. Original works and digital artworks will be accepted. Digital artwork is to be numbered in pencil on the front and pencil signed. In addition to the original works, works in electronic form, A4 size, 300 dpi, jpeg are also acceptable.
2. Entries can be either black and white or coloured.
3. There should be the name, the surname and the adress on the reverse side of cartoons.
4. The cartoons must not have been previously awarded on festivals.
5. Maximum 3 entries will be submitted.
6. Size of entries is A4 or A3 format.
D. DEADLINE: Entry deadline is April 29th, 2022.

E. ADDRESS
Send your cartoons to:
CROATIAN CARTOONIST ASSOCIATION
(HRVATSKO DRUŠTVO KARIKATURISTA)
SAVSKA CESTA 100
10000 ZAGREB, CROATIA  or  E-mail: hrvdrukar@gmail.com
(Format: JPEG; Size: A4; Resolution: 200 dpi-300 dpi). Maximum 3MB for a digital work.
Name of digital work: name.surname.country.number (if the autor is submitting more than one work)
F. PRIZES AND AWARDS: First Prize - 1.000 EUR, Second Prize - 500 EUR, Third Prize - 300 EUR, Five Special mentions
G. EXHIBITION: The exhibition will be set up at the end of August in the city of Split, at the time of the 2022 European Water Polo Championships.
H. OTHER CONDITIONS: Authors of works that qualify to the exhibition are given a presentation copy of the exhibition cataloque. Only on explicit request will remaining (original) works be returned to the owners.
The organizer reserves the right to reproduce the works sent to the festival, Zagreb 2021, as the advertising material without being obliged to pay a fee to an author whose work may be used.
The prize-winning works become property of the organizer.
Entry Form Click the above link to download the
entry form...>>

11. International Cartoon Contest 2022 (Kyrenia - Cyprus) 
11. Uluslararası Karikatür Yarışması 2022 (Girne - Kıbrıs)

yarışmanın detayları için tıklayın / click here..>>

15. INTERNATIONAL SALON OF CAR CARICATURES ZAGREB - INVITATION!

15. INTERNATIONAL SALON OF CAR CARICATURES ZAGREB - INVITATION!Dear,City Center for Culture and Information Maksimir (CKIM) kindly invites all candidates, cartoonists and aspiring artists and individuals to apply and take part at 15. INTERNATIONAL SALON OF CAR CARICATURES ZAGREB.
The theme of this year’s SALON is: "HITCHHIKERS"
Deadline for submission of digital works in A4 or A3 format is March 4, 2022, 11:59 pm.
Propositions and Application forms in attachment.
Best regards, Team CKIM 4 Şubat Cum 22:59

Atay Sözer 24-5-6-7 Şubat'ta Adana Kitap Fuarında...

5th SEMARANG International Cartoon Exhibition 2022

It has been two years since the world has been hit by COVID-19.
This event was created to remind us to always be aware of the dangers.
Also to honor the warriors eradicating the pandemic.
This is The Fifth Semarang International Cartoon Exhibition organized by SICE, FILAL KHOIROT INDONESIA FOUNDATION, RISKI EO, and Sponsors.
Participation rules
1. Theme: Covid 19 Vaccination and Life After the Pandemic
2. Cartoons must match the theme
3. A3 size, 200 DPI, 5 MB, Maximum 5
4. Sent via email : metwied2017@gmail.com
5. Deadline : 23 March 2022
6. By sending it means that the cartoonist agrees that his work will be used for the promotion of the Covid-19 response in various forms
7. Selected the 10 best cartoons by receiving certificates and prizes from sponsors
8. 100 nominated cartoons will be exhibited online and offline in Semarang in April 2022
9. Thank you for your participation.

Humour & Vigne (3) - International Cartoon Biennial - Jonzac – France - Happy New Year 2022

Dear friends, cartoonists, partners and amateurs, 31 Oca 2022 03:42
The whole Humour & Vigne team is pleased to wish you a happy new year!
We would like to thank you very much for your contribution to the success of the 14th International Cartoon Biennial in Jonzac in 2021(1*) and in the wake, of the management of around twenty other events in France and abroad.
In the face of a recurring health crisis, your trust and faithful support are vital resources in our solidarity commitment to freedom of expression, humour and joy of life.
Hundreds of printed catalogues (2*) were distributed and sent to partners, media and artists with at least one work published in it.
Presently our team is continuing its program of events and travelling exhibitions (3*, 4*) and before the end of 2022, you will be informed of the launch of the 15th Biennial scheduled for June 23 to July 2, 2023.
A big thank you also to all the people who sent us their best wishes.(5*)
We wish you a good reception and look forward to meeting again.
In the meantime let's keep in touch safe and sound and take care of yourself.
All the best,
Nol with the Humour & Vigne team.
You will find attached the card "Happy New Year 2022" in memory of the Festival Humour & Vigne - Jonzac 26-06-2021 (photo Georges Favre) and below a choice of 5 links to recent web-albums in the collection archived on Google photos - Humour et Vigne:
- 1* The souvenir web-album "FESTIVAL HUMOUR & VIGNE 2021" visible via this link:
https://photos.app.goo.gl/2Guv4Ld7jAinyUAK7
- 2* The virtual version "HUMOuR & VIGNE 2021 - Catalogue" visible by this link:
https://photos.app.goo.gl/NZg54VdTwUfh6XCNA
You can order one or more printed copies of the 2021 catalogue at the address below. To obtain one or more catalogues (24 pages) of previous events (those from 2006 to 2021 are still available), you can choose between 3 options (postage included for France): 1ex.-10€, 4ex.-25€ or 8ex.-€40. Payment in France by check payable to Humour & Vigne. Outside France by international transfer.
- 3* Press Review & Programme 2020: https://photos.app.goo.gl/giHWDPtzWp8qa3ck6
- 4* Press Review & Programme 2021: https://photos.app.goo.gl/oysxvszs99McW6GLA
- 5* As usual, we shared these works in a web-album "VŒUX 2022", visible by this link:
https://photos.app.goo.g/kyZ6HnceM31yVzyc7
HUMOUR & VIGNE
6 Hameau chez Dupas
17130 Tugeras Saint-Maurice - FRANCE
TEL: +33 5 46 70 32 69
MOB: +33 6 04 48 40 92
nolpeintre@gmail.com
vignumour@gmail.com
www.h-et-v-2018.over-blog.com
Facebook - Nol Hetv
You Tube - Humour & Vigne

Turkish Cartoonist Abidin Köse Passed Away...
Karikatürcü arkadaşımız Abidin Köse Vefat Etti...     1954-2022

1954 yılında Çorum'da dünyaya gelen karikatürcü arkadaşımız Abidin Köse, iki yıldır mücadele ettiği hastalıktan kurtulamayarak 31 ocak 2022 günü aramızdan ayrıldı. "Başka Bir Dünya Mümkün" isimli bir karikatür albümünün yanısıra şiir ve öykü kitapları da bulunuyordu.Işıklar içerisinde olsun...

Daily Güncel

Serpil Kar

Cem Koç

Slava Shilov

Exhibition: Caricature...Palestine and Yasser Arafat

Dear Artists,
We would like to inform you that the opening date of the exhibition "Caricature...Palestine - Yasser Arafat"
will be on Sunday, January 23, 2022, in the Exhibition Hall of the Yasser Arafat Museum at 2:00 pm Palestine time (12:00 GMT).
I attach to you the exhibition poster, as well as the invitation
The opening will be live on our Facebook page: https://www.facebook.com/YAMuseum
Work is underway on the exhibition book and the participation certificate for each artist and it will be sent soon.
The Yasser Arafat Museum thanks you and highly appreciates your participation in this exhibition and wishes you further progress and success.
For inquiries and suggestions, please do not hesitate to contact us.
Kind Regards,Mamdouh Froukh
Curatorial Team
Yasser Arafat Museum,Ramallah & Al-bireh, Palestine
Tel: +970 22967770 Mob: +970 599839184
E Mail: mamdouh.fr@yam.ps

The international exhibition "Caricature...
Palestine and Yasser Arafat"
Dear Artists,
Yasser Arafat Museum extends its warmest wishes for your continuing success in this new year. 
We would like to thank you once again for your distinguished participation in the international exhibition "Caricature...Palestine and Yasser Arafat"
We would like to inform you that the preparations for the opening of the exhibition have been completed, and it is now in the final stages. The opening date of the exhibition has been set for Sunday, January 23, 2022, in the Exhibition Hall of the Yasser Arafat Museum.
One hundred and four artists from 43 countries around the world are participating in the exhibition.
Media coverage of the exhibition will begin ten days before the opening date, and the exhibition will be promoted and announced through various media, including interviews on television, radio, and promotions on social media.
A brochure about the exhibition will be distributed on the opening day, and a book containing a brief biography of each artist and his works in the exhibition will be published and sent to the participating artists in PDF format, in addition, the book will be printed and sold at a nominal price in the museum's gift shop.
We will later send the exhibition poster, the official invitation, the exhibition details, and a link so that you can keep up with the opening of the exhibition via the Internet.
Best Regards,Mamdouh Froukh
Curatorial Team
Yasser Arafat Museum,Ramallah & Al-bireh, Palestine

Saygıyla Anıyoruz...

Tevfik Yener Çakmak'ı kaybedeli beş yıl olmuş...Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah

Sinema Oyuncusu,Yapımcı,Senarist ve Yönetmeni İrfan Atasoy Vefat Etti...
3 Şubat 1937 - 3 Şubat2022

Adanalı hemşerim sinema oyuncusu,yapımcısı,senarist ve yönetmeni İrfan Atasoy vefat etmiştir..Kendisine Allah rahmet eylesin,sevenlerine sabır ve baş sağlığı diliyoruz...Karikatür Hayati Boyacıoğlu

Sinop'lu Krikatürcü Seyit Saatçi Ameliyat Oldu...

Sinop'lu karikatürcü arkadaşımız Seyit Saatçi geçtiğimiz çarşamba günü uzun süredir süren sağlık sorunundan dolayı bir operasyon geçirmiştir.. Kendisiyle görüştüğümüzde 5 günlük hastane yatıştan sonra hafta sonu evine taburcu edildiğini ve tedavisine de burada devam edileceğini söylemiştir...
Kendisine acil şifalar diliyoruz...

Karikatür Sanatçılarından TOPRAK DEDE - HAYRETTİN KARACA’Ya Vefa!

Toprak Dedeye Vefa Karikatür Sergisi Görselleri için Tıklayın...>>>

Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması 2022

YARIŞMA KONUSU: Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması Hakkında Yeşilay dünyanın, ülkemizin ve özellikle gençlerin bağımlılıklara karşı dikkatini çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması’nı düzenliyor. Bu yıl 6’ncısı düzenlenecek olan yarışma ile bağımlılıklarla mücadelemize dünyanın dört bir yanından karikatür sanatçılarını dâhil ederek çizgilerine kattıkları mizah unsuruyla oluşturdukları etkileyici mesajları topluma aktarılması hedefleniyor.
Yarışmanın Konusu: “Bağımlılıklardan Özgürleşmek”
Karikatür yarışmasının bu yılki konusu; “Bağımlılıklardan Özgürleşmek” olarak belirlendi. Bu tema etrafında; karikatüristlerimizin alkol, sigara, madde, kumar ve teknoloji bağımlılıklarının insanlarımızın sağlığını bozması, vakitlerini değerli geçirmelerini engellemesi ve sosyal hayattan kopmalarına karşı farkındalık oluşturulması amaçlıyor.
Sağlıklı yaşamın gücünü ve etkisini karikatüristlerin gözünden dünya ve gençler ile paylaşılması isteniyor. Yarışmaya gençlerin katılımını artırmak için “16 Yaş Altı” kategorisi de eklendi.
TAKVİM:
15 KASIM 2021 ESER GÖNDERİM BAŞLANGIÇ 31OCAK 2022 ESER GÖNDERİM BİTİŞ
12 ŞUBAT 2022 DEĞERLENDİRME SÜRECİ 
18 ŞUBAT 2022 SONUÇLARIN DUYURULMASI
10 HAZİRAN 2022 ÖDÜL TÖRENİ
ÖDÜLLER:
15.000 Birincilik Ödülü
12.500 İkincilik Ödülü 
10.000 Üçüncülük Ödülü
3 KİŞİYE 7.500 Başarı Ödülü
7.500 Mazhar Osman Ödülü ( Mazhar Osman kimdir? )
3 KİŞİYE 7.500
16 Yaş Altı Kategorisinde;
Ödül kazanan tüm sanatçılara plaket verilecek ve ödül kazanan tüm sanatçıların yol ve konaklama masrafları Yeşilay tarafından karşılanacaktır.
JÜRİ:
Metin Peker Karikatürcüler Derneği Başkanı ve Karikatürist
Prof. Dr.Peyami Çelikcan Yeşilay Bilim Kurulu Başkanı
Varol Yaşaroğlu Karikatürist
Özcan Çalışkan Yeşilay Etkinlik Birimi Müdürü ve Karikatürist
Gökçen Çukadar Karikatürist ve 5. Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması Birincisi
https://cartooncontest.yesilay.org.tr/tr

SATYRYKON 2022 (30 November 2021)

Dear Sir / Madam,
The next edition of Legnica Satyrykon competition is coming.
We hope that, as in the previous years, you would like to take part in the 2022 edition.
Works are to be delivered via e-mail by 30th November 2021 (no later than 11.59 a.m., Polish time zone) at konkurs.satyrykon@lck.art.pl
In the attachment please find the regulation and the application form.… Devamını Gör
Sevgili efendim / hanımefendi,
Legnica Satyrykon yarışmasının bir sonraki sürümü geliyor.
Umarız önceki yıllarda olduğu gibi 2022 baskısında yer almak istersiniz.
İşler 30 Kasım 2021 tarihine kadar e-posta yoluyla (sabah 11.59 'den sonra ) konkurs.satyrykon@lck.art.pl adresinde ( saat 11.59' den sonra) teslim edilecektir.
Ekte lütfen yönetmeliği ve başvuru formunu bulun.
Bu bilgiler web sitemizde de mevcut: www.en.satyrykon.pl
Herhangi bir sorunuz varsa bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
***
Bayanlar ve baylar,
2022 satyricon başladı.
Yarışmaya katılmaya davet etmekten çok memnuniyet duyarız.
Umuyoruz ki, tıpkı önceki yıllarda olduğu gibi yarışmanın bir sonraki sürümünde yer almak istersiniz.
30 Kasım 2021 tarihine kadar postayla gönderiyoruz. Polonya saati adrese: yarışma. satyrykon@lck. sanatı. Lütfen, lütfen
Ekte kuralları, uygulama kartı ve resmin herkese açık olması için onay gönderiyoruz.
Web sitemizde de her zaman mevcut: www.satyrykon.pl
-- 
Uluslararası Satyricon Sergisi
Uluslararası Sergi SATYRYKON
Legnik Kültür Merkezi
Chojnowska 2 Legnica
POLONYA

“BAŞKA BİR TARIM MÜMKÜN” KONULU ULUSAL KARİKATÜR YARIŞMASI

Merhabalar,
karikatur yarismamizin duyurusunu sitenizde yayinlamaniz ricasiyla. Sevgiler, saygılar...
ömer çam
---
İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
TARIMSAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI
“BAŞKA BİR TARIM MÜMKÜN” KONULU ULUSAL KARİKATÜR YARIŞMASI
TEKNİK ŞARTNAMESİ
1. AMAÇ:
Başka Bir Tarım Mümkün vizyonundan doğan ‘İzmir Tarımı Stratejisini’, “İzmir’den başlayarak tüm Türkiye’de yeni ve farklı bir tarım ekonomisi inşa etme projesi” olarak tanımlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, tarımsal üretim faaliyetlerinin teşvik edilmesine yönelik yürüttüğü yerel kalkınma projeleriyle kır kent dayanışmasına önemli katkılar sunmakta, özellikle de kent kırsalında güçlü bir tarım kültürünün yaratılmasına yönelik önemli destekler sağlamaktadır.
Endüstriyel ve şirket tarımının dünya çapında desteklendiği, aile tarımı ve küçük ölçekli üreticinin yok edildiği bu zorlu dönemde, kırsal kalkınmanın ve yerel istihdam politikalarının temel kaldıraçlarından biri olarak gördüğü tarımsal üretim faaliyetlerini her alanda destekleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, kent ekonomisinin temel taşı yerel güç birlikleriyle işbirliğini sağlamlaştırmakta, köy ve kasabalarda ekonomik ve sosyal kalkınmanın güvencesi tarımsal üretim faaliyetlerini teşvik etmeyi sürdürmektedir.
Sizleri, iklim sorunlarından kaynaklanan sorunlar ve yoksullukla mücadeleyi ana ekseni olarak belirleyen ‘’Başka Bir Tarım Mümkün’’ anlayışı için düşünmeye davet ediyor, yaktığımız imece ışığının aydınlığında hep birlikte “Başka Bir Tarım Mümkün” diyoruz.
Yarışmaya katılan karikatürcülerimizin, eserleriyle bu üretim ve dayanışma anlayışına yepyeni bakış açıları sunacaklarına, toplumsal duyarlılığın yanısıra tarımsal üretim faaliyetlerine ilişkin farkındalığı da arttıracaklarına inanıyoruz. 
İlham alacağınız bazı konu başlıkları;
A) İklim sorunları, küresel ısınma ve kuraklık risklerine ilişkin toplumsal duyarlılık oluşturulması, tarımsal üretime yönelik etkilerinin vurgulanması,
�� Toprak, su ve tarımsal üretim havzalarının korunması, yurttaşlık bilincinin geliştirilmesi,
C) Tarımsal faaliyetlerde kooperatifleşme anlayışının ülke çapında yaygınlaştırılması,
D) Küçük ölçekli üreticilerin ve aile tarımının desteklenmesi,
E) Atalık ve yerel tohumlara yönelik üretim ve tüketim kültürünün teşvik edilmesi,
F) "Başka Bir Tarım Mümkün" anlayışının benimsenmesi,
G) Tarımda geleneksel üretim yönetemlerinin önemsenmesi, yöresel zenginliklerimizin değerlendirilmesi, doğal ve sağlıklı gıdaya erişimin kolaylaştırılması,
H) Yerel üretici pazarları, kooperatif ürünleri, kır kent dayanışması,
I) Kırsal turizm projeleri vs.
2- YARIŞMANIN KONUSU:
Yarışmanın Konusu: “BAŞKA BİR TARIM MÜMKÜN”
3. YARIŞMANIN TÜRÜ VE ŞEKLİ
5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu Merkezi Yönetim Harcama Belgeleri Yönetmeliğinin ilgili maddeleri ile ‘Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Şehir ve Bölge Planlama ve Güzel Sanat Eserleri Yarışmaları Yönetmeliği’ esas alınarak düzenlenen bu yarışma, serbest ulusal tek kademeli bir güzel sanat eserleri yarışmasıdır.
4.KATILIM:
Yarışma ulusal ölçekte olup herkese açıktır. Yarışmaya en fazla 5 karikatürle katılınabilir. Yarışmaya gönderilen karikatürler daha önce yayınlanmış olabilir ancak başka hiç bir (Ulusal-Uluslararası) yarışmada ödül almamış olmalıdır; tespit edilenler elenir, verilen ödül geri alınabilir.
5.YARIŞMAYA KATILIM ŞEKLİ
Yarışmaya sadece internet üzerinden verilen mail adresine katılım yoluyla olacaktır.
5.1. İnternet Katılımı:
Karikatürler 300 dpi, jpg, RGB formatında herhangi bir sıkıştırma programı kullanmadan izbbtarimkarikatur@gmail.com adresine gönderilecektir.
6. GENEL KOŞULLAR
6.1. Yarışmacılar, karikatürlerini verilen mail adresine yollarken ad ve soyadları ile iletişim bilgilerini (kesin ve açık mektup adresi, telefon numarası ve e-posta adresini) yazmalıdır.
6.2. T.C. vatandaşı olmak. 18 yaşından küçük yarışmacılar; yasal velilerinin yarışma şartlarını kabul ettiğine dair (EK-1) bir kağıda yazıp, imzalarını eklemeli, kağıdın fotoğrafını çekip karikatürlerle beraber göndermelidir.
6.3. Yarışmaya eser gönderenler, eserlerin kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılır. İzmir Büyükşehir Belediyesi katılımcıların karikatürleriyle ilgili izinleri ve telif haklarıyla ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmez.
6.4. Yarışmaya katılan eserler, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve çeşitli müdürlükler tarafından hazırlanacak olan çeşitli tanıtım materyallerinde (broşür, sergi, bilboard, durak raket, takvim, tv, afiş vb.) eser sahibinin ismi kullanılarak yayınlanabilecektir. Eser sahibi yayınlanan eserlerle ile ilgili olarak hiç bir koşulda telif talep edemez ve yarışmaya katılanlar bu şartları kabul etmiş sayılır. 
6.5. Yarışmada ilk üç dereceyi (Birincilik, İkincilik, Üçüncülük ) kazananların tek kişilik ulaşım (otobüs ile şehirler arası ve şehir içi transferleri) yemek ve konaklama masrafları İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacaktır. İlk üç dereceyi kazanan yarışmacıların beraberinde getirmek istedikleri kişilerin her türlü masrafları ise kendilerine ait olacaktır. Diğer kazananlar ödül törenine katılmak isterlerse (Mansiyon, Teşvik Ödülü) sadece konaklama ve yemek giderleri karşılanacak, ulaşım ücretleri kendilerine ait olacaktır. Diğer yandan Mansiyon, Teşvik Ödülü kazanan yarışmacıların beraberinde getirmek istedikleri kişilerinde her türlü masrafları (Ulaşım, konaklama, yemek vb.) kendilerine ait olacaktır. 
6.6. Dünyada ve Türkiye’de yaşanan COVID-19 sürecinde istenmeyen, sağlıksız ve riskli sonuçlar ortaya çıkması durumunda ödül töreni iptal edilebilir. Bu durum ödül kazananlara önceden bildirilir ve daha sonra herhangi bir hak iddia edilemez. Ödül töreni yapılırsa gelenlerden COVID-19 salgını ile ilgili herhangi bir risk olup olmadığını güvenli şekilde öğrenmeye yarayan HES Kodu, aşı kartı, PCR testi mutlaka istenecektir.
Ödül kazandığı halde törene katılamayanlar veya törenin iptali durumunda, kazandıkları para ödülleri Banka havalesi, IBAN no ile kendilerine, yaşı tutmayanların ise aynı soyadlı aile büyüğünün Banka havalesi, IBAN’nosuna gönderilecektir. 
6.7. Yarışmaya katılan karikatürlerden seçici kurul tarafından sergilenmeye değer görülenler çeşitli şehirlerde, festivallerde sergilenecektir. Eserlerden bir albüm yapılması halinde albümde yer alan karikatürlerin sahiplerine bu albümden 1‘er tane gönderilecektir.
6.8. Yarışmaya, yarışmanın Seçici Kurul Üyeleri (asil - yedek) ile 1. dereceden
akrabaları, resmi ortakları, yardımcıları, çalışanları ve İzmir Büyükşehir Belediyesi
çalışanları katılamaz.
7. ANLAŞMAZLIKLARIN ÇÖZÜLME ŞEKLİ VE YERİ
Yarışmanın sonucundan sözleşmenin imzalanmasına kadar geçecek sürede, katılım koşullarına uymadığı ve benzer karikatür olduğu tespit edilen eserlerin dereceleri iptal edilerek, eser yarışmadan diskalifiye edilecektir. 
İzmir Büyükşehir Belediyesi, ile ödül kazanan yarışmacı arasında doğabilecek anlaşmazlıklarda öncelikle yarışmanın asli jüri üyelerinin hakemliğine, bilgisine başvurulacaktır. Bu yolla sonuç alınamaz ise anlaşmazlıklar İzmir Mahkemeleri’nde çözüme bağlanacaktır.
8. KARİKATÜR GÖNDERİM ADRESİ
Sadece elektronik ortamda yapılacak olan gönderimler; izbbtarimkarikatur@gmail.com mail adresine yüklenerek yapılacaktır.
9. YARIŞMA TAKVİMİ:
Son Gönderim Tarihi: 21 / 01 / 2022
Değerlendirme Tarihi: 26 / 01 / 2022
Sonuçların Duyurulması: 02 / 02 / 2022
Ödül Töreni: İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin belirleyeceği bir tarihte ve COVID-19 salgını, Pandemi süreci (Seyahat, sokağa çıkma yasağı vb.- Madde:6.6) imkan durumları uygun olursa yapılabilir, aksi durumlarda ise yapılmayacaktır.
10.ÖDÜLLER 
Kazanan yarışmacılara verilecek ödüller şu şekildedir.
Birinciye; 4.000,00 TL 
İkinciye; 3.000,00 TL
Üçüncüye; 2.000,00 TL
3 Adet Mansiyon Ödülü; 1.000,00 TL
2 Adet Genç Teşvik Ödülü (13-17 yaş arası) : 500,00 TL
11. YARIŞMANIN JÜRİ ÜYELERİ
Şevket MERİÇ (İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı) 
Engin SELÇUK (Karikatürist), Ahmet ÖNEL (Karikatürist - Yazar), Ercan BAYSAL (Karikatürist)
Ali Ekber YILDIRIM (Tarım Yazarı), Lütfü DAĞTAŞ (Yazar, Gazeteci), 
12. YARIŞMANIN YEDEK JÜRİ ÜYELERİ
Şevket TÜRKEL (Grafik Tasarımcı) Cemal İLKBAHAR (Karikatürist)
13.YARIŞMANIN RAPORTÖRLERİ
Ömer ÇAM (Karikatürist, Meslek Fabrikası Şube Müdürlüğü) Kerem BAŞARAN (Kırsal Kalkınma Şube Müdürlüğü)

8. KalDer Bursa Uluslararası Karikatür Yarışması

Yarışma konusu: “BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ, BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ”
Son başvuru tarihi: 13 Ocak 2022 Perşembe
Yarışma uluslararası kapsamda olup amatör, profesyonel tüm karikatürcülere açıktır.
8th KalDer Bursa International Cartoon Contest 
Contest Topic: “TOGETHER WE ARE STRONG TOGETHER WE SUCCEED”
Last date for application: 13th of January 2022, Thursday
The contest is receptive internationally for all amateur and professional caricaturists.
Bilgi için / for information
başvuru formu / şartname https://bit.ly/3klLt1I
application form / specification https://bit.ly/3mYfeXZ
Best regards.
KalDer Bursa
---
8. KalDer Bursa Uluslararası Karikatür Yarışması 
Şartname
KalDer Bursa Şubesi ve Anadolu Karikatürcüler Derneği iş birliğinde; 26 Mayıs 2022 tarihlerinde 
Bursa’da gerçekleştirilecek olan 19. Kalite ve Başarı Sempozyumu kapsamında, 8. KalDer Bursa 
Uluslararası Karikatür Yarışması düzenlenecektir.
1. Yarışma konusu: “BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ, BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ”
Günü tek başına kurtarmak mı? Geleceğe birlikte yürümek mi?
Dünyamızın karşı karşıya bulunduğu risklerin sorumluluğu hükümetleri olduğu kadar özel 
sektörü, Sivil Toplum Kuruluşları ve akademileri de ilgilendiriyor. İlgi alanının diğer yanında 
toplum var.
Hiçbir şeyin eskisi olmadığı açık. 
Salgının getirdiği etkiler arasında işin ekonomik boyutu da var. 
Yaşamın döngüsüne baktığımızda; iklim değişikliğinin sosyal ve ekonomik sorunlar getireceği 
uyarıları var. 
Uzun vadeli hedeflerle çalışan iş dünyası, artık bir sonraki yılın hedefleri için belirsizlik içerisinde. 
Bir yandan yılların birikimini korumak, diğer yandan günün getirdikleri ile var olmaya çalışmak. 
Bu gidiş ile ne olacak? 
‘Amaçlarda birlik, ortak ilkeler’ oluşturmak, uygulamak insanlığın ve yaşam döngüsünün çıkış 
noktası. Sadece bugünü yaşamak için değil, geleceğe birlikte varmak için yarışmamızı “Birlikte 
Güçlüyüz, Birlikte Başaracağız” konusu ile düzenliyoruz.
2. Yarışmaya son başvuru tarihi: 13 Ocak 2022 Perşembe
3. Yarışma uluslararası kapsamda olup amatör, profesyonel tüm karikatürcülere açıktır.
4. Katılım: En fazla üç karikatür, e-posta ile 300 dpi jpg formatında bursa@kalder.org
adresine gönderilecektir.
5. Gönderilen karikatürler yayınlanmış olabilir. Ancak başka bir yarışmada ödül almamış 
olmalıdır. Çalıntı ve benzerlik tespiti için gönderilen karikatürler 
www.facebook.com/kalder.bursa sosyal medya hesabında yayınlanacaktır. Yayının 
başlangıç ve bitiş günü daha sonra duyurulacaktır. Belirtilen tarihten sonra yapılacak itirazlar dikkate alınmayacaktır.
6. Yarışmaya gönderilen karikatürler KalDer’in organizasyonlarında (afiş, kitap, albüm, 
kartpostal, broşür, davetiye, sergi vb) basılıp kullanılabilecek, internet ortamında 
yayınlanabilecektir. Eserlerden birisi 26 Nisan 2022 tarihinde Bursa’da düzenlenecek olan 
19. Kalite ve Başarı Sempozyumu’nun ana görseli olarak kullanılabilecektir. Bunun dışında 
tüm yayın hakları eser sahibine aittir. Yarışmaya eser gönderen sanatçı bu şartları kabul 
etmiş sayılır. 
7. Kategoriler (Hangi kategori için başvuru yapıldığı formda belirtilmelidir)
1. Yetişkinler Kategorisi (17 yaş ve üzeri)
Ödüller:
- Birincilik Ödülü 6.000 TL ve plaket
- İkincilik Ödülü 4.000 TL ve plaket
- Üçüncülük Ödülü 2.000 TL ve plaket
- Üç adet mansiyon plaketi
- Anadolu Karikatürcüler Derneği Özel ödülü (plaket)
2. Gençler Kategorisi (16 yaş ve altı)
Ödüller:
- 5 adet başarı sertifikası 
- 15 adet finalist katılım sertifikası
Açıklama: Ödül kazanan sanatçılara para ödülü ve plaketleri 2022 Mart ayı içerisinde 
gönderilecektir. Yurtdışındaki sanatçıların ödemeleri, bankadan ödemenin yapıldığı güne ait döviz kuru dikkate alınarak dolar üzerinden yapılacaktır.
8. Sonuçlar 7 Şubat 2022 Pazartesi günü www.facebook.com/kalder.bursa sosyal medya hesabından açıklanacaktır.
Jüri Üyeleri;
- Ahmet Aykanat (Türkiye) Karikatürist
- Mehmet Kahraman (Türkiye) Karikatürist
- Mehmet Zeber (Türkiye) Karikatürist
- Halit Kurtulmuş (Türkiye) Karikatürist
- Alla Georgieva (Bulgaristan) Karikatürist
- Alireza Pakdel (İran) Karikatürist
- Olga Güler (Türkiye) Karikatürist
- Emin Direkçi (Türkiye) KalDer Bursa 
- Kutlu Şahin (Türkiye) KalDer Bursa 
- Aykan Kurkur (Türkiye) KalDer Bursa 
- Arzu Özel (Türkiye) KalDer Bursa 
Organizasyon Sorumlusu: Arzu Özel
Eserlerin gönderileceği e-posta: bursa@kalder.org
İletişim bilgileri: 
Tel: 0224 241 60 10 KalDer Bursa Şubesi (Türkiye Kalite Derneği Bursa Şubesi)

5. EFLATUN NURİ ULUSAL KARİKATÜR YARIŞMASI

İZMİR GAZETECİLER CEMİYETİ VE KONAK BELEDİYESİ'NİN ORTAKLAŞA DÜZENLEDİKLERİ 5. EFLATUN NURİ ULUSAL KARİKATÜR YARIŞMASI ŞARTNAMESİ 
KATILIM KOŞULLARI: 
Yarışma Konusu: İKLİM KRİZİ VE ÇEVRE 
Yarışma amatör ya da profesyonel bütün karikatür çizerlerine açıktır. Seçici kurul üyeleri ve birinci derecede yakınları yarışmaya katılamazlar. 
Gönderilecek karikatürler yayımlanmış olabilir, ancak bir başka yarışmadan ödül almamış olması gerekmektedir. 
Yayımlanmış Basın Karikatürü Ödülü Ulusal veya yerel gazetelerde yayımlanmış konu ile bağlantılı karikatüre verilecektir. 
Mustafa Bora Özel Ödülü Portre dalında yapılacaktır.Bu yılki portre konusu geçtiğimiz günlerde yitirdiğimiz mizahçı,tiyatro ve sinema sanatçısı Ferhan Şensoy olacaktır. 
Yarışmaya gönderilecek karikatürlerde çizim tekniği serbesttir. Başvurular e-posta ile yapılacaktır. 
Yarışmacılar her iki dalda da katılım sağlayabilirler. 
Gönderilecek karikatürler A4 boyutunda 300 dpi çözünürlükte olmalıdır. Her yarışmacı en fazla 3 (üç) karikatür ile katılabilir. Yarışma karikatürleri ödül alsın veya almasın iade edilmez. Katılımcılar ödül alsın ya da almasın karikatürlerin her türlü kullanım hakkı, eser sahibinin yanı sıra İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Konak Belediyesine de aittir. 
Yarışmacılar, karikatürlerini yollarken ad ve soyadları ile iletişim bilgilerini (kesin ve açık mektup adresi, telefon numarası ve e-posta adresini) yazmalıdır. 
Karikatürler en son 13 Aralık 2021 Pazartesi 17.30’a kadar Konak Belediyesi’nin şartnamede belirtilen eflatunnuriyarisma@gmail.com e-posta adresine ulaşmış olmalıdır. 
Ödüller, belirlenen tarihte sahiplerine verilecektir. 
Yarışmada ödül kazanan sanatçıların yurt içi otobüs ya da uçak (ekonomi sınıfı) geliş-gidiş ulaşım ve 1 gecelik konaklama masrafları karşılanacaktır. Yarışmacıların beraberinde getirecekleri misafirlerin masrafları kendilerine ait olacaktır. Törene katılamayanların ödülleri adreslerine gönderilecektir. 
Yarışma karikatürlerinden seçilen eserler sanat galerilerinde sergilenecektir. 
Eserlerini yarışmaya gönderen tüm katılımcılar yukarıdaki koşulları kabul etmiş sayılır. 
JÜRİ ÜYELERİ: 
Dilek GAPPİ İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı 
Abdullah TUNALI Konak Belediyesi – Kültür Sosyal İşler Müdürü 
Ergün GÜNDÜZ Karikatürist,İllüstratör 
Sadık PALA Yarışma Koordinatörü,Karikatürist 
Zafer GÜVEN Karikatürist 
Mustafa YILDIZ Karikatürist 
Ömer ÇAM Karikatürist 
Cemal İLKBAHAR Karikatürist 
Sezer DÖNMEZ Karikatürist 
ÖDÜLLER: 
Birincilik 6.000 TL 
İkincilik 5.000 TL 
Üçüncülük 4.000 TL 
Başarı Ödülü (3 Adet) 1.500 TL 
Konak Belediyesi Özel Ödülü 1.500 TL 
Jüri Özel Ödülü 1000 TL 
İzmir Gazeteciler Cemiyeti Özel Ödülü 1.500 TL 
Mustafa BORA Portre Ödülü (3 Adet) 1.000 TL 
Yayımlanmış Basın Karikatürü Ödülü 
YARIŞMA TAKVİMİ: 
Eser son gönderim tarihi: 13 Aralık 2021 Pazartesi 
Jüri değerlendirme toplantısı: 18 Aralık 2021 Cumartesi 
Yarışma sonuçlarının açıklanması: 20 Aralık 2021 Pazartesi 
Ödül Töreni Tarihi: 10 Ocak 2022 Pazartesi 
Yazışma Adresi : Konak Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi 
Alsancak Mahallesi, Kıbrıs Şehitleri Cad. No:12, 35220 Konak/İZMİR 
Web Adresi: www.konak.bel.tr
E-posta: eflatunnuriyarisma@gmail.com 
Yarışma Sekreterliği : Fulden KİBAROĞLU 
İletişim Numarası : 0530 870 05 90

Winners/winnaars Olense Kartoenale 2021

Dear/Beste cartoonist,
We would like to inform you about the results of the Olense Kartoenale 2021. We have received 1.435 entries, sent by 423 different participants from all over the world. The participants are from 68 different countries.
We willen je graag informeren over de resultaten van de Olense Kartoenale 2021. We ontvingen dit jaar 1.435 cartoons van 423 cartoonisten van over heel de wereld. De cartoonisten kwamen uit 68 verschillende landen.
You can view the winning cartoons on our facebook page. Watch also our Youtube video for a nice overview of all winners and the cartoons that were selected for the exhibition and catalog.
Bekijk de winnende cartoons op onze Facebookpagina en het Youtube-filmpje voor een mooi overzicht van alle winnaars en de cartoons die werden geselecteerd voor de tentoonstelling en catalogus.
Winners/winnaars Olense Kartoenale 2021:
Category adult - volwassenen:
First prize: Hamid Soufi (Islamitische Republiek Iran)
Second prize: Anneke van Steijn (the Netherlands)
Third prize: Leonardo Zaza (Italy)
Fourth prize: Ramiro Zapata (Colombia)
Prize of the city of Bialogard (Polish participants): Emil Idzikowski (Poland)
Prize Amnesty International: Javad Takjoo (Islamitische Republiek Iran)
Categorie youth - jeugd:
Prize for best international work: Didar Askin Ayrancioglu (Turkey)
Prize for best Belgian work: Wolfgang De Bont (Belgium)
---
Olense Kartoenale 2022
The main theme 2021 is 'The ups and downs in the afterlife'. The theme of Amnesty International 2021 is 'Right to free speech'.
How to to participate? You can sign up your participation from 1 July 202é: www.olensekartoenale.be. 
Het hoofdthema van 2022 is ‘Het wel en wee in het hiernamaals'. Het thema van de prijs van Amnesty International is ‘Recht op vrije meningsuiting’.
Hoe deelnemen? Inschrijven kan vanaf 1 juli 2022 via www.olensekartoenale.be.
Best regards and hopefully until next year!
Beste groeten en hopelijk tot volgend jaar!
The organisation of the ‘Olense Kartoenale’

Invitation - Estonian International Cartoon Competition "Climate Technology 2021"

Hello!
The Estonian Humor Association and Estonian Humor Museum with ABC Kliima is organize next International Cartoon Competition (No. 4) by the theme of "Climate Technology"
Prize fund: I place – 1000€, II place – 500€, III place – 300€
The theme of the drawings should revolve around the climate technology that influence our everyday lives in home:
* Air conditionings * Ground source heat pumps* Ventilations * Air humidifiers * Air curtains* Central vacuum cleaners * Floor heating * Sauna stoves * Infra-red heating* Geothermal * Solar panels, Etc
Every author is allowed to send in up to 5 cartoons, but only one cartoon per author will be awarded.
The cartoons can be previously published, but should not have been already awarded. All cartoons are welcomed, granted that no copyright laws have been broken.
All cartoons must be square-shaped and with the sizing min of 2480 x 2480 px (210 x 210 mm) and min 300 dpi, JPG or PNG format
Cartoons must not contain any text except internationally known English expressions (OK, S.O.S, HELP, etc.).
Deadline September 30, 2021
More detailed competition conditions you can find on our website - https://eestihuumor.ee/
All the best!
Estonian Humor Museum
Priit Koppel

 2 Eyl 2021 18:50 / Priit Koppel

The First International Festival of Peace IRAN, SHIRAZ, 31 October 2021

Hello dear
You are hereby invited to participate in the First International Festival of Peace Illustration in the Narration of Saadi, Hafiz and Mowlana.
Sincerely,Salman Mohazabieh
IRAN, SHIRAZ, 2021
Visit the sait to receive the full text of the call: www.irancartoon.com
Instagram: www.inestagram.com/peace_contest
Awards:
1st Prize: $1500 + Honorary Diploma + Shiraz Peace and Friendship Medal
2nd Prize: $900 + Honorary Diploma
3rd Prize: $600 + Honorary Diploma
Submission deadline:31 Oct 2021
Contact us:E-mail: Peacecontest2021@gmail.com
Instagram: @Peace_contest
The First International Festival of Peace (Birinci Uluslararası Barış Festivali)
Merhaba canım
Saadi, Hafız ve Mowlana'nın Anlatılarında Birinci Uluslararası Barış İllüstrasyon Festivali'ne katılmaya davetlisiniz.
İçtenlikle,
Salman Mohazabieh
İRAN, ŞİRAZ, 2021
Çağrının tam metnini almak için sait'i ziyaret edin:www.irancartoon.com
Instagram: www.inestagram.com/peace_contest
Ödüller:
Birincilik Ödülü: 1500 $ + Fahri Diploma + Şiraz Barış ve Dostluk Madalyası
2.lik Ödülü: 900 $ + Fahri Diploma
Üçüncülük Ödülü: 600 $ + Fahri Diploma
Son teslim tarihi:31 Ekim 2021
Bize Ulaşın:E-posta: Peacecontest2021@gmail.com
Instagram: @Peace_contest
Merhaba, sevgili sanatçı, sizi Saadi, Hafez ve Rumi'nin seslendirdiği ilk Uluslararası Barış İllüstrasyon Festivali'ne katılmaya davet ediyoruz. .
Saygıyla
Festival Sekreteri Salman Mahzabieh
Yarışmanın konusu :Saadi, Hafız ve Rumi olmak üzere 3 büyük Farsça şairin eserlerinde barış ve dostluk
ödüller :
Birinci kişi 1500 $ + onur diploması ve Şiraz'da barış ve dostluk için özel madalya
İkincilik 900 $ + fahri diploma
Üçüncülük 600 $ + fahri diploma
Eserlerin teslimi için son tarih : 9 Aban 1400
Sekreterlik ile iletişim :Barış Yarışması2021@gmail.com
Çağrının tam metnini indirin :www.irancartoon.ir
Instagram: @Peace_contest

29 Ağu 2021 08:25 / salman mohazabieh

"OĞUZ ARAL ve GIRGIR EFSANESİ" Toplu Karikatür -İllüstrasyon Sergisi

Ey ahali...
Silivri Belediyesi Oğuz Aralın adını Silivride restorasyonu yapılan yoğurthanedeki sanat galerisine verdi.
Galerinin açılışı için efsane Gırgır Kadrosu biraraya gelerek dev bir sergi hazırladı. 
7-17 Eylül 2021 
Silivri Oğuz Aral Sanat Galerisi.
Söyleşi: 13:30 Sergi: 15,30
Tüm meslektaşlar, ziyaretçiler ve de haberci arkadaşlar... Bekleniyorsunuz.
Oğuz Abi anısına bu organizasyonun bir parçası olmaktan onur duyuyorum.
Türkiye ve dünyanın en kült mizah ekollerinden Gırgır Ekolü'nü tanımak ve yaratıcı kadro ile birebir sohbet+imza şansını kaçırmayın derim.
ULAŞIM: 7 Eylül 2021
10.00 KADIKÖY EVLENDİRME DAİRESİ ÖNÜ- SİLİVRİ- 19.00 SERGİ BİTİMİ AYNI DURAĞA HAREKET 
10.00 TAKSİM AKM ÖNÜ – İNCİRLİ ÖMÜR DURAĞI –SİLİVRİ- 19.00 SERGİ BİTİMİ AYNI DURAĞA HAREKET
Tarık Tolunay
Veeee hemen ertesi gün eylül ayının 7 sinde de değerli ustamız OĞUZ ARAL 'ın doğduğu yer olan Silivri de ,Silivri Belediyesinin kendi adına açmış olduğu sergi salonun da OĞUZ ARAL ve GIRGIR EFSANESİ sergisi açılacaktır. 7-17 eylül 2021 tarihleri arasında ziyarete açık olacak sergi 7 eylül salı günü saat 13.00 de sergi salonunun tiyatro mekanında yazar ve çizerlerin konuşması ile başlayacaktır.Sergiye gelecek olanlara kısa bir zaman yolculuğu yaptıracağı kesindir.Gelemeyenler içinde sergiyi İstanbul,Ankara ve diğer şehirlere de taşıyacağız....
7-17 EYLÜL
SİLİVRİ BELEDİYESİ OĞUZ ARAL SERGİ SALONU "OĞUZ ARAL ve GIRGIR EFSANESİ" Toplu karikatür -illüstrasyon sergisi
Konuşmacılar;BÜLENT ARABACIOĞLU, TURHAN GÜNAY, İRFAN SAYAR, ATİLLA ATALAY, ERGÜN GÜNDÜZ, MEVHİBE TURAY, ZAFER TEMOÇİN, SERHAT GÜRPINAR
Moderatör:TARIK TOLUNAY
Sergiye katkılarından dolayı Silivri belediyesi yetkililerine ,serginin duyurulmasında katkılarından dolayı sevgili CEM YILMAZ 'a ,Silivri Belediyesi Mahalle evi eğitmenlerinin çizimlerimizden oluşturduğu kitap ayraç çalışmalarından dolayı ,grafik düzenlemeleriyle Oğuzhan Kayan 'a Dergimizin demirbaşı Mevhine Turay 'a ,bu işin en başında olan Abdullah bey'e,Tarık Tolunay'a ,Meral hanıma ,Rabia Hanıma özel teşekkürler .Bir çizer fabrikası olan GIRGIR dergisinin yetiştirdiği birçok arkadaşımıza ulaşamayıp elimizde olan ne varsa sergiye kattığımız çizimler ,isimler dışında kalanlar lütfen bizi anlayışla karşılasınlar .Sergi her tekrarında yazar ve çizerler eklenmeye devam edilecektir. Ergün Gündüz

13th International Tourism Cartoon Competition 31 December 2021

THEME:The theme of the competition in 2021 is:
“Workers in the tourism industry”.
*CATEGORIES:Cartoons will be accepted in two sections:
-Adult Category: This category is open for the all of cartoonists who are 17 and older.
Young Category: This category is open for the cartoonists who are 16 and younger.
IMPORTANT DATES:
First Announcement: July 2021
Deadline for Submission: 31 December 2021
Meeting of the pre-Selection Committee: 22 January 2022
Announcement of finalist cartoons (for possible objections): February 1 – 9, 2022
Notification of Winners: April 2022
AWARDS:
-Category of Adult Cartoonists:
The Grand Award: $1000
The Second Award: Holiday in Turkey (5 days, 2 persons, Full pansiyon) (Four Points by Sheraton).
The Third Award: Holiday in Turkey (5 days, 2 persons, Full pansiyon) (Four Points by Sheraton ).
Professor Atila Özer Recognition Award: $500
-Category of Young Cartoonists:
The Grand Award: $500
The Second Award: Holiday in Turkey (5 days, 2 persons, Full pansiyon) (Four Points by Sheraton).
The Third Award: Holiday in Turkey (5 days, 2 persons, Full pansiyon) (Four Points by Sheraton).
CONTACT:For further information and cartoon mailings:
Nazmi KOZAK
P.O. Box 109, 06444
Cankaya, Yenisehir, Ankara / Turkey
E-mail: tourismcartoon@gmail.com
-For further information:www.tourismcartoon.org/en

Zeytin Karikatürleri Uluslararası Seçici Kurul Üyeleri Çalışmalarını Tamamladı...
Girne Belediyesi ile Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği Tarafından, 20. Uluslararası Zeytin Festivali – Zeytin Mizah Şenliği 2021 Kapsamında Düzenlenen 10. ULUSLARARASI KARİKATÜR YARIŞMASI SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ ÇALIŞMALARINI TAMAMLADI...
YARIŞMAYA 40 ÜLKEDEN 157 ÇİZER 432 ESER İLE KATILDI
(04 Eylül 2021 – Girne) Girne Belediyesi ile Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği tarafından, 20. Uluslararası Zeytin Festivali – Zeytin Mizah Şenliği 2021 kapsamında
düzenlenen “Zeytin” ve “Serbest” konulu 10. Uluslararası Karikatür Yarışması’na 40 ülkeden 157 çizer 432 eser ile katıldı.
Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’nün Onursal Başkanlığı’nda, Öznur Kalender (Türkiye), M. Serhan Gazioğlu (Kıbrıs), Kübra Deligöz (Türkiye), Musa Kayra (Kıbrıs), Derman Atik (Kıbrıs), Selen Selışık (Kıbrıs) ve Hüseyin Çakmak’tan (Kıbrıs) oluşan Uluslararası Seçici Kurul Üyeleri, 01 – 03 Eylül 2021 tarihleri arasında, Girne’deki Grand Pasha Otel’de toplanarak, yarışmaya gönderilen eserleri
değerlendirdi.
Uluslararası Seçici Kurul Üyeleri, “Zeytin” ve “Serbest” konulu dallarda toplam 30 eseri “Ödül Aday Adayı” olarak belirledi. Taklit ya da kopya olup olmadıkları ortaya çıkması için, “Ödül Aday Adayı” olarak belirlenen eserler bir süre
askıda kalacak ve kesin sonuçlar 10 gün içerisinde açıklanacaktır.
ZEYTİN MİZAH ŞENLİĞİ DÜZENLEME KOMİTESİ

Faramarz Keshtkar - Iran Gallery

Click here - tıklayın

Shahram Shirzadi  - Iran Gallery

Click here - tıklayın

13th OSCARfest_International Cartoon Exhibition_OSOR Croatia 2021

13th OSCARfest_International Cartoon Exhibition_OSOR Croatia 2021
ONLY FOR ENTHUSIASTS!
EXHIBITION:OSOR Social Home / July - October 2021
PARTICIPATION:The exhibition has international character, there is no age limit, or limit on the participant profession.
TOPIC:COMMUNICATION ON A DESERT ISLAND
(Internet, email, social networks, phone, cell phone, TV, radio, mail, newspaper, signals, conversation...
on a desert island).
WORKS:1 (ONE) Cartoon WITHOUT WORDS
EXHIBITION SELECTOR
Branka Hlevnjak, MSc. (art historian and art critic) selects artworks for the exhibition according to the criteria: topic, original idea, artistic quality, completed Application form, meet the deadline.
FORMAT:A4 (210x297 mm), RGB, JPEG, 200-300 dpi, high resolution
DEADLINE:June 15, 2021
EMAIL ADDRESS:dado.kov.novi@gmail.com
CATALOG:All participants shall be sent the results and a digital catalogue via email.
Confirmation of participation will be sent on request.
JURY:INTERNATIONAL JURY OF VISITORS
Visitors of the Exhibition vote for the best cartoon by secret ballot.
PRIZES:First place: Personal exhibition at the 14th OSCARfest 2022, Diploma, sponsorship award
Second and Third place: Diploma
First-ranked Croatian cartoonist: Personal exhibition at the 14th OSCARfest 2022, Diploma
OTHER RULES:The submitted works remain at the disposal of the organizer who may use them for promotional and other non-commercial purposes (awards for voters, sponsors and donors ... with the name of the author and the festival) without royalties to the authors and continue to exhibit them.
ABOUT THE FESTIVAL
OSCARfest - International Cartoon Exhibition will take place in the eternal small town of OSOR
(4000 years old, today about 50 inhabitants) on the island of Cres, within the town of Mali Lošinj
(northern Adriatic Sea, Croatia, EU).
The festival has been held continuously since 2008 during the tourist season.
It is visited by tens of thousands of visitors every year.
We look forward to your participation!
Organizer ARTour-Nerezine Association
Art selector Branka Hlevnjak
Program leader Dado Kovačević
Financial support Town of Mali Lošinj + Mali Lošinj Tourist Board
Support Osor Local Comitee + Croatian Cartoonist Association
Sponzors DesignArt + Ars Tempesta + ARTshirt + Foto studio Nadir Mavrović + friends
Media support Radio Mali Lošinj-Radio Jadranka + portal otoci.net + Novi list
PLEASE FORWARD THE APPLICATION FORM TO YOUR FRIENDS!
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
ENTRY FORM

Name
Surname
Nickname / Pseudonym
Street
Postcode
City
Country
Telephone / Fax
Cell Phone
Email
Place and date of birth
Sex Male Female
Date
Signature

REQUIRED!
Please insert a portrait of yourself (photo or caricature)

XVI EDITION OF THE TRENTO ECONOMICS FESTIVAL

Dear Artist friends,
like every year the Studio d'Arte Andromeda has been invited to join the Festival of Economy that will be held in Trento from 3 to 6 June 2021.
XVI EDITION OF THE TRENTO ECONOMICS FESTIVAL
THEME:THE RETURN OF THE STATE
Enterprises, communities and institutions
DEADLINE:25 May 2021
DIGITAL FORMAT:
A4 - MAX 1MB, 300 DPI, JPG.
SENDING THE WORKS:
economia@studioandromeda.net

25th edition of the international competition FAX FOR PEACE

25th edition of the international competition FAX FOR PEACE
In hoping you will welcome it we are sending you the call for the 25th edition of the international competition FAX FOR PEACE, FAX FOR TOLERANCE, competition which can be entered until June 30, 2021
Hoping in your participation, we remain
Yours sincerely
The director of the competition project
Donato Guerra
Submission Call link
With the support of the Fondazione Friuli
Pursuant to Legislative Decree No. 196/2003, you are hereby informed that this message contains confidential information intended only for the use of the addresses. If you are not the addressee, and have received this message by mistake, please delete it and immediately notify us. You must not copy or disseminate this message to anyone.
Thank you.
istsuperiore@faxforpeace.eu
faxforpeace.eu/submission-call-band.

QueVedoCartoon MMXXI

Sevgili arkadaşım İsmail, bu uluslararası grafik mizah Ödülleri'nin her baskısında olduğu gibi, bu ikinci hatırlatıcıyı size göndermek için sizinle iletişime geçiyoruz ve eserlerin sunumu için son tarihi önümüzdeki 15 Temmuz. Hiç şüphe yok ki, katılımınızı istiyoruz, bu yüzden sadece ezici olmayacağını ummakla kalmayıp, aynı zamanda belirlenen son tarihler içinde bir çalışma sunmanızı teşvik ettiği konusundaki ısrarımız. Zaten zamanında size üsleri ve kayıtları göndermeme rağmen, Vakfın web sitesinde yayınlanıyorlar ve her halükarda, herhangi bir açıklama için kendimi emrinize veriyorum.
Sağlığın size ve ailenize saygı duyması dileği ile sıcak bir tebrik alın.
Jose Luis Rivas Cabezuelo
Başkan
Francisco de Quevedo Vakfı

---
Dear friend Ismail, as in each edition of these International Graphic Humor Awards, we are getting in touch with you to send you this second reminder and whose final deadline for the presentation of works is next July 15. There is no doubt that we would like to have your participation, hence our insistence that, not only do we hope that it will not be overwhelming, but that it encourages you to present a work within the established deadlines. Although already in its day I sent you the bases and registration, they are published on the Foundation's website and, in any case, for any clarification I put myself at your disposal.
With the wish that health is respecting you and your family, receive a warm greeting.
Jose Luis Rivas Cabezuelo
President
Francisco de Quevedo Foundation 

Olense - Kartoenale

Dear cartoonist,
Beste cartoonist,
In the past you have participated at the cartooncontest ‘the Olense Kartoenale’.
De voorbije jaren nam je deel aan onze cartoonwedstrijd ‘de Olense Kartoenale’.
The new regulation of the Olense Kartoenale 2021 is available. The main theme is ‘A visit to the museum’. Also this year Amnesty International offers a special prize to the best cartoon with theme ‘Right to a fair trial’.
•You can find the regulations here: https://www.olen.be/product/884/olense-kartoenale 
•You can sign up your participation from 1 July 2021 on www.olensekartoenale.be where you also can upload your works. Do not sent your works to kartoenale@olen.be! 
The deadline is 13 September 2021 at 12.00 AM midnight.
Het hoofdthema van 2021 is ‘Een bezoek aan het museum’. Het thema van de prijs van Amnesty International is ‘Recht op een eerlijk proces’.
•Het reglement kan je hier terugvinden: https://www.olen.be/product/884/olense-kartoenale 
•Inschrijven kan vanaf 1 juli 2021 via www.olensekartoenale.be. 
De deadline is 13 september 2021 om 0.00 uur Belgische tijd.
Good luck and inspiration!
Veel succes en inspiratie toegewenst!
Afbeelding met tekst
Automatisch gegenereerde beschrijving
Best regards,
Met vriendelijke groeten,

GİRNE BELEDİYESİ KIBRIS TÜRK KARİKATÜRCÜLER DERNEĞİ 20. ZEYTİN FESTİVALİ ULUSLARARASI ZEYTİN MİZAH ŞENLİĞİ 10. ULUSLARARASI KARİKATÜR YARIŞMASI 2021 KATILIM KOŞULLARI (GİRNE – KIBRIS)

KYRENIA MUNICIPALITY CYPRIOT – TURKISH CARTOONIST ASSOCIATION 20. OLIVE FESTIVAL INTERNATIONAL OLIVE HUMOR FESTIVAL
10. INTERNATIONAL CARTOON CONTEST – 2021 TERMS AND CONDITIONS OF PARTICIPATION (KYRENIA – CYPRUS)

GİRNE BELEDİYESİ KIBRIS TÜRK KARİKATÜRCÜLER DERNEĞİ 20. ZEYTİN FESTİVALİ ULUSLARARASI ZEYTİN MİZAH ŞENLİĞİ 10. ULUSLARARASI KARİKATÜR YARIŞMASI 2021KATILIM KOŞULLARI (GİRNE – KIBRIS)
1 – Bu yarışma – din, dil, ırk ayrımı yapılmaksızın – 18 yaş üstü amatör veya profesyonel tüm Dünya karikatürcülerine veya karikatür çizebilen herkese açıktır.
2 – KONULAR:
A) Zeytin:Zeytin ve Zaman, Zeytin ve Tarih, Zeytin ve Mitoloji, Zeytin ve Teknoloji, Zeytin ve Kıbrıs, Zeytin ve Hayat, Zeytin ve Barış, Zeytin ve Savaş, Zeytin ve Sağlık, Zeytin ve Kadın, Zeytin ve Adam, Zeytin ve Çocuk, Zeytin Ağaçlarının Kesilmesine Karşı Karikatürler, Zeytin Yağı, Zeytin Dalı, Zeytin Ağacı, Zeytin’in Yararları, Zeytin ve Yağ Değirmenleri vd.
B) Serbest Konu:Herhangi bir konu çizilebilir.
3 – Yarışmaya gönderilecek eserler karikatür tarzında olmalıdır. Resim veya illüstrasyon tarzındaki eserler kabul edilmez. Karikatürler yazısız olmalıdır.
4 – Yarışmaya gönderilecek eserler orijinal olacaktır. Ölçü: A4 veya A3. Siyah – beyaz veya renkli. Her katılımcı isim, soy isim, adres, telefon, e-posta adresini karikatürün arkasına yazacak; fotoğraf ve kısa özgeçmiş gönderecektir.
5 – Yarışmaya gönderilecek eserlerin önceden yayınlanmış olmaları önemli değildir ancak, daha önce herhangi bir etkinlikte ödül kazanmamış olmalıdır.
6 – Uluslararası Seçici Kurul Üyeleri’nin değerlendirmesine sunulan ve finale kalan eserler, yarışmanın resmi web sayfasında yayınlanacak; karikatürcülerin, karikatürcü örgütlerinin, benzer – taklit – çalıntı karikatürlere karşı oluşturulan uluslararası organizasyonların dikkatine ve itirazına getirilecektir. Herhangi bir karikatürün çalıntı – taklit veya benzer olduğu veya daha önce başka bir yarışmada ödül aldığı (yayınlandığı tarih ile) belgelendiği taktirde, o karikatür iptal edilir ve bir sonraki yüksek puanı alan karikatür dikkate alınır. 
7 – Yarışmaya her dalda (Zeytin veya Serbest) en çok ikişer eser ile katılmak mümkündür (2 x 2 = 4) ancak, bir katılımcıya her bölümde birden fazla ödül verilmez. Ayrıca, herhangi bir çizer Büyük Ödül’ü hangi bölümde kazanmışsa, o bölümde ikinci bir ödül alamaz.
8 – Eserler en geç 30 HAZİRAN 2021 tarihine dek, belirtilen adrese gönderilmiş olmalıdır. 
9 – Gönderilecek karikatürler – ödül alsın veya almasın – geri iade edilmeyecek; Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği tarafından oluşturulacak “Uluslararası Kıbrıs Karikatür Müzesi”nin arşivine kalacaktır.
10 – Yarışmada ödül kazanan eserlerin yanısıra, Düzenleme Kurulu’nun uygun göreceği eserler bir albüm halinde yayınlanacak ve 20. Zeytin Festivali 2021 kapsamında sergilenecektir.
11 – Yarışma sonuçları, ödül kazanan çizerlere ve basın – yayın organlarına iletilecektir.
12 – Yarışmada (bu şartname kapsamında belirtilen) Büyük Ödül’ü ve her iki bölümde Birincilik Ödülleri’ni kazanan çizerlerin ödül törenine katılmaları için gerekli ulaşım ve konaklama giderleri Girne Belediyesi’nce karşılanacaktır. Ödül töreni için yapılacak davete 10 gün içerisinde yanıt verilmemesi durumunda, ödül kazanan çizerler, bu maddede garanti edilen ulaşım ve konaklama giderlerinden yararlanamaz.
13 – Yarışmaya gönderilen tüm karikatürler, Girne Belediyesi veya Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği tarafından sergi, kart, poster, albüm, gazete, dergi, kitap, CD ve benzeri teknikler ile basılıp çoğaltılabilecektir. 
14 – Katılımcılar yarışmaya eser göndermekle, yarışma koşullarını kabul ettiklerini ve gönderdikleri eserlerin bu şartnamede belirtilen yerlerde kullanımı halinde, gelecekte herhangi bir maddi tazmin istemeyeceklerini kabul etmiş olacaklardır. 
ÖDÜLLER: 
Büyük Ödül:1.500 Euro + Altın Zeytin Heykeli + Diploma.
ZEYTİN KONULU BÖLÜM
Birincilik Ödülü:750 Euro + Altın Zeytin Heykeli +Girne Belediyesi Ödülü (Diploma)
İkincilik Ödülü:Gümüş Zeytin Heykeli +Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği Ödülü (Diploma)
Üçüncülük Ödülü:Bronz Zeytin Heykeli +Zeytin Festivali Ödülü (Diploma)
50 Çizere Finalist Ödülü
SERBEST KONULU BÖLÜM
Birincilik Ödülü:750 Euro + Altın Zeytin Heykeli +Girne Belediye Başkanı Özel Ödülü (Diploma)
İkincilik Ödülü:Gümüş Zeytin Heykeli +Zeytin Mizah Şenliği Ödülü (Diploma)
Üçüncülük Ödülü:Bronz Zeytin Heykeli +Ramiz Gökçe Özel Ödülü (Diploma)
50 Çizere Finalist Ödülü
EN SON KATILIM:30 HAZİRAN 2021
GÖNDERİM ADRESİ:
Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği
10. Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması
Posta Kutusu: 87 (Posta Kodu: 99000)
Lefkoşa – Kuzey Kıbrıs
WEB SAYFASI:http://www.zeytinkarikaturleri.com
DÜZENLEME KOMİTESİ
KYRENIA MUNICIPALITY CYPRIOT – TURKISH CARTOONIST ASSOCIATION 20. OLIVE FESTIVAL INTERNATIONAL OLIVE HUMOR FESTIVAL
10. INTERNATIONAL CARTOON CONTEST – 2021 TERMS AND CONDITIONS OF PARTICIPATION (KYRENIA – CYPRUS)

1 – The contest is open to all (over 18 years) amateur or professional cartoonist or any one who could submit a cartoon regardless individual's race, gender, religion, national origin, disability, sexual orientation, age, or other protected characteristic. 
2 – THEMES: 
A) Olive:Olive, Olive and Time, Olive and History, Olive and Mythology, Olive and Technology, Olive and Cyprus, Olive and Life, Olive and Peace, Olive and Conflict, Olive and War, Olive and Health, Olive and Women, Olive and Men, Olive and Children, Olive Oil, Olive Branch, Olive Tree, Benefits of Olive, Olive and Olive Mill/Press, Banning of Uprooting, Burning and Cutting Down Olive Trees and so forth.
B) Free Subject:Any topic can be drawn.
3 – All Submissions must be in the form of cartoon. Any painting or illustrations will not be accepted and will be disqualified. Cartoons must be without words
4 – All submissions must be originals. Submission dimensions: A4 or A3 in any color or black and white. Each entrant must provide name and surname, address, phone number including country code, and email address on the back of the submission; each entrant should also provide short background and a photo (optional) on a separate A4.
5 – Submission of materials, which has previously been submitted and or presented and or published elsewhere, is welcomed providing copyright is not infringed, however previously any award wining material cannot be submitted.
6 – All work submitted for evaluation by the International Selection Committee and work of finalist will be published at official web page of the contest. In addition submissions will be reviewed and evaluated for plagiarism by international associations. If Plagiarism detected and or any previously award wining material submitted, submissions will be canceled and the next eligible entry will be considered for the prize.
7 – It is possible to participate in the contest with two works in both sections. 
(2 + 2 = 4) However, one participant receives only one prize per episode. If any cartoonist has won the Grand Prize, he cannot receive another prize in that department.
8 – All submission must be received by JUNE 30, 2021 at the address provided below.
9 – All submission, awarded or not, will be kept and archived by Cypriot – Turkish Cartoonist Association at the newly established “International Cyprus Cartoon Museum.”
10 – All prize winner submissions and selected works by the Steering Committee will be published in a album. In addition, the 20th Olive Festival will be exhibited in 2021.
11 – The results of the contest will be published thru media and prizing winning entrants will be informed by contact information provided.
12 – The transportation and accommodation expenses of the winners of the Grand Prize and First Prize will be covered by Kyrenia Municipality. The prize – winning cartoonist must respond to the prize ceremony invitation within 10 days. The responses outside of 10 days are not considered.
13 – The Kyrenia Municipality and Cypriot – Turkish Cartoonist Association will have the publishing rights to exhibition, publish or print, in any media or format, any or all submissions.
14 – All persons entering the contest agree that the rules of the contest as set out in these terms and conditions are binding on them. And all submissions could be published and printed by the Kyrenia Municipality and Cypriot – Turkish Cartoonist Association as set out in these terms and conditions without any future compensation.
PRIZES:Grand Prize: 1.500 Euro + Golden Olive Statue + Diploma.
OLIVE THEME:First Prize: 750 Euro + Golden Olive Statue +Kyrenia Municipality Prize (Diploma)
Second Prize: Silver Olive Statue +Cyprus Turkish Cartoonists Association Prize (Diploma)
Third Prize: Bronze Olive Statue +Olive Festival Prize (Diploma)
50 Finalist Prize 
FREE THEME:
First Prize: 750 Euro + Golden Olive Statue +Kyrenia Mayor Special Prize (Diploma)
Second Prize: Silver Olive Statue +Olive Humor Festival Prize (Diploma)
Third Prize: Bronze Olive Statue +Ramiz Gokce Special Prize (Diploma)
50 Finalist Prize
DEADLINE: June 30, 2021
SUBMISSION ADDRESS:
Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği
10. Uluslararası Karikatür Yarışması
Posta Kutusu: 87 (Post Code: 99000)
Lefkoşa – Kuzey Kıbrıs (Via Turkey)
WEB PAGE:http://www.zeytinkarikaturleri.com
STEERING COMMITTEE

Farhad Rahim Gharamaleki - Iran Gallery

Click here - tıklayın

Zlatko Krstevski - Macedonia Gallery

Click here - tıklayın

MUGLA METROPOLITAN MUNICIPALITY The 2nd INTERNATIONAL CARICATURE COMPETITION 2021

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 2. ULUSLARARASI KARİKATÜR YARIŞMASI

11. ULUSLARARASI TURHAN SELÇUK KARİKATÜR YARIŞMASI 2021

11th INTERNATIONAL TURHAN SELÇUK CARTOON COMPETITION 2021

XXII'nd Int.Festival of Aphorisms and Caricature Strumica 

4 March 2021

5 Şubat 2021 / Mile Gjorgjijoski

Daily Güncel

Serpil KAR

the Third International ARTOONIST Cartoon Seasonal festival \ WINTER2021

The idea for the seasonal cartoon festival was formed by a group of popular artists called "ARTOONIST" in 2020. The group of artoonists intends to review the best cartoons published and received on a seasonal basis, and to select and introduce the best cartoons of the season. In each season, 3 of the best cartoonists around the world will judge the works and republished in the Catalog and Instagram by "ARTOONIST".
Subjects:
1-The world after Corona virus
2-free
judges:
1-Ricardo Ferreira\Portugal
2- Randy Bish\USA
3- fahad al zadjali\oman
Cartoon Section Awards :In each section, the first three to the third person will be awarded honorary diplomas.
Deadline:20 march 2021
Email for sending cartoons : artoonist20@gmail.com
Catalog of the 1st Internationa ARTOONIST Cartoon Seasonal festival - Summer 2020
Click Here...>>

5 Oca 2021 08:33 / ARTOONIST FESTIVAL

ADAM-DER Karikatür Yarışması 5 Mart 2021

Sayın İsmail Kar,
Derneğimizin düzenlediği "Militarizmden Arındırılmış Bir Dünya" başlıklı Karikatür Yarışması'na, Karikatür Sanatına gönül ve destek veren biri olarak, ilgi göstereceğinizi umuyor ve yarışmaya ilişkin bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.
Ekte iletmiş olduğum bilgilerin, uygun gördüğünüz takdirde karcomics derginizde paylaşılması, çizerlere ulaşmak konusunda önemli bir katkı sağlayacaktır.
Bu vesile ile yeni yılınızı kutlar, çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Sevgi ve saygılarımla
Çetin Ali Nergis / ADAM-DER YK Başkanı
Militarizmden Arındırılmış Bir Dünya Ütopyası Karikatür Yarışması Amacı:
Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri Derneği (ADAM-DER), 2021 yılından başlayarak geleneksel hale getirmeyi amaçladığı “Militarizmden Arındırılmış Bir Dünya Ütopyası” ana başlığı altında Leman Dergisi’nin de katkılarıyla bir karikatür
yarışması düzenliyor.
12 Mart ve 12 Eylül askeri darbelerinde siyasi görüşleri nedeniyle TSK’dan ilişiği kesilmiş askerlerin, gasp edilmiş özlük haklarının kazanılması amacıyla kurduğu ADAM-DER’in kuruluş amaçlarından bir diğeri de, Diktatörlüğe, darbelere ve
militarizme karşı demokrasiyi ve insan haklarını savunmak, insanlık suçlarının önlenmesi ve faillerinin yargılanması için çaba göstermektir
Her biri, darbelerin yol açtığı baskı ve zulmün tanığı ve dahası doğrudan muhatabı olmuş olan Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri Derneği’nin üyeleri, aynı zamanda militarizmin en temel kurumu orduyu yakından tanıyan, genç yaşlardan itibaren militarizmin ihtiyaç duyduğu eğitim ve öğrenimden geçerek komuta kademesinde yer alması için hazırlanan ve yer alan kişiler.
Bu anlamıyla bu yarışma, militarizmin içinden, militarizme dönük bir eleştiriyi ve yarışmanın adından da anlaşılacağı gibi; bir özlemi, bir ütopyayı işaret ediyor.
Yarışmamız, aynı zamanda toplumumuzu ve tüm dünyayı saran, kamplaşma, ayrışma ve bu ortamda yaygınlaşan şiddete, gündelik yaşamımızda kadınlardan, çocuklara, çalışanlara ve tüm insanlara, hayvanlara ve doğaya yönelmiş, fiziki, sözlü ya da her türlüsüyle hissedilen şiddete karşı bir isyanın da ifadesidir.
Aileden kışlaya, okuldan işyerlerine varıncaya dek her yerde yaşamımıza nüfuz eden militarist söylemi, ona ait dilin özelliklerini ve değişik simgeleri görünür kılmak, militarizme karşı demokratik kamusal bilince sanatın gücüyle karikatür
alanından bir katkıda bulunmak, yarışmanın başlıca amacıdır.
Karikatür sanatı ile ilgilenen sanatçılar için yeni bir alan açmak, başarı kazananların çalışmalarına küçük de olsa maddi bir katkı sunmak ve eserlerini sergilemek için bir olanak yaratmak ADAM-DER’in bu yarışmadaki diğer amaçlarını oluşturuyor.
MİLİTARİZMDEN ARINDIRILMIŞ BİR DÜNYA ÜTOPYASI
KARİKATÜR YARIŞMASI
DÜZENLEYİCİ KURUM : ADAM-DER/Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri Derneği (Leman Dergisi katkı ve desteğiyle)
TEMA: Diktatörlüklere, Darbelere ve Militarizme Karşı Demokratik Yaşam SERGİ VE YARIŞMA KOŞULLARI:
1. Yarışma, tüm amatör ve profesyonel karikatüristlere açıktır.
2. Her katılımcı yarışmaya en fazla 5 eserle katılabilir. Esreler tek bir eposta ile gönderilecektir.
3. Yarışmaya gönderilen karikatürler daha önce yayınlanmış olabilir.
Ancak başka bir yarışmada ödül almamış olmalıdır. Aksi durumda ödülün geri alınabilmesi söz konusu olabilecektir.
4. Teknik serbesttir. Eserler orijinal ya da baskıya uygun 300 dpi çözünürlükte ve jpg formatında olmak üzere e-posta ile kabul edilecektir. Farklı formatlarda gönderilen; açılmayan ve açılamayan dosyalardan kurumumuz sorumlu değildir.
5. Gönderilecek karikatürlerin boyutu en fazla 30×40 cm. olmalıdır.
6. Katılımcılar, adının, soyadının, adresinin, e-postasının, fotoğrafının,ülkesinin, telefon numarasının ve kısa bir özgeçmişinin yer aldığı Word dosyasını iletisim@adamder.org.tr adresine karikatürlerle birlikte
göndermelidir
7. Karikatürler, 5 Mart 2021 tarihine kadar iletisim@adamder.org.tr adresine gönderilmiş olmalıdır.
8. Yarışma sonuçları 8 Mart 2021 tarihinde açıklanacaktır.
9. Yarışmaya gönderilen karikatürler geri gönderilmeyecektir. Ödül alan veya alamayan karikatürler kullanılabilir, yayınlanabilirler. Bu kullanımlar için seçilen eserlere ayrıca ücret ödenmez. Yarışmaya katılanlar bu şartları kabul etmiş sayılırlar. Eserler ADAM-DERarşivinde saklanacaktır. 
10. Yarışmaya katılan eserlerin tümünün sergilenmesine, dijital veya basılı albüm yapılmasına tümüyle ADAM-DER karar verir.
11. Jüri tarafından seçilen eserler sergilenecektir. Sergi açılışı 12 Mart 2021 tarihinde yapılacak olup, yer ve saati 12 Mart 2021 tarihinden önce açıklanacaktır.
12. Ödül töreni 12 Mart 2021 tarihinde yapılacak olup Covid-19 pandemi koşullarına göre yüz yüze ya da online canlı bağlantıyla yapılıp yapılmayacağı ve teknik bilgiler 12 Mart 2021 tarihinden önce açıklanacaktır.
13. Yarışmanın amacı, yarışma şartnamesi, değişiklikler vb. açıklamalar www.adamder.org.tr web sitesinde yapılacaktır.
14. Çalışmalarını yarışmaya gönderen tüm katılımcılar yukarıdaki koşulları kabul etmiş sayılırlar.
SEÇİCİ KURUL: Ramize ERER – Karikatürist (Bayan Yanı Dergisi), Doc.Dr. Cem GÜZELOĞLU - Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi, Karikatürist, Tuncay AKGÜN – Karikatürist (Leman Dergisi), Suat ÖZKAN - Karikatürist (Leman Dergisi), Suzan ACUN İLHAN - Tiyatro oyuncusu ve Seslendirme Sanatçısı (Tiyatro Gaia ), Orhan ALKAYA - Yönetmen, şair, Çetin Ali NERGİS - ADAM-DER YK.Bşk. Tiyatro sanatçısı (İstanbul Düş Sahnesi)
ÖDÜLLER: Birincilik Ödülü : 5.000 TL, İkincilik Ödülü : 3.000 TL, Üçüncülük Ödülü : 1.000 TL, Mansiyon Ödülü (3 Adet): Grafik çizim Tableti
Seçici Kurul Özel Ödülü: Yarışmacı adına düzenlenmiş Seçici Kurul Özel Ödülü belgesi (Seçici Kurulun uygun gördüğü sayıda)

9 Oca 2021 21:55 / Çetin Ali Nergis

Talide Cartoons Competition -Explain it Simply- Call for competition Talide Karikatür Yarışması - Basitçe Açıklayın - Yarışma çağrısı

Dear caricaturist,
It's that time again.
Our next big cartoon competition started on January 25th, 2021.
The theme this year is corruption and development.
We would be delighted if you took part in our competition again this year.
You will find more details on our website from January 25th: cartoon-talide.de, Facebook and Instagram https://www.instagram.com/cartoons_talide/
Or in the appendix under conditions of participation and call for competition.
We look forward to your participation!!!
Team Cartoons-Talide 2021
Sevgili karikatürist,
Yine o zaman.
Bir sonraki büyük karikatür yarışmamız 25 Ocak 2021'de başladı.
Bu yılın teması yolsuzluk ve kalkınma.
Bu yıl da yarışmamıza katılırsanız çok mutlu oluruz.
25 Ocak'tan itibaren web sitemizde daha fazla ayrıntı bulacaksınız: cartoon-talide.de , Facebook ve Instagram https://www.instagram.com/cartoons_talide/
Veya ekte katılım koşulları ve rekabet çağrısı altında.
Katılımınızı dört gözle bekliyoruz !!!
Takım Karikatürleri-Talide 2021
1. The title of this competition for cartoons and caricatures is “JUST EXPLAIN IT SIMPLY:
Corruption and Development”.
2. The call for entries is directed towards all cartoonists.
3. Closing date for submission. The work must be sent to TALIDE e.V. by 30.06.2021 by email with the subject of email “Cartoons Submission”to: competition@cartoons-talide.de or by post to the following address: TALIDE e.V., Waldemarstraße 33, 18057 Rostock, Germany.
The date of the postmark applies. Submissions must be labeled “Just explain it simply” on the envelope.
4. Each participant can send in up to three works, caricatures or cartoons.
5. The work must be an original. They must not have been submitted to other competitions. Any captions must be in German, Spanish or English.
6. Only the author’s own works are permitted.
7. The maximum size of the works is: A4 (210 x 297 mm).
8. The works must not be framed. The technique is freely selectable.
9. Image data are to be sent as a JPG file in 300 dpi between 1 MB and a maximum of 15 MB.
10. Name, address, e-mail contact and telephone number of the artist must be given in the e-mail or in the mail.
11. Include a short biography (one A4 page maximum) and a photo or a self-caricature of the author.
12. The winners will be determined by an independent jury.
13. Three prizes are awarded, which are graded as follows: 1st prize: 1.000 Euros 2nd prize: 500 Euros 3rd prize: 300 Euros.
14. The three winning artworks will become the property of the competition organizers.
15. Originals will only be sent back if indicated by the artist. In this case, enclose an envelope and sufficient postage to return your submission.
16. Selected Works are exhibited. A competition catalog will also be published, and every artist whose work is shown in the exhibition or in the catalog will receive a free specimen copy of the catalog.
17. Participants in the competition grant permission for the use of the proposed artworks in thencompetition organizer’s own publications, and for publications related to the competition.
18. In submitting their work participants automatically agree to the competitions terms andnconditions. PLEASE NOTE: This also includes permission for their work to be exhibited and printed in the competitions catalogue as well as to be used by TALIDE e.V.
19. The participants are required to ensure that the content of the submitted work does notn ontravene laws regarding copyright, competition regulations, child welfare, trademark law or other industrial property rights as well as personal rights of third parties.
20. The organisers reserve the right to amend the terms and conditions. The competition organisers have the right to cancel the competition at any time as well as to modify and modify the competition or change the prize should the competition not be feasible in the intended manner.
21. The participant agrees to make no legal claims against the competition organizers.

31 Oca 2021 17:10/ Talide-Cartoons Competition

Tourism Cartoon competition (finalist cartoons)

Dear Fellow Cartoonists,
After the meeting of the Pre-selection Committee on January 17 and January 24, 2021, the finalist cartoons of the 12th International Tourism Cartoon Competition were specified. 160 cartoons in the adult category and 63 cartoons in the youth category were chosen for the final evaluation. The finalist cartoons will be displayed on the organization website between February 1 and 9, 2021 before the evaluation of the final selection committee.
When you see any similar, copy cartoon/s or received an award before, and any fraud cartoon/s among the finalist cartoons, please write to organizing committee (There are numbers on every cartoons, you can use numbers when you are reporting). Any objections to authenticity will be considered until February 9, 2021.
The finalist cartoons are displayed on this web page.
Youth Category:
https://photos.app.goo.gl/j3upJCkqLTYo42Nf6  
Adult Category:
https://photos.app.goo.gl/e6sAumBpiLCkX6ho6 
Please write to: E-mail: tourismcartoon@gmail.com
http://tourismcartoon.org 
Değerli Çizerler, Mizahseverler,
Ön değerlendirme seçici kurul üyelerinin 17 ve 24 Ocak 2021 tarihinde yaptıkları toplantıdan sonra 12’inci Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nda finale kalan eserler belli oldu. Yetişkinler kategorisinde 160, gençler kategorisinde ise 63 eser final değerlendirmesi için seçildi.
Finale kalan eserler, final değerlendirmesinden önce 1 – 9 Şubat 2021 tarihleri arasında yarışmanın sayfasında askıda olacaktır. Finale kalan karikatürler arasında benzer, kopya veya daha önce ödül almış ve hileli karikatürlere rastlarsanız, lütfen düzenleme kuruluna bildiriniz (Her karikatüre numara verilmiştir, bildirimlerinizde numaraları kullanabilirsiniz.). Finale kalan eserlerle ilgili her türlü itiraz 9 Şubat 2021, Pazar gün bitimine kadar dikkat alınacaktır.
Finale kalan eserler aşağıdaki web adresinde görülebilir:
Gençler Kategorisi:
https://photos.app.goo.gl/j3upJCkqLTYo42Nf6 
Yetişkinler Kategorisi:
https://photos.app.goo.gl/e6sAumBpiLCkX6ho6 
Bildirimler için: E-posta: tourismcartoon@gmail.com
http://tourismcartoon.org 

1 Şub 2021 19:50 / Nazmi Kozak

Denizli BB 1. Uluslararası Karikatür Yarışması

Şartname için tıklayın/Click here..>>

Anthology of Ukrainian Cartoon

Hello!
Great news!
We just received the second book from the “Anthology of Ukrainian Cartoon” series. This time featuring the works of legendary Ukrainian cartoonist Anatoly Vasylenko. Check out the related exhibition in the “Archigum” gallery. Ukraine, Kyiv, Turgenevska str., 16
At the moment working hard on our next book. Stay tuned
!

5 Şub 2021 11:38 / saytrockoko

Hardalist’in Şubat 2021 Sayısı Yayınlandı!

"Aşılı Mizah Dergisi!"
Mizaha yeni bir soluk getiren Hardalist'in Şubat 2021 Tarihli 18. Sayısı yayınlandı.
Hardalist Mizah Dergisi'nin Temmuz sayısına Mümin DURMAZ, Evrevsel Barış BERKANT, Turgut DEMİR, Ufuk ÇELİK, Onur KARADURMUŞ, Hekim Ali BABACAN, M. Cemil AÇIKKOL, Serkan ALPAY, Türkay GÜNEŞ, Muhammed Ali AKDOĞAN, Sedat KOPUZ, İlke DALKILIÇ, Ece ÖNGELDİ, Miraç TEKİN, Dilek BAŞTAÇ, Feridun DEMİR, Ahmet ÖZDEMİR karikatürleri ve mizah içerikleri ile hayat verdi.
Mizahın en yeni adreslerinden Hardalist'i Dergilik uygulaması üzerinden telefon ve tabletlerinize indirerek okuyabilirsiniz. 

5 Şub 2021 11:58 / Feridun Demir

53. WORLD GALLERY OF CARTOONS Skopje 2021 OPEN CALL

Dear Friends, Cartoonists!
The 53. WORLD GALLERY OF CARTOONS Skopje 2021 OPEN CALL is ACTIVE NOW!
We are looking to receive your cartoons and make this year better than ever before! 
Download the application form and read more here or download from attached: https://bit.ly/3sgZeBa
DEADLINE: For selection will be considered the works that will arrive up to 30th April 2021Deadline-WGC-3.jpg
We are expecting you!
OSTEN Team
---
53rd WORLD GALLERY of CARTOONS Skopje 2021
The organizer of the event is OSTEN Skopje, the Republic of North Macedonia
The SELECTOR assigned by the organizer will select the submitted works, and the INTERNATIONAL
JURY will appraise the short-listed works
Opening of the exhibition and the official awards presentation will take place in September 2021 in
Skopje, N. Macedonia
CRITERIA for PARTICIPATION
Types of works – cartoons | satirical drawing | comic/strip (onepanel of non-linguistic strip)
Theme | Technique | Format – by the author’s choice
Number of works – unlimited
RULES for PARTICIPATION
Only ORIGINAL, hand-created works are eligible. If the author works exclusively in digital technique, printed DIGITAL WORKS numbered and signed in pencil on the front will be accepted
Only original works from the NEWER PRODUCTION, which have not previously been PUBLISHED or AWARDED, will be considered
Works that are deemed by the jury to be identical or closely similar to the known works by
another cartoonist - will NOT be judged
If detected the cartoonist has violated any of the rules for participation after the awarding - the jury
has the right to withdraw the award
- According to the organizer’s directions, the selector and the international jury will pay particular attention to the visual expression of the submitted works
REGULAR APPLICANT should:
Fill out the APPLICATION FORM (electronically or manually) and send it to the e-mail: cartoons@osten.com.mk along with a photo, short bio and digital images of the submitted works
To send the electronically submited works BY POSTAL MAIL along with the printed and signed Application Form
Note: the name of the author, the title of the work and the technique should be stated on the back
of each work
By completing the application, the author gives to the organizer a NON-EXCLUSIVE RIGHT to use,
exhibit, study and publish his works for the needs of the event
DEADLINE:For selection will be considered the works that will arrive up to 30th April 2021 to the address:
OSTEN – WORLD GALLERY ON CARTOONS
8 Udarna Brigada 2, 1000 Skopje, N. Macedonia
IMPORTANT!!!
While sending the works, make sure to write on the package:
NOT FOR COMMERCIAL PURPOSES / FOR EXHIBITION ONLY!!!
You should choose one of the options below:
To participate WITHOUT A PARTICIPATION FEE (the submitted works remain in the OSTEN Collection) To participate WITH A PARTICIPATION FEE of 10 $ (non-selected works to be returned to the author)
PAYMENT INFORMATION
The payment should be done via money transfer to the OSTEN Skopje account: Beneficiary: OSTEN DOOEL SKOPJE, 8 Udarna Brigada 2, Skopje 1000, N. Macedonia IBAN: MK07210701000702188 | SWIFT: TUTNMK22
Bank: NLB AD SKOPJE, Majka Tereza 1, Skopje 1000, N. Macedonia
SELECTION AND JURYING
The SELECTOR decides about the CARTOONISTS who go to the next level of jurying with all submitted works and makes a short-list of FINALISTS
The INTERNATIONL JURY reviews the works of the selected cartoonists, chooses the work that will be
presented in the catalog and decides on the awards envisaged by the organizer
The organizer will notify all registered cartoonists about the results of the selection (until the end of May 2021) and the jury decision (by the end of June 2021) by email and will publish the results on its website - osten.mk, and other printed, electronic and social media
PRESENTATION
The works by the SELECTED CARTOONISTS will be exhibited in the official exhibition September 2021 / Skopje, N. Macedonia
The FINALISTS and AWARD-WINNING CARTOONISTS who will be present in Skopje during the opening of the exhibition and presentation awards ceremony, receive print portfolios of their works
produced by OSTEN
The AWARD-WINNING CARTOONISTS receive appropriate monetary award (where envisaged), appropriate printed Plaques and printed copy of the catalog via postal mail. Their works remain in the OSTEN Collection
The OTHER CARTOONISTS receive appropriate digital Certificate and a catalog in .pdf via e-mail. The ones, who like to have the Certificate / catalog in hard copy, can order it for a price of 30 $ and they will be sent to the appointed address by registered postal mail
The organizer invites ALL PARTICIPATING CARTOONISTS to attend the opening of the exhibition and presentation awards ceremony in September 2021 in Skopje
AWARDS
GRAND PRIX for LIFETIME ACHIEVEMENT (1500 $ & Sculpture) – decision by the Ambassadors of OSTEN FIRST AWARD ($1000 & Plaque) – decision by the International Jury
SECOND AWARD ($500 & Plaque) – decision by the International Jury 5 THIRD AWARDS (Plaque) – decision by the International Jury
5 SPECIAL AWARDS (Plaque) – decision by the International Jury
CICO AWARD * for a Macedonian Cartoonist (Plaque) – decision by the OSTEN Board
* In honor of the great Macedonian cartoonist Vasilije Popovic – Cico

XXII INTERNATIONAL BIENNIAL OF GRAPHIC HUMOR CONTEST / CUBA January 18 until March 10, 2021

The Humor and Cartoonist Guild of the Union of Cuban Journalists, together with the Museum of Humor of San Antonio de los Baños, and with the co-sponsorship of the Provincial Office of Culture of Artemisa, are convoking the XXII International Biennial of Graphic Humor to be held from April 11 to 14, 2021.
Cuban humorists and historians inspired by the motto "Humor brings us closer" invite cartoonists around the world to build bridges of solidarity and humanism, as an alternative to physical distancing and the new socio-economic challenges imposed by the Covid-19 pandemic.
FROM THE GRAPHIC HUMOR CONTEST
Participation in the meeting is open to cartoonists from around the world who can compete with a free theme. Original works should preferably be sent in digital format and with the signature and data of the author.
They can be done in any technique, delivered in JPG format, with a resolution of 300 dpi and no less than 1500 pixels on the longest side.
It is possible to compete in in the following categories:
- General Humor
- Political satire
- Humorous comic
- Personal Cartoon
- Humorous photography
- A Tomy Prize for political humor, in memory of the beloved cartoonist Tomás Rodríguez Zayas, who would be turning 72 in 2021. Tomy Prize seeks to reward the best exponents of counter-hegemonic, anti-imperialist and left-wing graphic discourse. This time the theme will be "Sovereignty".
The authors will be able to compete with a work in each of the categories, plus the Tomy Prize for political humor. They should be sent to the following email address: humor@upec.cu accompanied by the participation form which should include the following information:
· Names and surnames (also artistic name)
· Country
· Title
· Category
· Technical
· Home Address
· E-mail address
· Telephone
The same data must be included in the information of the digital works, the holder of the file with the name of the author and country of origin, as well as clarifying in the body of the message and the subject if the work is for the Tomy Prize.
All proposals will be received from January 18 until March 10, 2021.
Union of Cuban Journalists (Upec)
XXII International Biennial of Graphic Humorism
Calle 23 no. 452, Vedado, Cuba. CP 10 400
Telephones: +5378323722
Information concerning the juries:
The admission jury will select the submitted works to be exhibited at the San Antonio de los Baños, XXII International Biennial of Graphic Humor.
An international jury made up of prestigious figures linked to graphic humor will award the prizes.
The decisions of the jury are final and participation in the contest requires acceptance of these stated terms.
About the Prices
- Eduardo Abela Award, the highest award in the competition, is given in homage to the outstanding Cuban cartoonist (1889- 1965), consisting of a certificate of credit, a trophy and cash.
- First, second and third prizes in each category and as many mentions as the jury considers, including a certificate.
- Tomy Prizeconsisting of certificate and a reproduction of a work by the author.
- As ii is already a tradition, various Cuban cultural and social institutions join the competition and award collateral prizes.

STATEMENT - NEW DEADLINE
WORLD PRESS CARTOON - CONTEST 2021

Online Cartoon Magazines & Catalogs Arsiv / Sanal Karikatür Dergiler ve Kataloglar Arşivi

Daily & Weekly Cartoons Arsiv Click Here

Karcomics Magazine Arsiv / Click Here-Tıklayın-->> 

1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9
10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18
19 - 20 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 -

27

28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33  - 34 - 35 - 36
37 - 38 - 39 - 40 - 41 - 42 - 43 - 44 -

45

46 - 47 - 48 - 49 - 50 - 51 - 52 - 53 - 54
55 - 56 - 57 - 58 - 59 - 60 - 61 - 62 - 63
64 - 65 - 66 - 67 - 68 - 69 - 70 - 71 - 72
73 - 74 - 75 - 76 - 77 - 78 - 79 - 80 - 81
82 - 83 - 84 - 85 - 86 - 87 - 88 - 89 - 90
91 - 92 - 93 - 94 - 95 - 96 - 97 - 98 - 99
100 - 101 - 102 - 103 - 104 - 105 - 106 - 107 - 108
109 - 110 - 111 - 112 - 113 - 114 - 115 - 116 - 117
118 - 119 - 120 - 121 - 122 - 123 - 124 - 125 - 126
127 - 128 - 129 - 130 - 131 - 132 - 133 - 134 - 135
136 - 137 - 138 - 139 - 140 - 141 - 142 - 143 - 144
145 - 146 - 147 - 148 - 149 - 150 - 151 - 152 - 153
154 - 155 - 156 - 157 - 158 - 159 - 160 - 161 - 162
163 - 164 - 165 - 166 - 167 - 168 - 169 - 170 - 171
172 - 173 - 174 - 175 - 176 - 177 - 178 - 179 - 180
181 - 182 - 183 - 184 - 185 - 186 - 187 - 188 - 189 
190 - 191 - 192 -

193

- 194 - 195 - - -  

Not: Karcomics Web Sitesinde yayınlanan her türlü çalışmanın yasal sorumluluğu, yayını gönderen kişiye ait olup Karcomics Web Sitesini yasal olarak bağlamaz.
Note: All kinds of Karcomics study published in the legal responsibility of the Web Site, the publication of the sender is legally binding for Karcomics Web Site.

Contact - Iletisim

karcomic@gmail.com 

---

To dowland the full PDF format click here- tıklayın

---

KARIKA No.73 Croatia

To download the full PDF format Click Here-Tıklayın

---
Independence Catalogue To download in the full PDF format 5,4 Mb Click Here 
"Bağımsızlık"katalogu PDF formatında5,4 Mb Tıklayın
---

To download the full PDF  format Catalog for Click Here - Tıklayın

---

VI Salon Internacional De Humor Grafico Catalog for Click Here - Tıklayın

---

Brain Sneezing 2012 Online Catalogue...

---
"Independence Bağımsızlık" (Football)

To download the full PDF format Click Here-Tıklayın

---
Firavun'un 2014  129.Sayısı İçin Tıklayın...

Pharaohs to download the full PDF file of issue # 129 click here...>>
---
Delidolu Mayıs 2012
PDF formatında indirmek için tıklayın
---
Artefacto issue/no:63
To downland the full pdf format click here-tıklayın
---
Altın Madalyon Mayıs 2012

Pdf formatındaki Altın Madalyon E-Dergisinin Mayıs 2012 Sayııiçin tıklayın

---

e-gölge Mayıs 2012

Pdf formatındaki Gölge e-Derginin Mayıs 2012 52.Sayısı için tıklayın

---

 New Scorpion-No:120

To download the full PDF format Click Here-Tıklayın
---

To download the full PDF format  Zagreb2012 Catalog Click Here

PDF formatındaki Zagreb 2012 kataloğunu okumak ve indirmek için tıklayın

---

PDF formatındaki Zagreb 2013 kataloğu okumak ve indirmek için tıklayın

To download the full PDF format  Zagreb 2013 Catalog Click Here

Kiks Magazine No:21

---
 

Karcomics Magazine Web Site Copyrighted 2000-2022 © By Ismail Kar All right reserved.