The Winner of the International Cartoon Contest The Open University of Indonesia...Sonuçlar
Endonezya'dan "üniversite" konulu yarışmadan ikincilik ödülü..
Detail for click here - Ayrıntılı bilgi için tıklayın...>>>

REGULATION 15th SALÃO DE HUMOR HUMANA SAÚDE 25 NOVEMBER 2023
Detail for click here - Ayrıntılı bilgi için tıklayın...>>>

For Int. Gaza Cartoon Exhibition...(31 October)

For Int. Gaza Cartoon Exhibition...(31 October)
The Jordanian Cartoonists Association is organizing the “Gaza Al-Azza” Cartoon Forum from Thursday 11/2 to Saturday 11/4/2023, in the Jordanian capital, Amman
- Anbar Market.
We invite you to participate with your artistic works about the event, thanking you for your cooperation.
Theme: The aggression against Gaza
1️ The Bias of Western Media
2 Gaza Under Attack
• Number of drawings Maximum 2 works per artist.
• The works must be of high quality suitable for printing.
Please send the drawings you would like to participate with to the following address:
jordaniancartoonists@gmail.com
Deadline for submitting works: October 31, 2023
President of Jordanian Cartoonist Association / Naser Jafari
Uluslararasi Gazze Karikatür Sergisi için...(31 Ekim)
Ürdün Karikatürcüler Derneği, Ürdün'ün başkenti Amman'da 11/2 Perşembe - 11/4/2023 Cumartesi tarihleri arasında ”Gazze El Azza" Karikatür Forumunu düzenliyor
- Anbar Pazarı.
Sizi etkinlikle ilgili sanatsal çalışmalarınıza katılmaya davet ediyor, işbirliğiniz için teşekkür ediyoruz.
Konu: Gazze'ye karşı saldırı
1️ Western Batı Medyasının Önyargısı
2️ Gaza Gazze Saldırı Altında
* Çizim sayısı Sanatçı başına en fazla 2 eser.
* Eserler baskıya uygun yüksek kalitede olmalıdır.
Katılmak istediğiniz çizimleri lütfen aşağıdaki adrese gönderiniz:
jordaniancartoonists@gmail.com
Eserlerin gönderilmesi için son tarih:31 Ekim 2023
Ürdün Karikatürcüler Derneği Başkanı / Naser Caferi

Daily Güncel

Serpil Kar

Ferit Öngören'i saygı ve rahmetle anıyoruz..

Karikatürcüler Derneğimizin üç kurucusu üyesinden biri olan ve 2010 yılında aramızdan ayrılan sevgili sanatçı Ferit Öngören Abimizi saygı ve rahmetle anıyoruz...Karcomics

online catalog for click here/online katalog için tıklayın...>>>

Convocatoria 12th GIN-UAH Graphic Humour Competition 26 Kasım 2023 Çağrısı

GIN Vakfı, Quevedo Mizah Sanatları Enstitüsü (IQH) ve Alcalá Üniversitesi Araştırma ve Transferden Sorumlu Rektör Yardımcılığı, 12. GIN-UAH Grafik Mizah Yarışmasını duyurdu
Konu "Yapay zeka"
Eserlerin teslimi için son tarih 26 Kasım 2023
Dijital eserlerin gönderilmesi : e-posta veya WeTransfer ile gin@iqh.es adresine e-posta gönderin .
Başvuruların son teslim tarihi 26 Kasım 2023'tür.
Dijital girişlerin gönderilmesi: e-posta veya WeTransfer yoluyla gin@iqh.es adresine.
Katilim formu ve başvuru icin:
tıklayın...>>
Dileyen herkes, senarist-sanatçı arasında bireysel ve ortak olarak aşağıdaki üç bölümden birinde yarışmaya katılabilir:
Profesyoneller: 1.lik ödülü: 2000 euro, 2.lik ödülü: 1000 euro
Amatörler: 1.lik ödülü: 500 Euro. 2.lik ödülü: 250 Euro
UAH-FGUA: 1.lik ödülü: 500 Euro. 2.lik ödülü: 250 euro
Yarışmaya dileyen herkes bireysel olarak veya senarist-sanatçı ortak olarak aşağıdaki üç bölümden birinde katılabilecek:
profesyonel: 1.lik ödülü: 2000 Euro. 2.lik ödülü: 1000 euro
Amatörler: 1.lik ödülü: 500 Euro. 2.lik ödülü: 250 euro
UAH-FGUA: 1.lik ödülü: 500 Euro. 2.lik ödülü: 250 euro
Kurallar için
tıkla...>> 
Yarışma kuralları için
tikla...>> 
QUEVEDO MİZAH SANATLARI ENSTİTÜSÜ
https://mailrelay.iqh.es/c/d939pk/ppbsknlx/j3xakdk8lu0
Alcalá Üniversitesi Genel Vakfı
Calle Nueva 4. 28801 Alcalá de Henares (Madrid)
Telefon: +34 91 879 74 40
E-posta: iqh@iqh.es Web sitesi: www.iqh.es
♦ Mizahla ilgili her şeyi çevrimiçi mağazamızda bulabilirsiniz: www.tienda.iqh.es

Detail for Click here - Ayrıntılı bilgi için tıklayın

Daily Güncel

Serpil Kar

8th INTERNATIONAL CARTOON EXHIBITION - Čakovec 2023 Jury members...

Daily Güncel

İsmail Doğan

Daily Güncel

İsmail Kar

39.Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması 2023 Sonuçlandı...

Polonya'dan Pawel Kuczynski birincilik,Kolombiya'dan Elena Ospina ikincilik, Halit Kurtulmuş Aytoslu'nun eseri ise üçüncülük ödülüne, Türkiye'den Muhammet Şengöz, Çin Halk Cumhuriyeti'nden Xiaoqiang Hou ve Polonya'dan Zygmunt Zaradkiewicz de "Başarı Ödülüne, AD Vakfı "Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar" konulu özel ödülüne Oğuzhan Çiftçi'nin çalışması değer görüldü.

Daily Güncel

ismailkar

Hans Dierick

2023 Altın Zeytin Mizah Hizmet Ödülleri Verildi...

haberin detayı için tıklayın / click here...>>

Daily Güncel

ismailkar

6 Ekim Dünya Gülümseme Günü’nde Nasrettin Hoca’yı yalnız bırakmadılar ve NASRETTİN HOCA’da Birleştiler...

6 Ekim Dünya Gülümseme Günü’nde “Nasrettin Hoca Yalnız Değildir”

6 Ekim Dünya Gülümseme Günü’nde Nasrettin Hoca’yı yalnız bırakmadılar ve NASRETTİN HOCA’da Birleştiler...
“333 gülümseyin” esprisinden hareketle iş gününde 15.33 gibi ters bir zamanda organize edilmesine karşın gülümseme gününde Nasrettin Hoca dostlarının yüzü güldü. 40 civarında karikatürün geçici olarak sergilendiği ve 10 kadarının da döviz olarak kullanıldığı etkinlik tam 15.33’de orada bulunanların gülümseme fotoğrafı çekinmesiyle başladı. Etkinlikte toplumun farklı kesimlerinden temsilciler dikkat çekti.

2006’dan beri Nasrettin Hoca heykelinin vahim durumunu kaygıyla izlediğini ve gerektiğinde etkinliklerle hocaya sahip çıktığını söyleyen etkinliği düzenleyen Mizah Yazarı Erdinç Utku “Saygısızlık en başında yapıldı. Nasrettin Hoca heykelini seçim yatırımı olarak oy almak için acilen getirmek saygısızlığın en büyüğüydü. Hoca tüm dünyanın kültür mirasıdır. Tüm coğrafyalarda halk filozofumuz Nasrettin Hoca var. Daha önce eylemimizle sonuç alıp eşeğinin kuyruğu kırılan ve kolu koparılan önceki heykelin kaldırılmasını sağladık. Bu eylemin de sonuç alacağından eminim. Belediye yönetimi temsilcisi de muhalefet de burada. Belçikalı siyasiler burada ama Belediye meclisindeki Türklerden hiçbiri yok. Bu da Nasrettin hocalık bir durum. Bugün burayı Brüksel’in Hyde Parkı yaptık. İsteyen herkes söz alacak.
Nasrettin Hoca’ya Belçika’daki karikatüristler İsmail Doğan, Asaf Budak ve Yasin Hallaç ile Türkiye’den 50’ye yakın çizer destek verdi. Karikatürleri bugün burada sergiledik, bir kısmını da döviz olarak kullandık. 1 Nisan’da bunu Belediye sergi salonunda bir sergi olarak açmayı düşünüyorum.
9 Haziran’da seçimler var. Bize düşen politikacılara ve yöneticilere görevlerini hatırlatmak. Yapmayanı da sandıkta uyarmak. Nasrettin Hoca buradan Türklerin “eşekli park” diye adlandırdığı Josaphat Parkı’na çocuk oyun alanının hemen yanına taşınmalı. Oyuncaklar arasına bir de tahta eşek eklenmelidir” dedi. Utku uzun vadede çözümün “Belçikalı sanatçıların da katılacağı herkese açık bir yarışma düzenlenerek daha sevimli ve çocuklara ve gençlere dokunan yeni bir proje” olduğunu belirtti. “Bir dünya değeri olan Nasrettin Hoca farklı sanatçıların yorumuyla daha iyi anlaşılabilir. Belki bir Belçikalı benden iyi yorumlar hocamızı.” diyen Utku “Schaerbeek’te Saint Lucas sanat okulu var. Son sınıf öğrencileri de bir proje yapabilir” dedi. Utku “heykelin şimdiki yerinde de kalabileceği ancak bunun için hocanın Brüksel’in Çöp Bekçisi görevine son verilmesi gerektiğini” ifade etti ve “arkadaki zemine de Avni ya da Abdülcanbaz resmedilmeli” dedi.

Şair Kamil Sayın ve Abdil Göktekin ile Belçika’da zamanında çıkardığı Jeton adlı mizah dergisiyle iz bırakan Recep Çırık’ın hoca ile ilgili kısa konuşmaları ve şiir, fıkra sunumları sonrası Emirdağlıların Brüksel’deki simge ismi Metin Edeer söz alıp heykelin geliş serüvenini anlattı ve hocanın daha uygun bir yere taşınmasını istedi. Eski politikacılardan heykelin getirilmesi fikrini ortaya atan Halis Kökten de hocanın gerektiği gibi Belçikalılara tanıtılamadığından yakındı ve biran önce hocanın daha uygun bir yere taşınmasını istedi. Esnaf Mehmet Gür hocanın şimdiki yerinde kalmasını, buranın “küçük Anadolu”nun ortası” olduğunu hatırlattı ve alanın sorumluluğunun kendisine verilmesi halinde buranın temizliğini sağlayacağı sözü verdi.
Akşehirli esnaf Ömer Bayboz ise sokağın ve köşenin farklı milliyetlerden insanlarca çöplük haline getirildiğini belirtti ve kamera olduğu halde ceza kesilmediğini vurguladı.
Eski gazetecilerden Yüksel Sağ da söz alarak “Nasrettin Hoca’ya saygısızca davranıldığını ve alanın çöplük ve tuvalet gibi kullanıldığını” hatırlattı.
Schaerbeek Belediye Başkanı Cécile Jodogne’nin danışmanı Gülcan Bozdağ da “3 aydır heykel ile ilgili proje yaptıklarını” anımsattı ve “halkın da çevreyi temiz tutması gerektiğini” vurguladı.

Heykelin etrafını yeşillendiren ve bakımını sağlayan Mahalle Komitesi’nden Frank Louwrier ve Dominique Germay de etkinliğe destek oldu ve alanın arkasına Avni ya da Abdülcanbaz gibi bir çizgi kahraman çizilmesi fikrine sıcak baktılar.
İKTİDAR VE MUHALEFET NASRETTİN HOCA’DA BİRLEŞTİ
Schaerbeek Belediyesi “Kamu temizliği ve Yeşil alanlar”, Çocuklar ve Gençler (FR),Aile,Tatil stajlarının koordinasyonu ve Hayvan refahından sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Deborah Lorenzino da Brükselli karikatürist İsmail Doğan’ın etkinlik için çizdiği bir karikatürün yer aldığı tişörtle etkinliğe katılarak Belediye Yönetimi’nin sorunun çözümü ile ilgilendiği mesajı verdi. 

Deborah Lorenzino etkinlik için toplananlara yaptığı konuşmada “Caddenin ve bu köşenin durumu beni de rahatsız ediyor ancak temizlik bölge hükümetinin sorumluluğunda. Chaussée de Haecht ve birkaç caddenin sorumluluğunu belediye olarak üstlenmek istiyoruz. 
Nasrettin Hoca çok önemli bir değer. Belçika’daki Türk toplumunu temsil ettiği için bizim için çok daha önemli. Girişimi için Erdinç Utku’yu kutluyorum. Kendisi ile de görüştüm. Nasreddin Hoca’nın durumu bizi de rahatsız ediyor. Schaerbeek Belediye yönetimi olarak gerekli hazırlıkları yapıyoruz. Birkaç yer önerimiz var. Olmazsa hayal kırıklığı yaratmasın diye şimdi söylemiyorum. Kendisine layık bir yere taşıyacağız. “ dedi.
Muhalefetteki Frankofon Sosyalist Partisi (PS) Belediye Meclis Üyesi Matthieu Degrez ve Flaman Sosyalist Partisi Vooruit Schaerbeek Başkanı Matthias Van Wijnendaele da Utku’nun eylemine destek verdi.

Daily Güncel

Hüseyin Çakmak

Daily Güncel

Saeed Sadeghi

6 Ekim Dünya Gülümseme Günü’nde Nasrettin Hoca’nın yanındayız.

Nasrettin Hoca torunlarından 6 Ekim Dünya Gülümseme Günü’nde düzenlediğim Nasrettin Hoca ile dayanışma etkinliğimize destek yağıyor.
Arkadaşımız İsmail Kar'da farklı bir karikatürle etkinliğe omuz verdi.
Karikatüristlerimizin ve mizahçılarımızın ilgisi böyle devam ederse 6 Ekim’de elimizde muhteşem bir sergi açacak kadar karikatürümüz olacak.
6 Ekim Dünya Gülümseme Günü’nde Nasrettin Hoca’nın yanındayız.
SAAT 3.33’TE (15.33’TE) NASRETTİN HOCA HEYKELİ ÖNÜNDE BULUŞALIM!
(Chaussee de Haecht caddesi(No 128) ile Rue L'Olivier sokağının kesiştiği köşe)Erdinc Utku /6 Ekim, 11:16 

12. Uluslararası Karikatür Yarışması Sergisi Açıldı...
12. The International Cartoon Competition Exhibition was Opened...

haberin detayı için tıklayın / click here...>>

Serpil Kar, Bilim Armonisi, Hakemli Bilim Ve Sanat Dergisi'nde...

Bilim Armonisi Hakemli Bilim Ve Sanat Dergisinde Yayınlanan Karikatürlerim(Cilt:6 Sayı:1)
http://dergipark.org.tr/tr/pub/bilar/issue/79818 
Serpil Kar

18th. Salao International Humour Carantinga 31 October 2023

18. Uluslararası Karating Komedi Salonu
Kategori: Kartum / Şarj
Konular: Gurur, Kıskançlık ve Nankörlük.
Son tarih:31 Ekim 2023
Gönderim adresi: salaodehumordecaratinga@gmail.com

 

Mustafa Tozakı'ndan "TOZLAMA 1" Karikatür Albümü Yayınlandı...

  "40 YIL SONRA 1983 Yılında başladığım karikatür serüveni farklı gazete ve dergiler, yerel ve yabancı karma albümler, sergiler, ders kitabı ve masal kitapları resimlemeleri ve afişler derken günümüze dek 40 yıldır devam ediyor. Sonunda 40 yılda bir de olsa "TOZLAMA 1" adı ile ilk albümü çıkardım. 3 Ekim salı günü saat 17;00 de Işık kitapevinde tanıtımını yapıyorum. İlgi duyan tüm herkes davetlidir..."  Mustafa Tozakı 

"...ve 40 yıl sonra ilk karikatür albümümün tanıtımını 3 Ekim salı günü Işık Kitapevinde gerçekleştirdik. Salonu dolduran birbirinden değerli dostlarla karikatür sanatı adına seviyeli bir sohbet gerçekleştirdik. Katılan ve katılamayıp yüreği bizlerle olan tüm dostlara teşekkür ederim..."Mustafa Tozakı

Daily Güncel

Jayadev Babu

Jury of International Festival Of Humor and Satire In “VINICA VERITAS”/Macedonia

Jury of International Festival Of Humor and Satire In “VINICA VERITAS”/Macedonia
President of jury:Damir Novak – Croatia, Members:Natasa Kostovska – North Macedonia, Bernard Bouton – France, Blagica Stojanovska – North Macedonia, Miroslaw Hajnos – Poland

Daily Güncel

Brüksel de Nasrettin Hoca'nın heykeli yanına çöp konteyneri konularak büyük saygısızlık yapıldı.Murat İlhan

20th International Comics and Cartoons Festival winners list, Prizren, Kosovo 2023
20. Uluslararası Çizgi Roman ve Çizgi Film Festivali Kazananlar Listesi, Prizren, Kosova 2023

Daily Güncel

Amorim

15th Cartoon Contest  Urziceni 2023 Romania 20 November 2023

“İŞ HAYATINDA ENGELLİLER” Konulu ULUSAL Karikatür Yarışması 7 Kasım 2023

detaylı bilgi ve form için tıklayın...>>>

2023 First "Kapok" International Cartoon Contest (China) 31 Januar Ocak 2024

1,Themes:
1) Cartoon: World history and civilization
2) Cartoon: Free Theme
3) Caricature: World famous people
2,Sponsors:Organizers:China Guangxi Artists Association
Cartoon Art Committee of China Guangxi Artists Association
3,Deadline:January 31, 2024
4,Entries:
1) Quantity: Unlimited.Black & white or colored, any style, any technique will be accepted.
2) Works must be created independently and must not be copied from others.
3) Please send digital cartoons for the selection:
Format: JPEG; Size: max 5M per cartoon; Resolution ratio: 200dpi-300dpi.Size: Min: A4(210mmx297mm), Max:A3(297mmx420mm).
4) Please write information in English with digital or original cartoons: title, author's full name, address, postcode, telephone, email, biography etc.
5,Submit:Plaease send digital cartoons to: gxmxmwh@sina.com
6,Copyright:All participating cartoons will become part of the art collection of Sponsor & Organizer.
The excellent cartoons will be displayed at FreeCartoonsWeb or published in: cards, posters, catalogs, newspapers, magazine, books, websites and mobile service etc.
Participants are considered to have accepted all the conditions
Participants are aware that their submissions may be reprinted and exhibited without future monetary compensation.
All cartoons will not be returned.
7,Juries:Convenor of the Jury: Huang Qigong (Director of the cartoon art committee of China guangxi artists association, cartoonist)
8,Prizes:
Gold Prize (1 awards): Certificate+Catalogue(PDF)
Silver Prize (2 awards): Certificate+Catalogue(PDF)
Bronze Prize (3 awards): Certificate+Catalogue(PDF)
Excellent Prize (20 awards): Certificate+Catalogue(PDF)
Selected Prize: Certificate+Catalogue(PDF)
9,Website:FreeCartoonsWeb (
www.fcw.cn)
---
1, Temalar:
1) Karikatür: Dünya tarihi ve medeniyeti
2) Karikatür: Ücretsiz Tema
3) Karikatür: Dünyaca ünlü insanlar
2, Sponsorlar:Organizatörler:Çin Guangxi Sanatçılar Derneği
Çin Guangxi Sanatçılar Derneği Karikatür Sanatı Komitesi
3, Son Başvuru Tarihi:31 Ocak 2024
4, Girişler:
1) Miktar: Sınırsız.Siyah-beyaz veya renkli, herhangi bir stil, herhangi bir teknik kabul edilecektir.
2) Eserler bağımsız olarak oluşturulmalı ve başkalarından kopyalanmamalıdır.
3) Lütfen seçim için dijital karikatürler gönderin:
Biçim: JPEG; Boyut: çizgi film başına maksimum 5M; Çözünürlük oranı: 200dpi-300dpi.Boyut: Min: A4 (210mm x 297mm), Maks: A3 (297mm x 420mm).
4) Lütfen dijital veya orijinal karikatürlerle ingilizce bilgi yazınız: başlık, yazarın tam adı, adresi, posta kodu, telefon, e-posta, biyografi vb.
5, Gönder:Lütfen dijital karikatürleri şu adrese gönderin: gxmxmwh@sina.com
6, Telif Hakkı:Katılan tüm karikatürler Sponsor ve Organizatörün sanat koleksiyonunun bir parçası olacak.
Mükemmel karikatürler freecartoonsweb'de gösterilecek veya şu adreste yayınlanacaktır: kartlar, posterler, kataloglar, gazeteler, dergiler, kitaplar, web siteleri ve mobil servis vb.
Katılımcılar tüm koşulları kabul etmiş sayılır
Katılımcılar, gönderimlerinin gelecekte parasal tazminat alınmadan yeniden basılabileceğinin ve sergilenebileceğinin farkındadır.
Tüm karikatürler iade edilmeyecektir.
7, Jüriler:
Jüri Üyesi: Huang Qigong (Çin guangxi sanatçılar derneği karikatür sanatı komitesi direktörü, karikatürist)
8, Ödüller:
Altın Ödül (1 ödül): Sertifika + Katalog (PDF)
Gümüş Ödül (2 ödül): Sertifika + Katalog (PDF)
Bronz Ödül (3 ödül): Sertifika + Katalog (PDF)
Mükemmel Ödül (20 ödül): Sertifika + Katalog (PDF)
Seçilen Ödül: Sertifika + Katalog (PDF)
9,Web Sitesi:FreeCartoonsWeb (
www.fcw.cn

6th KrAgi Cartoon Contest Kosova 8 October  2023

WHICH TRUTH?(one, a hundred, a thousand or none)
XXXI INTERNATIONAL FESTIVAL OF SATIRE AND HUMOR “CITY OF TRENTO“Results
Sonuçlar

On 29th August 2023 at 9:30 took place a ideo-conference held by Studio d’Arte Andromeda (via Malpaga 11, Trento, Italy) to start the work of the jury for the above-mentioned contest.
This year’s theme was: WHICH TRUTH? (one, a hundred, a thousand or none)
JURY MEMBERS:Marco De Angelis, cartoonist and illustrator (Jury President), Marilena Nardi, cartoonist, Agnese Innocente, cartoonist and illustrator, Assunta Toti Buratti, cartoonist, Umberto Rigotti, cartoonist and illustrator
Assunta Toti Buratti, representing Studio d’Arte Andromeda, opens the jury work for XXXI International Festival of Humor and Satire “City of Trento” proposing the nomination of a jury’s president and a jury’ s secretary.
Online at the video conference are present: Marco De Angelis, Marilena Nardi, Agnese Innocente, Assunta Toti Buratti, Umberto Rigotti and Andrea Oberosler who curated the technical work.
Marco De Angelis is voted as President of the jury and Andrea Oberosler as Secretary, unanimously.
The jury takes in consideration the big participation of the authors: this year we received artworks from 371 authors, for a total of 972 artworks coming from 59 countries. We feel like the level and quality of each work was very high. This year’s theme, ambiguous and interpretable in different ways, has maybe helped everybody’s creativity and has allowed the creation of powerful works both on graphic level and originality. In many of the works authors reached a
poetic level of expression through graphic and pictorial media.
The jury proceeds with the analysis of the comics category and then to the satire category and humor. Each artwork is discussed by every member of the jury.
The selection work takes place through the morning and the first part of the afternoon, without interruptions or problems.
The analysis of the artworks received for comics category takes the jury to the selection of the 32 artworks that will join the exhibition; between them, the jury selected the first prize, 2 mentions and 1 special mention.
The jury then proceeds with the satire and humor category and selects 120 artworks that will join the exhibition, 3 prizes, 7 mentions and 1 special mention and also assigned the Special Prize Alessandro Alfonsi.
The prize assignment, approved unanimously after discussion, is the following:
SATIRE AND HUMOR:
FIRST PRIZE:Grzegorz Szumowski (Poland)The author, using his effective pictorial style, perfectly expresses the concept of searching for the truth, mixing the ancient and the modern and transforming a well known and symbolicfinding of ancient Rome in a satellite dish. As for the mythological Mouth of Truth, this satellite dish receives the countless truths of the world, but requires, at our own risk, a brave check that can reveal every lie.
SECOND PRIZE:Niels Bo Bojesen (Denmark) Bojesen summarizes with a great graphic construction, surreal and symbolic, how the vacuity of the spoken word can be easily unmasked. The woman’s hand, which gets through the balloon of this patronizing character, reveals how inconsistent his spoken truth really is. With a modern and elegant line the author tells us how little it takes to verify the truth behind the official narration.
THIRD PRIZE:Constantin Sunnerberg (Belgium) There’s an original and paradoxical turning of tables in this artwork by Sunnerberg: we are in a world of liars where the only character who appears to be sincere gets scolded and humiliated.
Being truthful leads us, saidly, to be criticized and isolated, paying the enormous prize of truth.
SPECIAL MENTION:Marco Gavagnin (Italy):With an extreme clean image and a strong and effective message, the author takes us back on the tragic case of Regeni, reminding us the need for truth which we collide with in every moment. Using two distinctive elements of the location, he reminds us how truth has been kept
conceiled under a carpet, without, though, being hidden; a truth that is not only an uncomfortable tip of a pyramid, but also a stumbling block.
SPECIAL PRIZE ALESSANDRO ALFONSI:David Vela (Spain) With his refined style, apparently naïf, and a delightful use of color, Vela interprets the themewith humor and efficiency, representing the truth as a surreal circus game. His geometries
develop in an image that, thanks to a harmonic and balanced composition, brings life to an ironic message with a great communicative effect.
MENTIONS:Anna Formilan (Italy),Cenk Alparslan (Turkey),Fabio Magnasciutti (Italy),Gianlorenzo Ingrami (Italy),Reza Rahimi (Iran),Sergio Tessarolo (Italy),Vladimir Kazanevsky (Ukraine)
COMICS:
FIRST PRIZE:Andrey Selivanov (Iran) The line is personal, delightful and characterised, with a narrative sequence of great rhythm and a surprising breaking point. In an elegant and clear black and white the author builds, without
the need for words, a short story with an unexpected and funny ending, with perfect timing.
SPECIAL MENTION:Toshow Borković (Serbia) The artwork is made of two moments, simple and efficient, with a clear graphic style.
Toshow interprets Pinocchio’s character in an original way, using the symbol of the balloon to convey the message and transforms it in the character that, in the collective imagery, represents lie. Playing with the paradox, he shows a young child who, with his innocence and his own mental structure, understands and unmasks the lie of the politician.
MENTIONS:Giuseppe Mangini (Italy),Guido Clericetti (Italy)
The jury works are closed at 12:15am on 30th August 2023.
The President Marco De Angelis
The Secretary Andrea Oberosler

Satire and Humor:First Prize:Grzegorz Szumowski (Poland)

Satire and Humor:Second Prize:Niels Bo Bojesen (Denmark)

Satire and Humor:Third Prize:Constantin Sunnerberg (Belgium)

Daily Güncel

sender: louis pol

Serpil Kar - Türkiye

International Cartoon Contest "The Open University of Indonesia 2023"

1. Theme: University
2. Organizer: Universitas Terbuka Jambi
3. Organizer: Jambi cartoonist community SERAMBI
4. Submission deadline: Deadline 8 October 2023 (depending on job arrival date)
5. Assessment Procedures and Criteria requirements: Who can participate?
The Cartoon Contest is open to professional and amateur cartoonists from all over the world.
* How to participate?
a) 1 work in color or black and white, especially suitable for exhibition and online publication;
b) The work must be created independently, and it is not permitted to plagiarize or copy other people's work for competition;
c) Please submit the digital file of entries to the initial selection:
Image format: JPEG format; A4 or A3 format J Jpg size
Storage quality: 100-200dpi; file size: 30 x 40 cm
Each email could send more than 2 images
The Format-Name of the file: title of work, author's name, resume, address and postal code, telephone number, email address.
(d) After the jury is re-elected, an offline exhibition will be held. Writers shortlisted for awards.
6. Delivery of works:(a) The main selection electronic file is sent to the email box: dharmatoon21@gmail.com
7. Copyright:The Organizer has the following rights over entries
a) The organizer has the right to exhibit works during the competition without permission and royalties
b) The work is used for publication, exhibition
c) Published in other media and publications
d) The organizer has the right to disqualify participants if they are deemed to have violated the rules of this competition.
8. Competition Juries member:Chairman of the jury: Edi Dharma (Director of the Jambi cartoonist community SERAMBI), Prof. Ojat Darojat, Dip.Mgt., M.Bus., Ph.D. (Rector of Universitas Terbuka), Jitet Kustana (Chairman of Gold Pencil Indonesia), Rossem (Malaysian cartoonist), Ruben Bitz ( Panza Verde magazine Argentina), Nicolae Ionita (Romania), Nahid Maghsoudi (Iran), Hader Yehia (Egypt), Vikram Nayak (India)

9. The Prizes:Best Cartoon Award
1st Place $250 + Plaque + certificate + university prize package
2nd Place $200 + Plaque + certificate + university prize package
3rd Place $100 + Plaque + certificate + university prize package
Special Prize: Special award offered for 3 people: Plaque + certificate + university gift package
10. The Committee will then make the final decision on the papers to be awarded and will be publishing in : 
a) 100 selected works will be exhibited in the art festival area 11-12 of October 2023.
b) The 20 best works will be exhibited at Jambi International Airport.
​11. The decision to upload the cartoons, submitted to the competition, on the this competition will belong to Universitas Terbuka Jambi and Jambi cartoonist community SERAMBI.
Address : Universitas Terbuka Jambi
Jl. Gajah Mada No.51, Lb. Bandung, Kec. Jelutung, Kota Jambi, Jambi 36135

Kıchanie mozgu - Brain Sneezing "Antihybrid cartoons competition" Results Sonuçlar
The International Jury of the Antihybrid cartoons competition presented honorary awards to the following authors: 
Angel Boligan - Mexico, Bartłomiej Belniak - Poland, Elena Ospina - Colombia, Géza Halasz - Hungary, Juan Gabriel Benavides - Spain, Marcin Bondarowicz - Poland, Olena Tsuranova - Ukraine, Peter Homola - Slovakia, Sajad Rafeei - Iran, Seyran Caferli – Azerbaijan
The competition has been supported by the International Visegrad Fund and by the Slovak Arts Council.

Uluslararası Jury of the Antihibrid karikatür yarışması aşağıdaki yazarlara onur ödüllerini takdim etti:
Angel Boligan - Meksika, Bart łomiej Belniak - Polonya, Elena Ospina - Kolombiya, Géza Halasz - Macaristan, Juan Gabriel Benavides - İspanya, Marcin Bondarowicz - Polonya, Olena Tsuranova - Ukrayna, Peter Homola - Slovakya, Sajad Rafeei - İran, Seyran Caferli - Azerbaycan

Iran-Brazil Friendship International Cartoons, Caricatures and Posters Competition 2023
İran-Brezilya Dostluğu Uluslararası Karikatürler, Karikatürler ve Posterler Yarışması 2023

The International Cartoon Center of Iran, in partnership with BrazilCartoon and the Brazil-Iran Friendship Institute, under the responsibility of Marcio Leite and the publisher O Farol, organize:
1- This competition is held in collaboration with Professor John Lent, an outstanding researcher in the world of comics (Comic world), from the United States.
2- The Brazilian artistic executive of this event is Mr. EDRA (Elcio Danilo Russo Amorim) and the Iranian artistic executive of this contest is Mr. Masoud Shojai Tabatabaei.
Categories and themes:
Cartoons and Posters Category:
Resistance:
Resistance against racism
Caricature Category:
Pele and Vinicius Junior
Pelé: considered one of the greatest football players of all time, having received the title of "Best Player" by FIFA. He was voted athlete of the century in 1980 by the French newspaper L'Equipe and is also considered one of the most successful and popular sports figures of the 20th century.
Vinícius Júnior: is another Brazilian soccer star. Highlight of the Real Madrid team, the young player has been the victim, as a result, of racist insults from the fans, he said: "La Liga belongs to the racists".
Conditions:
- Each participant can send a maximum of 5 works in each category.
- The works sent must not have been awarded in other competitions.
- Cartoon and caricature works must be sent in PNG or JPG format and 300 dpi resolution, with a width or length of 2000 pixels.
- Works in the Posters category must be sent in JPG or PNG format and 300 dpi resolution, with a size of 50x70 centimeters.
- It is mandatory to send the full name, postal address, e-mail address, telephone, photo and resume in a Word file.
- The printed catalog of the works will be presented to the artists whose works reach the end.
-An electronic PDF file of the catalog will be sent to all participants.
- The sending of works is possible only through E-mail.
Awards:
Cartoon Category:
1st place: a Persian rug, the competition trophy and a certificate of honor.
2nd place: 7,000 reais and a certificate of honor.
Audience Award: a Persian rug and a certificate of honor.
Special Prize: Persian crafts and a certificate of honor.
Posters Category: 1st place: a Persian rug, the competition trophy and a certificate of honor.
2nd place: 7,000 reais, a trophy and a certificate of honor.
Audience Award: a Persian rug and a certificate of honor.
Special Prize: Persian crafts and a certificate of honor.
Caricature Category:
1st place: a Persian rug, the competition trophy and a certificate of honor.
2nd place: 7,000 reais, a trophy and a certificate of honor.
Audience Award: a Persian rug and a certificate of honor.
Special Prize: Persian crafts and a certificate of honor.
Deadline for submission of works October 7, 2023
E-mail address for sending works: info@latamarte.com
---

İran Uluslararası Karikatür Merkezi, BrazilCartoon ve Brezilya-İran Dostluk Enstitüsü ile ortaklaşa, Marcio Leite ve yayıncı O Farol'un sorumluluğunda:
1- Bu yarışma, Amerika Birleşik Devletleri'nden çizgi roman dünyasında (Çizgi Roman dünyası) seçkin bir araştırmacı olan Profesör John Lent ile işbirliği içinde düzenlenmektedir.
2- Bu etkinliğin Brezilya sanat yöneticisi Bay Edra'dır (Elcio Danilo Russo Amorim) ve bu yarışmanın İran sanat yöneticisi Bay Mesud Shojai Tabatabaei'dir.
Kategoriler ve temalar:
Karikatürler ve Posterler Kategorisi:
Direnç:
Irkçılığa karşı direniş
Karikatür Kategorisi:
Pele ve Vinicius Junior
Pelé: FIFA tarafından "En iyi Oyuncu" unvanını alarak tüm zamanların en iyi futbolcularından biri olarak kabul edildi. 1980 yılında Fransız L'EQUİPE gazetesi tarafından yüzyılın sporcusu seçildi ve aynı zamanda 20. yüzyılın en başarılı ve popüler spor figürlerinden biri olarak kabul ediliyor.
Vinícius Júnior: bir başka Brezilyalı futbol yıldızıdır. Real Madrid takımının öne çıkan genç oyuncusu, taraftarların ırkçı hakaretlerinin bir sonucu olarak mağdur oldu, "La Liga ırkçılara ait" dedi.
Şartlar:
- Her katılımcı her kategoride en fazla 5 eser gönderebilir.
- Gönderilen eserler başka yarışmalarda ödüllendirilmemiş olmalıdır.
- Çizgi film ve karikatür çalışmaları 2000 piksel genişliğinde veya uzunluğunda PNG veya JPG formatında ve 300 dpi çözünürlükte gönderilmelidir.
- Posterler kategorisindeki eserler JPG veya PNG formatında ve 300 dpi çözünürlükte, 50x70 santimetre boyutunda gönderilmelidir.
- Tam ad, posta adresi, e-posta adresi, telefon, fotoğraf ve özgeçmişin bir Word dosyasına gönderilmesi zorunludur.
- Eserlerin basılı kataloğu, eserleri sona eren sanatçılara sunulacaktır.
-Kataloğun elektronik PDF dosyası tüm katılımcılara gönderilecektir.
- Eserlerin gönderilmesi ancak şu yollarla mümkündür
Eserlerin gönderilmesi sadece E-posta yoluyla mümkündür.
Ödüller:
Çizgi Film Kategorisi:
1. lik: İran halısı, yarışma kupası ve onur belgesi.
2. sıra: 7.000 reali ve onur belgesi.
Seyirci Ödülü: İran halısı ve onur belgesi.
Özel Ödül: İran el sanatları ve onur belgesi.
Posterler Kategori: 1. lik: İran halısı, yarışma kupası ve onur belgesi.
2. sıra: 7.000 reali, bir kupa ve bir onur belgesi.
Seyirci Ödülü: İran halısı ve onur belgesi.
Özel Ödül: İran el sanatları ve onur belgesi.
Karikatür Kategorisi:
1. lik: İran halısı, yarışma kupası ve onur belgesi.
2. sıra: 7.000 reali, bir kupa ve bir onur belgesi.
Seyirci Ödülü: İran halısı ve onur belgesi.
Özel Ödül: İran el sanatları ve onur belgesi.
Eserlerin teslimi için son tarih 7 Ekim 2023
Eserlerin gönderileceği e-posta adresi: info@latamarte.com

BIENÁLE KRESLENÉHO HUMORU A SATIRY Results Sonuçlar

1st price Avramescu Marian - Romania

2nd price ičková Darina - Slovakia

3rd price Varesi Keyvan - Iran

Honorable Mention: Becares Alejandro - Argentína,Cakmak Huseyin -Cyprus, Chadžiev Ivo - Slovakia, Grušpier Jozef - Slovakia, Kazanevsky Vladimir - Ukraine, Khalil Raed - Syria, Novak Damir - Croatia, Oğuz Gürel - Turkey, Ospina Elena - Columbia, Sedlák Peter - Slovakia

search / kaynak

Daily Güncel

Serpil Kar

Dear Sir / Madam,
The next edition of Legnica Satyrykon competition is coming.
We hope that, as in the previous years, you would like to take part in the 2024 edition.
Works are to be sent via the online form by 5th January 2024 (no later than 11.59 a.m., Polish time zone) avilable at:
https://satyrykon.pl/en/applications/
This rules and regulations available on our website: www.satyrykon.pl
If you have any questions, please feel free to contact us.
---
Sevgili Beyefendi / Hanımefendi,
Legnica Satyrykon yarışmasının bir sonraki baskısı geliyor.
Umarız önceki yıllarda olduğu gibi 2024 baskısında da yer almak istersiniz.
Çalışmalar, 5 Ocak 2024 tarihine kadar (en geç saat 11.59'da, Polonya saat diliminde) çevrimiçi form aracılığıyla şu adresten gönderilebilir:
https://satyrykon.pl/en/applications/
Bu kurallar ve düzenlemeler web sitemizde mevcuttur: www.satyrykon.pl
Herhangi bir sorunuz varsa, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
Międzynarodowa Wystawa Satyrykon
International Exhibition SATYRYKON
Legnickie Centrum Kultury
Chojnowska 2, 59-220 Legnica/POLAND

Sergei Sychenko'nun "Retrospektif" sergisi

Hayfa'daki Beit Aba Hushi galerisinde Sergei Sychenko'nun "Retrospektif" sergisi. 12.10'da açılıyor. 2023 saat 18.30
Ücretsiz giriş. Gel, memnun olacağım!
"Retrospektif" sergisi izleyiciyi sanatçı Sergei Sychenko'nun 35 yıllık bir yaratıcılık dönemi boyunca yarattığı resimlerle tanıştırıyor.
Yazarın çeşitli yaratıcı dönemlerine ait eserlerinde tematik, kompozisyon ve renk değişimlerini gözlemlemek ve aynı zamanda pek çok ortak noktayı görmek ilginçtir: hafif ironi, karikatür, paradoksal renk ve kompozisyon çözümleri.

6 Ekim Dünya Gülümseme Günü’nde “Nasrettin Hoca Yalnız Değildir”

6 Ekim Dünya Gülümseme Günü’nde karikatürlü, şenlikli bir etkinlik yapıp “Nasrettin Hoca Yalnız Değildir” diyeceğiz.
Nasrettin Hoca çok daha iyisini hak ediyor…
Nasrettin Hoca’yı “Brüksel’in Çöp Bekçisi” yapanlar da utansın!
SAAT 3.33’TE (15.33’TE)
NASRETTİN HOCA HEYKELİ ÖNÜNDE BULUŞALIM!
(Chaussee de Haecht caddesi(No 128) ile Rue L'Olivier sokağının kesiştiği köşe) 
İYİ NİYETLİ ADIM İSTENMEYEN SONUÇ!
Brüksel’de Türklerin yoğun olarak oturduğu Schaerbeek belediyesi eşekleriyle meşhur. Türk varlığına bir selam ve saygı anlamında Nasrettin Hoca ve eşeğinin heykelinin dikilmesi fikri iyi bir fikirdi. Halis Kokten önerdi ve o zamanki Türk kökenli belediye başkan yardımcısı Sait Kose fikri hayata geçirdi. Teşekkür etmek lazım.
Ancak balık baştan koktu. Aceleyle Belçika iklim koşullarına uymayan malzemeden dev bir heykel dikildi ve sonuç hüsran oldu. Halbuki bir evrensel heykel yarışması açılsa Belçikalı ve diğer ülkelerden heykeltıraşlar önerilerini verselerdi Hoca’nın evrensel ruhuna daha uygun ve daha sanatsal bir heykel çıkardı ortaya. Üstelik dayanıklı maddeden yapılırdı.
KISACA İŞİN ASLI…
Nasrettin Hoca’nın 2006 yılında Brüksel’de çevre koşullarına ve yağışa uygun olmayan bir heykeli dikildi. Önce eşeğinin kuyruğu sonra sağ kolu koptu. 2010 yılında imza kampanyası, 1 Nisan 2015’te de etkinlik yaparak konuya dikkat çektim. Hocanın heykelinin yenisiyle değiştirilmesini istedik. (Eskisi tamir edilemiyordu)
2018 yılında çok küçük bir heykel geçici olarak Türk esnafın yoğun olduğu caddeye dikildi. Ama cadde ve özellikle de hoca heykeli çöpten seçilemez oldu. Yani Nasrettin Hoca’yı Brüksel’in Çöp Bekçisi yaptılar. Hoca buradan kaldırılmalı ve daha uygun bir yere dikilmeli. Ya şimdiki yerinin biraz ötesindeki Place De La Reine meydanına ya Schaerbeek Belediye Binası önüne ya da Türkler arasında “Eşekli Park” olarak bilinen Josaphat Parkı’na kaldırılmasını öneriyoruz. 6 Ekim Dünya Gülümseme Günü’nde karikatürlü şenlikli bir etkinlik yapıp “Nasrettin Hoca Yalnız Değildir” diyeceğiz.
Erdinc Utku 
facebook...>>

Daily Güncel

Serpil Kar

Keti Radevska- North Macedonia, Agus Eko santoso - Indonesia, Venugopal Galisetty – India, Aleksei Kivokurtcev – Russia, Alexei Talimonov – England, Weili-china, Kemal Yilmaz – Turkiye, Yu Shixin-China, Mihalache Catalin –Romania, Jaime Huerta - Galo – Chile, Faisal Alnajjar – Yemen, Ronaldo Cunha Dias – Brasil, Arturo Rosas – Mexico,Berat Halili – Kosovo , Javad Jafarian- Iran, Gustavo Mederos García – Spain, Engin Selcuk – Turkiye, Slobodan Butir – Croatia, Abd al-Kareem Fatoom- Syria, Zlatko Krstevski - North Macedonia, Noor Effanizah Binti Jasni – Malasya, Goran Celicanin – Serbia, Gerard Peigneux – France, Amirreza Babaee – Iran, Michael Mayevsky – Ukraine, Benjamin AleAli – Iran, Ali Asghar Mahmoudi Varankshi – Iran, Mahdieh Sabbaghkar – Iran,Terbouche Brahim – Alegria, Basireh hasani shariat panahi – iran, Tanju Özkan – Turkiye, Elham khoshanjam-Iran, Marcel Claudiu Morariu – Romania, Mustafa Yıldız – Turkiye, Boris Ernburg – Israel, Besnik Aliu – Kosovë, Sergey Sokolov Russia, Luc Descheemaeker – Belgium, Valeri Momot – Ukraine, Patrick Heymans-Belgium, Musa Kayra- Cyprus, Ning Bin – China, Marko Ivić – Croatia, Omar Saddek – Egypt, Mahdieh sabbaghkar – Iran,Cheng Zhu- China,Liviu Stanila – Romania,Hossein Abdollahi Adli – Iran, Gogu Neagoe – Romania,Darry – Columbia, Qiang Liu – China,Arbër Aleksandri – Albania, William H Lockett – USA,Masoumeh Rahimi – Iran, Makhmud Eshonqulov - Uzbekistan,Tadeusz Krotos – Poland,Raed khalil – Belgium,İlker Mansuroğlu – Turkey, Ameen Alhabarah- Saudi Arabia,Jorge Sánchez Armas (JORGE) Cuba, Rasoul Hajizadeh – Iran,Jordan Pop-Iliev - North Macedonia,Steffen Jacob – Germany, Castillo Rodriguez, Roberto – Cuba,Hule Hanusic – Austria, Yang Lijie – China,Ruxanda Ciuperca - RUXU-Rumania, Yuksel Cengiz – Turkey, Oleksiy Kustovsky – Ukraine,Zhu Zizun –China,Wang Xuewei - China,Henryk Cebula – Poland,Soltan Soltanli- Azerbaijan, Ângelo Pastro – Brasil, Shima Asnaashari – Iran,Antonio Tapia Muñoz – Perú, Basireh Hasani Shariat Panahi- Iran,Dimitru Stefanescu STEF –Romania,Rasoul Habibi – Iran,Omar Zevallos Velarde – Peru, Rostam Afrooz – Iran, Roman Matkiewicz –Estonia, Seyit Saatci- Turkey, Ali Asghar Mahmoudi Varankeshi- Iran, Cornel Marin Chiorean – Romania,Mohammad Mahan Molazadeh – Iran, Eugene Grigoriev – Ukraine,Hossein Rahimkhani – Iran, Damir Novak – Croatia,Mohsen Ebrahimi – Iran,Neda Tanhaei Moghadam –Iran,Fan Lintao –China,Monika Järvekülg Ingeborg – Estonia, Bartis Silviu – Romania,Guo Yi Hui – China,Wang Da Peng – China, Abolghasem Tahanian – Iran,Arisson Tavares – Brasil, Xiaoqiang Hou- China, Osvaldo Rugani – Argentina, Mikhail Zlatkovsky – Russia,Juan Gabriel Benavides – Spain, Alisson Affonso – Brasil,Luka Lagator – Montenegro, Valeri Tarasenko – Russia,Ahmad Momeny- Afghanistan, Elham Khalilil Mehr – Iran,Tayebe Khalili Mehr – Iran,Darsono – Indonesia,Veselin Zidarov – Bulgaria,Bader Bin Ghaith – Kuwait, Bilig Ba-China,Izabela Kowalska-Wieczorek –Poland, Muhamed Djerlek Max – Serbia,Raul Fernando Zuleta – Columbia, Mahshid Hashemi – Iran, Pavol Bratskı - Slovak Republik, Yury Kosarev –Russia, Alla and Chavdar Georgiev – Bulgaria, Mile Mancevski - North Macedonia, Roberto Castillo Rodriguez-Cuba, Rostam Afrooz – Iran, Azad Ataei – Iran, Yustinus Anang Jatmiko – Indonesia,Neda Khodaverdi – Iran, Mustafa Kurmali – Turkey,Salar Eshratkhah – Iran, Shahram Yaghoubi Majd –Iran, Tsocho Peev – Bulgaria, Li Kui Jun – China, Mehmet Zeber – Turkey, Monireh Ahmadi – Iran,Santiago Cornejo – Argentina, Hassan Omidi – Iran, Marcio Leite – Brasil,Kuang Zuhai – China, Shenying Sun – China, Shahab Torabi – Iran, Jalil Saberi – Iran, Yalda Hasheminezhad – Iran,Klaus Pitter – Austria, Ayat Naderi – Iran, Mohammad Hossein Akbari – Iran, Siminoga Vadim – Ukraine, Eda Uzunoğlu – Turkey, Daniele Zordan – Italy, Thiago Lucas – Brasil, Mirtad Gazazian – Arrmenia, Handren Khoshnaw – Iraq,Tuna Ceylan – Turkey, Hossein Kazem – Iran, Sepideh Aghaei – Iran, Vahid Karimi – Iran, Ghada Mostafa Al-Saeed Zaki – Egypt, Ehsan Cheraghi Iranshahi –Iran,Geraldo Magela conceição – Brazil, Alberto Jose Femia – Argentina, David Hafez -U.S.A, Malatesh Garadimani – India,Oğuz Gürel – Turkey,Jabar Saber Qader – Iraq,Ismael Ricardo Diggelmann - Argentina, Cenk Alparslan- Turkey,Dariusz Dabrowski – Poland, Niu Zhong Ju – China,Behrang Jeddi – Iran,Mark Winter - United Kingdom, Yang Liu – China, Bahman Jalali Nokandeh – Iran, Arun B.Inamdar – India,Rasoul Hajizadeh – Iran, Ismail Kar – Turkey, Sana Rashidpanah – Iran,Fernando Pica – Colombia, Hamid soufi –Iran,Valentyn Bezruk – Ukraine, Maciej Trzepalka – Poland,Maya Tcholakova – Bulgaria, Viacheslav Kapreliant –Ukraine, Rešad Sultanović -Bosnia and Herzegovina, Muzaffar Yulchiboev - Uzbekistan, Evgeny Nachev – Bulgaria, Igor Smirnov - Russia, Zhao Yunsheng – China, Mumin Bayram- Turkey,Oleg Gustol – Ukraina,Valeri Alexandrov Walex – Bulgaria,Friedrich Tasser – Italy, Miro Georgievski - North Macedonia,Vladimir Vasillev – Russia, Milan Alašević – Slovenia,Bora Küçük –Turkey, Alexander Dubovsky – Ukraine, Sergey Dudchenko – Ukraine, Valeri Tarasenko – Russia, Ali Qahtan Mohammed – Iraq, Fahriye Faren Çıtaklı – Turkey, Muammer Kotbaş – Turkey, Dini-Dinildomar das Chagas de Moura – Peru

BUDUAR September 2023

Daily Güncel

ismailkar

Jovcho Savov "Bakışların Hırsızı" Sergisi

Jovcho Savov Sergisi, Ayrıca ilk şiir koleksiyonunun sunumu ve "Bakışların Hırsızı".. 3 Ekim 17:30, Nova Zagor "DP Sivkov" toplum merkezinin lobisi

3rd ZeGeBOOM! international cartoon exhibition - call for submissions (1 OCT-5 NOV 2023)

3.ZeGeBOOM! uluslararası karikatür sergisi - başvurular için çağrı (1 EKİM-5 KASIM 2023)

Dear authors, colleagues, and friends,
We are pleased to inform you that we are opening a call for cartoons on the 3rd Zegeboom!
After the themes EARTHQUAKE (2021) and CROWD (2022), this year's theme is IDEAL CITY. All over the planet, people are increasingly clustering in cities where they find their happiness or unhappiness. By setting up this topic, we want to see what kind of ideal city authors from all over the world imagine (or live in). Accordingly, Trešnjevka Cultural Centre has decided to search for the ideal city and is announcing an international competition for a cartoon exhibition!
Applications for the competition are open from 1st October until 5th November 2023, and EVERYONE can apply - regardless of experience, age, gender, religion, nationality or any other (more or less important) characteristic of the author. 
Authors can submit 1-3 "silent" cartoons (without words!), following the proposals of the competition and responding in their own unique and creative way to the given topic: IDEAL CITY. 
Submissions must be done via the official application form you can find here.
Upon completion of the call, the expert jury will select the best among the submitted works and will publish a catalog of the selected works. The best three cartoons will additionally deserve valuable prizes! 
Regardless of the voting results, all participants will receive a certificate of participation, and their selected cartoons will be published in the 3rd ZeGeBOOM! cartoons catalog. 
Same as every year, we will allow the public to choose one work they like the most! Online voting will be available worldwide and open from November 15th to November 30th, 2023, and the entry that wins first place according to audience votes will also be awarded! 
The best cartoons will be exhibited from December 4th until December 31, 2023 in the Small Gallery of the Trešnjevka Culture Centre, and all other submitted works will be available online - because we always aim to enable EVERYONE to enjoy the Art of Cartoons. 
You can find more details about the call and the application form at:
https://cekate.hr/program-u-zajednici/en-zegeboom-3/
Follow us on Facebook, where we will publish all the news!
https://www.facebook.com/zegeboom
Feel free to extend this call to anyone you think might be interested in ZeGeBOOM!
Best regards,
ZeGeBOOM! team / 29 Eyl 2023 12:36
---
Sevgili yazarlar, meslektaşlarım ve arkadaşlarım,
3. Zegeboom'da çizgi film için bir çağrı açacağımızı bildirmekten memnuniyet duyarız!
DEPREM (2021) ve KALABALIK (2022) temalarından sonra bu yılki temamız İDEAL ŞEHİR. Gezegenin her yerinde insanlar mutluluklarını veya mutsuzluklarını buldukları şehirlerde giderek daha fazla kümeleniyor. Bu konuyu kurarak, dünyanın her yerinden ne tür ideal şehir yazarlarının hayal ettiklerini (ya da yaşadıklarını) görmek istiyoruz. Buna göre, Tre šnjevka Kültür Merkezi ideal şehri aramaya karar verdi ve bir çizgi film sergisi için uluslararası bir yarışma ilan ediyor!
Yarışmaya başvurular 1 Ekim - 5 Kasım 2023 tarihine kadar devam ediyor ve deneyim, yaş, cinsiyet, din, milliyet ya da yazarın herhangi bir (az ya da çok önemli) özelliği ne olursa olsun HERKES başvurabilir.
Yazarlar 1-3 "sessiz" karikatür gönderebilir (kelimeler olmadan! ), yarışmanın tekliflerini takip ederek ve verilen konuya kendi eşsiz ve yaratıcı yollarla yanıt vermek: İDEAL ŞEHİR.
Başvurular burada bulabileceğiniz resmi başvuru formu ile yapılmalıdır.
Görüşmenin tamamlanmasıyla, uzman jüri, gönderilen eserler arasından en iyisini seçecek ve seçilen eserlerin kataloğunu yayınlayacak. En iyi üç çizgi film ayrıca değerli ödülleri hak edecek!
Oylama sonuçlarına bakılmaksızın tüm katılımcılara katılım belgesi verilecek ve seçtikleri karikatürler 3. ZeGeBOOM'da yayınlanacak! çizgi film kataloğu.
Her yıl olduğu gibi, halkın en sevdiği eseri seçmesine izin vereceğiz! Çevrimiçi oylama tüm dünyada 15 Kasım - 30 Kasım 2023 tarihleri arasında açık olacak ve seyirci oylarına göre birinci olan katılım da ödüllendirilecektir!
En iyi çizgi filmler 4 Aralık'tan 31 Aralık 2023'e kadar Tre šnjevka Kültür Merkezi'ndeki Küçük Galerisinde sergilenecek ve gönderilen diğer tüm eserler çevrimiçi olacak - çünkü her zaman HERKESİN Çizgi Film Sanatının tadını çıkarmasını sağlamayı hedefliyoruz.
Arama ve başvuru formu hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz:
https://cekate.hr/program-u-zajednici/en-zegeboom-3/
Tüm haberleri yayınlayacağımız Facebook'ta bizi takip edin!
https://www.facebook.com/zegeboom
Bu aramayı ZeGebOOM ile ilgilenebileceğini düşündüğünüz herkese iletmekten çekinmeyin!
Saygılar,Zegeboom! takım / 29 Eyl 2023 12:36

New Deadline Date:10 October 2023

“TİYATRO” Konulu Karikatür Sergisine Çağrı

1- İzmir Han Tiyatrosu ve Karikatürcüler Derneği İzmir Temsilciliği işbirliği ile düzenlenecek serginin konusu; “TİYATRO” olarak belirlenmiştir. 
2- Sergiye katılacak eserlerde teknik serbesttir. 
3- Katılımcılar istedikleri sayıda eser gönderebilirler. 
4- Gönderilecek karikatürler en fazla A3 (29,7 cm x 42 cm) boyutunda, 300 dpi çözünürlüğünde ve jpg formatında olmalıdır. 
5- Sergiye katılacak eserler 25 EYLÜL 2023 tarihine kadar e-posta yoluyla; “karderizmir@hotmail.com” adresine gönderilmelidir. 
6- Eserlerle birlikte bütün sanatçılar adını, posta adresini, telefonunu, e-mail adresini, kısa özgeçmişini ve bir adet fotoğrafını da göndermeleri beklenmektedir. 
7- Sergi 7 EKİM 2023 tarihinde Han Tiyatrosu Sergi Salonunda gerçekleşecek ve bir ay boyunca açık kalacaktır.Cem Koç

Altın Zeytin Mizah Hizmet Ödülleri 2023 Belirlendi...

haberin detayı için tıklayın / click here...>>

Online Cartoon Magazines & Catalogs Arsiv / Sanal Karikatür Dergiler ve Kataloglar Arşivi

Daily & Weekly Cartoons Arsiv Click Here

Karcomics Magazine Arsiv / Click Here-Tıklayın-->> 

001 - 002 - 003 - 004 - 005 - 006 - 007 - 008 - 009
010 - 011 - 012 - 013 - 014 - 015 - 016 - 017 - 018
019 - 020 021 - 022 - 023 - 024 - 025 - 026 -

027

028 - 029 - 030 - 031 - 032 - 033 - 034 - 035 - 036
037 - 038 - 039 - 040 - 041 - 042 - 043 - 044 -

045

046 - 047 - 048 - 049 - 050 - 051 - 052 - 053 - 054
055 - 056 - 057 - 058 - 059 - 060 - 061 - 062 - 063
064 - 065 - 066 - 067 - 068 - 069 - 070 - 071 - 072
073 - 074 - 075 - 076 - 077 - 078 - 079 - 080 - 081
082 - 083 - 084 - 085 - 086 - 087 - 088 - 089 - 090
091 - 092 - 093 - 094 - 095 - 096 - 097 - 098 - 099
100 - 101 - 102 - 103 - 104 - 105 - 106 - 107 - 108
109 - 110 - 111 - 112 - 113 - 114 - 115 - 116 - 117
118 - 119 - 120 - 121 - 122 - 123 - 124 - 125 - 126
127 - 128 - 129 - 130 - 131 - 132 - 133 - 134 - 135
136 - 137 - 138 - 139 - 140 - 141 - 142 - 143 - 144
145 - 146 - 147 - 148 - 149 - 150 - 151 - 152 - 153
154 - 155 - 156 - 157 - 158 - 159 - 160 - 161 - 162
163 - 164 - 165 - 166 - 167 - 168 - 169 - 170 - 171
172 - 173 - 174 - 175 - 176 - 177 - 178 - 179 - 180
181 - 182 - 183 - 184 - 185 - 186 - 187 - 188 -

189 

190 191 - 192 -

193

- 194 - 195 - 196 - 197 - 198
199 - 200 - 201 - 202 203 204

Not: Karcomics Web Sitesinde yayınlanan her türlü çalışmanın yasal sorumluluğu, yayını gönderen kişiye ait olup Karcomics Web Sitesini yasal olarak bağlamaz.
Note: All kinds of Karcomics study published in the legal responsibility of the Web Site, the publication of the sender is legally binding for Karcomics Web Site.

Contact - Iletisim

karcomic@gmail.com 

---

To dowland the full PDF format click here- tıklayın

---

KARIKA No.73 Croatia

To download the full PDF format Click Here-Tıklayın

---
Independence Catalogue To download in the full PDF format 5,4 Mb Click Here 
"Bağımsızlık"katalogu PDF formatında5,4 Mb Tıklayın
---

To download the full PDF  format Catalog for Click Here - Tıklayın

---

VI Salon Internacional De Humor Grafico Catalog for Click Here - Tıklayın

---

Brain Sneezing 2012 Online Catalogue...

---
"Independence Bağımsızlık" (Football)

To download the full PDF format Click Here-Tıklayın

---
Firavun'un 2014  129.Sayısı İçin Tıklayın...

Pharaohs to download the full PDF file of issue # 129 click here...>>
---
Delidolu Mayıs 2012
PDF formatında indirmek için tıklayın
---
Artefacto issue/no:63
To downland the full pdf format click here-tıklayın
---

To download the full PDF format  Zagreb2012 Catalog Click Here

PDF formatındaki Zagreb 2012 kataloğunu okumak ve indirmek için tıklayın

---

PDF formatındaki Zagreb 2013 kataloğu okumak ve indirmek için tıklayın

To download the full PDF format  Zagreb 2013 Catalog Click Here

---
---
Homur 81.Sayı-81.issue
To downland the full pdf format click here-tıklayın
--- 
--- 
--- 

---

---

---

---

---

---

---

---

---

---

ISMAILKARTOONS

 

Karcomics Magazine Web Site Copyrighted 2000-2023 © By Ismail Kar All right reserved.